ŠTÍTEK: Latinská Amerika

Španělská policie zadržela tři tuny kokainu na severozápadě země a zatkla 12 lidí podezřelých z obchodu s drogami.
Madrid – Španělská policie zadržela tři tuny kokainu na severozápadě země a zatkla 12 lidí podezřelých z obchodu s drogami. Zadržení jsou ze Španělska, Nizozemska a Británie, oznámily dnes úřady podle agentury AFP.

Španělsko zadrželo 12 lidí s třemi tunami kokainu

Svět
Penelope Cruzová
Praha – Festival La Película zamíří mezi 16. a 29. únorem do Prahy, Brna, Hradce Králové a Ostravy, kde nabídne výběr toho nejzajímavějšího z aktuální tvorby španělsky mluvených kinematografií. Uvede novinku s Penélope Cruzovou a zaměří se na baskické filmy i snímky Latinské Ameriky, oznámila mluvčí přehlídky Lucie Čunderliková.

Festival La Película nabídne baskické a latinskoamerické filmy

Film a televize
Penelope Cruzová
Praha - Festival La Película zamíří mezi 16. a 29. únorem do Prahy, Brna, Hradce Králové a Ostravy, kde nabídne výběr toho nejzajímavějšího z aktuální tvorby španělsky mluvených kinematografií. Uvede novinku s Penélope Cruzovou a zaměří se na baskické filmy i snímky Latinské Ameriky, oznámila mluvčí přehlídky Lucie Čunderliková.

Festival La Película nabídne baskické a latinskoamerické filmy

Volný čas
Ilustrační foto
Brno – Užít si poslední hodiny starého roku a oslavit příchod nového v zahraničí? Brněnské cestovní kanceláře nabízejí spoustu možností, jak strávit přelom prosince a ledna v některé exotické zemi. Cestovní kancelář Livingstone organizuje Silvestr v Thajsku, Vietnamu, Indii nebo na Filipínách.

Exotický Silvestr: Brňané nejčastěji jezdí do jihovýchodní Asie

Brněnsko
Zastavit mučení a osvobodit nespravedlivě odsouzené vězně se pokusili lidé na Maratonu psaní dopisů v Knihovně Jiřího Mahena v Brně.
Brno - Zastavit mučení a osvobodit nespravedlivě odsouzené vězně se pokusili lidé na Maratonu psaní dopisů v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. „Snažíme se shromáždit co nejvíce lidí. Společnými silami chceme napsat co nejvíce dopisů, které pošleme vládám a státním institucím do zemí tolerujících porušování lidských práv," vysvětlila význam akce pořadatelka Jitka Bařinková. Každý rok vybere organizace Amnesty International dvanáct případů, které mohou lidé svými dopisy podpořit. „Pokud přijde k jednomu případu několik tisíc dopisů, vláda proces často znovu prošetří. Akce už zachránila několik vězňů po celém světě," doplnila Bařinková.

Lidé podpořili neprávem odsouzené vězně

Brněnsko
Muzikantské děti vyrážejí.
Linec - „Čistit boty místo chození do školy, to by pro mnoho dětí v našich zeměpisných šířkách bylo nejspíš vítanou změnou. Pro nesčetné děti v Latinské Americe a v Africe tato činnost ale patří ke všednímu dnu – musejí přispět k obživě rodiny. Nemohou chodit do školy a nemají proto žádnou šanci pro budoucnost. Upozornit na to a získávat peníze na projekty rozvojové pomoci je cílem předvánoční akce čistění bot hudební střední školy UNESCO ve Freistadtu," napsal deník OÖN.

Když žáci u sousedů čistí boty

Z okolí
Markéta Pilátová.
Šumperk – Další díl festivalu Město čte knihu startuje v Šumperku v úterý 3. listopadu. Fanoušci této tradiční akce se mohou těšit na bohatý několikadenní program, ve kterém nebude scházet čtenářská štafeta, besedy, filmová představení, koncert či výstavy. Ústředním tématem letošního ročníku je kniha Markéty Pilátové Kulaté rámy slov.

Na festivalu se bude číst kniha Markéty Pilátové

Volný čas
Peru
Cuzco - Část turistů toužící spatřit proslulé incké sídlo Machu Picchu v peruánských Andách má v těchto dnech smůlu. Stovky Peruánců z místního správního střediska Cuzco a okolí stávkují proti novému zákonu, který umožňuje spravovat cenné historické lokality soukromými subjekty. Nejezdí proto ani vlaky, které jsou nejdůležitějším spojením s jednou z nejznámějších turistických atrakcí Latinské Ameriky.

