ŠTÍTEK: lékařství

Psychiatrická léčebna Bohnice.
Personál z psychiatrických nemocnic bude předcházení konfliktům a zvládání pacientů trénovat v simulačním centru s herci, kteří budou předvádět reálné situace. Centrum vzniká v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Projekt, o kterém v tiskové zprávě informovala Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, má snížit využívání omezujících prostředků u pacientů. Podle zahraničních zkušeností to může být až o třetinu.

Vyhrocené situace s pacienty? Personál je bude v Bohnicích nacvičovat s herci

Praha
Primář ONM Nemocnice Pelhřimov MUDr. Ing. Milan Šimánek, Ph.D.
Moderně vybavené pracoviště oddělení nukleární medicíny (ONM) pelhřimovské nemocnice disponuje špičkovými technologiemi zobrazování konvenční nukleární medicíny. Výhodou těchto technologií je neinvazivnost, účinnost a absence vedlejších účinků. Nejnověji se oddělení může pochlubit nejmodernější a nejrychlejší hybridní gamakamerou SPECT/CT, která mimo jiné umožňuje celotělová 3D vyšetření. Před nedávnem bylo na oddělení rozšířeno spektrum vyšetření srdce i o stanovení stupně zavápnění srdečních tepen.  Oddělení navíc umožňuje konzultace pacientů pro vyšetření PET/CT v Proton Therapy Center Praha. O pacientech, výhodách hybridního zobrazení a rozvoji oddělení, ale také o adaptaci oddělení v době covidové jsme hovořili s primářem ONM Nemocnice Pelhřimov, uznávaným specialistou a zástupcem České republiky v Evropské asociaci nukleární medicíny MUDr. Ing. Milanem Šimánkem, Ph.D.
5 fotografií

Nemocnice Pelhřimov disponuje nejmodernější a nejrychlejší hybridní gamakamerou

Čtenář reportér
Povedený interiér Institutu přírodní medicíny
Složitě tvarovaný prostor v pražské novostavbě, kde v půdorysném návrhu téměř nenajdete rovnou stěnu a prostor je vertikálně protkaný šikmými nosnými sloupy. Takové bylo zadání nového interiéru pro Institut přírodní medicíny v Praze. Konečný výsledek lze považovat za skvostný. Prostor se nachází v části vstupního podlaží novostavby Main Point Pankrác. 
24 fotografií

Léčení jak z jiného světa. Nevšední interiér pacienty překvapí

Architektura
MVDr. Lubomír Sojka je jediný certifikovaný veterinární lékař v České republice, který pomáhá zvířatům zbavovat se bolesti přesně mířenými drobnými vpichy akupunkturních jehel
Jmenuje se Lubomír Sojka a prakticky celý svůj profesní život se věnuje pohybovým problémům zvířat a terapii bolesti. V poslední době se však začal více zaměřovat na konzervativní možnosti řešení těchto potíží a stal se z něj certifikovaný venerinární lékař v České republice, který pomáhá zvířatům zbavovat se bolesti přesně mířenými drobnými vpichy akupunkturních jehel. A jak sám tvrdí, výsledky jsou někdy až extrémně dobré. 
21 fotografií

Akupunktura psů: Český veterinář zbavuje zvířata bolesti pomocí jehliček

Zvířecí deník a chovatelství
Primář dětského oddělení NsP Havířov MUDr. Hynek Canibal.
Primář dětského oddělení havířovské nemocnice Hynek Canibal, pediatr, specialista na neonatologii a dětskou kardiologii a také sportovní lékařství, má za sebou pracovně úspěšné období. Od roku 2018, kdy začal vést dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice s poliklinikou v Havířově, zavádí do péče o dětské pacienty mnoho novinek a poznatků načerpaných v zahraničí.

Obezita u dnešních dětí je hrůzostrašná, říká pediatr Hynek Canibal

Zdraví
John Scharffenberg
Bezmála stoletý lékař John Scharffenberg zavítá jak v pátek 10. června do sedlčanské modlitebny CASD, tak v pondělí 13. června do Příbrami do Klubu zdraví na ulici Čs. Armády, aby se podělil o zkušenosti z preventivní medicíny. Přednáška Jak se dožít vysokého věku ve zdraví a vitalitě se uskuteční od 18 hodin v Sedlčanech a od 17.30 v Příbrami.

Chcete se v zdraví dožít vysokého věku? Přijďte zjistit, jak na to

Čtenář reportér
Budoucí podoba Centra urgentní medicíny v Liberci. Vizualizace KNL
Projekt směřující k výstavbě Centra urgentní medicíny při Krajského nemocnic v Liberci (KNL) bude pokračovat. Vypsáno bude nové výběrové řízení na dodavatele a upraví se podmínky stanovující maximální výši ceny. O kolik se zvýší bude jasné zhruba za čtrnáct dní. Pokud vše půjde dobře a pokračování schválí akcionáři, mohla by stavba začít na jaře příštího roku.
8 fotografií

Centrum urgentní medicíny v Liberci bude. Vypíše se nový konkurz na jeho stavbu

Liberecko
Končící ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba.
Nemocnici převzal za běžných podmínek. Netrvalo ale dlouho a zdravotnické zařízení muselo začít praktikovat válečnou medicínu. Žádný jiný ředitel v historii Fakultní nemocnice Brno nebyl v těžší pozici než právě odcházející šéf Jaroslav Štěrba. „Nemocnice nyní potřebuje krizového manažera na plný úvazek. Já se stále cítím více doktorem,“ nastínil příčiny své rezignace v rozhovoru pro Deník Rovnost.
4 fotografie

