ŠTÍTEK: Latinská Amerika

Plantáže v Kostarice
Takzvaná Panamská nemoc, která postihuje plantáže banánovníku, se nebezpečně šíří Jižní a Střední Amerikou a postihuje i klonovanou odrůdu Cavendish, která jí po desítky let odolávala. Podle vědců její rychlý rozmach umožňuje megalomanský způsob pěstování. Latinské Americe, odkud pochází 80 procent světové produkce, se dosud choroba ve své nové podobě vyhýbala. 
7 fotografií

Zničí banány plíseň? Nebezpečná houba se šíří plantážemi Latinské Ameriky

Svět
Výbuch sopky v Guatemale
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Erupce guatemalské sopky Fuego již připravily o život 99 lidí. Tragická bilance pravděpodobně ještě poroste. Další téměř dvě stovky lidí se pohřešují a nepředpokládá, že by někdo z nich ještě mohl být naživu. Guatemalské úřady však ve čtvrtek pátrání a záchranné prace pozastavily kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám a velkému množství stále horkého sopečného materiálu v oblasti.
22 fotografií

Žhavé mračno z guatemalské sopky pohřbilo dvě vesnice. Počty obětí rostou

Svět
Guatemalská sopka Fuego začala opět chrlit lávu.
/VIDEO/ Guatemalská sopka Fuego začala v neděli opět chrlit lávu, přičemž pokryla své okolí včetně hlavního města Ciudad de Guatemala vrstvou popela. V pondělí pak následovala další erupce a pobřeží zasáhly silné otřesy. Řádění sopky si podle nejnovějších informací vyžádalo smrt nejméně 62 lidí. Místní úřady se ale obávají, že počet obětí ještě poroste.
22 fotografií

Po erupcích guatemalské sopky již zemřelo 62 lidí, další tři stovky jsou zraněny

Svět
Nicolas Maduro
Nicolás Maduro složil ve čtvrtek přísahu coby venezuelský prezident pro funkční období v letech 2019 až 2025. Využil k tomu kontroverzní obřad, při němž přísahal před Ústavodárným shromážděním, které vzniklo teprve loni v červenci. Kritici z řad opozice vidí v této instituci jen způsob, jak obejít Kongres, v němž má opozice převahu. Madurův protikandidát Henri Falcon už ve středu označil volbu za podvod a zdůraznil, že ji právně napadne.  
16 fotografií

Maduro složil prezidentskou přísahu, podle protikandidáta ale vyhrál podvodem

Svět
Piknik s férovými pravidly
Jičín - V sobotu se v jičínském zámeckém parku od 9.30 hodin koná piknik na podporu pěstitelů - Férová snídaně. Na společný piknik si připravte fairtradové a lokální dobroty.

Férový piknik v jičínském parku

Jičínsko
Studenti férově posnídali na Gymnáziu Jiřího Ortena
Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ – Celosvětový den pro fair trade si v sobotu 12. května připomenou lidé po celé zemi piknikovým happeningem na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů – takzvanou Férovou snídaní. Nevyhne se ani Kutnohorsku, přičemž v předtermínu se jedna Férová snídaně uskutečnila už v pátek 11. května na Gymnáziu Jiřího Ortena.
33 fotografií

Studenti férově posnídali na Gymnáziu Jiřího Ortena

Kutnohorsko
Zástupci Středočeského inovačního centra zahájili studijní stáž v Mexiku.
Střední Čechy – Až do Mexika se vypravili na studijní stáž zástupci Středočeského inovačního centra (SIC), jehož posláním je všestranně podporovat rozmach využívání nových technologií v kraji a tím přispívat ke zlepšování života Středočechů i konkurenceschopnosti zdejších firem. Na americkém kontinentu se seznámili s nápady, jak lze k technologickému rozvoji přispívat.
3 fotografie

Jak podpořit technologie, se Středočeši učili v Mexiku

Z okolí
Ilustrační foto.
Mělník - Začátkem příštího roku se pro mělnické pacienty s chronickým selháním ledvin otevře nové dialyzační středisko Fresenius NephroCare, které nahradí to stávající. Důvodem je především potřeba rozšíření kapacit střediska a nevyhovující technický stav budovy.

