ŠTÍTEK: Latinská Amerika

Ilustrační foto.
Berlín - Německo má první potvrzený případ přenosu viru zika pohlavním stykem. Virem se nakazila žena při nechráněném sexu se svým partnerem, který se infikoval při pobytu v Portoriku. Informoval o tom dnes berlínský Institut Roberta Kocha, který se specializuje na infekční choroby. Německé úřady zaznamenaly i s tímto případem dosud celkem 50 nakažených.

Německo má první případ přenosu viru zika pohlavním stykem

Svět
Férová snídaně, ilustrační foto.
Litoměřice – V sobotu 14. května se v Litoměřicích uskuteční piknikový happening na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů – Férová snídaně NaZemi. Proběhne od 10 hodin v Jiráskových sadech (v případě deště v zázemí dětského dopravního hřiště).

V Litoměřicích posnídají férově

Litoměřicko
Lidových teorií, jak nás komáři dokáží najít, existuje řada: že umí zachytit oxid uhličitý z našeho dechu, že jdou na sladkou lidskou krev. Pravda je mnohem jednodušší.
Brasílie – Do boje proti viru zika, který se v posledním roce šíří zejména v Latinské Americe a ohrožuje budoucí děti těhotných žen, nasadili vědci z britské firmy Oxitec modifikovaného komára druhu Aedes Aegypti. Informovala o tom agentura AP. Zatím projekt zkouší v Brazílii a Panamě, od června s ním začnou na britských Kajmanských ostrovech.

Vědci nasadili proti viru zika modifikované komáry

Svět
Svatopluk Němeček (ČSSD).
Praha – Česko by mohlo sloužit jako dobrý příklad země s vyváženou a úspěšnou protidrogovou politikou. Do rovnováhy dává léčbu i represi a postihy. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Před týdnem se účastnil spolu s protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem shromáždění OSN o globální protidrogové politice. Podle ministra se zástupci zúčastněných států shodli na tom, že „válka proti drogám" a tvrdý postup selhaly.

Němeček: Česko slouží jako příklad vyvážené protidrogové politiky

Česko
Lidových teorií, jak nás komáři dokáží najít, existuje řada: že umí zachytit oxid uhličitý z našeho dechu, že jdou na sladkou lidskou krev. Pravda je mnohem jednodušší.
Praha - Za první tři měsíce roku bylo v Česku hlášeno 29 případů horečky dengue u českých turistů nakažených v cizině, což je za stejné časové období nejvíce v posledních deseti letech. Představuje to více než 70 procent počtu hlášených případů v ČR za rok 2015, řekl prezident Fóra tropické a cestovní medicíny a vedoucí lékař sítě očkovacích center a cestovní medicíny Rastislav Maďar.

Čechů nakažených horečkou dengue v cizině výrazně přibylo

Česko
Ilustrační foto.
Stamford (USA) - Celosvětový odbyt osobních počítačů se v letošním prvním čtvrtletí meziročně snížil o 9,6 procenta na 64,8 milionu přístrojů. Znamená to pokles už šesté čtvrtletí za sebou a poprvé od roku 2007 odbyt činil méně než 65 milionů přístrojů. Vyplývá to z údajů výzkumné společnosti Gartner.

Odbyt počítačů v prvním čtvrtletí klesl o desetinu

Ekonomika
Lesní dělnice s ochranným make-upem proti komárům.
Ženeva – V Konžské republice zemřelo 21 lidí na žlutou zimnici. Sdělila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Někteří nemocní se nakazili v sousední Angole, kterou od loňska sužuje epidemie žluté zimnice. Nyní podle organizace OSN hrozí, že epidemie propukne i v soudní Konžské republice, protože mezi oběma státy pravidelně cestuje mnoho lidí.

V Konžské republice zemřelo na žlutou zimnici 21 lidí, v Angole 225

Svět
Ilustrační foto.
Moskva - Při cvičném letu na Dálném východě se dnes zřítil ruský bojový letoun Su-25. Podle sdělení ruské armády stroj dopadl asi 200 kilometrů severně od Vladivostoku, pilot se katapultoval. Na zemi letoun zničil dvě zemědělské usedlosti, trosky se zřítily několik desítek metrů od obytných domů a způsobily požár, uvedla agentura TASS.

Při cvičném letu se v Rusku zřítil bojový letoun Su-25, pilot se katapultoval

Svět
César Alierta.
Madrid - Šéf španělské telekomunikační společnosti Telefónica César Alierta odstoupí z funkce, hodlá však zůstat ve správní radě podniku. Oznámila to dnes firma. Sedmdesátiletý Alierta, který strávil v čele Telefóniky 16 let, navrhl, aby se jeho nástupcem stal nynější provozní šéf podniku José María Álvarez-Pallete.

