ŠTÍTEK: Leoš Janáček

POZNÁTE JE? Vzdušní obři nad Ostravou. Díky těmto kolosům letiště trhlo rekord.
/FOTOGALERIE, TEST DENÍKU/ Mošnovské Letiště Leoše Janáčka Ostrava v loňském roce překonalo svůj rekord - v nákladní přepravě dosáhlo zatím největšího úspěchu. V roce 2021 zde bylo odbaveno více než 18 tisíc tun nákladu. A my vám nyní přinášíme rekapitulaci té velké plejády úžasných obřích, či jinak zajímavých strojů, které loni přeletěly nad Ostravskem a dosedly na ranvej v Moravskoslezském kraji. Mířily zde s nákladem, cestujícími, či například do místního servisního centra.
32 fotografií

POZNÁTE JE? Vzdušní obři nad Ostravou. Díky těmto kolosům letiště trhlo rekord

Ostravsko
Netradiční koncert s názvem Stroje a strojky, který zazní 24. ledna od půl osmé v  prostorách pádové zkušebny Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.
Koncert, původně plánovaný do hlavních výstavních prostor Technického muzea vedle Kaplanovy turbíny, musel být z důvodů poškození střechy v prosinci přesunut jinam. Podařilo se ale najít velmi zajímavou náhradu – pádovou zkušebnu Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT. Prostory, které jen tak každý smrtelník nenavštíví, velmi zajímavé místo pro dobrodruhy a zájemce o to, poznat něco nového… A nakonec kdo z vás si již někdy zahrál na turbínu?

Pět skladeb a pět premiér zazní tam, kde se dosud žádný koncert nekonal

Čtenář reportér
Lidé se s Markem Bušem setkávají v zámeckých komnatách i v třebíčské bazilice. Není divu. Pracuje už osmnáctým rokem jako kastelán zámku v Náměšti nad Oslavou a zároveň je varhaník.
Varhaník Baziliky svatého Prokopa v Třebíči a kastelán náměšťského zámku Marek Buš přednese v sobotu 1. ledna 2022 svůj o rok odložený 35. Novoroční varhanní koncert. V programu koncertu zazní díla Samuela Scheidta, Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna Bartholdyho, Josefa Kličky a ve varhaníkově úpravě orchestrální díla Leoše Janáčka a Carla Orffa.

Odložený 35. Novoroční varhanní koncert v Bazilice sv. Prokopa v Třebíči bude

Čtenář reportér
Mladí zpěváčci pilně zkoušeli ve své škole i na kravařském soustředění.
Slezské divadlo Opava uvedlo v neděli 5. prosince premiéru Haydnova oratoria Stvoření světa, které je součástí mezinárodního projektu Let’s Sing Oratorio Music. Sólisty jsou vítězové mezinárodní pěvecké soutěže Sacred Music International Competition 2020 a do sborové části jsou zapojeni žáci z opavské základní školy Vrchní, ostravské školy J. Valčíka a hukvaldské Leoše Janáčka.

Žáci opavské školy zpívají v divadle, setkali se i s Jágrem

Opavsko
Socha Lišky Bystroušky v Hukvaldech. Ilustrační foto.
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka startuje dnešním dnem svůj tradiční vánoční předprodej. Diváci mohou pořídit již nyní vstupenky na tři vybrané festivalové koncerty, které se odehrají v červnu 2022 – recitál černohorského kytaristy Miloše Karadagliće, a dva velké symfonické koncerty: Čajkovského symfonického orchestru v čele s legendárním dirigentem Vladimirem Fedosejevem, a Záhřebské filharmonie s cembalistou Jeanem Rondeau.  

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka startuje vánoční předprodej

Volný čas
Starosta Čeladné Pavol Lukša.
/ROZHOVOR/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starosta Čeladné Pavol Lukša v rozhovoru mluví o tom, že Čeladná je obcí s neskutečným geniem loci, zmiňuje také fakt, že už v minulosti navštěvovaly obec významné osobnosti či že obec každoročně v létě ožívá rodinným festivalem Ladná Čeladná nebo cyklistickým závodem Bike Čeladná.
23 fotografií

Čeladná, krásná podhorská obec s přírodou a dobrými lidmi, říká starosta Lukša

Frýdecko-Místecko
Starosta Hukvald Luděk Bujnošek
/ROZHOVOR/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starosta Hukvald Luděk Bujnošek v rozhovoru mluví o tom, že v obci v poslední době narůstá počet turistů, zmiňuje také fakt, že od začátku července funguje v Hukvaldech obecní policie nebo že v obci se nachází hned několik zajímavostí a atraktivit, které stojí za to navštívit.
34 fotografií

