ŠTÍTEK: Leoš Janáček

Na letošní Dny NATO na Letišti L. Janáčka v Mošnově musejí mít návštěvníci poprvé vstupenku. Rezervace začala v pátek.
Po loňské koronavirové pauze budou mohou lidé Dny NATO, které se konají o víkendu 18. a 19. září, opět vidět naživo přímo na Letišti Leoše Janáčka Ostrava. Vstup je zdarma, nicméně kvůli kvůli hygienickým opatřením musí mít návštěvníci letos poprvé v historii vstupenky.

Začala rezervace vstupenek na zářijové Dny NATO v Ostravě

Ostravsko
Členové brněnského Divadla Dno se prý do Lodžie i do Staré Paky rádi vrací.
V Bílovicích u Brna stojí hájovna. V ní žije revírník Leoš se svou ženou Vendulou a přátelskou, lidmi vychovanou Liškou Bystrouškou. Hodinové divadelní představení plné tance, zpěvu, loutek, kreseb i skrytých vtipů pro dospělé přijelo na Jičínsko ve středu 28. července představit brněnské Divadlo DNO. "Odpoledne jsme zaplnili hlediště ve Staré Pace a večer potom Valdštejnskou lodžii. Jezdíme sem moc rádi, ten prostor je nádherný a diváci skvělí," pochvaloval si po představení představitel revírníka Leoše Jiří Jelínek.
38 fotografií

OBRAZEM: Liška Bystrouška přijela na krátké turné po Jičínsku

Volný čas
Speciality inspirované recepty od Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové lidé ochutnají v několika brněnských kavárnách a cukrárnách.
Žabí stehýnka s petrželovou omáčkou si o Vánocích rád vychutnával slavný skladatel Leoš Janáček. Kromě toho miloval šípkové cukroví, koblihy, ošklíbal se nad špenátem a opovrhoval pijany. „Piva i vína pi málo a kouřil jen tak příležitostně. Zazlíval svým přátelům umělcům, když se neuměli ovládat, a jak u nich zjistil, že jsou pijáci, ochladl k nim a bylo po přátelství,“ zapsala si ve vzpomínkách jeho hospodyně Marie Stejskalová.
9 fotografií

Janáček neměl rád špenát. Do jeho kuchyně lidé nahlédnou na výstavě

Brněnsko
Ladislav Lamač
Nad ránem, v hodině mezi psem a vlkem se mi zjevila unavená tvář mého dlouholetého přítele, JUDr. Ladislava Lamače, s kterým jsem se často potkávala na vernisážích výstav, v divadle, knihovně, či na koncertech. Oba dva jsme měli stejně laděnou duši. Když 5. července dopoledne zazvonil telefon a ozval se známý, leč smutný hlas jeho dlouholeté přítelkyně, hned jsem věděla, že pan doktor odešel na cestu poslední, z které není návratu.

Hana Ševčíková vzpomíná na přítele Ladislava Lamače

Čtenář reportér
36. ročník mezinárodního hudebního festivalu se vydařil.
Jeden z nejvýznamnějších hudebních festivalů vážné hudby – Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka – vstoupil nedělním závěrečným koncertem do svého finále. Vystoupení vynikající sopranistky a slezské rodačky Kateřiny Kněžíkové v hukvaldské oboře symbolicky završilo pětitýdenní festivalové putování po šesti městech Moravskoslezského kraje.
17 fotografií

Publikum, nový prezident a česká i světová špička, to byl Janáčkův festival 2021

Volný čas
Program Janáčkova festivalu zakončí jen neděle. Sobota na Hukvaldech se ruší.
Sobotní program Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka je zrušen. V souvislosti s událostmi, které se staly minulou noc v Jihomoravském kraji, se členové operního souboru Národního divadla Brno obávají nestálosti hukvaldského počasí a na Hukvaldy nedorazí, i přes příznivou předpověď počasí na celý víkend.