Šéf španělské Telefóniky po 16 letech odchází z funkce

Ekonomika
Mexická policie zatkla ve městě Oaxaca na jihu Mexika údajného finančního šéfa mocného drogového kartelu Sinaloa Juana Manuela Álvareze Inzunzu.
Mexiko – Mexická policie zatkla ve městě Oaxaca na jihu Mexika údajného finančního šéfa mocného drogového kartelu Sinaloa Juana Manuela Álvareze Inzunzu. Oznámila to v neděli mexická policie. Álvarez Inzunza je viněn z toho, že pro kartel zajišťoval praní špinavých peněz v zahraničí.

Mexická policie zatkla finančního šéfa drogového kartelu Sinaloa

Svět
Barack Obama a Mauricio Macri uctili památku obětí diktatury v Argentině.
Buenos Aires – Barack Obama se ve čtvrtek stal prvním americkým prezidentem, který uctil památku obětí diktatury v Argentině v letech 1976 až 1983. „To už nikdy," prohlásil Obama při návštěvě Buenos Aires v den 40. výročí vojenského puče, který podpořila tehdejší americká vláda. Šéf Bílého domu oznámil, že se otevírají archivy armády USA a CIA s dokumenty o nejkrvavější diktatuře v historii Argentiny.

Obama jako první prezident USA uctil oběti diktatury v Argentině

Svět
John Boye z Ghany se nakonec dostal do Francie a teď hraje v Turecku
Nogueira do Cravo - Sní o tom, že se z nich stane nový Ronaldo, ale často na ně netrpělivě čekají spíše fanoušci. Stále více mladých fotbalistů z Afriky a Latinské Ameriky, které láká mlhavý příslib lukrativních smluv, se vyloďuje v Portugalsku, vstupní bráně do Evropy. Informuje o tom agentura AFP.

Migranti z Afriky? Portugalsko láká fotbalisty, kvete obchod s nezletilými

Fotbal
Ilustrační foto.
New York - Virus zika napadá a poškozuje kmenové buňky, z nichž se pak vytváří mozek při vývoji lidského plodu v těle matky. Vyplývá to ze studie amerických vědců, která byla dnes zveřejněna ve vědeckém časopise Cell Stem Cell. Podle autorů studie to sice ještě není přímý důkaz, že virus zika způsobuje mikrocefalii. Podle některých už je ale řada spojitostí mezi touto vývojovou poruchou a virem šířícím se již několik měsíců v Latinské Americe.

Virus zika napadá kmenové buňky, z nichž se vytváří mozková kůra

Svět
Ilustrační foto.
Praha - V Česku se objevil třetí případ viru zika. Uvedl to ve čtvrtek server Tn.cz. Nakaženou je 38letá česká turistka, která se nedávno vrátila z Dominikánské republiky. Stav ženy je podle lékařů dobrý. Nemoc způsobená zikou se podobá chřipce, lék na ni není. Virus se spojuje s narozením dětí s málo vyvinutým mozkem v Latinské Americe.

V Česku se objevil třetí případ viru zika. Žena byla ošetřena na Bulovce

Praha
Fakultní nemocnice Bulovka v Praze. Ilustrační foto
Praha - V Česku se objevil třetí případ viru zika. Uvedl to dnes server Tn.cz. Nakaženou je 38letá česká turistka, která se nedávno vrátila z Dominikánské republiky. Stav ženy je podle lékařů dobrý. Nemoc způsobená zikou se podobá chřipce, lék na ni není. Virus se spojuje s narozením dětí s málo vyvinutým mozkem v Latinské Americe.

V Česku se objevil třetí případ viru zika

Česko
Armaturka. Ilustrační foto.
Ústí nad Labem - Je již tradice, že má předlická kulturní fabrika Armaturka více vernisáží v jeden den. Je to strategie, která nemůže nevyjít. Zajistí pozornost více lidí na více výstav, má to cenu.

Armaturka má opět čtyři vernisáže

Volný čas
Čtvrtý měsíc Terezy Mrvové a Lukáše Kopečka na cestách.
Argentina /S KÁVOU NA CESTÁCH/ - Náš čas v Argentině se navršil. Blížících se devadesát dnů, což znamená vypršení turistického víza, nás popohnalo k tomu, posunout se ze známého prostředí této země a vydat se do Chile. Protože jsme poslední dobu trávili v hostelu a pracovali, chtěli jsme opět zakusit dobrodružství v přírodě.
15 fotografií

Poslední měsíc: s delfíny, lachtany a vulkány

Brněnsko
Svatopluk Němeček
Praha –  Česku se objevily první dva případy viru zika. Jde o muže a ženu, kteří se zhruba před dvěma týdny vrátili z dovolené v rizikové oblasti. Muž pobýval na Martiniku, žena v Dominikánské republice. Žena není těhotná, takže nehrozí nebezpečí pro plod. Oba měli chřipkové příznaky a vyrážku, léčí se ambulantně. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) to dnes řekl novinářům. Zdůraznil, že nejde o šíření infekce v Česku.

