ŠTÍTEK: Latinská Amerika

Dýňový podzim v botanické zahradě v Troji.
Praha - Ať už tyhle žluté, zelené a oranžové plody nejraději opečováváte na záhonu, milujete na talíři, nebo v nich vidíte příležitost k výtvarnému tvoření, nezapomeňte si do diářů zapsat akce v Botanické zahradě hl. města Prahy. Velká část podzimu tam bude patřit právě dýním. Návštěvníky čeká výstava dýní, víkend s dýňovými hrátkami a také bohatý halloweenský program zejména pro děti a rodiče.
15 fotografií

Podzim v botanické zahradě ovládnou dýně. Na své si přijdou gurmáni i děti

Praha
Soud. Ilustrační foto.
Řím - Italská prokuratura žádá doživotní tresty pro 30 bývalých členů vlád a tajných služeb čtyř jihoamerických režimů. Obžaloba, jejíž čtení před římským soudem začalo ve čtvrtek a dnes bylo dokončeno, uvádí, že se podíleli na smrti 23 Italů v 70. letech. Podle agentury ANSA jsou obžalovaní z Chile, Bolívie, Peru a Uruguaye, jejich jména ale neuvedla.

V Římě soudí zločiny jihoamerické operace Cóndor ze 70. let

Svět
Ilustrační foto
Miami – Úřady v americkém státě Florida objevily novou lokalitu, kde se šíří virus zika přenášený místními komáry. V jedné ze čtvrtí velkoměsta Miami bylo v posledních dnech zaznamenáno pět případů nákazy. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámil úřad guvernéra Ricka Scotta.

Na Floridě objevili novou lokalitu, kde se šíří virus zika

Svět
Ilustrační foto.
Ženeva – Nákaza virem zika v těhotenství je nejpravděpodobnější příčinou vrozených mozkových abnormalit včetně zakrnění mozku, známého jako mikrocefalie. Virus také nejspíš spouští vzácný Guillain-Barrého syndrom (GBS), který se projevuje obrnou svalstva. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), která tak potvrdila svá dřívější podezření.

Virus zika nejspíš způsobuje zakrnění mozku dětí, potvrdila WHO

Zdraví
Ilustrační foto.
Ženeva, Singapur - Virus zika se dál šíří a postupuje do dalších zemí, vědci jej prozatím zcela nepochopili, takže zůstává celosvětovou zdravotní hrozbou. Oznámil to dnes krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO), který kvůli viru prodloužil celosvětový stav nouze. Dalších 38 nových případů nákazy virem zika oznámil Singapur, uvedla dnes agentura Reuters.

WHO prodloužila kvůli zice stav nouze, virus se dál šíří

Svět
Výrazný úspěch v latinskoamerickém regionu zaznamenala společnost Česká zbrojovka (ČZ). V peruánském armádním závodě FAME v Limě totiž slavnostně otevřeli samostatný prostor pro montáž a opravy pistolí z ČZ Uherský Brod.
Uherský Brod – Výrazný úspěch v latinskoamerickém regionu zaznamenala společnost Česká zbrojovka (ČZ). V peruánském armádním závodě FAME v Limě totiž slavnostně otevřeli samostatný prostor pro montáž a opravy pistolí z ČZ Uherský Brod. Česká firma dodala moderní vybavení, nástroje a v minulých měsících vyškolila technický personál, čímž byla zahájena dlouhodobá výrobní a technologická spolupráce. Podle vedení ČZ to na případné snižování počtu zaměstnanců firmy v Uherském Brodě nebude mít žádný vliv.

Pistole České zbrojovky z Uherského Brodu začnou montovat v Peru

Podnikání
Lidových teorií, jak nás komáři dokáží najít, existuje řada: že umí zachytit oxid uhličitý z našeho dechu, že jdou na sladkou lidskou krev. Pravda je mnohem jednodušší.
Miami (USA) - Ve Spojených státech byla vůbec poprvé prokázána přítomnost viru zika u místních komárů. Vědci jej objevili u několika skupin tohoto hmyzu v Miami na Floridě, odkud bylo v minulých týdnech hlášeno několik desítek lidí nakažených tímto virem. Podle expertů je částečně na vině pěstování exotických bromélií, uvedla agentura AP.