Peruánci stávkují, turisté nemohou na Machu Picchu

Svět
Nákupní košík Deníku - káva. Ilustrační snímek.
Rakovník - Chcete se dozvědět něco o kávě? Máte jedinečnou možnost. Ještě v tomto týdnu totiž můžete navštívit unikátní Výstavu na stromech v Čermákových sadech v Rakovníku. Ojedinělá výstava končí v sobotu.

O kávě se dozvíte z plakátů na stromech

Volný čas
Podzámecká zahrada hostí výstavu o kávě.
Kroměříž – Výstavu o kávě umístěnou do padesáti parků v celé republice se při příležitosti Světového dne důstojné práce, který připadá právě na dnešek, rozhodla uspořádat organizace NaZemi. Jedním z míst je i kroměřížská Podzámecká zahrada, kde je výstava s názvem Plné ruce práce k vidění na stromech aleje podél Dlouhého rybníka.
6 fotografií

Fotky na stromech přiblíží výrobu kávy

Kroměřížsko
Ilustrační foto.
Litoměřice - Plné ruce práce. Takový je název výstavy o kávě, kterou v týdnu od soboty 3. října hostí Jiráskovy sady v Litoměřicích. Je součástí více než 40 míst po celé ČR, kde výstava ve stejný čas probíhá.

V Jiráskových sadech je výstava o kávě

Volný čas
Stanislav Komínek z neziskovky NaZemi vystavuje fotografie z cesty za pěstiteli kávy do Latinské Ameriky. V blanenském zámeckém parku a na dalších více než čtyřiceti místech po celé republice.
Blansko – /FOTOGALERIE/ – Víte, co je to kojot nebo roya? Jak vypadá kávovník či kávová zrna, jak se zpracovává káva? To vše si přečtou lidé na patnácti panelech s velkými barevnými fotografiemi. Až do soboty visí na netradiční výstavě ve volné přírodě. Na stromech v blanenském zámeckém parku. Výstava se jmenuje Plné ruce práce a snímky si lidé tento týden prohlédnou na více než čtyřiceti místech v celé republice při happeningu Výstava na stromech.
7 fotografií

Ukazuje cestu kávy. Na stromech v zámeckém parku

Blanensko
Radní Anna Kroutil a Jana Pešlová (zleva) při zahájení výstavy fotografií s informacemi o pěstování kávy.
Praha - Vůně čerstvě pražené fairtradové kávy vítala během sobotního dne příchozí v Kaizlových sadech na Praze 8. Vedení místní radnice se rozhodlo podpořit projekt férového obchodování s rozvojovými zeměmi a uspořádalo pro Pražany osvětovou výstavu o pěstování kávy. Místo na zdech v uzavřených sálech visí všechny fotografie pořízené u pěstitelů kávy přímo na stromech v Kaizlových sadech.

Výstava na stromech ukazuje podmínky obchodování s kávou

Volný čas
Ilustrační foto
Teplice - Poslední zářijový víkend ve dnech 25. 27. září se v Teplicích uskuteční první ročník Mezinárodního festivalu románských kultur, který pořádá Kulturní centrum románských jazyků Viktorie Santy Cruz.

Festival představí Latinskou Ameriku

Teplicko
Slet bubeníků - Pavel Fajt
Smržovka - Do Evropy na křídlech husitů. Již 3. října se do smržovského Parkhotelu sletí bubeníci, ale i vokalisté na tradiční Slet bubeníků. Ten je letos poprvé obrácen do Evropy. Podtitul letošního turné zní Ktož sú boží bojovníci.

Ktož sú boží bojovníci?

Jablonecko
Edward Snowden
Oslo - Američan Edward Snowden, který před dvěma lety zveřejnil materiály amerických tajných služeb o rozsáhlém sledování komunikace Američanů i lidí v zahraničí, dnes vyčetl Moskvě omezování svobody slova. Snowden přitom už dva roky žije v Rusku, kam se uchýlil před americkými úřady. Kritiku Ruska Snowden vyslovil při videokonferenci, když mu byla udělena norská cena Björnstjerna Björnsona.

Snowden kritizoval Rusko za omezování svobody slova

Svět
Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.
Jakarta - Světová ekonomika pravděpodobně poroste pomaleji, než se dosud očekávalo. Uvedla to dnes šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Příčinou je podle ní pomalejší zotavování vyspělých ekonomik a zpomalování růstu rozvíjejících se tržních ekonomik, především v Latinské Americe. Před svou návštěvou Indonésie také Lagardeová oznámila, že vedení MMF a Světové banky (SB) se rozhodla uspořádat v této zemi v roce 2018 přespříští výjezdní výroční zasedání.