Končící ředitel Fakultní nemocnice Brno: Mám obavy, že nám brzy dojde dech

Brněnsko
Sídlí zde také jedno ze 17 onkogynekologických center, která dnes fungují v rámci celé České republiky
Onkogynekologické centrum Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) sídlí ve známé porodnici U Apolináře. Ročně tu naleznou péči čtyři stovky nových pacientek se zhoubnými gynekologickými nádory a provedou tu více než tisíc operací pro zhoubné nádory nebo přednádorové stavy pomocí modernizované techniky financované z fondů EU.
27 fotografií

VIDEO: Stovky žen využívají modernizované onkogynekologické centrum v Praze

Česko a EU
Sídlí zde také jedno ze 17 onkogynekologických center, která dnes fungují v rámci celé České republiky
Onkogynekologické centrum Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) sídlí ve známé porodnici U Apolináře. Ročně tu naleznou péči čtyři stovky nových pacientek se zhoubnými gynekologickými nádory a provedou tu více než tisíc operací pro zhoubné nádory nebo přednádorové stavy pomocí modernizované techniky financované z fondů EU.
27 fotografií

VIDEO: Stovky žen využívají modernizované onkogynekologické centrum v Praze

Praha
Výcvikově-vzdělávací centrum Elite Training Center Lhenice pod vedením poručíka Jaroslava Duchoně připravuje kurzy bojové medicíny pro ukrajinské občany zdarma. Jeden z nich se uskutečnil v neděli 20. března.
V neděli 20. března se konal v pořadí již druhý výcvik bojové medicíny v areálu Elite Training Center Lhenice na Prachaticku. Sedmihodinový kurz určený výhradně pro občany Ukrajiny vede garant výcvikově-vzdělávacího centra poručík Jaroslav Duchoň. Zúčastnilo se ho 13 Ukrajinců a Ukrajinek a školili je zkušený instruktoři z řad integrovaných záchranných složek.
73 fotografií

Ukrajinci trénovali záchranu životů pod palbou. Kurzy pro ně chystají bezplatně

Prachaticko
Nový primář chirurgie v Rumburku Eidi Haikimi.
/ROZHOVOR/ Až do maturity na vojenském gymnáziu vyrůstal Eidi Hakimi ve svém rodném Afghánistánu, do kterého se chtěl po studiích vrátit. To ale kvůli bezpečnostní a ekonomické situaci nebylo možné, a tak zůstal v tehdejším Československu. Nejprve na Slovensku, později se přestěhoval do Česka. Po vítězství Tálibánu se do své rodné země, kde má sestru a bratra, již podívat nemůže. Nyní se stal novým primářem chirurgie v rumburské nemocnici.
5 fotografií

Do Afghánistánu za sourozenci se asi už nikdy nepodívám, říká lékař Eidi Hakimi

Děčínsko
Pamětní deska na budově obecního úřadu připomíná, že  František Celestýn Opitz podal jako první v Čechách v nemocnici Na Františku v Praze éterovou narkózu.
Toužil stát se lékařem a pomáhat nemocným. Navzdory tomu, že pocházel z chudých poměrů, dostalo se nejslavnějšímu rodákovi z Heřmánkovic vzdělání na gymnáziu, později i lékařského v Praze a ve Vídni. Řeč je o Celestýnu Františku Opitzovi (25. 2. 1810 - 7.12.1866), který se do historie medicíny zapsal tím, že jako jeden z prvních na evropském kontinentě a první u nás provedl operaci v éterové narkóze. Rodák z Heřmánkovic tak zahájil v Čechách éru bezbolestného operování.

Nejslavnější rodák z Heřmánkovic zahájil před 175 lety éru bezbolestných operací

Náchodsko
Pracoviště spánkové medicíny v chomutovské nemocnici významně rozvíjí svou činnost.
Pracoviště spánkové medicíny při Neurologickém oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z., postupně rozvíjí svou činnost od roku 2018. V současné době nabízí diagnostiku a terapii poruch spánku s dominantním zaměřením na poruchy dýchání ve spánku a poruchy spánku u neurologických onemocnění. V loňském roce získal vedoucí lékař MUDr. Kamil Slowik nadstavbovou specializaci ve spánkové medicíně a pracoviště získalo akreditaci komplexního spánkového centra.

Pracoviště spánkové medicíny v chomutovské nemocnici významně rozvíjí činnost

Čtenář reportér
Obvodní lékař Jaroslav Grodl ordinuje v Borové a Telecím. Stará se ale také o rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou a jede na olympiádu do Pekingu.
/ROZHOVOR/ Olympijskou kolekci pro hry v Pekingu nafasoval taky obvodní lékař Jaroslav Grodl, který ordinuje v Borové a Telecím u Poličky. Už roky se stará o české rychlobruslaře včetně Martiny Sáblíkové. Peking bude jeho první olympiáda. „Řekl bych, že se to nejvíc blíží válečné medicíně. Kdo udrží flintu, tak je na frontě,“ říká Grodl.

Obvoďák z Poličska se roky stará o Martinu Sáblíkovou. Teď jede na olympiádu

Svitavsko
Barbora Branna
Psychosomatika má nádech něčeho alternativního, zázračného, ale také zneužívaného a útočícího na klasickou medicínu. Přitom jde o oficiálně uznaný medicínský obor. „Psychosomatika není ostatním oborům nijak nadřazená, v žádném případě je nemůže nahradit. Má fungovat paralelně s nimi, být úlevou a další možností jak pro pacienty, tak pro lékaře,“ říká v rozhovoru, který vyšel v časopisu Glanc, MUDr. Barbora Branna, pediatrička a psychosomatická lékařka.
2 fotografie

U psychosomatiky je důležitá naše práce i prostor mezi tím, říká Barbora Branna

30 dobrých skutků