ŠTÍTEK: Lidice

Jedomělice slaví titul podzimního půlmistra
/FOTOGALERIE/ Fotbalisté Jedomělic potvrdili výhrou v posledním kole okresního přeboru svou podzimní převahu nad ostatními celky. Tabulku zaslouženě vedou o čtyři body před dvojicí Velké Přítočno - Velvary B. Velmi dobře hrály na jaře také týmy Družce Smečna, Olovnice a Brandýsku, slušné body mají v Pozdni a Kročehlavech, zbytek startovního pole je ale notně ohrožen sestupem. Jaro bude jistě zajímavé.
26 fotografií

Okres v polovině: kralují Jedo, derby pro Velvary, překvapení kola patří Lidicím

Okresy
Úvodka / Sokol Lidice - SK Družec 2:5,   OP Kladno  / 4. 11. 2023
Čelo tabulky okresního přeboru fotbalistů se po předposledním podzimním kole trochu srovnalo, vedoucí Jedomělice totiž narazily a padly na umělce béčka Velvar. Hezký zápas viděli diváci ve Smečně, kde domácí zachránili v závěru bod a Přítočno zase bylo rádo, že konečně urvalo penalty. Souboj kvalitních celků patřil na Brandýsku domácím, kteří olovnické želvě nasypali trojčičku. Trvá bída Lidic a Černuci.

Okresní přebor: lídra přibrzdily Velvary, Brandýsek sekl želvu. Borec Ditrich!

Okresy
Sokol Smečno dostal před zápasem dar ve výši 40 tisíc korun. Akci na podporu klubu zorganizoval Tomáš Průša.
Fotbalisté Jedomělic měli co dělat, aby v Kročehlavech uhájili čelo tabulky okresního přeboru, protože prakticky celý zápas museli hrát bez brankáře. Přesto duel zvládli. Důležitý zápas týmů ze dna tabulky rozhodl proti Lidicím jediný zásah hrdlívského Růžičky. Dole bude dramatická situace asi až do konce soutěže, protože letos může sestoupit z B třídy klidně i pětice týmů z Kladenska, což by zamávalo silně i přeborem.

Jedomělice i Družec zvládly obrat v deseti, bitvu chudých urval Hrdlív

Okresy
Sokol Lidice - Sokol Smečno 1:4 / OP Kladno  /15. 10. 2023
/FOTO, VIDEO/ Zápas prvního s druhým byl hlavním lákadlem 11. kola okresního přeboru fotbalistů. Nedělnímu střetu v Jedomělicích však nepřálo počasí. Domácí vichr i déšť hodili za hlavy a po výborném zejména prvním poločase celkem jistě Olovnici porazili a sesadili z piedestalu. Smolařem kola je Viktorka Černuc, podruhé za sebou čelila doma za vyrovnaného stavu v poslední minutě pokutovému kopu a zase prohrála.
25 fotografií

Tahák kola přinesl jedomělický tajfun, Černuc zase žehrala na penaltu v závěru

Okresy
Okresní přebor: Smečno (v tmavém) se dočkalo první výhry, doma zdolalo Kročehlavy 4:2.
/FOTO, VIDEO/ Fotbalisté Jedomělic v nové sezoně okresního přeboru dál koncertují. Na půdě Lidic dali šest branek a největším střeleckým tahounem byl opět Bohumil Mrština. Aktuálně hlavní kanonýr celého přeboru zaznamenal čtyři góly a celkem jich má na kontě za tři kola stejně jako jeho tým bodů – devět! Ještě o gól víc nastřílel přítočenský Pavel Studenovský do sítě Pozdně. A další zápasy? Vítězný je rovněž Družec a Brandýsek, poprvé naopak slavilo Smečno. V potížích plavou Hrdlív s Pozdní.
69 fotografií

Okres: střelecká kadence Studenovského a Mrštiny, pochvala pro kvinteto Olovnice

Okresy
Fotbalová Hřebeč slaví postup do divize za odměnu v katalánské Barceloně.
Za úmorného vedra nastoupil nováček fotbalové divize B Hřebeč k prvnímu přípravnému zápasu v Lidicích, které ještě docela nedávno bývaly jejím velkým sokem. A tradičního soupeře z Uhříněvsi přehrál na lidickém place, kde se připravuje i třetiligový Králův Dvůr, jasně 6:2.

