ŠTÍTEK: Marshallovy ostrovy

Test jaderné bomby Baker, ke kterému došlo na atolu Bikini v roce 1946.
Od nechvalně proslulých testů amerických jaderných zbraní již uplynulo více než šedesát let, Marshallovy ostrovy se z jejich následků ale vzpamatovávají dodnes. Podle nejnovějších zjištění vědců je zdejší krajina stále zamořena radioaktivitou. Její úroveň je na některých místech dokonce až desetkrát vyšší než ta naměřená v zakázané zóně jaderné elektrárny Černobyl. Informoval o tom server Live Science.
5 fotografií

Silnější než v Černobylu. Nad Marshallovými ostrovy stále leží stín minulosti

Věda a technika
Hořící ropný tanker. Ilustrační foto
Dva ropné tankery v blízkosti strategicky významného Hormuzského průlivu se zřejmě staly terčem útoku, na palubě jednoho z nich následně vypukl požár. Posádky obou lodí byly ale včas evakuovány. Podrobnosti incidentu se zatím vyšetřují a není ani jasné, co přesně požár na jedné z lodí způsobilo. Uvedla to agentura AP. Ceny ropy na světových trzích v reakci prudce vzrostly, severomořský Brent dopoledne přidával kolem čtyř procent na 62 dolarů za barel.

Tankery v Ománském zálivu se zřejmě staly cílem útoku. Cena ropy prudce vzrostla

Svět
Atol Majuro, jeden z mnoha Marshallových ostrovů, oblíbeného sídla vlastníků českých společností
České firmy mají rády odlehlé tropické ostrovy. Více než 10 tisíc soukromých společností má vlastníka se sídle v zemích, které nesplňují požadavky Evropské unie na férové daňové podmínky. Brusel nicméně výrazně zúžil takzvaný černý seznam daňových rájů na pouhých devět států. V nich podniká pouze 173 českých firem. 
7 fotografií

V daňových rájích se ukrývá 61 miliard českého kapitálu

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - V prvním čtvrtletí letošního roku se počet společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, snížil o 73 na 13.346. Majitelé z destinací považované za daňový ráj kontrolují 3,05 procenta českých firem. Do jejich základního kapitálu investovali přes 403 miliard korun. Statistiky zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Firem s vlastníkem v daňovém ráji letos ubylo 73 na 13.346

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, v roce 2015 stoupl o 172 (1,3 procenta) na 13.419. Majitelé z destinací považované za daňový ráj kontrolují 3,1 procent českých firem, a do jejich základního kapitálu investovali téměř 417 miliard korun. Statistiky za loňský rok zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Firem s vlastníkem v daňovém ráji loni přibylo 172 na 13.419

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Za tři čtvrtletí letošního roku se počet společností, které mají vlastníka se sídlem registrovaném v tzv. daňovém ráji, zvýšil o 174 na 13.421. Největší zájem byl o USA, následují Seychely, Kypr a Marshallovy ostrovy. Statistiky dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Firem s vlastníkem v daňovém ráji letos přibylo 174 na 13.421

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – V prvním pololetí letošního roku se počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, zvýšil o 162 na 13.409. Největší zájem byl o USA a Kypr, následují tzv. off-shore destinace, které podnikatelům nabízejí relativně vysokou úroveň anonymity. Vyplývá to z dnes zveřejněných statistik poradenské společnosti Bisnode.

Firem s vlastníkem v daňovém ráji letos přibylo 162 na 13.409

Ekonomika
Íránští vojáci v Hormuzském průlivu vstoupili na palubu lodi dánské společnosti Maersk, která plula pod vlajkou Marshallových ostrovů. Ilustrační foto.
Teherán – Írán propustil obchodní loď Tigris dánské společnosti Maersk a její posádku, kterou minulý týden v Hormuzském průlivu zadržely íránské jednotky. Informovala o tom tisková agentura ISNA s odvoláním na prohlášení íránského ministerstva zahraničí. Následně to potvrdila i společnost Rickmers Group, která si plavidlo u Maersku pronajala.

