ŠTÍTEK: lékařství

Brněnský kardiolog Jiří Vítovec.
Prof. MUDr. Jiří Vítovec, CSc. je bývalým přednostou I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Za svůj profesní život napsal řadu odborných knih, publikoval desítky článků v prestižních tuzemských i zahraničních odborných časopisech. Byl národním koordinátorem několika významných klinických studií, byl mu udělen titul Fellow ­Evropské kardiologické společnosti. Kromě práce na klinice se nyní věnuje především studentům Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Vynikající kardiolog oslavil 25. února sedmdesáté narozeniny.

Jubilant. Významný český kardiolog Jiří Vítovec oslavil sedmdesáté narozeniny

Čtenář reportér
Covidové oddělení jednotky intenzivní péče v trutnovské nemocnici.
Zdravotníci by neměli při rozhodování o péči pro pacienta zohledňovat taková kritéria, jako je věk či předpokládaná doba dožití. Je to v rozporu s platným právem. Pacienty není možné diskriminovat ani na základě jiných kritérií, která nesouvisí s předpokládaným klinickým výsledkem péče. Uvádí to stanovisko České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, kterým se mají nemocnice řídit v případě, že by byly kvůli pandemii covidu-19 vyčerpány jejich kapacity. Na dokument z loňského listopadu dnes odkázal náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý, který odbornou společnost vede.
31 fotografií

Etické dilema: Lékaři by neměli vybírat pacienty dle kritérií, například věku

Česko
Český pohár basketbalistů - semifinále Hyundai FINAL 8: BK JIP Pardubice - BC Geosan Kolín.
/FOTOGALERIE/ Za branami pohárového finále. Pardubičtí basketbalisté nezvládli semifinálový střet s Kolínem a v neděli si zahrají „pouze“ o bronz v pikantním souboji s Hradcem Králové. K vítězství však neměli daleko.
22 fotografií

Pardubice okusily vlastní medicínu

Basketbal
Kladenská nemocnice
Snad s výjimkou tety Kateřiny ze Saturnina člověk obyčejně necituje „vhodná“ přísloví v příznačných situacích, často více či méně prekérních. Ale někdy mu připadá, že si sám přísloví oblékl jako obnošený kabát, který sedí jako ulitý. Když večer 22. prosince přebil vánoční světýlka v naší ulici maják sanitky, vzpomněl jsem si na známé: „Chceš-li Boha pobavit, řekni mu o svých plánech.“. Přijela pro mě.
4 fotografie

Na vlastní kůži: Jaké to je, prožít akutní operaci v době covidu

Zdraví
MUDr. Jan Vojáček
Vystudoval lékařskou fakultu UP v Olomouci, ale u klasické medicíny dlouho nevydržel. Nesouhlasil s jejím přístupem k člověku jako ke stroji, který lze jednoduše opravit podle předem daného manuálu. Postupně v něm rostla vášeň pro hledání a zkoumání skutečných příčin onemocnění a také zájem o člověka v celé jeho komplexnosti, hloubce a individualitě. Vystudoval obor Funkční medicíny na univerzitě v Jižní Kalifornii a dnes má vlastní soukromou praxi.

Doktor Jan Vojáček: Buď si lidé udělají čas na sebe, nebo později na nemoc

Zdraví
V Sinjaru zničeném Islámským státem Charita postavila dvě kliniky.
Irácký Sinjar. Před pár lety oblast zpustošená Islámským státem. Lidé prchli před násilím a válkou, stejně tak lékaři, takže v zemi chyběla zdravotní péče. Ti, kteří zůstali, prožili traumata, ukrývali se v horách, přebývali ve stanech. Nyní se v Sinjaru blýská na lepší časy. Svůj podíl na tom má i Diecézní charita Brno a čeští dárci. Pomohli zde postavit dvě kliniky. Nyní je předali místním.
2 fotografie

Charita z Brna cílí i za hranice. Pomohla se stavbou nemocnic v Íráku

Čtenář reportér
Listy břízy se suší a poté užívají jako nálev nebo se drtí na prášek. Vhodná je i matečná tinktura, tedy roztok, který se připravuje macerováním listů v alkoholu.
Ševelící břízky známe ze sovětských filmů, vídáme je na obrazech ruských malířů a předpokládáme, že březovými proutky by nás sešlehali v ruské baňi. U nás tyto útlé stromky rostou často podél silnic nebo v řídkých sídlištních lesících. Málokdo ale tuší, že v přírodní medicíně je bříza bělokorá vysoce ceněna pro své antivirové účinky.
5 fotografií

