ŠTÍTEK: Latinská Amerika

Apple Store v New Yorku.
Americká technologická společnost Apple vykázala ve třetím fiskálním čtvrtletí nárůst zisku o 11,9 procenta na 8,72 miliardy USD (193,2 miliardy korun). Příjmy tak překonaly očekávání analytiků, přičemž vůbec nejúspěšnější tři měsíce v historii mají za sebou služby, mezi něž se řadí například digitální obsah, licencování, Apple Pay a další.  
9 fotografií

Čtvrtletní zisky Applu se přiblížily rekordu, vzrostly o 12 procent

Ekonomika
Ilustrační foto.
S neuvěřitelným případem se setkal Deník na Litomyšlsku. Jedna tamní mateřská školka umístila na svůj web do fotogalerie sérii skupinových fotografií zcela nahatých dětí při radovánkách na koupališti. Šťavnatější sousto by si pedofilové nemohli přát. Nad rozdováděnými skupinkami zcela obnažených dětí by srdce „úchyláků“ vysloveně zaplesalo.
3 fotografie

Hostina pro pedofily. Školka vystavila na webu fotogalerii nahatých dětí

Česko
Ilustrační foto.
Praha – V centru evropského kontinentu je to skvělé – návštěva nejen Prahy, ale i Berlína a Vídně, může přinést úžasné zážitky. To je poselství, které odjeli předat do Brazílie zástupci Prague City Tourism (PCT) společně s představiteli obdobných agentur z metropolí sousedních zemí – VisitBerlin a Wienna Tourist Board.

Praha láká turisty ze zámoří. Až z Latinské Ameriky

Praha
V Děčíně již férová snídaně proběhla, a to na Mariánské louce.
Ústecký kraj – Světový den pro fair trade slaví Česko piknikovým happeningem na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů v sobotu 13. května. Akce se koná v Česku již posedmé a přidá se k ní více než sto míst, kde se ve stejný čas, v 10 hodin, sejdou tisíce lidí.

Světový den pro fair trade opět nabídne snídani v trávě

Děčínsko
SENIOŘI z Domova na Dómském pahorku ochutnali fairtrade výrobky od afrických farmářů.
Litoměřice – Certifikát faitradové provozovny ve středu 8.3. obdržel z rukou místostarosty města Pavla Grunda Domov na Dómském pahorku, který provozuje Farní charita Litoměřice. Ten se prostřednictvím své kantýny zařadil k šestnácti spravedlivým obchodům v Litoměřicích a začal nabízet produkty, které pocházejí od drobných farmářů z Afriky, Asie a Latinské Ameriky.
4 fotografie

Město Litoměřice má další fairtradovou provozovnu

Litoměřicko
Ilustrační foto.
Česko nemá zájem o kubánský lék pro pacienty s cukrovkou, kterým chtěla Kuba splácet dluh, jenž vůči ČR má. ČTK to řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), který o možnosti v únoru jednal na Kubě. Lék nemá registraci v EU a podle Ludvíka mu chybí i srovnání s existujícími preparáty. Naopak zájem o dodávky na Kubu mají některé české zdravotnické firmy, které byly součástí únorové delegace.
9 fotografií

Kuba má smůlu. Česko nemá zájem o lék, kterým země chtěla splácet dluh

Česko
Americký prezident Donald Trump.
Mít námitky k novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se nevyplácí. Vysoký úředník dostal výpověď poté, co na soukromé akci kritizoval jeho politiku. Podle agentury AP byl v pátek propuštěn jeden z asistentů poradců v Radě národní bezpečnosti (NSC) Craig Deare. Bílý dům bez bližších podrobností potvrdil, že Deare už není zaměstnancem NSC.
22 fotografií

Vysoký úředník kritizoval Trumpa, okamžitě byl propuštěn z úřadu

Svět
Ilustrační foto
Praha - Mezi podílovými fondy loni vydělaly nejvíce ty akciové, které si v průměru připsaly výnos téměř sedm procent. Solidně si vedly také dluhopisové fondy s výnosem necelých čtyř procent. Naopak konzervativní fondy peněžního trhu byly letos v průměru na nule. Redakce to zjistila z databáze serveru Penízenavíc.cz k 27. prosinci 2016.

Mezi podílovými fondy loni vydělávaly hlavně ty akciové

Ekonomika
Ilustrační foto.
Madrid - V řadě evropských zemí se budou děti z vánočních dárků radovat 24. prosince večer, nebo o den později ráno. V Rusku například ale dostanou dárky až na Silvestra a ve Španělsku či Itálii se na ně mohou těšit dokonce dvakrát - 25. prosince a na Tři krále. Hodný staroušek, na něhož se už všechny děti tolik těší, má přitom různá jména i podoby.