Hukvaldy jsou velikým lákadlem pro mnoho lidí, říká starosta

Frýdecko-Místecko
Ulice Leoše Janáčka je díky Milanu Řezníčkovi a šikovným sousedům několikrát do roka tahákem kolemjdoucích. Nyní prostor před bytovými domy zdobí halloweenská výzdoba.
Dýně, strašidla, kostry. To všechno patří ke konci října. Halloween, americká obdoba českých Dušiček, stále více přitahuje pozornost lidí. A tak si své domy a místa, kde žijí, různě vyzdobují. Mrkněte se na zpestření v ulici Leoše Janáčka v Jihlavě od Milana Řezníčka a na krásná strašidla v Hybrálci od Karolíny Buchtelové. Za snímky moc děkujeme.
26 fotografií

Halloweenská strašidla. V Jihlavě a Hybrálci přitahují pozornost lidí

Čtenář reportér
Zemřel nizozemský dirigent Bernard Haitink (na snímku z roku 2009), který patřil k velkým osobnostem klasické hudby poválečné éry
Zemřel nizozemský dirigent Bernard Haitink, který patřil k velkým osobnostem klasické hudby poválečné éry. Bylo mu 92 let. S odvoláním na jeho management o tom dnes informovala agentura AP, podle které zemřel ve čtvrtek ve svém domě v Londýně.

Zemřel dirigentský velikán Bernard Haitink. Bylo mu 92 let

Hudba
Ve Štramberku a Studénce si v sobotu 16. října 2021 lidé připomněli 14. výročí tratě Štramberk - Studénka.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Davy lidí zamířily již dopoledne v sobotu 16. října na nádraží ve Štramberku a ve Studénce. Lidé se přišli hlavně podívat na historickou vlakovou soupravu taženou parní lokomotivou 423.041 Velký Bejček z roku 1924. Jízda historického vlaku byla součástí oslav 140. výročí trvání provozu na trati mezi zmíněnými městy.
64 fotografií

Velký Bejček v MS kraji opět přilákal davy, trať Štramberk - Studénka má 140 let

Novojičínsko
Stavění a zdobení máje v Kněždubu při hodovém pátečním odpoledni.
Otevřenými dveřmi rodného domu velkých umělců, také škvarky, tlačenkou nebo koláčky přivítali v Kněždubu za hodového pátku hosty ze sousedního kraje i ministerstva kultury. Všichni si přijeli připomenout výročí 160 let od narození místního rodáka a malíře evropského formátu Joži Uprky. Právě jemu pak v Uherském Hradišti odhalili bronzovou pamětní desku.
34 fotografií

Světový malíř má pamětní desku, bude mít i dobovou kuchyň v Kněždubu

Hodonínsko
Úplně poprvé bude v Plzni v sobotu 16. října uvedena mistrovská opera Leoše Janáčka Věc Makropulos. Na snímku Ivana Veberová a Petr Horák.
Úplně poprvé bude v Plzni v sobotu 16. října uvedena mistrovská opera Leoše Janáčka Věc Makropulos. V režii ředitele Divadla J. K. Tyla Martina Otavy a v hudebním nastudování šéfdirigenta Norberta Baxy. Premiéra se původně měla původně odehrát už před rokem a diváci už měli možnost zhlédnout poloscénické provedení v rámci on-line projektu První řada u Vás doma.
9 fotografií

Plzeňské divadlo uvede poprvé Janáčkovu Věc Makropulos

Volný čas
Plakát k pořadu Dopisy Olze, který na 1. října 2021 připravuje Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí.
Pořad věnovaný 85. výročí narození českého dramatika, esejisty, disidenta, kritika komunistického režimu a zejména posledního prezidenta Československa a 1. prezidenta České republiky Václava Havla bude v pátek 1. října od 19 hodin hostit velký sál Kulturního zařízení ve Valašském Meziříčí.

Herečka Valérie Zawadská přečte Havlovy dopisy Olze

Volný čas
Druhé místo lesní roh Hana Sapakova.
V neděli 19. září navečer vyvrcholil 27. ročník Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně (MSLJ) třetími a zároveň finálovými koly v Besedním domě, kde se uskutečnilo také vyhlášení výsledků a dekorování laureátů. Prestižní akce pořádaná Hudební fakultou JAMU se letos nesla ve znamení dvou soutěžních nástrojů: tuby a lesního rohu. Za fotografie děkujeme Vojtěchu Kábovi.
9 fotografií

Hornisté a tubisté z celého světa. V Brně vyvrcholila prestižní soutěž

Čtenář reportér