Bříza pro krásu a zdraví. Má antivirové účinky a očišťuje tělo

Zdraví
Dvouletý Artur podstoupil jako druhý v republice unikátní celoživotní genovou terapii.
V šesti týdnech ruce, poté hlava. V osmi týdnech se už Artur Ovčáčík nemohl hýbat vůbec. Spinální svalová atrofie, zněla diagnóza. Způsobuje ji pokažený míšní neuron, v němž se nachází poškozený gen. Kvůli němu signály z mozku špatně putují do svalů a člověk ztrácí pohyblivost. Nedávno dnes dvouletý Artur podstoupil jako druhý v republice unikátní celoživotní genovou terapii, která chorobu léčí. A co víc, uhradila ji pojišťovna. Podle lékařů se jedná o obrovský milník v medicíně.

VIDEO: Obrovský milník. Dvouletý Artur podstoupil v Brně unikátní léčbu

Zdraví
Rastislav Maďar při focení pro Deník, říjen 2020 v Ostravě.
Známý epidemiolog Rastislav Maďar, jedna z tváří boje s koronavirem v České republice, se stal novým děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Vzal na sebe velký úkol, a to vyřešení problému s akreditací pro obor Všeobecné lékařství. Musí zajistit odborníky a podmínky pro jejich odborný rozvoj. Ti ovšem nepůjdou do prostředí, kde proti sobě stojí různé zájmové skupiny. Může se mu to podařit?
10 fotografií

Nebyla politická vůle brzdit nárůst virové nálože, ohlíží se Rastislav Maďar

Česko
Rastislav Maďar při focení pro Deník, říjen 2020 v Ostravě.
/EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ Známý epidemiolog Rastislav Maďar, jedna z tváří boje s koronavirem v České republice, se stal novým děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Vzal na sebe velký úkol, a to vyřešení problému s akreditací pro obor Všeobecné lékařství. Musí zajistit odborníky a podmínky pro jejich odborný rozvoj. Ti ovšem nepůjdou do prostředí, kde proti sobě stojí různé zájmové skupiny. Může se mu to podařit?
10 fotografií

Nebyla politická vůle brzdit nárůst virové nálože, ohlíží se Rastislav Maďar

Ostravsko
Klinika asistované reprodukce. Ilustrační foto
Přiznat si, že příčina potíží nemusí být na straně partnerky, je pro některé muže nepřijatelné. A tak pokusy o otěhotnění jsou dlouhodobě bezúspěšné. I s tím se setkávají gynekologové v Olomouckém kraji, kteří v loňském roce zaznamenali další narůst počtu neplodných párů. Vedle neochoty některých mužů pustit se s partnerkou do procesu, jenž by mohl vést k narození potomka poté, co se to nedaří přirozenou cestou, je přitěžujícím faktorem i vyšší věk.
5 fotografií

Neplodných párů v kraji přibývá. Někteří muži nechtějí "řešit" své schopnosti

Olomoucko
Ilustrační foto.
Studenti medicíny, budoucí zdravotní sestry a ošetřovatelky - ti všichni nastupují v těchto dnech do nemocnic a sociálních zařízení v Královéhradeckém kraji. Ty potřebovaly na výpomoc až 247 studentů. Hejtman Jiří Štěpán podepsal povolávací dokument, který měl zajistit studentskou výpomoc v boji s covidem-19.

Studenti zamířili do nemocnic

Jičínsko
Koronavirus - Ilustrační foto
Za vyšším podílem pozitivních testů je pokles trasování kontaktů krajskými hygienickými stanicemi (KHS). Více lidí než hygienici posílají na test praktičtí lékaři, které nakažení vyhledají kvůli příznakům. Na twitteru to napsal ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch, který vede laboratorní skupinu ministerstva zdravotnictví. Podíl nových pozitivních testů začal v září růst, v neděli byl podle dat ministerstva zdravotnictví téměř 25 procent.
16 fotografií

Vyšší počty nakažených koronavirem v ČR? Může za to pokles trasování, říká vědec

Zdraví
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (nahoře) sleduje diskuzi na schůzi.
Mezi hlavními důvody, proč má vláda vyhlásit nouzový stav, je přijetí opatření, která pomohou zastavit raketový růst počtu nakažených. Tento nárůst ohrožuje kapacitu zdravotnických zařízení. Nouzový stav potřebuje i proto, aby mohla zapojit studenty medicíny. Řada zdravotníků je v karanténě. Poslancům to dnes ve sněmovně řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), když je informoval o záměru vyhlásit nouzový stav v důsledku šíření nemoci covid-19.
15 fotografií

