ŠTÍTEK: lékařství

Výstavba Simulačního centra intenzivní medicíny byla ve čtvrtek zahájena za účasti ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Nejenom zkušení, ale přímo dokonalí budou špičkoví lékaři z oboru intenzivní medicíny, a to jak z motolské nemocnice, tak z dalších významných pracovišť. Z pražských nemocnic i ti, kteří působí mimo metropoli. Zlepšit jejich přípravu pomůže nové simulační centrum, které se začíná stavět v areálu motolské nemocnice. Zatím je na jeho místě jen jáma – za dva roky se však už má chystat spuštění provozu.
27 fotografií

V Motole budou lékaři simulovat. Zlepší to péči o ohrožené pacienty

Praha
Akce pro středoškoláky se zájmem o medicínu se koná v Hradci Králové od 24. do 27. srpna.
/FOTO/ Zajímá je medicína, ale nejsou si úplně jistí, jestli je to pro ně to pravé povolání. Proto se přihlásili na Medikemp, který pro ně v těchto dnech, od 24. do 27. srpna, pořádá už popáté Lékařská fakulta v Hradci Králové. 41 studentů gymnázií a zdravotnických lyceí absolvuje během čtyř dnů krátké stáže na odborných pracovištích lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Hradec Králové, aby blíže poznali lékařskou profesi.
12 fotografií

Medikem nanečisto. V Hradci začal 5. ročník Medikempu pro středoškoláky

Čtenář reportér
Ivana Baldo.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Bývalá sportovní pilotka a letuška Ivana Baldo se v šestapadesáti letech rozhodla změnit svůj život. Domov ve Slaném a práci v hlavním městě nechala za sebou a odešla do Indie. Společně s dětmi, dvanáctiletým Vojtou a dospělou Angie, žije v pobřežním městečku Varkala. Přestože tam syn chodí do školy, současně zůstává žákem i ve Slaném a každý rok musí do Čech přijet na přezkoušení z českého jazyka a dějepisu. Díky tomu se mohl Deník s oběma setkat u společných přátel na zahradě rodinného domu v Libušíně.
32 fotografií

Ivana Baldo: Srdce jsem nechala v Indii. Musela jsem se pro něj vrátit

Kladensko
Pavel Brejník.
/FOTOGALERIE/ Praktičtí lékaři se ve svých ordinacích nezastaví, přesto jich je zejména na venkově nedostatek. I když obce lákají na různé benefity či služební byt, pro venkovského doktora je klíčové, aby se dokázal trvale uživit. Pokud nemá ve vsi a okolí dostatečnou klientelu, která se utváří i řadu let, provozovat ordinaci je pro začínajícího doktora celkem nereálné.
7 fotografií

Lékař Pavel Brejník: Jsem dělník medicíny už dvaačtyřicet let a neměnil bych

Kladensko
Ve Fakultní nemocnici Olomouc finišuje dostavba Kliniky nukleární medicíny, nový přístroj PET/CT je již na místě.
Rozsáhlá rekonstrukce a dostavba tomografického pracoviště na Klinice nukleární medicíny Fakultní nemocnice Olomouc míří do finále. V areálu již stojí nová dvoupodlažní budova a odborníci v těchto dnech převzali a instalují to nejdůležitější - nový přístroj PET/CT. Taky nejcennější, protože stojí bezmála 100 milionů korun.
7 fotografií

Dostavba kliniky s tomografem za sto milionů finišuje

Olomoucko
Jan Vojáček motivuje pacienty k aktivnímu zájmu o vlastní zdraví. Jeho inovativní přístup a zkušenosti přitahují stále více těch, kdo hledají komplexní přístup k řešení zdravotních problémů.
Známý odborník na funkční medicínu Jan Vojáček býval ligovým fotbalistou, špičkovým gólmanem. V bráně mu začalo být těsno, navíc ho trápily záhadné zdravotní symptomy. Rozhodl se změnit životní směr a propracoval se k inovativní lékařské disciplíně. Obor studoval v Kalifornii, přesto ho někteří považují za šarlatána. „Vše se vyvíjí, je třeba si připustit limity klasické medicíny a obohatit je o jiné. Já se toho jako lékař nebojím a stojím si za tím,“ řekl v rozhovoru pro časopis Story Jan Vojáček.   
5 fotografií

