ŠTÍTEK: Lidice

Jakub Podaný, Hřebeč - Doksy (Pivo, párek a Liga mistrů).
/VIDEO/ Co dělají bývalí slavní fotbalisté po skončení vrcholové kariéry? Poslední podzimní, třináctý díl seriálu Pivo, párek a Liga mistrů nasměroval redaktory Deníku do Hřebče, obce ležící kilometr od Kladna z jedné strany a od smutně známých Lidic na straně druhé. Místní fotbalový tým patří ke špičce krajského přeboru. A to díky trojici bývalých ligových hráčů.
69 fotografií

Za televizní hvězdou: Podaný měl na vesnici problém, bývá to divočina

Fotbalové perličky
Jakub Podaný, Hřebeč - Doksy (Pivo, párek a Liga mistrů).
/VIDEO/ Co dělají bývalí slavní fotbalisté po skončení vrcholové kariéry? Poslední podzimní, třináctý díl seriálu Pivo, párek a Liga mistrů nasměroval redaktory Deníku do Hřebče, obce ležící kilometr od Kladna z jedné strany a od smutně známých Lidic na straně druhé. Místní fotbalový tým patří ke špičce krajského přeboru. A to díky trojici bývalých ligových hráčů.
69 fotografií

Za televizní hvězdou: Podaný měl na vesnici problém, bývá to divočina

Fotbalové perličky
Multifunkční centrum.
U příležitosti Dne válečných veteránů pořádá Památník Lidice a Památník Ležáky celostátní recitační soutěž pro děti a mládež „Ležácké veršování“. Přehlídka se uskuteční v úterý od 10:00 v Multifunkčním centru Městského kulturního klubu Hlinečan v Hlinsku. Bude probíhat ve třech recitačních blocích doplněných profesionálními přednesy herců, kteří i letos zasednou v odborné porotě.

V Hlinsku se uskuteční tradiční Ležácké veršování

Chrudimsko
Sokol Lidice - FK Brandýsek 3:9, OP Kladno,  5. 11. 2022
/FOTOGALERIE/ Zase se mění lídr okresního přeboru fotbalistů, Vinařice vydržely první jediné kolo. Asistent kouče Kročehlav Josef Švarc si byl jistý, že jeho tým vyhraje, mladíci prý rostou zápas od zápasu. Deník měl jiný názor, ale Švarcovo slovo platilo: Kročehlavy měly fantastický nástup, daly dva góly a Vinařice po rychle rozehrané standardce jen snížily. „Ve druhé půli se snažili na nás tlačit, ale myslím, že jsme to dobře ustáli,“ prohlásil obránce Michal Sobotka.
25 fotografií

Přebor má po jediném kole zase nového lídra, Vinařice střídá Brandýsek

Okresy
Muž si v Kladně přivydělával prodejen načerno ulovených ryb, teď mu hrozí trest.
Ze spáchání trestného činu pytláctví je podezřelý muž, který před kladenským obchodním domem nabízel načerno ulovené ryby. S plnou igelitovou taškou tam mířil rovnou od rybníka, v maskáčích a s rybářským vybavením. Zato bez rybářského lístku, který nevlastní. Na jeho obchodování před Kauflandem upozornil strážníky svědek, který ho při tom několik dnů pozoroval.

Muž si v Kladně přivydělával prodejem ryb, teď mu hrozí trest

Zločiny a soudy
SK Velké Přítočno - Sokol Jedomělice 1:0, OP Kladno, 29. 10. 2022
Okresní přebor má poprvé od začátku soutěže nového lídra. Jsou jím Vinařice, které deklasovaly Lidice a pomohlo jim zaváhání Jedomělic i Slavoje Kladno. Co je hezké, že nový lídr vzešel i z jednoho krásného sportovního gesta. Jedinou branku zápasu V. Přítočno – Jedomělice totiž přiznal, ač nemusel, brankář hostů Josef Pospíšil. Úžasnou vyrovnanost čela dokazuje, že sedm nejlepších klubů je ve třech bodech!
80 fotografií

Foto: Nadupané čelo, sedmička nejlepších týmů přeboru je ve třech bodech!

Okresy
Slavoj Kladno "A" - SK Slavoj Pozdeň "A" 8:1 (5:1) / OP Kladno / 15. 10. 2022
Krásnou bitvu dvou týmů z čela tabulky okresního přeboru viděl Brandýsek, kde vyhrály vedoucí Jedomělice až po rozstřelu. Celkově padlo ve víkendovém kole okresních soutěží ve 25 zápasech neuvěřitelných 147 branek, což je průměr 5,88 na zápas.  Nejvíc ve IV. třídě 39 (7,8), pak následuje přebor 45 (6,42), III. třída B 35 (5,83) a třetí třída A 28 (4,0).
86 fotografií

Skvělá podívaná na Brandýsku, popáté zazářilo i Přítočno. A co Kaválek?

Okresy
Trenér Sokola Jedomělice Martin Janda (vlevo) po podpisu smlouvy s předsedou klubu Josefem Nedvědem.
Už deset roků působí fotbalista Martin Janda v Sokolu Jedomělice. Prožil s ním slavné časy s postupy až do I. A třídy, i ty horší jako byl jarní pád do okresního přeboru. Dnes už hrající trenér týmu ze Slánska prožil zajímavý poslední zápas doma s Lidicemi. Přestože je obránce, nastřílel hattrick. I proto jsme ho vyhlásili Kanonýrem Deníku pro tento týden.

