ŠTÍTEK: Maroko

Argenio Greco předvádí tzv. křišťálovou lebku, vyřezanou z jednoho kusu fluoritu. Váží 4,8 kg a stojí 50 tisíc korun.
Bezmála pětikilová lebka vyřezaná z jednoho kusu fluoritu, jejíž hodnota je 50 tisíc korun, vzácný meteorit s olivíny nalezený v Africe, zhruba 500 milionů let starý trilobit, krásné šperky vyrobené z vltavínů a dalších vzácných kamenů. To jsou jen některé z lákadel, které nabídla prodejní výstava minerálů a zkamenělin, která se o víkendu konala v Plzni.
31 fotografií

Vzácné minerály a zkameněliny v Plzni. Výstava nabídla unikátní meteorit i lebku

Plzeňsko
Pavel Rýdl zažil cestou do Maroka a zpět mnoho zajímavého, cestu si užíval. Doma v Blatnici mu při návratu připravili na hřišti pěkné přivítání
Je to už skoro třicet let, co je s kamarádem napadlo zajet se na kolech vykoupat do Chorvatska. Pořídili si bicykly, za pár dní vyrazili a cestu, ač byli netrénovaní cyklisté, zvládli. Pavla Rýdla z Blatnice na Plzeňsku výprava nadchla natolik, že ježdění po Evropě propadl a od té doby se vydává na kole do různých zemí. Při své dosud poslední cestě, kterou absolvoval loni, dojel sám až do Afriky a poté šlapal zpět. 
46 fotografií

Na kole do Afriky a zpět. Nadšenec zdolal za 73 dní přes sedm tisíc kilometrů

Regiony
19. kolo první fotbalové ligy: FC Baník - SK Slavia Praha, 17. listopadu 2023, Ostrava. (zleva) Tomáš Vlček ze Slavie a Tomáš Rigo z Ostravy.
V roce 2009 nastoupil Tomáš Marek jako hráč Baníku Ostrava k mezistátnímu zápasu fotbalistů České republiky v Maroku. Od té doby žádný odchovanec SK Kladno v národním týmu nebyl. Vše se změnilo v pátek 15. března, kdy nový kouč Ivan Hašek oznámil nominaci na nadcházející přípravné duely v Norsku a s Arménií. Vybral totiž Tomáše Vlčka, mladou oporu Slavie, který ale do žáků nastupoval nejprve v Novoměstském a pak v sousedním SK Kladno.

Po patnácti letech je ve fotbalové reprezentaci Kladeňák

Fotbal
Jiří Sklenička Zderazský letos koncem února oslavil devadesáté narozeniny a aktuálně žije v Rezidenci RoSa v Liberci.
/FOTO/ Významné jubileum narození oslavil liberecký rodák a malíř Jiří Sklenička Zderazský, kterému bylo koncem února devadesát let a aktuálně žije v Rezidenci RoSa v Liberci. Jako dárek a překvapení se rozhodl místním obyvatelům nabízet lekce kreslení, které probíhají v Centru RoSa. Může tak ostatním předávat svou energii a elán, protože jak přiznal, recept na dlouhověkost nemá.
20 fotografií

Učil se u Sekory, žil v Maroku. Liberecký malíř oslavil devadesátiny, dál kreslí

Liberecko
Dušan Drdaj prokázal na Rallye Dakar velký potenciál.
/FOTOGALERIE/ Před startem Rallye Dakar se mu moc nevěřilo. Ano, Dušan Drdaj je výborným motokrosařem, ale jeho do loňska nejdelším časem stráveným na motorce bylo 45 minut. Tak dlouho trvá asi dvacetikilometrová rozjížďka. Jenže při motoristickém maratonu jde o úplně něco jiného. Na etapových přejezdech musel dakarský nováček během necelých dvou týdnů strávit v sedle několik desítek hodin a najet tisíce kilometrů.
6 fotografií

Drdaj ukázal rychlost, ale i emoce. V dunách jsem brečel dvě hodiny, říká

Ostatní sporty
Dvanáctá etapa a dojezd do cíle.
/FOTO/ Martin Michek a tým Orion Moto Racing Group potvrdili výjimečnost! Společně na letošní extrémně náročné Dakarské rallye získali 10. místo v celkovém pořadí! Jde o vyrovnání českého maxima mezi motocykly. „Odvezu si malého beduína. Je to magické,“ prohlásil v cíli Michek, který v poslední etapě spadl na kameny a dojel na 18. místě. Vítězem se stal Američan Ricky Brabec.
12 fotografií