V USA byli objeveni první komáři přenášející virus zika

Svět
Dilma Rousseffová
Brasília - Brazilská exprezidentka Dilma Rousseffová se odvolala k nejvyššímu soudu kvůli svému sesazení z nejvyššího úřadu v zemi. Informovala o tom agentura AFP. Advokát Rousseffové dnes podal k nejvyššímu soudu žádost, aby středeční rozhodnutí brazilského Senátu bylo zrušeno. Sesazení prezidentky Senátem odsoudilo několik latinskoamerických zemí a Venezuela kvůli tomu odvolala svého velvyslance v Brazílii.

Sesazená exprezidenta Rousseffová se odvolala k nejvyššímu soudu

Svět
Ilustrační foto.
Uherský Brod (Uherskohradišťsko) - Pistole uherskobrodské České zbrojovky se budou montovat v Peru. V armádním závodě FAME v Limě byl otevřen samostatný prostor pro jejich montáž a opravy. Česká zbrojovka dodala vybavení, nástroje a v minulých měsících vyškolila technický personál, řekla mluvčí společnosti Hana Smilková.

Pistole uherskobrodské České zbrojovky se budou montovat v Peru

Ekonomika
Ilustrační foto
Nairobi - Stovky miliónů lidí ohrožuje na zdraví zvyšující se míra znečištění povrchových vod v Africe, Asii i Latinské Americe. Až 323 milionů osob může na těchto třech kontinentech smrtelně onemocnět kvůli patogenním látkám ve vodě. V dnešní tiskové zprávě na to upozorňuje Program OSN pro životní prostředí (UNEP), podle kterého se znečištění vody pomalu stává jedním z největších celosvětových rizik pro lidské zdraví a rozvoj.

OSN: Miliony lidí ohrožuje větší znečištění vod na 3 světadílech

Svět
Zemřel zpěvák Juan Gabriel, ikona současné mexické hudby
Mexiko - Ve věku 66 let zemřel v neděli jeden z nejslavnějších hudebníků v Latinské Americe mexický zpěvák Juan Gabriel. Informovala o tom dnes agentura AP. Autor více než 1500 písní, který prodal přes 40 milionů alb, zemřel na infarkt ve svém domě v Santa Monice v americké Kalifornii den po koncertu v Las Vegas.

Zemřel zpěvák Juan Gabriel, ikona současné mexické hudby

Hudba
Festival Barevná devítka, přehlídka kultur národnostních menšin, které u nás žijí.
Praha /FOTOGALERIE/ - Festival v parku Podviní spojil na jeden den celý svět. Konkrétně osoby nejrůznějších národů žijící v České republice. Na pořadu dne byly koncerty umělců pocházejících z Mexika, Rumunska, Řecka nebo Íránu. Návštěvníci mohli ochutnat speciality uzbecké kuchyně, americké cupcaky, moldavská vína, mexické nanuky, senegalské pokrmy nebo třeba pravou italskou zmrzlinu.
11 fotografií

OBRAZEM: Barevná devítka přinesla nevšední muziku i dobroty z celého světa

Praha
Ilustrační foto
Montevideo - Pizzerie, pekařství nebo kadeřnictví: v Uruguayi jedno zvláštní vězení umožňuje svým obyvatelům, aby si zakládali vlastní firmy. Má to takový úspěch, že se někteří vězni po propuštění na svobodu vracejí, aby ve svém podnikání pokračovali. Stejně jako ve většině věznic v Latinské Americe, v nichž vládne násilí, které jsou přeplněné a v nichž programy zaměřené na budoucí začlenění vězňů do společnosti chybějí, i zde v Punta de Rieles východně od Montevidea vítají návštěvníky strážní věže a ostnaté dráty.

Vězni v Uruguayi si zakládají vlastní firmy

Svět
Ilustrační foto.
Singapur - V Singapuru bylo potvrzeno 41 případů místní nákazy virem zika. Informovala o tom dnes televizní stanice Channel News Asia. Podle singapurského ministerstva zdravotnictví je 34 infikovaných už zcela vyléčeno, zatímco sedm zbylých, kteří ještě mohou nákazu šířit, zůstává v péči nemocnice.

V Singapuru potvrdili 41 případů místní nákazy virem zika

Svět
Ilustrační foto
Washington - Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal v pátek závazné doporučení, aby se na případnou přítomnost viru zika kontrolovala veškerá dárcovská krev v zemi. Ředitel úřadu Peter Marks to zdůvodnil tím, že už panuje příliš velká nejistota nad tím, jak se virus v USA rozšířil.

