ŠTÍTEK: Long Island

Ponorku Defender v roce 1907 nechal postavit inženýr Simon Lake. Inspiroval se přitom románem Julese Vernea Dvacet tisíc mil pod mořem
Tým profesionálních potápěčů objevil u východního pobřeží Spojených států vrak ponorky Defender, kterou v roce 1907 nechal postavit inženýr Simon Lake inspirovaný románem Julese Vernea Dvacet tisíc mil pod mořem. Pátrání po více než 100 let starém plavidlu trvalo skupině nadšenců roky, nyní chtějí ponorku nasnímat a zdokumentovat, napsal server stanice CBS News.
4 fotografie

Poklad inspirovaný Vernem. U břehů USA potápěči objevili sto let starou ponorku

Objevy
V republikové premiéře si už od prosince mohou lidé v Plzni díky rozšířené realitě prohlédnout připravovaný průmyslový park na rohu ulic Karlova a Borská.
/FOTO/ V republikové premiéře si už od prosince mohou lidé v Plzni díky rozšířené realitě prohlédnout připravovaný průmyslový park na rohu ulic Karlova a Borská. Stačí si k tomu do chytrého telefonu zdarma nainstalovat aplikaci pomocí QR kódu z transparentu vyvěšeného na místě budoucí zóny. Díky 3D modelu v aplikaci na místě uvidí vizualizaci Panattoni Pilsen Digital Parku v reálné velikosti.
5 fotografií

Plzeňané se s novou zónou mohou poprvé seznámit díky rozšířené realitě

Podnikání
Ilustrační foto
New York - Vyšetřovatelé v americkém státě New York se snaží zjistit příčinu vlakové nehody, při níž se v sobotu večer (dnes nad ránem SELČ) zranilo 33 lidí. Podle informací amerických televizí se osobní vlak srazil s technickou soupravou provádějící na trati práce. Zranění jedné z osob je těžké, nikdo však není v ohrožení života. Původní informace hovořily až o stovce zraněných.

Při železničním neštěstí u New Yorku se zranilo 33 lidí

Svět
Hillary Clintonová
New York - Polovina amerických voličů odevzdá v listopadových prezidentských volbách svůj hlas Hillary Clintonové nebo Donaldu Trumpovi podle výsledku televizních debat, z nichž ta první čeká hlavní uchazeče o Bílý dům už dnes večer místního času (v úterý v 03:00 SELČ). Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos, jehož výsledky byly dnes zveřejněny.

Televizní debaty Clintonové a Trumpa mohou rozhodnout volby

Svět
Ilustrační foto
New York – Newyorská energetická společnost plánuje výstavbu větrné elektrárny u Long Islandu, která bude největším projektem větrné elektrárny na moři v USA a bude třikrát větší než elektrárna u Rhode Island, která má začít fungovat v letošním roce. Informovala o tom agentura AP.

V New Yorku má být největší větrná elektrárna na moři v USA

Ekonomika
Lou Reed zemřel ve svých 71 letech.
New York – Slavný rocker Lou Reed zemřel během cvičení taiči. Napsala to jeho manželka Laurie Andersonová v nekrologu pro regionální list East Hampton Star. Reed, který zemřel v 71 letech, prý byl mistrem čínského bojového umění a své poslední dny prožil ve štěstí a „omámen krásou, mocí a jemností přírody".

Lou Reed zemřel při taiči, tvrdí jeho manželka

Svět
Vévodkyně Catherine a princ William
New York - Ženy v New Yorku zaplavují ordinace plastických chirurgů, aby si pořídily nejžhavější doplněk letošního jara. Jde o stejný nos, jaký má britská vévodkyně Catherine, tedy manželka prince Williama Kate Middletonová. Informoval o tom list New York Daily News.

Newyorčanky šílí po nosu britské vévodkyně Catherine

Svět
Ilustrační foto
New York - Sněhová bouře, která nově zasáhla americké státy New Jersey a New York po ničivém hurikánu Sandy, celou oblast již opustila a zanechala za sebou další statisíce lidí bez elektrického proudu. Ve městě New York začne fungovat přídělový systém na benzin a elektrárenské společnosti se dostávají pod palbu kritiky kvůli údajně pomalému obnovování dodávek elektřiny.

Sněhová bouře opustila oblast New Yorku a New Jersey

Svět
Leonardo DiCaprio
New York – Režisér filmového hitu Austrálie Baz Luhrmann uvažuje o tom, že natočí remake slavného románu F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby. Odehrává se ve 20. letech 20. století na newyorském Long Islandu a zachycuje život tehdejší smetánky. Nejvážnějším kandidátem na hlavního hrdinu Gatsbyho je podle listu The Independent Leonardo DiCaprio. Podle amerických médií měl Luhrmann před časem v New Yorku čtenou zkoušku scénáře, který napsal se svým spolupracovníkem Craigem Pearcem. Titulní roli četl právě DiCaprio, vypravěče Nicka Carrawaye Tobey Maguire, pro Gatsbyho lásku Daisy si režisér vybral Rebeccu Hall…

Leonardo DiCaprio jako Velký Gatsby?

Film a televize
Pavla Švrdlíková hraje za Frisco Sika Brno od mladších dorostenek. Letos už trénuje i s áčkem
Přerov – Rodina Švrdlíkových z Předmostí je přerovské basketbalové veřejnosti více než známá. Antonín Švrdlík zde hrával druhou ligu a poté se třináct let věnoval mládeži. Manželka Jitka začala s košíkovou v Rakvicích, následně přestoupila do Brna a kariéru ukončila v druholigovém Přerově. Chvíli se poté věnovala též mládeži a vedla dceru Pavlu. Ta už má dnes ale devatenáct let a jde ve stopách své matky, když z Přerova přestoupila právě do Brna. Nejdál to zatím dotáhl syn Kamil, který po angažmá ve Zlíně a ročním pobytu ve Španělsku letos načal svou poslední sezonu na univerzitě v New Jersey.

Basketbal: Kamil Švrdlík hraje na univerzitě v New Jersey, jeho sestra Pavla v Brně

Ostatní sporty