Michek vybojovali magické desáté místo. Engel zúročil zkušenosti, rychlík Drdaj

Ostatní sporty
Albánie nabízí množství přírodních krás i historických památek. Na snímku naleziště v Apollonii.
Americká stanice CNN vydala seznam top míst pro letošní rok, kam se vyplatí zavítat. Hlavní rada autorů žebříčku zní: Zapomeňte na přeplněné destinace, kde je hlava na hlavě, nastal čas vyrazit do přehlížených, ale přitom krásných zemí a měst. Lidé by neměli vynechat třeba estonské město Tartu, které je Evropským hlavním městem kultury pro rok 2024, nebo Albánii plnou památek.
26 fotografií

Zapomeňte na přeplněná místa, jeďte do Tartu nebo Uzbekistánu, radí CNN

Svět
Čtvrtá etapa.
Nescházelo moc a Martin Michek na letošní Dakarské rallye skončil. Na písečné planině přehlédl sráz a po tvrdém dopadu si namohl zápěstí. „Trochu si ho vyvrátil. Musel jsem chvíli zastavit a rozdýchávat to,“ hlásil Michek z týmu Orion Moto Racing Group, který v páté etapě dojel se ztrátou šesti minut a v celkovém pořadí se odsunul na 11. místo.
20 fotografií

Komplikace Michek si narazil zápěstí a ztratil. Jezdce čeká dvoudenní etapa

Ostatní sporty
Dušan Drdaj.
Tato premiéra bude velká a náročná, což si uvědomuje také Dušan Drdaj. Domácí šampion v motokrosové kategorii MX1 vyráží na Dakarskou rallye, která startuje začátkem ledna. Připojil se k týmu Orion – Moto Racing Group a účastnil se kvalifikace v Maroku, což byla jeho první zkušenost s dálkovou rallye. A tam si na začátku poslední etapy zlomil hrudní kost. „Pod vlivem adrenalinu se mi pak podařilo překonat 150 kilometrů. Vím, že na Dakaru chci hlavně dojet do cíle,“ dodal Drdaj, který sbíral úspěchy v juniorských a dospělých kategorií v motokros

Z motokrosu na Dakar! Má nejdelší jízda byla jen 45 minut, říká nováček Drdaj

Ostatní sporty
Téměř devítimetrový lustr „Le Chandelier du Centenaire“, který vzdává hold umění a tradicím Maroka.
Pětihvězdičkový hotel La Mamounia v marockém Marrákeši, který Winston Churchill ve své době označil za nejkrásnější místo světa, slaví sto let. Při té příležitosti zde odhalili nově zrekonstruované interiéry. Návštěvníci tu najdou i českou stopu díky třem ručně vyrobeným svítidlům, která vytvořil pro toto legendární místo novoborský Lasvit.
15 fotografií

Lasvit rozzářil legendární hotel v Marrákeši. Inspiroval se berberskými šperky

Českolipsko
Tým Orion-MRG rozšířil svou sestavu
Motorkářský tým Orion-Moto Racing Group v tradiční modrožluté kombinaci výrazně rozšířil jezdeckou sestavu. Po boku osvědčených matadorů Martina Michka a Milana Engela se lednové Rallye Dakar účastní i český mistr v královské motokrosové třídě MX1 Dušan Drdaj, domácí šampion offroad maratonů Martin Prokeš a Jaromír Romančík, bronzový medailista ze Šestidenní a mistr ČR v motokrosu i enduru.
6 fotografií

Motocyklová armáda MRG. V sestavě na Dakar je pět dravců, říká Krajčovič

Motorismus
Jiří Hanzelka (vlevo) a Miroslav Zikmund byli vůbec prvními lidmi na světě, kteří projeli autem napříč Afrikou.
Jen málokterá dvojice kamarádů zažila tolik dobrodružství, útrap i štěstí jako cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka. Oba se od dětství hluboce zajímali o cizí země a měli sen společně procestovat celý svět. Smělý plán by se jim zřejmě i splnil, kdyby se neznelíbili komunistickému režimu. I tak ale stihli spolu projet Afriku, Asii, Latinskou Ameriku a Oceánii. Zkuste si v našem kvízu, co o těchto cestovatelských legendách víte.
11 fotografií

KVÍZ: Cestovatelské legendy Hanzelka a Zikmund. Znáte dobře životy dobrodruhů?

Cestujeme