Bývalý ligový fotbalista Jan Vojáček: Funkční medicína není šarlatánství

Společnost
Bude to znít překvapivě, ale péče o pleť ve středověku se do jisté míry podobala dnešním kosmetickým procedurám
Při pomyšlení na středověk si lidé často vybaví nerozvinuté lékařství, nedostatečnou hygienu a nepříliš dlouhý život. Ovšem ne vždy tomu tak opravdu bylo. Nejen, že se tehdejší lidé za pomoci vody ze studny či říček starali o svou hygienu nejlépe, jak dovedli, ale také se snažili pečovat o svou pleť. Využívali k tomu mnoha různých produktů, receptů a postupů, které se podle vědců až pozoruhodně podobaly těm dnešním.

Jak se ve středověku pečovalo o pleť? Objev zaskočil i samotné vědce

Objevy
Ukrajinští vojáci, válka na Ukrajině. Ilustrační snímek
Zakladatel Projektu Phoenix, český medik, který byl v březnu vážně zraněn po zásahu šrapnelem na Donbase a poté v dubnu převezen do pražské Ústřední vojenské nemocnice, v pondělí zemřel. Na sociálních sítích to uvedli zástupci projektu Phoenix. Podle dřívějších informací ministerstva zahraničí padli na Ukrajině při bojích proti ruské armádě dva čeští dobrovolníci. Jeden letos v březnu, druhý loni v červnu.
144 fotografií

Zemřel český medik, kterého na Ukrajině zasáhl šrapnel. Podlehl těžkým zraněním

Česko
Prezident Petr Pavel vyrazil na besedu s občany tramvají.
/FOTO, VIDEO/ Na jednodenní návštěvu Libereckého kraje vyrazil ve středu 26. dubna prezident České republiky Petr Pavel v doprovodu své manželky Evy Pavlové. Svou cestu po libereckém okresu zahájil v Novém Městě pod Smrkem, kam dorazil po půl desáté dopoledne. Zde ho přivítal hejtman Libereckého kraje Martin Půta, místní starosta Petr Černica a starostové přilehlých obcí.
78 fotografií

Návštěva prezidenta skončila v Lidových sadech. Na besedu jel tramvají

Liberecko
Největší podíl na výhře Pardubic ve čtvrtém utkání měl gólman Roman Will. Odměnou mu bylo čisté konto.
/GLOSA/ Big point. Tenisovou hantýrkou řečeno, kdo vyhraje pátý souboj v semifinále play off hokejové extraligy mezi Pardubicemi a Třincem, propracuje se k mečbolu. Tím je dané, že oba celky si připsaly na své konto dvě výhry. Dá se říct, že v pět odpoledne na Velikonoční pondělí se rozjede minisérie na dva vítězné zápasy. Nejlepší tým základní části i trojnásobný mistr si už vyzkoušeli, jaké to je být v plusu. Vždy zvládli první domácí střet. V tom druhém ale nenašli munici na neprůstřelné gólmany.
10 fotografií

Magistři v saku namíchali Elixír obětavosti a Třinci vlastní medicína nechutná

Hokej
Vizualizace Centra urgentní medicíny.
Po Velikonocích začne oplocování staveniště, do konce roku začnou stroje hloubit základové jámy. Největší zdravotnická investice v zemi příštích několika let vznikne v městě pod Ještědem. Investice za více než tři miliardy korun v podobě Centra urgentní medicíny zajistí Liberci odpovídající moderní zázemí pro zdravotnické zařízení typu fakultní nemocnice.
6 fotografií

Výstavba Centra urgentní medicíny v Liberci se blíží. Připravte se na omezení

Liberecko
Deník pomáhá. Dívce, která musí mít tři brigády, aby si mohla dovolit studium na vysoké škole, po přečtení článku nabídlo několik lidí peněžní pomoc a lékaři možnosti stáže. Ilustrační foto.
Velkou odezvu vyvolal článek Deníku o chudé studentce medicíny. Dívce, která musí mít tři brigády, aby si mohla dovolit studium na vysoké škole, po přečtení článku nabídlo několik lidí peněžní pomoc a lékaři možnosti stáže. „To jsem teda opravdu nečekala. Jsem z toho upřímně dojata a moc vám děkuji,“ reagovala zaskočeně studentka medicíny na vlnu pomoci.