Írán propustil obchodní loď Tigris a její posádku

Svět
Íránští vojáci v Hormuzském průlivu vstoupili na palubu lodi dánské společnosti Maersk, která plula pod vlajkou Marshallových ostrovů. Ilustrační foto.
Teherán/Washington - Íránští vojáci v Hormuzském průlivu vstoupili na palubu lodi dánské společnosti Maersk, která plula pod vlajkou Marshallových ostrovů. Před tím vypálili varovné výstřely, protože kapitán neuposlechl pokynu, aby vplul blíž k íránským břehům, oznámil dnes Pentagon. Podle původních informací polooficiální íránské tiskové agentury Fars se íránské námořnictvo zmocnilo americké nákladní lodi, na které je 34 členů posádky. To však Spojené státy popřely.

USA: Írán vypálil varovné výstřely proti kontejnerové lodi

Svět
Ilustrační foto.
Teherán/Washington - Námořní jednotky íránské islámské revoluční gardy dnes obsadily obchodní loď dánské společnosti Maersk, která plula Hormuzským průlivem pod vlajkou Marshallových ostrovů. Uvedla to státní agentura IRNA, podle které je příčinou právní spor. Provozovatel lodi ale podle agentury Reuters uvedl, že o žádném sporu neví. Americké ministerstvo obrany oznámilo, že íránské jednotky před obsazením lodi vypálily varovné výstřely, protože kapitán neuposlechl pokynu, aby vplul blíž k íránským břehům.

Írán se prý zmocnil americké nákladní lodi s 34 lidmi na palubě

Svět
Ilustrační foto.
Praha - O 23 na 13.270 se v letošním 1. čtvrtletí zvýšil počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji. Největší zájem byl o Seychely, Belize a Marschallovy ostrovy, které podnikatelům nabízejí relativně vysokou úroveň anonymity. Vyplývá to ze statistiky poradenské společnosti Bisnode.

Firem s vlastníkem v daňovém ráji letos přibylo 23 na 13.270

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Počet českých společností, jejichž vlastník má adresu v daňovém ráji, vzrostl v letošním 1. pololetí o 89 na 13.189 firem. Největší zájem je aktuálně o destinace, jež podnikatelům garantují vysoký stupeň anonymity. Patří mezi ně například Seychely, Marshallovy ostrovy nebo Panama, sdělila poradenská společnost Bisnode.

V daňových rájích sídlí 13.189 českých firem, láká je anonymita

Ekonomika
Červenec 1946. Američané odpálili na atolu Bikini silnou termonukleární nálož.
Palikir – Na ten den Rinok Riklonová nikdy nezapomene, přestože je to už šedesát let. Zatímco Američané na atolu Bikini odpálili silnou termonukleární nálož, ona si o 120 kilometrů dál hrála s ostatními dětmi na jednom z Marshallových ostrovů. O testu, který měl být tajný, samozřejmě nikdo 
z místních nic netušil.

Zpackaný jaderný test. S radioaktivním spadem si hrály děti

Svět
José Salvador Alvarenga údajně přežil 13 měsíců na moři a nakonec přistál na Marshallových ostrovech v Pacifiku.
Majuro - Rodina trosečníka ze Salvadoru, který údajně přežil 13 měsíců na moři a nakonec přistál na Marshallových ostrovech v Pacifiku, potvrdila jeho totožnost. Rodiče a čtrnáctiletá dcera rybáře prohlásili, že se radují a žasnou nad jeho „neuvěřitelným" přežitím. Informoval o tom dnes deník The Daily Telegraph.

Rodina trosečníka ze Salvadoru potvrdila jeho totožnost

Svět
Ilustrační fotografie.
Marshallovy ostrovy - V době studené války a usilovného budování jaderných arzenálů využívaly mocnosti k testům jaderných zbraní řadu odlehlých koutů planety. Spojené státy testovaly své zbraně mimo jiné na tichomořských Marshallových ostrovech, které se staly po druhé světové válce poručenským územím pod správou USA.

Výbuch první vodíkové pumy před 60 lety zničil ostrůvek Elugelab

Svět
Ilustrační foto
Praha - Česká letecká společnost Travel Service získala lukrativní zakázku vypsanou Organizací spojených národů. Letouny firmy budou vozit švédské, dánské a norské vojáky na zahraniční mise, hlavně do Afghánistánu. Smlouva platí zatím na dva roky, píše dnešní deník E15. 