V USA mají testovat dárcovskou krev na virus zika

Svět
Ilustrační foto
Washington - Američtí výzkumníci shánějí dobrovolníky na experimenty s nebezpečným virem zika, který se před rokem rozšířil z Brazílie. V nemocnici v Baltimoru by měli být za úplatu infikováni různě velkými dávkami laboratorně kultivovaného viru, aby vědci mohli sledovat reakci organismu. Podmínkou je souhlas vládních úřadů USA.

Experiment s virem zika: V USA hledají dobrovolníky, kteří by se nechali nakazit

Svět
Čínská vlajka
Rio de Janeiro (Brazílie) - Čína možná při letošních olympijských hrách zůstává pozadu v počtu medailí, vítězí však v soutěži o brazilský majetek. Žádná jiná země neučinila letos v Brazílii tolik nákupů majetku jako Čína. Podle výpočtů agentury Bloomberg čínské firmy od počátku letošního roku oznámily nákupy v Brazílii za 4 miliardy USD (95,4 miliardy Kč), což je nejvyšší údaj za srovnatelné období od roku 2010.

Čína je letos největším kupujícím majetku v Brazílii

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Češi jsou k jídelníčku z hmyzu zatím dost konzervativní. V posledních patnácti letech se ale jejich smýšlení o výrobcích ze sarančat, moučných červů nebo cvrčků proměňuje. Marie Borkovcová z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Mendelovy univerzity v Brně tvrdí, že devadesát procent lidí je ochotno přijmout myšlenku, že má na talíři hmyz. "Nechce se ale těm zvířátkům dívat do očí," říká s nadsázkou odbornice.

Češi jsou k jídlu z hmyzu konzervativní, nechtějí červy na talíři

Česko
Ilustrační foto.
Houston (USA) - Vůbec první případ úmrtí spojeného s virem zika na svém území oznámil americký stát Texas. Nedlouho po narození tam zemřelo dítě trpící mikrocefalií, jehož matka se během těhotenství vydala do rizikové oblasti Latinské Ameriky. Úřady Spojených států již registrovaly mnoho případů nemocných novorozenců, úmrtí je to však podle dostupných informací vůbec první.

V Texasu zemřelo první americké dítě nakažené virem zika

Svět
Ilustrační foto
Miami (USA) - Na Floridě se objevilo dalších deset případů pacientů, které komáři nakazili virem zika přímo na území tohoto státu na jihu USA. Oznámil to dnes místní guvernér Rick Scott. Americké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vyzvalo těhotné ženy, aby do postižených floridských oblastí nejezdily.

Na Floridě zaznamenali nové případy místních nákaz virem zika

Svět
Ilustrační foto
Washington - Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP) vydalo nová doporučení pro ochranu před virem zika. Těhotným ženám doporučuje krevní testy při každé pravidelné kontrole a muže varuje, že se mohou nakazit při nechráněném sexu s nositelkou viru.

Lékaři v USA mají testovat všechny těhotné na virus zika

Svět
Fanoušci. Ilustrační foto.
Rio de Janeiro – Desetitisíce turistů, kteří zamíří na olympiádu do Ria de Janeiro, mohou mít problém se dorozumět. Pouze malá část z 200 milionů Brazilců si osvojila alespoň základy angličtiny. To platí i u dalších jazyků, jako je němčina, francouzština, a dokonce i španělština, přestože Brazílie hraničí se sedmi španělsky mluvícími zeměmi, píše agentura AP.

Bez znalosti portugalštiny budou mít v Riu cizinci problémy

Svět
Ilustrační foto.
Hongkong – Španělská telekomunikační skupina Telefónica dnes prodala většinu svého podílu ve druhém největším čínském telekomunikačním podniku China Unicom za 364 milionů dolarů (8,9 miliardy Kč). Agentuře Reuters to sdělily informované zdroje. Transakcí pokračuje Telefónica v rozprodeji řady svých aktiv, uvedla agentura Reuters.

Telefónica prodala podíl v China Unicom za 364 milionů USD

Ekonomika
Ilustrační foto
Montevideo – Nadnárodní tabáková společnost Philip Morris International prohrála spor týkající se prodeje cigaret v Uruguayi. Společnost bude muset nadále umísťovat na svoje krabičky v této jihoamerické zemi výstražné štítky a omezovat propagaci značky. V pátek to podle agentury AP oznámila prezident země Tabaré Vázquez.