Lidický azyl Hřebči seděl, Uhříněves si odvezla šest kousků

Fotbal
Masarykova základní škola  Suchomasty se letos poprvé zúčastnila soutěže s názvem „Lidice pro 21. století“.
/FOTOGALERIE/ Masarykova základní škola Suchomasty se letos poprvé zúčastnila soutěže s názvem „Lidice pro 21. století“. Jedná se o mezinárodní vědomostní soutěž, kterou vyhlašuje Památník Lidice, příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR, Ústav pro studium totalitních režimů a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Je určena dětem a mládeži ve věku od 10 do 19 let. 
6 fotografií

Eliška Vinšová ze Základní školy Suchomasty uspěla v mezinárodní soutěži

Čtenář reportér
Memoriál Karla Kněze
/FOTO, VIDEO/ Připomínka ležácké tragédie, od které dnes uplynulo 81 let, začala už v pátek, a to Memoriálem Karla Kněze, kterého se opět letos zúčastnily složky Integrovaného záchranného systému. Branný závod byl původně určen jen nejmenším školáčkům. Vrchní strážmistr Karel Kněz byl jeden z hlavních představitelů odbojové skupiny Čenda založené roku 1939. Karel Kněz z Vrbatova Kostelce na Chrudimsku se rozhodl dobrovolně vzít svůj život ve snaze, aby zabránil vyzrazení kontaktů a zároveň ochránil svou rodinu.
81 fotografií

Na ležáckém Memoriálu Karla Kněze jeho vnučka Alena Mergl Kučerová křtila knihu

Chrudimsko
Vkusně komponovaný celodenní program se uskutečnil přesně v den, kdy byly vypáleny Ležáky.
V Lidicích je to už tradice, na pietním území vypálené obce Ležáky se světla z oken stavení zavražděných obyvatel rozsvítí poprvé. Stane se to v sobotu večer v závěru děkovného koncertu Za Ležáky v podání Ústřední hudby Armády se sólisty Dashou a Janem Smigmatorem, který začne v 18 hodin. Nejprve ale zazní jména obětí nacistického běsnění doprovázená promítnutím jejich fotografií na velkém plátně. Dojemný okamžik umocní zapálení svíček u domů, v nichž ležácké rodiny žily.
31 fotografií

Jako v Lidicích. Světla z oken ležáckých stavení poprvé připomenou smutné výročí

Chrudimsko
Slavoj Kladno opět slaví postup, ovládl okresní přebor 2022/23
Kladenský Slavoj nezastavila ani krátká bouřka, která přešla v sobotu dopoledne nad jeho stadionem. Fotbalisté klubu, který křísí svou někdejší slávu, vyhráli po třetí třídě také okresní přebor a míří do I. B třídy. Rozhodnut je také boj o záchranu. Spasily se Lidice, i přes prohru v Brandýsku 0:5. Klobuky totiž nezvládly domácí mač s Jedomělicemi.
47 fotografií

Foto, video: Slavoj je mistrem okresu, Lidice zachráněny. Dolů míří Klobuky

Okresy
Fotbalový míč - ilustrační foto
Čtvrtečním soubojem o šesté místo v tabulce okresního přeboru začal s předstihem poslední mistrovský fotbalový víkend sezony na Kladensku. Velké Přítočno v něm porazilo brankou Pavla Studenovského Družec 1:0, když čisté konto vychytal proti ofenzivnímu soupeři brankář Tomáš Nedvěd. Taháky však nabízí také víkendový program, vrcholí jak krajský, tak okresní přebor, v obou soutěžích jde o hodně! Stejně tak v I. A třídě ve Slaném.

