ŠTÍTEK: Leoš Janáček

V sobotu 15. říjnu se hlavní koncertní řada festivalu Lípa Musica uzavře symbolicky v českolipské bazilice Všech svatých slavnostním koncertem Českého filharmonického sboru Brno pod vedením Petra Fialy.
/ROZHOVOR/ Před dvěma lety znemožnila pandemie covidu představit po letech na Mezinárodním hudebním festivalu Lípa Musica jedno z nejlepších sborových těles v evropském měřítku. O to větším potěšením je návrat Českého filharmonického sboru Brno v roce věnovaném zpěvu. Vystoupení tohoto prestižního tělesa pod taktovkou jeho zakladatele Petra Fialy bude v sobotu 15. října vyvrcholením letošního ročníku. Nejen o programu slavnostního večera, který se uskuteční v bazilice Všech svatých v České Lípě, jsme si proto s Petrem Fialou povídali.
6 fotografií

Jsem hrdý na každý kvalitně odzpívaný koncert, říká dirigent Petr Fiala

Volný čas
Dny NATO v Mošnově, sobota 17. září 2022.
/FOTOGALERIE DOPLNĚNA/ Na mošnovském Letišti Leoše Janáčka Ostrava úderem sobotní deváté hodiny odstartovaly dvoudenní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR, na které pravidelně zamíří desítky tisíc vojenských fanoušků nejen z Moravskoslezského kraje. Akci i letos doprovázely dopravní komplikace. V okolí se už od rána a následně po celý den tvořily několikakilometrové kolony aut ve všech směrech. 
117 fotografií

Dny NATO v Ostravě přilákaly davy, první den na letiště zamířilo 85 tisíc lidí

Ostravsko
Dny NATO v Mošnově, sobota 17. září 2022.
/FOTOGALERIE/ Na mošnovském Letišti Leoše Janáčka Ostrava úderem sobotní deváté hodiny odstartovaly dvoudenní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR, na které pravidelně zamíří desítky tisíc vojenských fanoušků nejen z Moravskoslezského kraje. Akci i letos doprovázely dopravní komplikace. V okolí se už od rána a následně po celý den tvořily několikakilometrové kolony aut ve všech směrech. 
117 fotografií

Sobotní Dny NATO 2022: Legendární bombardéry obdivovaly desítky tisíc lidí

Regiony
Tigran Mansurjan v Brně v lednu 2020.
V mnoha směrech výjimečný bude páteční koncert brněnské filharmonie. Programem i počtem cest, kterými se dostane k posluchačům. Orchestr na festivalu Mendel 2022 zahraje Janáčkovu Glagolskou mši a ve světové premiéře skladbu, kterou na objednávku zkomponoval arménský skladatel Tigran Mansurjan. Premiéry svého díla s názvem Hymnus – Dobrý kapitán se Mansurjan zúčastní osobně.
4 fotografie

Pocta Mendelovi. Světovou premiéru mohou lidé v Brně sledovat i před bazilikou

Brněnsko
Hájenka lišky Bystroušky ve Stříteži na Lošticku, červenec 2022
Jen málokdo nezná příběh legendárního liščího mláděte, který inspiroval hudebního skladatele Leoše Janáčka k vytvoření světově proslulé opery. Místo, kde se zrodila bajka o lišce Bystroušce, se nachází na Lošticku, v lesích na severozápad od Bouzova, a během prázdnin může být zajímavým cílem rodinného výletu. Zejména pro ty, kteří se chtějí vyhnout davům turistů.
8 fotografií

Tip na výlet bez davů: za slavnou liškou krásnou přírodou

Olomoucko
Klienti Domova pro seniory v Lesnově si užili den v mateřské škole.
V Mateřské škole Kvítek v Jihlavě na Rantířovské měli návštěvu. Na akci Den pro seniory zavítali klienti z Domova pro seniory na Lesnově v Jihlavě. Na osmi stanovištích si vyzkoušeli nejrůznější aktivity. Na závěr se podívali na tematickou výzdobu Safari na ulici Leoše Janáčka v Jihlavě. Za fotografie děkujeme Andree Šeredové z Integrovaného centra sociálních služeb (ICSS) Jihlava, pod které domov spadá.
37 fotografií

Kdo si hraje, nezlobí. V Jihlavě navštívili senioři z domova mateřskou školu

Čtenář reportér
Kruh přátel hudby: z koncertu Alinde Quintetu v kolínské synagoze.
/FOTOGALERIE/ Pět muzikantů ve věku okolo třiceti let se představilo v úterý 31. května večer v kolínské synagoze v rámci letošní již padesáté osmé sezony Kruhu přátel hudby. Pod názvem Alinde Quintet to byli flétnistka Anna Talácková, hráčka na hoboj Barbora Trnčíková, klarinetista David Šimeček, fagotista Petr Sedlák a hráč na lesní roh Kryštof Koska.
43 fotografií

Mladí hráči na dechové nástroje zaplnili s vážnou hudbou synagogou v Kolíně

Volný čas