Dárky nosí v Evropě Ježíšek, ale i čarodějnice či vánoční polínko

Svět
Prezident Miloš Zeman
Praha - Prezident Miloš Zeman by měl opět v květnu navštívit Čínu. Během cesty se zúčastní setkání k nové Hedvábné stezce, řekl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček. Zeman by mohl během posledního roku svého funkčního období také navštívit Spojené státy, latinskou Ameriku nebo Vietnam. Úřad vlády zatím nechtěl konkrétní cíle cest premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) specifikovat, budou se však soustředit především na podporu ekonomické diplomacie.

Zeman chce navštívit Čínu, Vietnam i latinskou Ameriku

Česko
Ilustrační foto
Buenos Aires - Jsou tu právníci, spisovatelé, architekti i ženy v domácnosti. Všichni se sešli za jediným účelem: naučit se za tři roky bojovat proti ďáblovi a démonům v argentinské škole exorcismu, která je jediná v celé Latinské Americe. Mávat krucifixem, kropit svěcenou vodou a horoucně se modlit a přitom nespouštět oči z toho, kdo je posedlý, píše AFP.

V Argentině se ve škole exorcismu učí bojovat s ďáblem

Svět
Lidových teorií, jak nás komáři dokáží najít, existuje řada: že umí zachytit oxid uhličitý z našeho dechu, že jdou na sladkou lidskou krev. Pravda je mnohem jednodušší.
Ženeva - Virus zika už nepředstavuje celosvětovou zdravotní hrozbu. Boj proti němu ale musí dál pokračovat. Oznámil to dnes krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO). Celosvětový stav nouze kvůli viru zika, který byl vyhlášen před devíti měsíci, tak pozbyl platnosti.

Zika už nepředstavuje celosvětovou hrozbu, boj ale pokračuje

Svět
Ilustrační foto.
Teplice - Teplická keramička Ideal Standard chce oslovit trh novými toaletami. Revoluční způsob splachování má zajistit vyšší hygienu, a tím nižší nároky na údržbu. Technologii si nechala firma, která vyrábí sanitární keramiku, patentovat. ČTK to řekl ředitel teplického výrobního závodu Pavel Šlambora.

Teplická keramička vyvinula skoro bezúdržbové toalety

Teplicko
Ideal Standard
Teplice - Teplická keramička Ideal Standard chce oslovit trh novými toaletami. Revoluční způsob splachování má zajistit vyšší hygienu, a tím nižší nároky na údržbu. Technologii si nechala firma, která vyrábí sanitární keramiku, patentovat. Dnes to řekl ředitel teplického výrobního závodu Pavel Šlambora.

Teplická keramička vyvinula revoluční bezúdržbové toalety

Ekonomika
Ilustrační foto.
Sedm českých dobrodruhů se chystá projet Latinskou Ameriku na koloběžkách. Z Prahy odletí v pátek 11. listopadu a během půl roku chtějí překonat trasu dlouhou 11 tisíc kilometrů. Cestou od Mexika až na jižní cíp Argentiny je čeká mimo jiné Amazonie a horský masiv Andy. Návrat plánují v květnu nebo červnu. Sdělil to Marek Jelínek, který se cesty zúčastní.

Sedm Čechů plánuje projet Latinskou Ameriku na koloběžkách

Cestujeme
Svátek zesnulých po mexicku
Mexico (Mexiko) - Nejen květinami a svíčkami, ale například i hodováním na hřbitovech vzpomínají na své zesnulé v těchto dnech Mexičané. Jejich Den mrtvých (Día de Muertos) je oslavou, která se stala národním symbolem a od roku 2008 je i na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Památku zesnulých, v Čechách zvanou dušičky, si vesele a barevně připomínají i v jiných zemí Latinské Ameriky.

V Latinské Americe slaví Den mrtvých vesele a barevně

Svět
Ilustrační foto
Vatikán - Argentinská církev a Vatikán oznámily, že odtajní své archivy týkající se diktatury v Argentině v letech 1976-1983. Přístup k asi 3000 dokumentů, většinou dopisů, v nichž příbuzní obětí za diktatury žádali tamní církev o pomoc, ale budou mít jen poškození a pozůstalí. Podle expertů může tento krok pomoci objasnit i některé případy zmizení osob či vypátrat děti, které režim odebíral matkám z řad opozice.

Vatikán odtajní své archivy týkající se diktatury v Argentině

Svět
Lidových teorií, jak nás komáři dokáží najít, existuje řada: že umí zachytit oxid uhličitý z našeho dechu, že jdou na sladkou lidskou krev. Pravda je mnohem jednodušší.
Londýn - Výzkumníci zahájili boj proti viru zika, který se v posledních měsících šíří zejména v Latinské Americe, použitím zákeřné zbraně proti komárům, kteří jej přenášejí. Komáří samičky infikují parazitickou bakterií Wolbachia, která neublíží člověku, ale u tohoto hmyzu zamezí vylíhnutí vajíček.

Začal boj proti viru zika: reprodukci komárů má zabránit bakterie

Svět