ŠTÍTEK: lékařství

Ilustrační foto.
Nemoc nemá moc je název preventivně vzdělávacího projektu Revírní bratrské pokladny, zdravotní pojišťovny, který se zaměřuje na očkování dětí od narození do 18 let. Vedle série přednášek v mateřských centrech, mateřských a základních školách probíhá také soutěž o nejhezčí básničku a video na téma boj s bacily.

Děti se bacilů nebojí

Ostravsko
Oblastní nemocnice Kladno
Kladno - K preventivním akcím, které mají ochránit naše zdraví a tentokrát se zaměří na zrak, patří i Světový týden glaukomu. Jeho hlavním cílem je zvýšit povědomí o zdraví očí a zdůraznit význam pravidelných očních vyšetření. Pravidelné prohlídky u očního lékaře totiž mohou zabránit rozvoji zeleného zákalu, který může bez včasné léčby způsobit oslepnutí. Preventivně by měli podstoupit vyšetření nitroočního tlaku především osoby starší 40 let, diabetici, lidé s nízkým krevním tlakem a ti, v jejichž rodině se zelený zákal vyskytl.

V kladenské nemocnici se připojují ke Světovému dni glaukomu

Kladensko
Návštěva viceguvernéra provincie Sečuán.
Střední Čechy – Partneři dokážou nabídnout zážitky pro všechny smysly. Pokud by si Yang Xingping, viceguvernér čínské provincie S'-čchuan, vedl deník, s plným oprávněním by takový zápis mohl zaznamenat pro začátek března. Pro dobu, kdy stál v čele sečuánské delegace, která navštívila Středočeský kraj. A měla zde co objevovat i obdivovat. 

Spolupráce s Číňany: televize, piloti, studenti i asijská medicína

Z okolí
Oblastní nemocnice Kladno
Kladno - Na čtvrtek 8. března letos připadá nejen Mezinárodní den žen, ale i Světový den ledvin, který je tentokrát zaměřen právě na problematiku onemocnění ledvin u žen. Akce se ale nevyhýbá ani mužům. Jejím cílem je zvýšit informovanost veřejnosti a zdravotníků o ledvinových onemocněních, možnostech jejich včasného záchytu, prevenci a léčbě.

Kladenská nemocnice se připojuje k Světovému dni ledvin

Kladensko
Rehabilitační nemocnice Beroun - ředitel MUDr. Jan Calta
Beroun - V úterý 6. března uplynul rok od úmrtí doktora Jana Calty. Předního rehabilitačního lékaře, zakladatele a mentora Rehabilitačního centra berounské nemocnice. Jeho bronzová busta zdobí od října hlavní vstup do Rehabilitačního centra a jeho jméno se stalo nedílnou součásti tohoto moderního pavilonu.

Jana Caltu připomínají výstavy v berounské nemocnici

Berounsko
Ilustrační foto
Oblast lidských práv má nový fenomén. Globální téma, v němž malí pacienti spolurozhodují o své medicínské péči a mají konečné právo říci ano nebo ne. Už i u nás. „Nastala změna, která má zakotvení v zákoně. Dítě přestalo být pasivní obětí našeho léčebného a diagnostického úsilí, ale může se k němu vyjádřit,“ říká doc. MUDr. Ivan Novák, CSc., bývalý dlouholetý přednosta Pediatrické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze.

Práva dětí: Když dítě řekne ne, tak to platí, doktore

Zdraví
Kdo miluje, daruje krev. Akci pořádalo hematologicko-transfúzní oddělení Orlickoústecké nemocnice.
Ústí nad Orlicí, Pardubice - Že svátek všech zamilovaných Valentýn a odběry krve jdou dohromady, dokazují už mnoho let náborové akce „Kdo miluje, daruje krev“ v nemocnicích Pardubického kraje, které vždy přitáhnou mnoho zájemců. I prvodárců, po kterých je největší poptávka.

I dárci stárnou, nové přivedou valentýnské odběry

Orlicko
Valentýnské odběry krve.
Pardubice - Na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice se v pondělí konaly Valentýnské odběry krve. Darovat nejcennější životní tekutinu bylo možné od 7 do 11 hodin. Zájemci dostanou příležitost ještě ve stejnou dobu ve čtvrtek.
8 fotografií

Nejen zamilovaní darují krev

Pardubicko
Veletrh Gaudeamus. Ilustrační foto.
V kongresovém centru v pražských Letňanech dnes začíná třídenní veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus Praha. Představí se na něm 213 univerzit, fakult a dalších vzdělávacích institucí, včetně 16 zahraničních vysokých škol. Zájemci o studium se budou moct seznámit s více než 5000 studijními obory. Veletrh se otevře dnes a ve středu od 08:00 do 16:00 a ve čtvrtek od 08:00 do 15:00.

Gaudeamus seznámí zájemce o studium na VŠ s 5000 obory

Praha
Adéla Kucharčíková s ugandskými dětmi.
Vlašim - Jaký je život v Ugandě? A proč se studentka medicíny z Čech rozhodla v této zemi pomáhat? To vše se dozví ti, kteří dorazí v neděli 21. ledna v 16 hodin na povídání a promítání dobrovolnice Adély Kucharčíkové. Zajímavá přednáška bude připravena v besídce u kostela svatého Jiljí ve Vlašimi.

Beseda se studentkou medicíny přiblíží život v Ugandě

Benešovsko
Římský kmín
Exotický bratranec našeho kmínu, o co víc podobný vzhledem, o to rozdílnější v chuti – římský kmín. Toto pro nás stále ještě ne zcela běžně používané koření pochází z Egypta a sloužilo svému účelu již od pradávna. Také bylo přidáváno do výbavy faraonů v pyramidách, zřejmě jako medicína. 

Římský kmín: Do jídla i do parfému

Za jídlem
Cesty za poznáním a odpočinkem
Po dovolené za hranicemi všedních dnů a sladkém nicnedělání touží nejen zdraví, ale i chronicky nemocní. Díky pokrokům medicíny není pro ně cestování tabu. Jen je nutné se na všechny možné situace dobře připravit.

Sladké cestování

Magazín
kopr vonný
Klasické koření hojně používané v naší kuchyni a u nás již dlouho domestikované, muselo přeci jenom projít nejedním experimentem a leccos zažít, než se dostalo na náš stůl třeba ve výborné koprové omáčce.

Kopr – ikona severské kuchyně

Za jídlem