ŠTÍTEK: Maryland

V americkém Baltimoru se zřítil silniční most Francis Scott Key Bridge.
V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se zřítil čtyřproudový silniční most, do kterého předtím narazila nákladní loď. Zatím není jasné, zda si kolaps 2,5 kilometru dlouhé stavby vyžádal oběti, podle hasičů však do vody spadlo několik vozidel a úřady pohřešují nejméně šest lidí. Dvě osoby se zatím podařilo zachránit, jedna z nich je ve vážném stavu. Posádka plavidla je v pořádku. Guvernér státu Maryland Wes Moore vyhlásil kvůli nehodě stav nouze. Příčinu incidentu úřady vyšetřují, nic ale podle nich nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o terorismus. Předběžné důkazy podle Moorea ukazují na nehodu; loď prý měla problémy s motorem a před srážkou vyslala tísňový signál.

V Baltimoru se po kolizi s nákladní lodí zřítil silniční most. Hledají šest lidí

Svět
Vrtulník, který Robert K. Preston 17. února 1974 ukradl, se později stal turistickou atrakcí.
Před 50 lety, 17. února 1974, došlo v americkém Washingtonu před Bílým domem k podivnému útoku, který jakoby byl drobnou předzvěstí mnohem hrůznější události, jež o 27 let později vstoupila do historie jako 11. září. Dvacetiletý mladík bez pilotních zkušeností se pokusil nalétnout s helikoptérou na Bílý dům. Jeho akci naštěstí všichni včetně něj přežili – přestože tajná služba na něj zahájila palbu.
6 fotografií

Před Bílým domem vypukla palba. Na sídlo prezidenta před 50 lety nalétl vrtulník

Historie
Při střelbě v americkém městě Baltimore zemřel blíže neupřesněný počet lidí. Na místě jsou i desítky raněných. Ilustrační snímek
Nejméně dva lidé přišli v noci na neděli o život a 28 utrpělo zranění při střelbě ve městě Baltimore v americkém státu Maryland. Mezi zraněnými je zřejmě i 14 dětí. Tři zranění jsou v kritickém stavu, uvedla podle agentury Reuters policie. Podle ní bylo pachatelů několik a jsou státe na útěku. Motiv střelby je nejasný. Starosta Brandon Scott vyzval obyvatele k podání informací, které by vyšetřovatelům pomohly dopadnout pachatele, uvedla agentura AP.

Při střelbě v Marylandu zemřeli nejméně dva lidé. Třicet dalších je zraněných

Svět
Tyrannosaurus rex byl jeden z největších masožravých dinosaurů (teropodů) a zároveň jedním z největších suchozemských predátorů všech dob
Mohutné tělo, dlouhý ocas, drobné přední končetiny a hlavně čelist plná ostrých zubů, které dokážou drtit kosti i těch největších tvorů, kteří kdy na naší planetě žili. Tak si většina lidí představí krále všech predátorů, Tyrannosaura rexe, kterého už desítky let populární kultura vykresluje jako zubatou příšeru. Podle vědců ale může být tato představa mylná - čelist tohoto masožravce a dalších jemu podobných totiž nejspíš pokrývaly šupinaté pysky.
9 fotografií

Žádné zubaté monstrum. Ostré zuby tyranosaura zřejmě zakrývaly pysky, míní vědci

Věda
V Regionálním muzeu v Litomyšli začala výstava, která přibližuje život Židů v Litomyšli.
Před 80 lety nasedli Židé z Litomyšle do vlaku a vydali se na cestu bez návratu. V roce 1942 odjela i Tóra, která se nyní po 80 letech vrátila na pár dní zpět. Je to historický okamžik, vyjednání zapůjčení Tóry z USA nebylo totiž snadné. „Tóra má za sebou let z Kalifornie z USA, kde se nachází v židovské kongregaci Sir Ha-Ma´alot v Irvine. Je uložena v tamní modlitebně ve svatostánku spolu s dalšími svitky, a je z ní dodnes čteno,“ přibližuje kurátorka Hana Klimešová z Regionálního muzea v Litomyšli, kde lidé vzácný kus do neděle uvidí.
19 fotografií

Historický okamžik. V Litomyšli je po 80 letech k vidění svitek Tóry z USA

Svitavsko
Tady Petr
V úterním historickém momentu vesmírná agentura potvrdila, že poprvé v historii se lidstvu podařilo změnit dráhu letícího asteroidu ve vesmíru, a naznačila tím, že máme k dispozici nástroj, který lidstvu poslouží, bude-li to potřebné a bude v přímém ohrožení. NASA ve spojení s mezinárodními partnery toho dosáhla minulý měsíc při testování projektu DART, plavidlo narazilo do asteroidu přezdívaném Dimorphos v rychlosti 6.1 kilometru za sekundu.