Nouzový stav je potřeba. Umožní zapojit studenty medicíny, řekl Prymula

Česko
Bylinky byly tajemstvím babiček, které měly vždy v zásobě dobrou radu a pytlíček sušených léčivek připravených vyřešit téměř každý zdravotní problém.
Léčivé rostliny jsou známy už od pradávna a i dnes se používají na celou řadu zdravotních neduhů. Často však netušíme, že ty nejcennější rostlinné poklady nám rostou přímo na zahrádce, a raději se spoléháme na chemické preparáty. Dokážou bylinky zdatně sekundovat moderní medicíně, nebo je lepší důvěřovat průmyslovým léčivům?
8 fotografií

Bylinky: pro někoho jsou darem země, pro někoho hazard se zdravím

Zdraví
Kromě pravidelných návštěv očního lékaře, bychom neměli podcenit ani to, co pro své oči můžeme udělat i my sami.
Od zhruba čtyřiceti let života se lidem začíná horšit zrak. Lidová moudrost zná různé recepty, moderní medicína ale chápe dietetická opatření jen jako prevenci, léčit vady zraku totiž mrkev ani jiné potraviny neumějí. Řešením očních vad jsou podle docentky Šárky Skorkovské, primářky Oční kliniky NeoVize Brno, bezbolestné ambulantní operace s doživotní zárukou.
12 fotografií

Mrkev zrak nevyléčí a oči negativně ovlivňuje i kouření, říká primářka

Zdraví
Koronavirus - Ilustrační foto
Věra Adámková je přednostkou Pracoviště preventivní kardio- logie v pražském IKEMU, ale věnovala se také epidemiologii. Je třetím rokem poslankyní za ANO a předsedkyní sněmovního výboru pro zdravotnictví. Vede expertní tým pracující na české vakcíně proti covid-19. Deník s ní hovořil o tom, v jaké fázi se výzkum nachází, a ptal se i na to, zda SARS-CoV-2 nezmizí dříve, než bude k dispozici vakcína.
12 fotografií

Profesorka Adámková: Vývoj vakcíny proti covidu pokračuje, rozhodnout musí vláda

Zdraví
Kateřina Vacková.
/LIDÉ ODVEDLE/ Lékařka a rodačka z Mostu Kateřina Vacková chtěla po vlastní zkušenosti zlepšit svět. Založila proto neziskovou organizaci Loono, která šíří povědomí o prevenci různých onemocněních. Kromě webových stránek s užitečnými informacemi pro každého pořádá workshopy po celé ČR a i na Slovensku, kde se lidé učí poznat nádor na prsou či varlatech. Přečtěte si její zajímavý příběh ze seriálu Lidé odvedle.

Úspěšná lékařka, která založila neziskovou organizaci, pyšně říká, že je z Mostu

Zprávy z Česka
Mikrobiologická laboratoř. Ilustrační snímek
Zatímco se vědci chvatně snaží vyvinout očkovací látku proti covidu-19, Peking prosazuje při léčení této choroby tradiční čínskou medicínu. Nedávno zveřejněná oficiální zpráva čínské vlády tvrdí, že 92 procent všech případů nákazy koronavirem v zemi bylo nějakým způsobem léčeno právě prostředky tradiční medicíny, napsal zpravodajský server BBC News.
5 fotografií

Čínské řešení. Při léčbě koronaviru má pomoci i tradiční medicína

Zdraví
Nové vybavení na Oddělení laboratorní medicíny v Prostějově.
Zmodernizovaná laboratoř Oddělení laboratorní medicíny Středomoravské nemocniční vyšetří vzorky rychleji a efektivněji. Moderní vybavení v hodnotě 701 tisíc korun nově používají pracovníci Oddělení laboratorní medicíny v prostějovské nemocnici. V rámci modernizace pořídili nové vysokootáčkové centrifugy a obnovili již nevyhovující přístroje a zařízení jako fotometr, chladničky a mrazicí boxy. Díky tomu se zefektivní měření vzorků i jejich uchovávání a zrychlí se vydávání některých výsledků.

V nemocnici mají nové minicentrifugy a parádní fotometr

Prostějovsko
Michaela Mrázková.
Málokdo ze studentů ví, že v dalším rozvoji a studiu v zahraničí jim mohou pomoci stipendia. Jedno takové, Stipendijní program Scholarship, využila Michaela Mrázková z Chebu. V současné době se věnuje studiu umělé inteligence v Nizozemsku. Deník si s ní povídal i o tom, jak může umělá inteligence pomoci v boji s koronavirem.

Studentka: Pandemie ukazuje limity umělé inteligence

Chebsko