ŠTÍTEK: Lešná

Ilustrační foto.
Lešná u Valašského Meziříčí – Zámek Lešná u Valašského Meziříčí zavoní květiny. Ve velikonočním týdnu budou historické komnaty vyzdobeny svátečními vazbami ze sezonních řezaných květin.

Zámecké i tradiční Velikonoce v Lešné

Volný čas
Ilustrační foto.
Valašské Meziříčí – Bez silničního obchvatu se budou muset meziříčští obejít ještě několik let. Snad nejsledovanější dopravní stavba města posledních desetiletí totiž nezačne dřív než v roce 2020. Do té doby prý ale stavbaři dokončí práce na Palačovské spojce a na modernizaci kruhové křižovatky u kostela sv. Jakuba v Krásně.

Valašské Meziříčí: Stavba obchvatu už 2020?

Valašsko
V sobotu 21. února 2015 se konal další ročník akce Lukovský zimní víceboj stopou Františka Seilerna. Na programu byly netradiční sportovní disciplíny pro děti od tří let, ale i dospělé.
Lukov – „Přidej!" „Snaž se více!" „To zvládneš!" „Jooooo!" „Jdi do toho!" Nejen takové nadšené povzbuzování se neslo v sobotu na trase mezi zlínským zámkem Lešná a hradem Lukov. Pár kilometrový úsek po cyklostezce totiž zdolávala řada nadšenců pěšky, a to při příležitosti čtvrtého ročníku Lukovského zimního víceboje. Ten se nesl v duchu stopy Františka Seilerna.
19 fotografií

Lukovský zimní víceboj: Přijel hrabě Seilern i hraběnka

Zlínsko
Ilustrační foto.
Zlínský kraj - Závody, večer u hudby, plesy, víceboj, kurzy sázení i modely železnic nabídka kulturních akcí na nadcházející víkend ve Zlínském kraji je skutečně pestrá. Deník pro vás, jako každý pátek, zmapoval ty nejzajímavější akce. Stačí si jen vybrat a dobře se bavit.

8 + 1 tip, jak a kde si užít nadcházející víkend

Volný čas
Ilustrační foto.
Valašské Meziříčí – Kriminalisté objasnili dvě desítky vloupání do rozestavěných domků, novinového stánku, obchodů, autobusů a dalších objektů. Na svědomí je má šestadvacetiletý darebák z Valašského Meziříčí. Skončil ve vazební věznici.

Kradl jako straka, na trest čeká ve vazbě

Zločiny a soudy
Ze zákulisí ZOO Lešná
Zlín – Zlínská zoologická zahrada připravila zvířatům na Štědrý den sváteční jídelníček. Řadě z nich tak dnešní den zpestřily laskominy, které jim dokonale zastoupily vánoční dárky. Z ekonomických důvodů si nemůžeme dovolit některé dražší druhy exotického ovoce, které ale dnes dopřáváme například opicím, řekl zoolog Pavel Shromáždil.

Zlínská zoo připravila zvířatům na Štědrý den sváteční jídelníček

Česko
Betlém pana Zádrapy.
Valašsko - Opět se blíží čas Vánoc, který je druhým nejdůležitějším obdobím liturgického kalendáře. Svátek narození Ježíše Krista je doprovázený mnohými tradicemi.

Betlémy – jak to s nimi bylo

Volný čas
 Z tvorby Šárky Zuzaňákové.
Valašsko - Již podruhé vystavuje Šárka Zuzaňáková své práce na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Tato mladá autorka se výtvarně realizuje již dlouhá léta. Na počátku vytvářela ručně malovaná přáníčka pro své nejbližší. Později začala malovat na vetší formáty a postupně si osvojila i malbu na plátno.

Šárka Zuzaňáková – Svět fantazie

Volný čas
Jadrničky (1908), autor akvarelu Karel Fridrich, učitel kreslení na gymnáziu ve Valašském Meziříčí (výřez).
Valašsko - Podzim si obvykle spojujeme se sklizní ovoce. Stromy vydávají své dary a zaslouží si proto naši úctu. Jejich význam ale daleko přesahuje pouhou užitkovost. Mnohé odrůdy vznikly již před staletími a staly se tak součástí naší kultury a historie. Jsou to staré odrůdy, pěstované po generace – ať už v místě svého vzniku nebo jinde.

