ŠTÍTEK: Louny

Memoriál Karla Raise v Lounech.
/FOTO, VIDEO/ V sobotu 4. května se v Lounech uskutečnila první velká sportovní akce tohoto roku - Memoriál Karla Raise. Konal se již 33. ročník silničního běhu na 15 kilometrů, 30. ročník závodu vozíčkářů, 13. ročník štafetového běhu a 9. ročník závodu na kolečkových bruslích. Součástí memoriálu je i 4. ročník závodu na koloběžkách, který se jede v rámci Českého poháru v koloběhu.
47 fotografií

Louny hostily úspěšný Memoriál Karla Raise. Běžci z Keni na stupních vítězů

Žatecko a Lounsko
ZŠ J.A. Komenského v Lounech.
Ve dvou lounských základních školách losovali o místa v prvních třídách. Dnes, v pátek 3. května, tento neobvyklý akt proběhl v ZŠ Přemyslovců, před několika dny to bylo i v ZŠ J. A. Komenského. Zájem ze strany rodičů o umístění dětí do těchto škol byl tak velký, že z kapacitních důvodů nešlo všechny zájemce do prvních tříd od září umístit. A proto musel přijít na řadu los, zřejmě poprvé v historii lounských základních škol.
5 fotografií

Velký zájem o dvě lounské školy. O přijetí dítěte do první třídy rozhodl los

Žatecko a Lounsko
Víkendový zápas Litvínov - Louny B.
Už start jara sliboval v krajské fotbalové I. B třídě B drama a když teď soutěže odkrojila třiadvacet kol, tak detektivka s maximálním napětím je to stále stejná. O to více přituhlo na čele tabulky, když klášterecký lídr o víkendu poprvé ztratil. Naopak rozjetý Litvínov slavil tři body v těžkém zápase s Louny a stahuje náskok nejlepších celků. Zkrátka, tahle soutěže bude zřejmě bavit až do posledního kola.
9 fotografií

Lídr I. B třídy zakopl. Vlčáci se rozběhli směrem k čelu. Soutěž má říz!

Kraje
Víkendový zápas Litvínov - Louny B.
Už start jara sliboval v krajské fotbalové I. B třídě B drama a když teď soutěže odkrojila třiadvacet kol, tak detektivka s maximálním napětím je to stále stejná. O to více přituhlo na čele tabulky, když klášterecký lídr o víkendu poprvé ztratil. Naopak rozjetý Litvínov slavil tři body v těžkém zápase s Louny a stahuje náskok nejlepších celků. Zkrátka, tahle soutěže bude zřejmě bavit až do posledního kola.
9 fotografií

Lídr I. B třídy zakopl. Vlčáci z Litvínova jsou kousek od čela. Soutěž má říz!

Kraje
Vítěz celostátního kola zeměpisné olympiády Jakub Polák.
Jakub Polák, žák deváté třídy ZŠ a MŠ Kpt. Otakara Jaroše z Loun, je v Česku nejlepší v zeměpise. Ve své věkové kategorii v minulých dnech vyhrál celostátní kolo zeměpisné olympiády a vybojoval si účast na Evropské zeměpisné olympiádě, která se na přelomu června a července koná v Srbsku. Jakub Polák je prvním žákem z Ústeckého kraje, kterému se povedlo v posledních minimálně sedmnácti letech celostátní kolo zeměpisné olympiády vyhrát.
4 fotografie

Nejlepší český zeměpisář je z Loun. Kuba Polák vyhrál celorepublikovou olympiádu

Žatecko a Lounsko
Zloděj. Ilustrační foto.
Seznámili se na internetu. Pětašedesátiletý muž z Lounska pozval ženu na osobní setkání, vydali se nakonec ještě s její kamarádkou na prohlídku pastvin. Senior ale netušil, že pohnutky jeho společnice nejsou úplně čisté. Zatímco se procházeli, její kumpáni vykrádali jeho dům. Jenže muž se domů vrátil dříve, než zloději čekali. Následovala hádka, pachatelé se pokusili také sehrát divadlo, tvrdili, že jsou žárliví manželé žen. Pokračovalo to vyhrožováním i násilím. I když lapkové s částí lupu odešli, policisté je rychle vypátrali. Teď jim hrozí pár let za mřížemi.

