ŠTÍTEK: Liberecký kraj

Modrý slon v liberecké zoo.
Modrý slon je název akce, kterou již po 19. hostí Zoo Liberec, letos se koná v prostorách pavilonu žiraf. Od úterý 11. června do neděle 16. června si tu návštěvníci mohou prohlédnout celorepublikovou výstavu vybraných výtvarných prací, jejímiž autory jsou handicapovaní klienti z čtyřiceti chráněných dílen a organizací z celé republiky.  

Modrého slona hostí liberecká zoo v prostorách pavilonu žiraf

Čtenář reportér
Instalace chytrých podložek v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem.
Snížení rizika proleženin díky reportingu polohování a monitoring vitálních funkcí seniorů patří k hlavním funkcím chytrých podložek, které nově využívají klienti Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou a Jindřichovicích pod Smrkem. Jejich testovací režim potrvá čtyři měsíce a s financováním pomůže domovům projekt Agentury regionálního rozvoje, a to EDIH Northeast Bohemia, z něhož bude uhrazeno 75 % nákladů na monitoring. Financování probíhá v režimu Test Before Invest, kdy si domovy mohou ve zkušební době nezávazně otestovat nejen podložky, ale také nositelné senzory a čidla, která dokáží vyhodnocovat množství CO2 ve vzduchu, vlhkost, teplotu a další hodnoty prostředí.
3 fotografie

Domovy důchodců v Libereckém kraji testují chytré podložky, technologie pomáhá

Liberecko
Mezinárodní záchranářské manévry.
Mezinárodní záchranářské manévry se uskutečnily na začátku června v polské Jelení hoře. Liberecká posádka tam vyslala čtyři hasiče, kteří trénovali mimo jiné v nočním terénu a vyzkoušeli si i fungování ve virtuální realitě a na videu je vidět i třeba nácvik resuscitace malého dítěte nebo intubace či příklady střel a granátů. Podívejte se sami.

VIDEO: Liberečtí hasiči cvičili ve virtuální realitě a v nočním terénu v Polsku

Liberecko
Účastníci tradičního setkání veteránů si dali sraz v areálu johanitské komendy i v minulých letech.
Českodubskými slavnostmi ožije město na Liberecku už v pátek a sobotu 14. - 15. června a návštěvníci se můžou těšit na zajímavý program. Začne se už v pátek večer promítáním letního kina, na programu jsou dvě oblíbené české komedie. Sobotu zaplní Český Dub stánkaři s nabídkou regionálních produktů i nejrůznějšího drobného zboží a den zpestří i přehlídka historických vozidel. Program slavností v Českém dobu nabídne i Rodinný den na Šibeničním vrchu, kde děti čeká hra s pětadvaceti stanovišti a následovat bude Burgrfest s koncerty kapel.
43 fotografií

Letní kino, stánkaři i historická auta. Známe program Českodubských slavností

Volný čas
Dům, kde dříve sídlila pobočka České pošty, je k prodeji.
Poslat doporučeně psaní či balíček, zaplatit složenky nebo si vyřídit další listovní služby mohou obyvatelé Liberce téměř už rok pouze na šesti pobočkách České pošty. Jejich původní počet poklesl z dvanácti na polovinu, k redukci došlo po změně legislativy a státní podnik tehdy na tři sta nepovinných poboček zrušil z ekonomických důvodů bez náhrady. A zatímco některé domy zejí prázdnotou, jiné bývalé pobočky získaly druhou šanci.
30 fotografií

Rok od zavření poboček České pošty. Jak se proměnila poštovní místa v Liberci?