Kanonýr Deníku: první hattrick přenechal Jandovi nejlepší kamarád

Fotbal
Braškov (v modrém) porazil v B třídě Jedomělice a nasměroval je k pádu do okresního přeboru.
Průměrně 7,33 gólu na zápas, celkově 45, takový je účet prvního kola nového ročníku okresního přeboru fotbalistů. Góly padaly na Kladensku, Slánsku i Velvarsku se stejnou chutí, brankář nebyli schopní tomu zabránit. Jedině v Lidicích, kde déšť kopáče na trávu nepustil. Celkově to byla dokonalá reklama na sledovanou soutěž.

Start okresního přeboru byl reklamou na fotbal. Padlo 45 gólů!

Okresy
SK Hřebeč - SK Hořovice 1:4, příprava 20. 7. 2022. Miroslav Novák (v bílém)
Po celkem náročném prvním přípravném zápase, v němž ve středu podlehli fotbalisté Hřebče divizním Hořovicím, nastoupili v sobotu opět v Lidicích proti přece jen slabšímu soupeři, nováčkovi Pražského přeboru Uhříněvsi. Vyhráli 5:2 a radost měli hlavně z výkonu svého hrajícího kouče Miroslava Nováka, který po dlouhém zranění hlásí návrat formy a zaskvěl se hattrickem.

Novák je po zranění zpátky, hned trefil hattrick. Krásu ukázal Faktor

Fotbal
Tomáš "Sása" Vlasatý // Sokol Lidice, z.s. - SK Družec z.s. "A" 2:1 (1:0), OP 2. 4. 2022
Letošní volné přestupové okno přineslo na Kladensku řadu zajímavých přesunů. Například zkušený fotbalista Tomáš Vlasatý opustil Lidice a v příští sezoně by si měl zahrát o soutěž výš v I. B třídě. Ve Lhotě bude plnit roli učitele a mentora mladších spoluhráčů. „Měli bychom předat nějaké zkušenosti. Je to tak v řemesle i tady ve sportu,“ říká bývalý hráč kladenského SK.

Vlasatý o přestupu do Lhoty i současném fotbalu: Na Kladensku skomírá, mrzí ho

Kraje
Osada Ležáky, jak vypadala před vypálením
Zameťte s nimi ještě hůř než s Lidicemi. Tento rozkaz provázel vyhlazení osady Ležáky, k němuž došlo právě před 80 lety, dne 24. června 1942. Ležácký masakr přežily pouhé dvě holčičky. Na rozdíl od Lidic však ležáčtí obyvatelé věděli, proč k nim gestapo vtrhlo: po celý půlrok ukrývali radistu výsadkářské skupiny Silver A a ani hrůzy německé odplaty za Heydrichovu smrt je nedonutili tohoto muže vydat.
8 fotografií

Běsnění nacistů přežily jen dvě holčičky. Od vyhlazení Ležáků uplynulo 80 let

Česko
I. B třída: Loděnice (v zeleném) ukázala Švermovu kvalitu, vyhrála 5:0. Zachránili se však i hosté.
Fotbalové Loděnice měly v rukách osud kladenského Švermova, který hostili v posledním kole. Ale žádné drama se nekonalo, favorit na Jánské nedal slabému soupeři šanci a vyhrál 5:0. Přesto se hosté nakonec zázračně zachránili. Nikdo totiž nečekal, že svoje první jarní body uhraje doma omlazený celek Rudné, jenž porazil Jedomělice 3:1.
35 fotografií

Jardovi Korbovi moc děkuji, hlásí loděnický Lukáš Paleček

Kraje
Letos je to 80 let od chvíle, kdy gestapo vypálilo malou kamenickou osadu.
Osmdesát let uplyne v pátek 24. června od chvíle, kdy nacisti vypálili malou kamenickou obec Ležáky. Z 54 obyvatel se domů vrátily jen dvě malé holčičky, sestry Jarmila a Marie Šťulíkovy. Výročí tragédie si připomene už jen starší z nich, Jarmila Doležalová. Památník Ležáky uspořádá vzpomínku tuto neděli, v příštím týdnu se připojí i Pardubický kraj.
25 fotografií

Zavražděné obyvatele Ležáků letos uctí dva pietní akty. Přijedou i lidické děti

Chrudimsko
Členové SS si prohlížejí ruiny vypálených a rozbořených Lidic
Jakoby se sama příčina zrůdného zločinu, jímž bylo zničení Lidic, vepsala navěky do osudu obce. Protože Lidice nebyly vypáleny, vyvražděny a srovnány se zemí proto, že by se jakkoli podílely na ukrývání parašutistů, jak tvrdila německá propaganda. Ale proto, že se nacistům ideálně hodily jako symbol odplaty. Tento úděl už s nimi zůstal spjat natrvalo. Staly se symbolem, ale pro každou dobu symbolem něčeho jiného.
9 fotografií

Lidice opakovanou obětí. Vyvražděná obec se stala věčným nástrojem propagandistů

Česko