VIDEO: NASA ukázala, že umí změnit směr letu asteroidu v případě ohrožení Země

Sociální sítě
Chevrolet Caprice z roku 1990, který v roce 2002 používal John Allen Muhammad a jeho komplic k vraždění.
Byla to aféra připomínající tehdy zhruba třicet let staré řádění dodnes nezjištěného sériového vraha Zodiaka. V říjnu roku 2002 terorizovala Spojené státy americké dvojice záhadných odstřelovačů, kteří bez jakéhokoli motivu vraždili přesně mířenými výstřely nic netušící lidi. K první vraždě došlo právě před dvaceti lety, dne 2. října 2002.
9 fotografií

Stříleli z auta. Řádění sniperů uvrhlo USA do chaosu, vrazi měli třífázový plán

Svět
Věznice ve Valdicích si získala pověst nejstřeženějšího nápravného zařízení v Česku.
Je sobota odpoledne. V horkém letním slunci vrhají vysoké, ostnatým drátem obehnané zdi valdické věznice jen malý stín. Na betonovém plácku před vchodem postává několik skupinek lidí, kteří čekají, než je dozorci vpustí na návštěvu. Jinak panuje v okolí věznice víkendový klid. Nic nenasvědčuje tomu, že ještě před pár hodinami zazněly Valdicemi výstřely. Jako by místní obyvatele dopolední pokus o útěk z vězení vůbec nerozhodil.
3 fotografie

Na svobodné straně mříží: Z blízkosti věznice obavy nemáme, říkají lidé z Valdic

Jičínsko
John Scharffenberg
Bezmála stoletý lékař John Scharffenberg zavítá jak v pátek 10. června do sedlčanské modlitebny CASD, tak v pondělí 13. června do Příbrami do Klubu zdraví na ulici Čs. Armády, aby se podělil o zkušenosti z preventivní medicíny. Přednáška Jak se dožít vysokého věku ve zdraví a vitalitě se uskuteční od 18 hodin v Sedlčanech a od 17.30 v Příbrami.

Chcete se v zdraví dožít vysokého věku? Přijďte zjistit, jak na to

Čtenář reportér
Lakrosistka Markéta Fišerová.
Ačkoli před týdnem oslavila teprve patnácté narozeniny, její plány jsou už nyní smělé. „Ráda bych se zúčastnila olympiády a mistrovství světa,“ líčí česká lakrosistka Markéta Fišerová. První je stále nejistý. Odvětví, jehož kořeny sahají k severoamerickým indiánům, už v programu her bylo, ovšem naposledy v roce 1948. „Hrát by se mělo zase v Los Angeles 2028,“ vysvětluje největší domácí talent. Chcete důkaz? Sympatická teenegerka si svůj druhý cíl nejspíše splní už v červnu na světovém šampionátu v Marylandu. „Do USA odletí šest středopolařek, v širší nominaci nás je devět,“ objasňuje.

Sen o olympiádě. Lakrosistka Fišerová touží po Los Angeles 2028

Ostatní sporty
Miocénní zkamenělina, naplněná stovkami drobných fosilizovaných fekálních pelet
Zajímavý objev ohlásili paleontologové z jižního Marylandu. Uvnitř mozkové dutiny rybí lebky, pocházející z mladšího miocénu, tedy z doby zhruba před devíti miliony let, našli stovky drobných zkamenělých lejn, známých také jako koprolity či fekální pelety. Tento drobounký trus zanechali v lebce mrchožrouti - pravděpodobně červi, kteří požírali rozkládající se rybí hlavu.
5 fotografií