Kam za fotbalem na Kladensku: Doksy, Slaný B i týmy z okresu hrají o všechno

Fotbal
Tahák okresního přeboru, vedoucí Slavoj Kladno (v černém) doma prohrál s druhými Jedomělicemi 0:1.
Už jen jediný krok zbývá fotbalistům Slavoje Kladno, aby se po dlouhých letech vrátili do krajských soutěží. Po výhře 2:1 nad Brandýskem potřebuje celek z Kladna uhrát v posledním kole doma s Černucí jen jeden bod. Co se týče boje o záchranu, ten bude ještě hodně dramatický a zřejmě se rozhodne mezi Lidicemi a Klobuky. Jistotu mají už delší čas Zlonice.

Slavoj je už triumfu hodně blízko, Klobuky se vrátily do boje o záchranu

Okresy
Poznáte obec na Kladensku?
Všímáte si svého okolí? Samozřejmě ano. Ale poznáte města a obce na Kladensku i v okolí podle detailů, které pro vás zachytil hledáček redakčního fotoaparátu? Zkuste to s naším fotokvízem. Poznáte, odkud vám snímky přinášíme tentokrát?
12 fotografií

Fotokvíz: Poznáte obec na Kladensku?

Kladensko
V Lidicích si připomněli 81. výročí vyhlazení obce nacisty.
V Lidicích na Kladensku si v sobotu lidé připomněli 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Položením věnce u hromadného hrobu lidických mužů uctil památku obětí prezident Petr Pavel, následovali ho i další politici. Vzpomínky se zúčastnili mimo jiné předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), místopředsedové dolní komory Věra Kovářová (STAN) a Jan Skopeček nebo ministr dopravy Martin Kupka (oba ODS). Pavel přišel na pietní vzpomínku v doprovodu ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka, někteří lidé se s ním fotografovali.
95 fotografií

Podívejte se: V Lidicích si připomněli 81. výročí vyhlazení obce nacisty

Kladensko
Památník Lidice.
Památník Lidice patří mezi nejpůsobivější místa svého druhu v Česku. Nedá zapomenout na hrůzu z roku 1943, kdy obec Lidice nedaleko Kladna nacisté srovnali se zemí. Většina tehdejších obyvatel běsnění nepřežila. Nyní se památník vyhlazení Lidic stal cílem výletů turistů prakticky z celého světa. Najdou zde působivou expozici plnou temných zajímavostí i nádherný růžový sad.
8 fotografií

Symbol nacistické brutality v Česku je nyní cílem turistů z celého světa

Doma
Děkovný koncert pro Lidice a světla z oken lidických domů.
/FOTOGALERIE/ Památník Lidice uspořádal v pátek 9. června odpoledne a večer u příležitosti smutného 81. výročí vyhlazení obce Lidice další ročník nesoutěžní přehlídky dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice s podtitulem „Jsme děti, které zpívají lidickým dětem.“ Patronkou letošního ročníku byla zpěvačka Lucie Bílá, která zazpívala společně se sbory.
99 fotografií

Tragédii středočeské obce připomněly Světlo za Lidice a Děkovný koncert

Volný čas
Jarní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně
/FOTO, VIDEO/ Víte už, jak strávíte víkend? Zůstanete doma, nebo vás láká vyrazit za zábavou? Podívejte se níže, nabízíme vám desítky tipů na zajímavé víkendové akce na Kladensku i na dalších místech ve středních Čechách. Na hrnčířské trhy, festival dechových kapel, pohádkové a myslivecké putování pro děti, ale také na balónové hemžení, závody dračích lodí, zámeckou slavnost růží nebo neskutečné zážitky pro oči i uši v bývalých hutích.  
99 fotografií

TIPY DENÍKU: Kam vyrazit? Víkendová nabídka zábavy pod širým nebem je pestrá

Cestujeme
Derby I. B třídy: Švermov (v tmavém) - Hostouň B bez  branek.
Co se děje s vranými koníky v závěru jinak povedené sezony v I. B třídě? Nadšený fotbalový tým Vraného po pěti gólech na hřišti slabého Rakovníka chytil na půdě podstatně silnějšího Švermova ještě o gól víc. Domácí si zápas užívali a vyhráli ho 6:3, když jasno bylo už v poločase (5:2). První hattrick v I. B třídě zaznamenal záložník Tomáš Vydra, gólovou premiéru měli také další dva hráči.