Deník napsal o chudé studentce medicíny. Co následovalo, sama nečekala

Česko
Studenti z chudých rodin si na školu musí vydělávat. Komplikuje jim to však studium. Ilustrační foto.
Studentka lékařské fakulty pochází z chudých poměrů. Od šestnácti let pomáhá vydělávat peníze do rodinného rozpočtu. Náročné studium medicíny kombinuje se třemi přivýdělky. „Jdu si za svým snem. Chci zachraňovat lidem životy, vím jaké to je nemít štěstí,“ vypráví jedna z účastnic programu Retrostipendia, který podporuje ve vzdělávání sociálně znevýhodněnou mládež.

Aby mohla studovat medicínu, dělá tři brigády. Občas si sáhnu na dno, říká

Česko
Ani v sedmdesáti letech není podle Jiřího Dvořáka pozdě na změnu, která bude znamenat zdravější a šťastnější stáří.
Lékař Jiří Dvořák nemá rád slovo důchod či senior. Raději pro tuto etapu života používá název stříbrný věk. Ve Švýcarsku, kam po osmašedesátém roce emigroval coby medik, léčil celý život pacienty s bolavými zády. Už tehdy prosazoval celostní pohled na zdraví, a nyní se již plně věnuje preventivní medicíně. Povídali jsme si s ním o tom, jaký je recept na co nejzdravější život až do jeho samotného konce.
12 fotografií

Profesor Jiří Dvořák: Setkání se spolužáky mě vyděsilo. Polovina byla po smrti

Zdraví
Těhotenství. Ilustrační snímek
Přibývá párů, které se v České republice neúspěšně pokouší o početí dítěte. Podle ředitele kliniky reprodukční medicíny a gynekologie Zlín Davida Rumpíka jde nyní přibližně o čtvrtinu. Nejčastějšími příčinami neplodnosti je nezdravý životní styl, odkládání mateřství, telekomunikační smog a stres. Páry mohou vyhledat pomoc na jedné z padesáti klinik asistované reprodukce, které se v tuzemsku nachází. To ale ještě před několika lety nebylo běžnou praxí, řekl Rumpík ČTK.
9 fotografií

V Česku přibývá neplodných párů. Problémy s početím má přibližně čtvrtina

Zdraví
Ministerstvo chce prosadit, aby na urgentním příjmu museli být urgentní lékař, anesteziolog, intenzivista, chirurg, internista, kardiolog, neurolog nebo úrazový chirurg, sestra pro intenzivní péči nebo zdravotnický záchranář pro urgentní medicínu
Když se člověk v noci vypraví do nemocnice třeba s rozsekaným čelem nebo dušností, měl by co nejblíž od svého bydliště najít adekvátní péči. Hustou síť pracovišť urgentního příjmu chce totiž při nemocnicích od příštího roku zajistit ministerstvo zdravotnictví. Počítá s tím navrhovaná novela vyhlášky o požadavcích na personální zabezpečení zdravotních služeb. Ta vůbec poprvé přesně určuje, jaký personál musí být na „vstupní bráně“ nemocnic přítomen. 

Nový plán ministerstva: Na urgentních příjmech v nemocnicích bude víc lékařů

Zdraví
Ilustrační snímek
Česká medicína se opět dostává do záře reflektorů. Tentokrát díky neurologům. Právě v Česku totiž bude sídlit hlavní evropské centrum boje s cévní mozkovou příhodou, tedy s mrtvicí. Tomuto tichému zabijákovi podlehne každé čtyři vteřiny jeden člověk na světě. Jen v Česku postihne mrtvice za rok 25 tisíc lidí a smrtí skončí asi osm a půl tisíce případů.

Obrovský úspěch. Čeští lékaři využijí pro boj s mrtvicí umělou inteligenci

Zdraví
Vizualizace nového pavilonu
Nový centrální pavilon, který má být takzvaným srdcem Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně (KNTB), by měl podle nové vize stát u hlavní brány. Shodla se na tom vedení Zlínského kraje, KNTB a magistrátu města Zlína.

KNTB: Nový pavilon bude srdcem nemocnice

Zlínsko