Sobotní program Janáčkova festivalu se ruší. Neděle bude podle plánu

Volný čas
Prohlídka Březové, vesnice pod Velkým Lopeníkem na moravsko-slovenském pomezí.
Čím žijí města, vesnice či vesničky, které obvykle jen projíždíme ? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Nový seriál Deníku vás provede obcemi na Slovácku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Dnes se podíváme do Březové.
33 fotografií

Jak se žije v Březové? Pojďte na návštěvu

Slovácko
Na sedmnáct tisíc návštěvníků zavítalo 29. a 30. května na programy čtvrtého ročníku festivalu Open House Brno. Na snímku je Arnoldova vila.
Na sedmnáct tisíc návštěvníků prošlo v sobotu a neděli 29. a 30. května programy čtvrtého ročníku festivalu Open House Brno. Ten každoročně v jihomoravské metropoli zdarma otevírá široké veřejnosti běžně ne-přístupné památky a zajímavé archi-tektonické objekty. Za poskytnuté fotografie děkujeme pořadatelů, a paní Martině Petříkové zvlášť.
44 fotografií

Open House Brno. Vlněna, Mosilana i Arnoldova vila lákaly tisíce návštěvníků

Čtenář reportér
Ilustrační foto
Již počtvrté se ve dnech 4. až 5. června uskuteční putování po pozoruhodných nástrojích Slezska pod názvem Dny slezských varhan. Akce je nedílnou a velmi specifickou součástí Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka.

Začínají Dny slezských varhan

Volný čas
Na sedmnáct tisíc návštěvníků zavítalo 29. a 30. května na programy čtvrtého ročníku festivalu Open House Brno. Na snímku je Arnoldova vila.
Na sedmnáct tisíc návštěvníků prošlo v sobotu a neděli 29. a 30. května programy čtvrtého ročníku festivalu Open House Brno. Ten každoročně v jihomoravské metropoli zdarma otevírá široké veřejnosti běžně ne-přístupné památky a zajímavé archi-tektonické objekty. Za poskytnuté fotografie děkujeme pořadatelů, a paní Martině Morrissey zvlášť.
44 fotografií

Open House Brno a historie. Víme, jak vypadá Mosilana, Vlněna i Arnoldova vila

Čtenář reportér
Ivo Kahánek – absolvent ostravské Janáčkovy konzervatoře – je špičkovým klavíristou a držitelem mnoha domácích i mezinárodních ocenění.
Špičkový klavírista Ivo Kahánek povede v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka mistrovský kurz. Ve dnech od 11. do 13. června se bude na Hukvaldech věnovat studentům či absolventům konzervatoří a vysokých uměleckých škol, ale i laureátům klavírních soutěží. Soustředí se s nimi na interpretaci klavírní tvorby Leoše Janáčka. Zájemci mohou zasílat elektronické přihlášky do 31. května 2021, vybraní účastníci budou včas informováni.

Mistrovský kurz Ivo Kahánka už v červnu. Zájemci se mohou hlásit do května

Volný čas
David Bečvář završil přípravu na novou sezonu Histo Cupu na odstavných plochách Letiště Leoše Janáčka v Mošnově u Ostravy.
Brněnský automobilový závodník David Bečvář o víkendu ukončil dlouhou zimní přestávku testovací jízdou na odstavných plochách Letiště Leoše Janáčka v Mošnově u Ostravy. Se svým Jaguarem XJS, replikou automobilu Toma Walkinshawa z roku 1984, usilovně kroužil po chladném a vlhkém betonu po tři sobotní hodiny.
8 fotografií

OBRAZEM: Bečvářův Kocour se prohnal letištěm

Ostatní sporty
Cimbálová muzika Harafica.
Jedinečný kulturní zážitek přichystali na letošní Velikonoční neděli muzikanti z uherskohradišťské cimbálové muziky Harafica spolu s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Navečer největšího křesťanského svátku uvedou první živý on-line koncert společného projektu Harafica Symphonic. Koncert, který začíná v 19 hodin, budou z ostravského domu kultury přenášet Český rozhlas Brno a Zlín.

Velikonoční Harafica Symphonic uslyšíte on-line i na vlnách rozhlasu

Volný čas
Obec Kozlovice
/FOTOGALERIE/ V dalším díle seriálu Deníku navštívíme obec ležící kousek za hranicemi Novojičínského okresu - Kozlovice. Kouzelná obec v předhůří Beskyd staví na svých valašských tradicích, zároveň ale žije progresivně. Obecní wifi síť, která je pro místní zdarma, tu začali budovat již v roce 2003. Obec má ale co nabídnout i turistům a dalším návštěvníkům, perličkou jsou umělé skokanské můstky, kde pod dohledem profesionálů vyrůstají další naděje oblíbeného českého sportu. 
29 fotografií

Deník na návštěvě: Jak se žije v Kozlovicích? Obec staví na valašských tradicích

Novojičínsko