Za basu piva by padli! Švermováci ji vystříleli na asistentovi, zato Vraný tápe

Kraje
Poznáte obec na Kladensku?
Všímáte si svého okolí? Samozřejmě ano. Ale poznáte města a obce na Kladensku i v okolí podle detailů, které pro vás zachytil hledáček redakčního fotoaparátu? Zkuste to s naším fotokvízem. Poznáte, odkud vám snímky přinášíme tentokrát?
11 fotografií

Fotokvíz: Poznáte obec na Kladensku?

Kladensko
Sokol Lidice - Slavoj Kladno 1:10, OP Kladno, 3. 6. 2023
Zřejmě do posledního kola se budou prát tři chrti o triumf v okresním přeboru fotbalistů. Podobné to bude v bitvě o záchranu, kde po víkendu opět vyvstala možnost, že dolů zamíří hned trojice mužstev. Hodně si pomohly celky Černuci a Kročehlav, jistý pád čeká Zlonice a také Klobuky jsou na tom zle. Lidice budou muset ještě bodovat a také přát Lhotě, aby nespadla z B třídy.
13 fotografií

Foto, video: Smečno udržel ve hře Balík. Tuplovanou přesilu využil v 93. minutě!

Okresy
SK Velké Přítočno - Sokol Jedomělice 1:0, Bohumil Mrština uniká
Neskutečné nervy na čele tabulky, neskutečné i v boji o záchranu. Finále okresního přeboru fotbalistů nabízí zápletky jako z Hercula Poirota, jenže tady šedé buňky mozkové mnoho nenadělají. Rozhodnou kopací technika, umění hlavičkovat, hrát hlavou i ve chvíli, kdy máte míč na noze, udržet nervy. Prostě komplexní schopnost dostat se pomocí koženého slunce přes kritické situace. Tohle vše už ukázaly dva celky, které jsou nováčky přeboru: gratulace míří po Olovnici také do Tuchlovic a oběma týmům čapku dolů.

Perfektní konec okresu nabízí zápletky, největší vyřešil euforicky Mrština

Okresy
Sokol Lidice - Viktorie Černuc "A" 1:0, Pen. 11:10 / OP 11. 6. 2022
Po výhře nad třetími Vinařicemi se k vedoucímu duu okresního přeboru Slavoj – Jedomělice přiblížili fotbalisté Smečna. Ti v dalším taháku soutěže přehráli doma silné Vinařice a na rozdíl od svého soka se přiblížili vedoucí dvojce na pouhé dva body. Vinařice mají možná nejsilnější mužstvo v soutěži, ale s pětibodovým mankem už asi spláčou nad výdělkem. Hodně se bojovalo také v bitvě o záchranu. V té uspěla trojka Lidice, Klobuky i Kročehlavy, jen Černuc právě v Lidicích padla a Pozdeň se sklonila před Přítočnem.

Smečno se drápe k nebi, Vinařice pláčí. Trojka ohrožených zabrala naplno

Okresy
Poznáte obec na Kladensku?
Všímáte si svého okolí? Samozřejmě ano. Ale poznáte města a obce na Kladensku i v okolí podle detailů, které pro vás zachytil hledáček redakčního fotoaparátu? Zkuste to s naším fotokvízem. Poznáte, odkud vám snímky přinášíme tentokrát?
11 fotografií

Fotokvíz: Poznáte obec na Kladensku?