Šéfka MMF Lagardeová: Globální růst bude zřejmě slabší, než se čekalo

Ekonomika
Kulové kohouty získaly prestižní certifikát.
Společnost MSA byla zapsána na seznam dodavatelů brazilské energetické společnosti Petrobras. V praxi to pro ni po téměř třech letech náročné práce a příprav znamená otevření nového trhu a možnost získání dalšího významného obchodního partnera.

Firma posiluje svou pozici v Latinské Americe

Podnikání
Ondřej Theiner, absolvent českobudějovického Gymnázia Jírovcova, se v těchto dnech účastní akce určené pro mladé talenty z celého světa.
České Budějovice - The International Movement for Leisure Activities in Science and Technology ve zkratce MILSET je nestátní, nezisková a politicky nezávislá mládežnická organizace. Byla založena v roce 1987 v Kanadě, v provincii Québec, během prvního ročníku mezinárodního přírodovědného veletrhu. Postupně se rozrůstala a vytvořila si regionální střediska v různých částech světa (Latinská Amerika, Afrika, Asie, Evropa, Severní Amerika).

Student zkoumá využití dalekohledů v astrofyzice

Českobudějovicko
Členkou delegace, která vyrazila na bruselský veletrh, je také pražská studentka Alena Budinská.
Praha - Nestátní, nezisková a politicky nezávislá mládežnická organizace The International Movement for Leisure Activities in Science and Technology ve zkratce MILSET byla založena v roce 1987 v provincii Québec v Kanadě během prvního ročníku mezinárodního přírodovědného veletrhu.

Na bruselský veletrh vyrazila i pražská nadaná studentka

Praha
Ilustrační foto
Vatikán - Papež to má dobré. Cestuje teď po mírně chladnější Latinské Americe, zatímco duchovní ve Vatikánu se musejí nějak vyrovnat se sálajícím horkem a potí se pod upnutými rouchy. Předpisy ohledně oblečení jsou ale v církevním státě neúprosné a žádné úlevy se ani kvůli extrémnímu počasí nepovolují.

Kardinálové v šortkách? aneb jak vatikánská móda řeší horka

Svět
Papež František.
Vatikán – Papež František se v neděli vydá na svou první delší cestu v úřadu po svém domovském kontinentu – Latinské Americe, kde během osmi dní navštíví Ekvádor, Bolívii a Paraguay. Kromě zástupů věřících, pro něž odslouží pět mší, ho čekají setkání s politiky, duchovními i s lidmi na okraji společnosti: vězni, obyvateli slumů a nemocnými. Hlava katolické církve se však musí připravit na organizační chaos, který mohou vyvolat mimo jiné plánované blokády původních obyvatel Paraguaye, nebo na zdravotní problémy, které mu může způsobit pobyt ve vysoké nadmořské výšce v Bolívii.

Papež na cestě po Jižní Americe zažije nadšené přijetí i blokády

Svět
Ilustrační foto
San Francisco – PayPal koupí za 890 milionů USD (22 miliard Kč) firmu Xoom aktivitní v oblasti internetového převodu peněz. Akvizice má podpořit expanzi PayPalu v Latinské Americe, Indii a Číně a přichází několik dní před plánovaným oddělením firmy PayPal od jejího majitele eBay.

PayPal kupuje za 890 milionů dolarů firmu Xoom

Ekonomika
Předpremiérou pořadu Z krajin za obzorem odstartoval jubilejní sedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2015. Diváci v něm navštívili  nejen Evropu, ale také Latinskou Ameriku, Asii a Afriku.
Strážnice /FOTOGALERIE/ – Sedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2015 (MFF) a třiatřicátý ročník Folklorního festivalu Dětská Strážnice otevřel své brány v amfiteátru Bludník předpremiérou pořadu Z krajin za obzorem. Diváci potleskem ocenili umění ukrývající se v tancích, krojích, v maskách, ve zvycích a výkonech zahraničních tanečníků, muzikantů a zpěváků. 
14 fotografií