Liberecko
Swap i bazárek, dílny pro děti a dospělé, tematické přednášky i prohlídky věže s výstavou se staly součástí programu unikátní události Re-use den, který se uskutečnil druhou červnovou neděli v prostorách Zauhlovačky ve Vratislavicích nad Nisou.
/FOTO, VIDEO/ Swap i bazárek, dílny pro děti a dospělé, tematické přednášky i prohlídky věže s výstavou se staly součástí programu unikátní události Re-use den, který se uskutečnil druhou červnovou neděli v prostorách Zauhlovačky ve Vratislavicích nad Nisou. Akci iniciovala Česká federace nábytkových bank a re-use center, která se snaží touto cestou ukázat, jak se každý může zasadit o krásnější budoucnost.
73 fotografií

Vratislavice ožily Re-use dnem. Návštěvníci objevovali poklady a tvořili

Liberecko
Volby do Evropského parlamentu. Ilustrační foto.
O víkendu se konaly volby do Evropského parlamentu, v celé republice byla rekordní účast 36,5 %, na Liberecku to bylo dokonce lehce přes 37 %. Rekordmanem našeho okresu co do počtu voličů je obec Janovice v Podještědí, kde volilo 64,2 % lidí, naopak v Novém Městě pod Smrkem dorazilo k urnám jen 29,4 % voličů. Celkově zvítězilo na Liberecku hnutí ANO, na druhém místě skončila koalice SPOLU, stejně jako v celém Česku. Poslancem Evropského parlamentu za hnutí STAN se stal Jan Farský, dřívější zastupitel Libereckého kraje a rodák z Turnova.

Rekordní účast v eurovolbách byla i na Liberecku, někde až 64 %. Uspěl Farský

Liberecko
Platforma Nesnězeno zachraňuje jídlo, které by skončilo v koši. Ilustrační foto.
Každý Čech vyhodí ročně 91 kilogramů potravin, v součtu to činí za celou republiku neuvěřitelných 1,9 milion tun. S cílem to změnit vznikla anti-food waste plattforma Nesnězeno, která své působení rozšířila do Libereckého kraje. Ten se stal v pořadí sedmým krajem, ve kterém mohou zákazníci kaváren, restaurací, ale i obchodů s potravinami předcházet zbytečnému plýtvání jídlem.

V Liberci vyrazí do boje proti plýtvání jídlem, zapojí se regionální podniky

Liberecko
Riziko srážky se zvěří se zvyšuje hlavně na jaře a na podzim.
Střetů se zvěří na českých silnicích neubývá. Navíc rostou výdaje za opravy. Auta jsou totiž stále častěji vybavena moderními technologiemi či LED světlomety. Podle aktuálních dat Srna indexu by řidiči měli být obezřetní především ve Zlínském, Ústeckém a Libereckém kraji. Naopak menší pravděpodobnost srážky s lesní zvěří je v Plzeňském a Jihomoravském kraji.

Počet střetů s lesní zvěří je v ČR vysoký. Víme, které kraje jsou nejrizikovější

Doprava
Na krajský sraz se těší za pořadatele i náčelník T. J. Sokol Lomnice nad Popelkou a sokolské župy Krkonošské-Pecháčkovy Petr Sádek.
/ROZHOVOR/ Velký svátek pro Sokol čeká v neděli odpoledne Turnov. Při deseti skladbách bude cvičit přibližně tisíc pět set žen, mužů a dětí na stadionu Sokola. Krajský slet, který se koná každých šest let, doplní i ukázky různých sportů a také jeden pokus o vytvoření českého rekordu. Ten je inspirovaný ziskem první zlaté medaile pro Československo, ve šplhu na laně jí získal před sto lety sokol Bedřich Šupčík. Na krajský sraz se těší za pořadatele i náčelník T. J. Sokol Lomnice nad Popelkou a sokolské župy Krkonošské-Pecháčkovy Petr Sádek.
5 fotografií

Sokol Petr Sádek z Lomnice se podílel na hromadné skladbě Rocková symfonie

Z okolí
Jan Peřina, 2. června 2024, 3600 g, Česká Lípa.
/HLASUJTE V ANKETĚ O NEJSYMPATIČTĚJŠÍ MIMINKO/ Představujeme vám další fotogalerii nově narozených miminek z Libereckého kraje. Díky Deníku a rozvoji nových technologií a sociálních sítí se tak na fotku vašeho miminka snadno a rychle mohou podívat třeba i sestřenice či kamarádka z druhého konce světa a spolu s ní i na snímky dalších miminek narozených v daném regionu. 
10 fotografií