Philip Morris International prohrála spor s Uruguayí o prodeji cigaret

Ekonomika
Ilustrační foto
Milán - Italská policie v neděli zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské mafie 'Ndrangheta. Už v roce 1999 byl podle agentury AFP odsouzen v nepřítomnosti na doživotí za zločinné spolčení, únos, držení zbraní a drog a dvě vraždy.

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Svět
Geert Wilders.
Amsterdam - Vůdce nizozemské protiimigrační pravice Geert Wilders dnes vyzval k vypsání referenda o odchodu země z Evropské unie. Politik známý dlouhodobě negativním postojem k Bruselu tak učinil v reakci na výsledky britského referenda, k němuž Britům gratuloval. Podle něj jako národ porazili "elity v Londýně a Bruselu".

Wilders chce kvůli brexitu nizozemské referendum o odchodu z EU

Svět
Ilustrační foto
Vídeň - Zhruba 250 milionů lidí na světě užívá nelegální drogy a přes 200.000 z nich na následky konzumace omamných látek loni zemřelo. Ve Vídni to dnes oznámili zástupci OSN. Podle nich je nebezpečným trendem zejména rostoucí spotřeba heroinu. Právě v případě heroinu se trend obrátil a jeho uživatelů začalo po několika letech znovu přibývat, především ve Spojených státech a v Evropě.

Drogy ve světě podle OSN užívá na 250 milionů lidí

Svět
Ilustrační foto
Plymouth (USA) - Americká společnost Inovio Pharmaceuticals a jihokorejská firma GeneOne Life Science, které společně vyvíjejí vakcínu proti viru zika, dostaly povolení k jejímu testování na lidech. Informovaly o tom firmy v pondělní tiskové zprávě. Podle stanice CNN jde o vůbec první testy vakcíny proti viru zika na zdravých dobrovolnících.

První vakcína proti viru zika může být testována na lidech

Svět
Ilustrační foto.
Madrid/Frankfurt nad Mohanem - Německý strojírenský koncern Siemens a španělská společnost Gamesa spojí své aktivity v oblasti větrné energie. Společný podnik by měl předstihnout dánskou společnost Vestas a stát se největším světovým dodavatelem zařízení pro větrné parky.

Siemens a Gamesa vytvoří nového lídra ve větrné energii

Ekonomika
Ilustrační foto
České Budějovice - Vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství objevili skupinu látek s vysokým účinkem proti viru klíšťové encefalitidy a viru zika. Jde o první popsané látky, které jsou proti viru zika účinné. Tým vědců spolupracuje s pracovníky Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR v Praze, kteří objevené molekuly upravují do podoby proléčiv. Informovala o tom referentka publicity českobudějovického biologického centra Daniela Procházková.

Vědci objevili skupinu látek s vysokým účinkem proti viru zika

Česko
Mexické věznice bývají často přeplněné a stráže nad nimi mnohdy sotva zvládají udržovat kontrolu.
Mexiko – Neblaze proslulý mexický drogový kartel Zetas měl zcela pod kontrolou jednu z věznic na severu země, kde mimo jiné likvidoval lidi, které unesl. Podle úřadů státu Coahuila se členy gangu spolupracovala ostraha věznice, která jim nijak nebránila v činnosti. Zatím byly identifikovány pozůstatky sedmi obětí, které zločinci ve vězení spálili, uvedla agentura Reuters.

Drogový kartel ovládl věznici a likvidoval tam oběti svých únosů

Svět
Ilustrační foto
Praha /INFOGRAFIKA/ - Malárie, břišní tyfus, horečka dengue nebo chikungunya. Ještě před pár lety u nás ojedinělé choroby dnes nejsou ničím neobvyklým. Na vině je vedle rostoucí obliby cestování i podceňování prevence. Podle odhadů Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) dosáhne letos počet cestovatelů téměř 1,2 miliardy a rostoucí trend bude i nadále pokračovat.

Horečku dengue si z tropů vozíme stále častěji

Zdraví
 Peruánská vláda vyhlásila stav ohrožení v amazonském regionu Madre de Dios na jihu země. Důvodem je kontaminace oblasti rtutí kvůli nelegální těžbě zlata.
Lima – Peruánská vláda vyhlásila stav ohrožení v amazonském regionu Madre de Dios na jihu země. Důvodem je kontaminace oblasti rtutí kvůli nelegální těžbě zlata. Informoval o tom server BBC. Podle vlády je nebezpečnými koncentracemi rtuti ohroženo na 50.000 lidí i životní prostředí.

V Peru vyhlásili stav ohrožení kvůli zamoření přírody rtutí

Svět