Začal Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2015

Ostatní
Předpremiérou pořadu Z krajin za obzorem odstartoval jubilejní sedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2015. Diváci v něm navštívili  nejen Evropu, ale také Latinskou Ameriku, Asii a Afriku.
Strážnice /FOTOGALERIE/ – Sedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2015 (MFF) a třiatřicátý ročník Folklorního festivalu Dětská Strážnice otevřel své brány v amfiteátru Bludník předpremiérou pořadu Z krajin za obzorem. Diváci potleskem ocenili umění ukrývající se v tancích, krojích, v maskách, ve zvycích a výkonech zahraničních tanečníků, muzikantů a zpěváků. „V pořadu jsme navštívili nejen Evropu, ale také Latinskou Ameriku, Asii a Afriku.
14 fotografií

Začal Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2015

Volný čas
Ilustrační foto
Londýn – Loni po celém světě přibyl téměř milion dolarových milionářů. Počet lidí, jejichž osobní investovatelné jmění činí nejméně jeden milion dolarů (24,2 milionu Kč), loni celosvětově stoupl o 920.000 na rekordních 14,6 milionu a jejich celkový majetek stoupl na rekordních 56,4 bilionu USD (1,4 biliardy Kč). Počet dolarových milionářů rostl již šestým rokem za sebou hlavně díky růstu cen akcií. Vyplývá to ze zprávy konzultační společnosti Capgemini a RBC Wealth Management.

Počet dolarových milionářů i jejich majetek stouply na rekord

Ekonomika
Dolní komora španělského parlamentu ve čtvrtek schválila návrh zákona, který dává právo na dvojí občanství potomkům Židů vyhnaných do exilu před více než pěti staletími. Ilustrační foto.
Madrid – Dolní komora španělského parlamentu ve čtvrtek schválila návrh zákona, který dává právo na dvojí občanství potomkům Židů vyhnaných do exilu před více než pěti staletími. Ti, kteří budou chtít práva na získání španělského občanství využít, budou muset projít testem znalostí španělské kultury.

Španělsko udělí občanství potomkům vyhnaných sefardských Židů

Svět
Bohuslav Sobotka
Brusel – Státy visegrádské čtyřky (V4) odmítají přerozdělování uprchlíků na základě kvót navržených Evropskou komisí. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky se na tom jejich představitelé shodli na setkání na okraj summitu Evropské unie a zemí Latinské Ameriky a karibské oblasti (CELAC). Přijímání migrantů by podle nich mělo fungovat na bázi dobrovolnosti.

Kvóty pro utečence odmítá shodně celá visegrádská čtyřka

Svět
Luca Gualco
Opava /POZVÁNKA/ – Po úspěšném novoročním vystoupení, které bylo k vidění a slyšení ve Slezském divadle, nabídne janovský klavírista a skladatel Luca Gualco ve spolupráci se Společností přátel Itálie další koncert. Tentokrát to bude v pondělí 11. května v Kulturním domě Na Rybníčku od 19 hodin.

V Kulturním domě Na Rybníčku zahraje klavírista z Janova

Volný čas
Férová snídaně obyvatel Zbyslavic v areálu školní zahrady. Ilustrační foto.
Celosvětová akce měla podpořit regionální producenty potravin a také podpořit hnutí Fair trade, které dává lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky šanci uživit se vlastní prací za důstojných podmínek.

Ve Zbyslavicích posnídali spolu. A férově

Ostravsko
Férová snídaně v Příbrami.
Příbram – Ve svatohorském sadu se v sobotu sešlo téměř 50 lidí na pikniku Férová snídaně NaZemi. Podpořili tak fairtradové a lokální pěstitele. Příbramáci tím dali jasně najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně pěstuje například čaj, kávu nebo zeleninu a ovoce. Piknik proběhl na Světový den pro fair trade. Vedle Příbrami se snídalo na dalších 136 místech po celé České republice a celkový počet snídajících letos přesáhl 5 000.
7 fotografií

V Příbrami se snídalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů

Volný čas
Bezmála sedmdesát lidí snídalo v sobotu ráno v blanenském zámeckém parku.
Blansko – Bezmála sedmdesát lidí snídalo v sobotu ráno v blanenském zámeckém parku. Zapojili se do celorepublikového happeningu Férové snídaně. Ta se konala v režii nevládní neziskové organizace NaZemi na sto třiceti sedmi místech po celé republice. Už popáté. Lokální produkty a fair trade podpořilo na piknicích přes pět tisíc lidí.
21 fotografií

OBRAZEM: V Blansku opět snídali férově. V zámeckém parku

Blanensko
Férová snídaně.
Ústí nad Labem - Piknik na podporu akce fair trade Férová snídaně na Zemi proběhne v sobotu od 10.00 v Městských sadech (v případě deště ve foyeru kina Hraničář).

Férový piknik bude v sadech

Ústecko