Podívejte se na miminka narozená v Libereckém kraji v 23. týdnu roku 2024

Právě jsme se narodili
Na krajský sraz se těší za pořadatele i náčelník T. J. Sokol Lomnice nad Popelkou a sokolské župy Krkonošské-Pecháčkovy Petr Sádek.
/ROZHOVOR/ Velký svátek pro Sokol čeká v neděli odpoledne Turnov. Při deseti skladbách bude cvičit přibližně tisíc pět set žen, mužů a dětí na stadionu Sokola. Krajský slet, který se koná každých šest let, doplní i ukázky různých sportů a také jeden pokus o vytvoření českého rekordu. Ten je inspirovaný ziskem první zlaté medaile pro Československo, ve šplhu na laně jí získal před sto lety sokol Bedřich Šupčík. Na krajský sraz se těší za pořadatele i náčelník T. J. Sokol Lomnice nad Popelkou a sokolské župy Krkonošské-Pecháčkovy Petr Sádek.
5 fotografií

Sokol Petr Sádek z Lomnice se podílel na hromadné skladbě Rocková symfonie

Jablonecko
Policie se při kontrolách zaměřila na motorkáře. Ilustrační foto.
Speciální kontroly zaměřené na motorkáře uskutečnili policisté v Libereckém kraji v neděli 26. května. Zajímalo je hlavně překračování rychlosti, nesprávné předjíždějí a řízení pod vlivem alkoholu. Kromě toho řešili i používání přileb a technický stav motocyklů. Uložili celkem 20 pokut v celkové výši téměř 20 tisíc korun.

Policisté se při kontrolách zaměřili na motorkáře a budou v tom pokračovat

Krimi
Miloslav Tůma, starosta města Ralsko.
Lidé mají obavy o osud letiště v areálu bývalého vojenského prostoru v Hradčanech. O tom, co s ním bude dál, zatím rozhodnuto není. „Liberecký kraj by tam chtěl fotovoltaiku. Uvidíme, jak se jim to podaří. Já jsem skeptický, co se týče připojení do sítě. Určitě nechceme, aby se letiště vrátilo do hledáčku armády,“ řekl v rozhovoru pro Deník starosta obce Ralsko Miloslav Tůma.

O parcely u nás je obrovský zájem, říká starosta Ralska. Řeší i zdejší letiště

Českolipsko
Policejní prezident Martin Vondrášek se svým týmem představil nové virtuální náborové centrum Policie ČR.
/ROZHOVOR/ Obvodní nebo místní oddělení, pořádková policie, dopravní služba i cizinecká policie – to jsou služební zařazení, kde by byli nejvíc vítáni další uchazeči a uchazečky o práci v uniformě. Potřebné však jsou i posily pracující v obleku – pro ochrannou službu. O tom, že volných míst je dost, se dlouhodobě hovoří především v souvislosti s obsazením služeben v Praze a Středočeském kraji – nové tváře by se ale uplatnily i jinde. Podle údajů policejního prezidia aktuálně vedle Prahy chybí nejvíce policistů v krajích Karlovarském, Libereckém a Ústeckém.
17 fotografií

Ubytovna s parkováním i možnost stěhování. To má lákat policisty do Prahy

Praha
Léto na vyhlídce přinese zábavu pro děti i dospělé na střeše krajského mrakodrapu
Festival hudby, divadla a zajímavostí Léto na vyhlídce se koná od středy 19. do pátku 21. června v nevyšším patře krajského úřadu. Večerní čtvrteční program nabídne koncert skupiny Těla s jedinečným výhledem ze 17. patra budovy do okolí. I letos bude na vyhlídce fungovat kavárna. Pro děti jsou každý den připravené dílničky a dopolední divadélka. Podvečerní koncerty, stand-up, vědomostní kvíz nebo odbornou přednášku ocení spíše starší obecenstvo. Na všechny čeká zmrzlina zdarma.

Léto na střeše libereckého mrakodrapu, program nabídne třeba Cimrmany

Liberecko