Němeček: Virus zika byl potvrzen u muže a ženy, žena není těhotná

Česko
Filmové drama Ma Ma.
Brno – Penélope Cruzová neboli Madonna Madridu, jak se této herečce přezdívá. Právě ona v roli Magdy slavnostně otevře brněnskou část festivalu španělských filmů La Película. Představí se v hlavní roli dramatu Ma Ma od Julia Medema – jednoho z nejvýraznějších španělských tvůrců současnosti. Přehlídka španělské a španělsky mluvené kinematografie v Brně začíná ve čtvrtek potrvá do neděle. „Kromě Medemova posledního filmu mají diváci příležitost zhlédnout i jeho starší snímky Sex a Lucía a Zrzavá veverka," uvedla Eva Petláková z kina Scala.

Festival španělských filmů La Película zahájí drama Ma Ma s Penélope Cruzovou

Volný čas
Barack Obama
Washington – Americký prezident Barack Obama má v plánu v příštích týdnech uskutečnit historickou návštěvu Kuby. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na zdroje z americké administrativy. Návštěva se nejspíš uskuteční v polovině března. Obama by se tak stal prvním americkým prezidentem, který by na ostrov zavítal po téměř 90 letech, uvedla agentura AP.

Americký prezident navštíví v březnu Kubu. Poprvé po devadesáti letech

Svět
Ilustrační foto.
Šíření viru zika v Latinské Americe neovlivnilo prodeje zájezdů ani letenek do této oblasti. Zájem Čechů o cesty do Střední a Jižní Ameriky naopak roste. Ani lidé, kteří si už koupili zájezd na letní olympijské hry (LOH) v Brazílii, své plány nemění. Vyplývá to z ankety mezi cestovními kancelářemi.

Šíření viru zika v Latinské Americe prodeje zájezdů neovlivnilo

Cestujeme
Ilustrační foto.
Bogotá – V Kolumbii bylo nakaženo virem zika více než 5000 těhotných žen. Informovala o tom dnes kolumbijská vláda. Vir, který se rychle šíří zeměmi Latinské Ameriky, přitom zabraňuje vývinu mozku u ještě nenarozených dětí. Nejpostiženějšími zeměmi jsou právě Kolumbie a Brazílie. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes kromě toho varovala, že Guillain-Barrého syndrom (GBS), neurologická porucha přičítaná rovněž viru zika, je na vzestupu v Brazílii, Kolumbii, Salvadoru, Surinamu a Venezuele.

Vir zika má v Kolumbii už přes 5000 těhotných žen

Svět
Fairtradové odpoledne na Gymnáziu v Mimoni.
Mimoň - Kampaň podporující fair trade neboli férový obchod je od loňského září každodenní součástí života na Gymnáziu v Mimoni. Včera škola své aktivity i téma fair trade představila veřejnosti.

Škola představila „férový" obchod

Českolipsko
Lidových teorií, jak nás komáři dokáží najít, existuje řada: že umí zachytit oxid uhličitý z našeho dechu, že jdou na sladkou lidskou krev. Pravda je mnohem jednodušší.
Ženeva/Kodaň – Evropské státy by se měly začít připravovat na ochranu svých obyvatel před virem zika. Uvedla to dnes ředitelka evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Zsuzsana Jakabová. Virus, který pravděpodobně způsobuje vývojovou poruchu mozku lidských plodů, se v Evropě sice zatím nepřenáší, s příchodem jara a léta by se ale situace prý mohla změnit.

Evropa by se měla začít připravovat na virus zika, varuje WHO

Svět
Ilustrační foto.
Ženeva -  Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes kvůli viru zika, který je spojován s vývojovými poruchami mozku lidských plodů, vyhlásila celosvětový stav nouze. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že k tomu vyzvala expertní komise. Stejný stav nouze WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli epidemii eboly v západní Africe.