Mělnické dialyzační středisko získá novou budovu

Mělnicko
Z loňského otevírání dialyzačního střediska v Nymburku
Nymburk - Pro pacienty se selháním ledvin, kteří jsou zařazeni do chronického dialyzačního programu, už jeden rok funguje moderní dialyzační středisko v Nymburce. V dialyzační středisko se proměnila zchátralá budova v Nádražní ulici, která posledních dvanáct měsíců slouží desítkám pacientů.
5 fotografií

Dialyzační středisko slouží pacientům už rok

Nymbursko
Kino Bio Central v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.
Hradec Králové - Španělsko, to není jen flamenco, víno, moře a slunce, ale i kvalitní kinematografie. Přesvědčí o tom filmová přehlídka španělských filmů La Película, která v pondělí začala v hradeckém kině Bio Central.

Začal festival španělských filmů

Volný čas
Papež František na první oficiální návštěvě Chile
/VIDEO/ Hlava katolické církve, papež František, je na své první návštěvě Chile. V její metropoli odslouží mši za účasti asi půl milionu lidí. Hned v úvodu návštěvy vyjádřil bolest a hanbu nad sexuálním zneužíváním dětí, kterého se dopustili místní církevní představitelé. Papež také na začátku návštěvy podpořil původní obyvatele země. Jeho návštěvu ale provází i demonstrace. Na bezpečnost papeže dohlíží na 18 tisíc policistů. Zprávu přinesla BBC.
5 fotografií

Papež je v Chile. Omluvil se obětem sexuálního násilí, která páchali kněží

Svět
Bronislav Mikulášek s manželkou ve svém vinném sklepě v Novém Šaldorfu.
Znojmo – Znojemský cestovatel Bronislav Mikulášek chystá na příští týden další ročník setkání Cesty světem. Tradiční přehlídku pořádá čtvrtým rokem. „Hned poté vyrážíme s rodinou na vlastní cesty, tentokrát poletíme do Latinské Ameriky a v létě se možná podívám do Ruska,“ říká Mikulášek.

Mikulášek: Cestování je i příležitostí k učení

Znojemsko
Bratři Ondřej (vlevo) a Zdeněk Pliskovi jsou průkopníky nového raketového sportu padel.
Nové Město na Moravě – Padel. Ten název si dobře zapamatujte, protože nemusí dlouho trvat a toto relativně nové sportovní odvětví dobude svět. Vždyť kdopak ještě před pár lety znal futsal, florbal či malou kopanou? A dnes jsou to sporty, které na stadiony a k televizním obrazovkám lákají miliony diváků. Podobné postavení by si mohla získat také kombinace tenisu a squashe

Že nevíte, co je padel? V Novém Městě mají hned dva české reprezentanty

Ostatní sporty
Portugalská skupina Camões Band.
Teplice - Již potřetí se v týdnu od 9. do 15. října uskuteční Festival románských kultur Teplice 2017, který se zaměřuje na kulturní akce spojené s Latinskou Amerikou, Španělskem, Francií, Portugalskem, Itálií a dalšími zeměmi, kde se mluví románskými jazyky. 

Festival románských kultur Teplice 2017 zahájí výstavou

Volný čas
SOŠ pozvala děti do pohádkového lesa
Náchod - Již 16. ročník pohádkového lesa uspořádali pro děti z mateřských škol, 1. a 2. tříd základních a speciálních škol a stacionářů NONA a Cesta studenti Střední odborné školy sociální a zdravotní – Evangelické akademie Náchod pod vedením p. učitelky Ruth Stryalové, která je autorkou nápadu a dobrou duší celé akce.
5 fotografií

SOŠ pozvala děti do pohádkového lesa

Náchodsko
Ilustrační foto
Krátkozrakost neboli myopie je onemocnění, které mezi očními vadami zaujímá první příčku. Odborníci odhadují, že v roce 2000 bylo na světě přes miliardu a půl krátkozrakých, tedy 23 procent tehdejší populace. Podle nové australsko-singapurské studie publikované v odborném časopise Ophtalmology však má počet myopů do roku 2050 vzrůst až na čtyři a tři čtvrtě miliardy, což bude odpovídat polovině lidstva.

Krátkozrakost jako epidemie? V roce 2050 má špatně vidět polovina lidstva

Zdraví