Kladensko
Slávka Kopecká zavzpomínala v Lidicích na Otu Pavla.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Vzpomínání nakladatelky a spisovatelky Slávky Kopecké u příležitosti 50. výročí úmrtí spisovatele Oty Pavla v rámci cyklu Lidické zimní večery se uskutečnilo ve středu 19. dubna večer v Lidické galerii. Večerem provázel Robert Tamchyna. Emotivní literární přednes Michala Zelenky byl odměněn zaslouženým potleskem.
41 fotografií

Slávka Kopecká zavzpomínala v Lidicích na Otu Pavla

Kladensko
Lidice - Smečno 3:6, OP Kladno, 8. 4. 2023. Milan Záleský trefil třikrát do černého
Napřáhl ze středového kruhu a vypálil dokonalou ránu, kterou přehodil gólmana. Přitom ještě před deseti lety byl prý lidický fotbalista Milan Záleský raději běžel sám na bránu. V šestačtyřiceti se už bývalá opora Kladna nikam nežene, přesto stihla nakonec do sítě výborného a nakonec i vítězného Smečna nasázet hattrick. Jeho Lidice přitom hrály v deseti, také proto za tenhle počin jmenujeme Milana Záleského Kanonýrem Deníku.

Kanonýr Deníku: ex-ligista a srdcař Záleský dal gól z půlky a stihl i hattrick

Fotbal
 V úterý 11. dubna proběhl již 8. ročník přespolního běhu s názvem Memoriál Josefa Šťulíka.
/FOTO, VIDEO/ V úterý 11. dubna proběhl již 8. ročník přespolního běhu s názvem Memoriál Josefa Šťulíka. Na trase z Ležáků do Včelákova startovalo přes čtyři sta školáků. Běžela se část trasy, jakou chodili ležácké děti do školy ve Včelákově, která je vzdálená asi dva kilometry od nacisty vypálených Ležáků. Běžci se letos museli vypořádat s deštivým počasím a kluzkým terénem. Místy byla trať velmi náročná a rozbahněná.
19 fotografií

Memoriál Josefa Šťulíka v Ležákách přilákal přes 400 žáků. Bylo to na holínky

Chrudimsko
Nad areálem SK Velké Přítočno hlídkoval Luňák hnědý (ohrožený druh) ...Luňák, co mi to jen říká ...jo jasně Okresní přebor! Jirka Luňák!
/FOTOGALERIE/ V čele okresního přeboru fotbalistů se dál drží fotbalisté Jedomělic, protože zvládli těžký zápas v Hrdlívě. O překvapení kola se postaraly Klobuky, které i bez střelce Svobody vyzrály na silný Brandýsek. Nečekala se ani výhra Kročehlav nad Družcem. Slavoj ubral na gólové produkci, ale lépe teď brání a i díky tomu vrátil podzimní splachovačku Přítočnu.
43 fotografií

Pozor, Luňák nad Přítočnem! Sledoval tam magnet okresního přeboru

Okresy
 výstavy ZáZrakem aneb Umělá inteligence vypráví příběhy lidických pamětníků potrvá do 30. dubna.
/FOTOGALERIE/ První březnovou středu se v Lidické galerii uskutečnila vernisáž výstavy ZáZrakem aneb Umělá inteligence vypráví příběhy lidických pamětníků. Slavostní zahájení se konalo za přítomnosti nejmladšího lidického přeživšího dítěte pana Pavla Horešovského, potomků lidických přeživších, starostky obce Lidice Veroniky Kellerové, tvůrců a řady dalších hostů. 
6 fotografií

Umělá inteligence vypráví příběhy lidických pamětníků. Maluje podle nich obrazy

Čtenář reportér
Dva nešťastníci z přípravného duelu Švermova se Zdicemi. Tomáš Vysloužil si zlomil zápěstí a Younes El-Mokhtary kotník.
Na tenhle přípravný zápas Baník Švermov jen tak nezapomene. Se Zdicemi se těšil, jak předvede svým fanouškům zajímavé posily v čele s někdejším českým reprezentantem Tomášem Markem, ale místo toho vedení klubu volalo už během první čtvrthodiny dvakrát sanitku, která jezdila do Švermova častěji než městská doprava. Prohru 2:8 už pak nikdo ani neřešil.

Dvě zlomeniny za čtvrt hodiny! Do Švermova jezdily sanitky častěji než dvanáctka

Fotbal