Staré a krajové odrůdy ovocných stromů

Valašsko
Zprovoznění jednoho ze tří nových plánovaných úseků silnice I/35 u Valašského Meziříčí
Valašsko - První ze tří nových částí silnice I/35 u Valašského Meziříčí začala v tomto týdnu sloužit motoristům. Ředitelství silnic a dálnic České republiky zprovoznilo u Lešné 1700 metrů dlouhý úsek za téměř 550 milionů korun bez daně, který je součástí plánované přeložky stávající silnice.
10 fotografií

První krok k dálnici u Palačova dokončen

Valašsko
Tradiční dožínky na zámku
Pro naše předky bylo léto především obdobím plným práce. Podle pranostiky svatá Markyta hodila srp do žita 13. července, a od té doby se sklízelo a sklízelo. Nejen obilí, ale i seno pro koně a dobytek. Ženci byli na poli celý den.

Tradiční dožínky na zámku

Valašsko
Sbor dobrovolných hasičů Lešná uspořádal indiánský dětský tábor na Horské chatě Karolinka v údolí Bzové na Horním Vsacku. Účastní se jej 62 dětí.
Karolinka – Horská chata Karolinka v údolí Bzové na Horním Vsacku se v tomto týdnu stala domovem pro dvaašedesát dětí ve věku od čtyř do patnácti let z Lešné. Na táboře, který pro ně uspořádali členové Sboru dobrovolných hasičů Lešná, se všichni proměnili v indiány.
13 fotografií

Indiáni z Lešné obsadili Karolinku

Valašsko
Ilustrační foto.
Valašsko - Kombajny už od minulého týdne sklízí zralé obilí na Valašskomeziříčsku. Na sklizni se jich podílí přibližně patnáct a do konce léta sklidí úrodu v celém okrese. Zvládnout musí zhruba 2700 hektarů obilovin.

Žně jsou v plném proudu

Valašsko
Symbolický šek s částkou 32 tisíc korun si od zástupců brodské základní školy převzal ředitel ZOO Lešná Roman Horský.
Uherský Brod – Nezanedbatelný finanční příspěvek dostala zlínská zoologická zahrada Lešná před několika dny od zástupců Základní školy Pod Vinohrady v Uherském Brodě. Z brodských školních lavic putovalo řediteli ZOO Romanu Horskému celkem 32 tisíc korun, které mají zkvalitnit život v zahradě tamějším exemplářům surikat.

Brodská škola finančně podpořila zlínskou ZOO Lešná

Slovácko
Michal Pšenka se spoluhráči
Neubuz – Nejlepším střelcem fotbalové IV. třídy OFS Zlín skupiny B se stal Michal Pšenka. Útočník Neubuze nasázel do sítě soupeřů 30 branek, ovšem ani to jeho týmu k prvenství nestačilo. Se ztrátou šesti bodů skončil čtvrtý.
2 fotografie

Kanonýr Kanců sní o přeboru

Fotbal
Rozkvetlý jírovec na konci září.
Lešná u Valašského Meziříčí – Hlasovat v anketě Strom roku lešenského parku mohou návštěvníci zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Na výběr mají tři stromy. Buk lesní červenolistý, jírovec maďal a javor klen. Vybírat strom roku je možné do konce října.

Anketa Strom roku lešenského parku 2014

Valašsko
Výstava prádla.
Valašské Meziříčí - Nedá se říci, že by spodní prádlo bylo v nějakém konkrétním období vynalezeno. Jakmile se oděv začal nosit složený z různých vrstev, ta nejspodnější zastávala funkci spodního prádla. Už v antice se nosilo za chladných dnů více tunik na sobě, spodní měla název tunica intima.

PRAPRÁDLO – střípky z historie spodního prádla

Volný čas
Mládé samice lva konžského v Zoo Lešná.
Vzácné druhy, které nikde jinde neuvidíte, ale i nejrůznější atrakce pro děti a dospělé. ZOO už není jen o zvířatech, ale i o atrakcích a službách pro své návštěvníky. Deník zmapoval osm z nich, do kterých mají lidé ze střední Moravy nejblíže. Ve velkém přehledu najdete i zajímavé zookoutky a farmy.
8 fotografií

Velký přehled zoo na střední Moravě

Cestujeme
Mládé samice lva konžského v Zoo Lešná.
Region – Vzácné druhy, které nikde jinde neuvidíte, ale i nejrůznější atrakce pro děti a dospělé. ZOO už není jen o zvířatech, ale i o atrakcích a službách pro své návštěvníky. Deník zmapoval osm z nich, do kterých mají lidé ze střední Moravy nejblíže. Ve velkém přehledu najdete i zajímavé zookoutky a farmy.
8 fotografií

Velký přehled zoo, do kterých to není daleko. PODÍVEJTE SE

Zlínsko