Letecká společnost z ČR bude vozit vojáky na zahraniční mise

Ekonomika
Podle Světové zdravotnické organizace je ročně hlášeno 5000 nových pacientů s leprou jen v západním Tichomoří.
Manila - Boj proti odvěké chorobě malomocenství ještě zdaleka není vybojován. Před touto skutečností varuje Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž je každoročně hlášeno na 5000 nových případů jen v západním Tichomoří. Přitom právě v této oblasti byla lepra vyhlášena za zlikvidovanou už v roce 1991, píše agentura AP.

Lepra: Každý rok přibude čtvrt milionu malomocných

Zdraví
Manila - Boj proti odvěké chorobě malomocenství ještě zdaleka není vybojován. Před touto skutečností varuje Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž je každoročně hlášeno na 5000 nových případů jen v západním Tichomoří. Přitom právě v této oblasti byla lepra vyhlášena za zlikvidovanou už v roce 1991, píše dnes agentura AP.

V Tichomoří přibývají případy lepry

Svět
Ilustrační foto.
Moskva - Nikoliv americké radary, ale nejspíš erupce na Slunci zavinily selhání ruské meziplanetární sondy Fobos-Grunt za pět miliard rublů (více než tři miliardy korun). K takovému závěru dospěla vyšetřovací komise, která nehodu vyšetřovala a své závěry předala ruské kosmické agentuře Roskosmos.

Katastrofu ruské sondy prý zavinilo Slunce

Svět
Na ilustračním snímku je jedna z amerických protiraket určených k likvidaci balistických střel.
Washington - Americká armáda oznámila, že úspěšně uskutečnila zatím nejnáročnější test protiraketové obrany, při němž nad Tichým oceánem zneškodnila balistickou střelu středního doletu.

USA: Test protiraketové obrany byl úspěšný

Svět
Sluneční korona přes polarizační filtry.
Brno /FOTOGALERIE/ – Příroda ztichne, ptáci umlknou a svět se zahalí do tmy. Jen na nebi září jasný kruh. Tak vypadá úplné zatmění Slunce, které v neděli odlétá fotit do Číny a na Marshallovy ostrovy Miloslav Druckmüller se svým týmem z brněnské VUT.
9 fotografií

Vědci z Brna vyfotí v Asii zatmění Slunce

Brněnsko
Ilustrační foto
NUSA DUA - Užití nových technologií, ekonomické plány pro rozvojové země a celková prevence před následky globálního oteplování jsou tématy diskusí na summitu na Bali, jehož se účastní 190zemísvěta.

Na Bali se jedná o stavu Země

Svět
PRAHA - Americký radar může mít pětkrát větší intenzitu záření, než tvrdí vládní analýza zdravotních dopadů. Tvrdí to zástupci organizace Greenpeace.

Radar bude zářit víc

Radar
Ilustrační foto
BRDY -Až do soboty 6. října zkoumá tým českých odborníků radarovou stanici na atolu Kwajalein. Právě o jeho případném přesunu momentálně vyjednává česká strana a americkou.

Odborníci měří radar

Rokycansko
Ilustrační foto
PLZEŇ - „Stavba americké radarové základny může vyvolat problémy v zásobování ropou a zemním plynem. Navíc Rusko vnímá radar jako provokaci a využívá ho jako záminku pro vyostřování vztahů,“ uvedl na diskusi o radaru v sobotu v plzeňském Divadélku JoNáš mluvčí Greenpeace Karel Dolejší. Právě toto hnutí, které s výstavbou radaru u Míšova na Plzeňsku nesouhlasí i kvůli zdravotním rizikům, schůzku s veřejností zorganizovalo.

Greenpeace odmítli radar. Bojí se zdravotních rizik

Plzeňsko
Takto vypadá radarová základna na Havaji.
UHERSKÉ HRADIŠTĚ -Uherskohradišťský zastupitel a poslanec Parlamentu České republiky Antonín Seďa (ČSSD) se před nedávnem zúčastnil návštěvy Marshallových ostrovů, kde si společně s dalšími ministerskými úředníky a specialisty prohlédli testovací radar.

Seďa o radaru: Ať rozhodne veřejnost

Zlínsko