WHO kvůli viru zika vyhlásila celosvětový stav nouze

Svět
Lidových teorií, jak nás komáři dokáží najít, existuje řada: že umí zachytit oxid uhličitý z našeho dechu, že jdou na sladkou lidskou krev. Pravda je mnohem jednodušší.
Caracas – Ve Venezuele úřady dosud zaznamenaly 4700 podezření na onemocnění virem zika. Ve čtvrtek to uvedla místní ministryně zdravotnictví Luisana Meloová Solórzanoová, a prolomila tak kritizované mlčení této jihoamerické země v otázce šíření viru. Sousední státy Brazílie a Kolumbie přitom patří v Latinské Americe k nejpostiženějším. Ministryně slíbila, že spustí rozsáhlou kampaň proti šíření viru.

Venezuela ohlásila téměř pět tisíc podezření na onemocnění zikou

Svět
Svatopluk Němeček (ČSSD).
Praha - Nákaza virem zika, jenž zasáhl Latinskou Ameriku a první dovezené případy jsou už i v Evropě, v Česku podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) nehrozí. Těhotným ženám doporučuje, aby do Latinské Ameriky nyní nejezdily. Virus přenáší komár, který v Česku nežije. Nemoc se podobá chřipce, lék na ni není. Státní zdravotní ústav objednal testy pro ověření případné nákazy.

Němeček: Nákaza virem zika v Česku nehrozí

Česko
První případ nákazy virem zika, který vědci spojují s výskytem poškozených mozků novorozenců, dnes ohlásilo Dánsko.
Kodaň, Praha, Rio de Janeiro – Zákeřný virus Zika už dorazil i do kontinentální Evropy. Prvním nakaženým je mladý dánský turista, který se nakazil při cestách po Latinské Americe, kde nyní řádí epidemie tohoto onemocnění. „Před týdnem se u něj objevila horečka a příznaky podobné chřipce, proto se vrátil domů," řekl dnes stanici TV2 primář infekčního oddělení aarhusské nemocnice Lars Østergaard.

Virus Zika už je v Evropě. Epidemie ale nehrozí

Svět
Lidových teorií, jak nás komáři dokáží najít, existuje řada: že umí zachytit oxid uhličitý z našeho dechu, že jdou na sladkou lidskou krev. Pravda je mnohem jednodušší.
Rio de Janeiro – Deset dní před začátkem karnevalu v brazilském Riu de Janeiro roste ve městě psychóza kvůli viru zika, který přenášejí komáři a je spojován s vysokým nárůstem případů novorozenců s mikrocefalií. Ačkoli úřady slíbily, že se pokusí zastavit množení komárů-přenašečů, podle epidemiologa Roberta Medronhoa z místní univerzity je jich v Brazílii stále mnoho. Je to podle něj dáno „divokou urbanizací a nepříliš účinnými sanitárními programy".

Před karnevalem v Riu roste psychóza kvůli viru zika

Svět
Ilustrační foto.
New York - Americká maloobchodní společnost Wal-Mart Stores uzavře v rámci restrukturalizace svých aktivit 269 obchodů, z toho více než polovinu ve Spojených státech. Opatření se dotkne zhruba 16.000 zaměstnanců, oznámila dnes firma. Wal-Mart je podle objemu tržeb největším maloobchodním řetězcem na světě.

Wal-Mart uzavře 269 obchodů, postihne to na 16 tisíc zaměstnanců

Ekonomika
Ilustrační foto.
Londýn - Londýnské mezinárodní letiště Heathrow loni odbavilo rekordních téměř 75 milionů cestujících. Proti předchozímu roku je to nárůst o o 2,2 procenta, uvedla dnes firma. Letiště již od počátku tohoto desetiletí funguje na pokraji svých kapacit a nyní čeká, zda mu vláda povolí výstavbu nové ranveje. Heathrow je podle počtu odbavených cestujících největším letištěm v Evropě.

Letiště Heathrow loni odbavilo rekordních 75 milionů cestujících

Ekonomika
Španělská policie zadržela tři tuny kokainu na severozápadě země a zatkla 12 lidí podezřelých z obchodu s drogami.
Madrid – Španělská policie zadržela tři tuny kokainu na severozápadě země a zatkla 12 lidí podezřelých z obchodu s drogami. Zadržení jsou ze Španělska, Nizozemska a Británie, oznámily dnes úřady podle agentury AFP.

Španělsko zadrželo 12 lidí s třemi tunami kokainu

Svět
Penelope Cruzová
Praha – Festival La Película zamíří mezi 16. a 29. únorem do Prahy, Brna, Hradce Králové a Ostravy, kde nabídne výběr toho nejzajímavějšího z aktuální tvorby španělsky mluvených kinematografií. Uvede novinku s Penélope Cruzovou a zaměří se na baskické filmy i snímky Latinské Ameriky, oznámila mluvčí přehlídky Lucie Čunderliková.

Festival La Película nabídne baskické a latinskoamerické filmy

Film a televize