Žena vylákala muže z Lounska na procházku. Kumpáni mezitím vykrádali jeho dům

Krimi
Martin P. (vpravo) se svým obhájcem u lounského soudu.
Tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. A k tomu zákaz řízení všech motorových vozidel na čtyři roky. Takový úhrnný trest si dnes, v pondělí 29. dubna, vyslechl odpoledne u okresního soudu v Lounech Martin P. z Jirkova. Obžalovaný byl ze zločinu obecného ohrožení a přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Jako řidič autobusu totiž loni 13. června odpoledne vezl z Litvínova přes Most do průmyslové zóny Triangle u Žatce zaměstnance firmy Nexen a jízda to byla divoká.
3 fotografie

Řidič autobusu si vyslechl trest za divokou jízdu se zaměstnanci Nexenu

Žatecko a Lounsko
Do Přerova míří amatérská loutková divadla z celé republiky
Do Přerova míří amatérská loutková divadla z celé republiky. Tradiční celostátní přehlídka Loutkářské Letnice se uskuteční ve dnech 10. až 12. května v prostorách přerovské sokolovny. Děti i dospělí návštěvníci se mohou těšit na představení nejrůznějších žánrů, kterým se věnují amatérské soubory z celé země. Letos do Přerova zavítá celkem deset souborů a vůbec poprvé se představí Spolek loutkářů z Loun.
33 fotografií

Do Přerova míří loutkoherci z celé republiky. Ferda byl i v Tokiu

Přerovsko
Ilustrační foto
Lounská radnice má plán, jak zvýšit bezpečnost v rizikových lokalitách a jak tam pomoci strážníkům. Chce zřídit asistenty městské policie. Tři asistenti by měli v ulicích monitorovat problémové lokality. Záměr schválila rada města, nyní se čeká, zda dotaci posvětí Úřad práce. Ten má projekt spolufinancovat, asistenti mají vzejít právě nezaměstnaných evidovaných na úřadě.

Lounští strážníci mají mít nové pomocníky Do ulic mohou vyrazit asistenti

Žatecko a Lounsko
Katova ulička v Lounech. Radnice činí kroky k jejímu zprůchodnění.
/FOTO, VIDEO/ Městu Louny se až na třetí pokus podařilo vysoutěžit zpracování projektové dokumentace na zprůchodnění Katovy uličky v historickém jádru. K tomu, aby se pěší mohli projít mezi centrem a ulicí Pod Šancemi na břehu Ohře, je třeba nové schodiště. Radnice vypsala první výběrové řízení na zhotovitele projektu na přelomu roku, nyní při třetím vyhlášení vybrala žateckou společnost Designprojekt.
11 fotografií

Napotřetí. Louny našly projektanta pro zprůchodnění Katovy uličky v Žatci

Žatecko a Lounsko
Vladimír Růžička
V první dekádě tohoto století by ta zpráva způsobil hotovou senzaci. Vladimír Růžička bude trénovat Most! V současnosti ale vyvolává převážně smích. Internet se baví dalším angažmá kdysi úspěšného trenéra, který dobyl extraligové zlato i titul na mistrovství světa. „V Ústeckém kraji mu zbývají už jen Louny!" bere si například jeden z diskutérů na facebooku na paškál Růžičkovo časté střídání klubů v jeho rodném kraji.

Dycky Most. Internet se baví novým angažmá trenéra Růžičky. Přetřásá se i Rajchl

Hokej
Vodárna v Lounech.
Mezi jižním okrajem Loun a dálnicí D7 se tyčí devadesát let stará vodárenská věž. Dlouhé roky je nevyužívaná, občas se objeví myšlenky na změnu. Hovořilo se o tom v roce 2009, 2016 a teď znova. Stavba vysoká 36 metrů nabízí unikátní pohledy na město, České středohoří, Doupovské a Krušné hory, úvahy o jejím využití se proto ubírají tímto směrem. Více může napovědět anketa mezi obyvateli Loun, kterou radnice v minulých dnech spustila.
12 fotografií

V Lounech zvažují, co s vysokou vodárenskou věží. Už poněkolikáté

Žatecko a Lounsko
Okresní soud v Lounech. Ilustrační foto
„Nazdar zm..e černej posílám ti kouzlo do pr..le ti naleze rakovina a každému kdo to hodí babišovi tam naleze taky protože zm..i jako ty na soc dávkách by měli chcípat hlady když nemakaj.“ Takový text napsal prostřednictvím komunikační aplikace Michal B. z Pardubicka krátce před druhým kolem loňských prezidentských voleb muži z Podbořanska. Připojil k tomu obrázek se třemi náboji a další text: „Už tě čekám“. Alespoň to tvrdí obžaloba, která 54letého Michala B. viní z přečinu maření přípravy a průběhu voleb a referenda.

Přál smrt voličům Babiše. Lounský soud řeší výhrůžky před volbami

Žatecko a Lounsko
Brodec je malebná vesnice na Lounsku. Starostovat v ní ale nikdo nechce.
Obec Brodec na Lounsku je českou raritou. Nevyšel další pokus zorganizovat tam komunální volby. Proběhnout měly v červnu, nikdo ale nepodal ve stanoveném termínu, který vypršel v minulém týdnu, kandidátku. Za rok a půl od doby, kdy se v Česku konaly komunální volby v řádném termínu, se situace opakuje popáté. K tolika „marným“ pokusům připravit volby v žádné jiné tuzemské obci v posledních letech nedošlo.

Ani popáté. Obec na Lounsku je českou raritou, nikdo ji nechce vést

Žatecko a Lounsko