Devět milionů let stará rybí lebka ukrývala poklad, vědci jsou nadšeni

Věda a technika
Ve věku 102 let zemřel Američan Charles McGee (na snímku z roku 2019), který byl jedním z prvních černošských pilotů armády USA a ve třech válkách se stíhačkou nalétal přes 400 bojových misí
Ve věku 102 let zemřel Američan Charles McGee, který byl jedním z prvních černošských pilotů armády USA a ve třech válkách se stíhačkou nalétal přes 400 bojových misí. Informovala o tom dnes zpravodajská stanice BBC, podle které bývalý vojenský pilot zároveň bojoval s rasismem a segregací v armádě Spojených států.

Zemřel Charles McGee, jeden z prvních černošských pilotů armády USA

Svět
Ilustrační foto
Když před třemi lety uvažovala Silvie Lélyová z Hradce Králové, jak se ještě lépe zdokonalit v angličtině, nejlépe v USA, měla dvě volby. Buď se přihlásit na jednu ze zdejších jazykových škol, či si „vybrousit“ jazyk v americké rodině coby au pair. Volba nakonec padla na pomoc s výchovou dětí. Plány nakonec Silvii narušila pandemie nemoci covid-19 a uzavřené hranice. 
2 fotografie

Američané nemají s rouškami na rozdíl od nás problém, říká au pair

Rychnovsko
Ilustrační foto
Když před třemi lety uvažovala Silvie Lélyová z Hradce Králové, jak se ještě lépe zdokonalit v angličtině, nejlépe v USA, měla dvě volby. Buď se přihlásit na jednu ze zdejších jazykových škol, či si „vybrousit“ jazyk v americké rodině coby au pair. Volba nakonec padla na pomoc s výchovou dětí. Plány nakonec Silvii narušila pandemie nemoci covid-19 a uzavřené hranice. 
2 fotografie

Američané nemají s rouškami na rozdíl od nás problém, říká au pair z Hradce

Hradecko
Pozůstatky hurikánu Ida přinesly do New Yorku vydatné deště
Nejméně 22 mrtvých si vyžádaly v amerických státech od New Yorku po Maryland bleskové záplavy, rekordní srážky a silný vítr, pozůstatky hurikánu Ida, který v neděli pustošil Louisianu. Devět obětí hlásí New York, kde bouře způsobila přívalové deště, vyplavila metro a donutila úřady k vyhlášení nouzového stavu a zákazu cestování. Oblast kromě záplav zasáhla i tornáda. Přes 220 tisíc lidí je bez proudu. Americký prezident Joe Biden slíbil regionům postiženým přírodními pohromami veškerou pomoc.
9 fotografií

USA zasáhly bleskové povodně i tornáda. Živly si vyžádaly lidské životy

Svět
Pardubický fotograf Petr Horálek slaví další úspěch, jeho snímek byl americkým úřadem NASA vybrán jako prestižní astronomický snímek dne 31. července 202.
Pardubický fotograf Petr Horálek slaví další úspěch, jeho snímek byl americkým úřadem NASA vybrán jako prestižní astronomický snímek dne 31. července 2021. Fotograf uspěl se snímkem nazvaným Vzpomínka na Neowise, na kterém zachytil nejvýraznější kometu na severní polokouli za posledních 23 let, která zazářila na obloze vloni v červenci.

Pardubický fotograf bodoval se svým snímkem v NASA

Pardubicko
Americký prezident Donald Trump.
Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který se nakazil koronavirem, se daří velmi dobře, nepotřebuje kyslíkovou léčbu a nemá horečku. Dnes to před vojenskou nemocnicí, kde je šéf Bílého domu hospitalizovaný, uvedl jeho ošetřující lékař Sean Conley. Koronavirus se u Trumpa prokázal ve čtvrtek večer, v noci na dnešek (pátek místního času) byl pak přepraven vrtulníkem do nemocnice Waltera Reeda v Marylandu nedaleko Washingtonu.
12 fotografií

Trump je bez horečky, řekl jeho lékař. Další příznaky koronaviru však má

Svět
Záplavy po bouři v North Myrtle Beach
Hurikán Isaias, který v noci na dnešek dorazil na východní pobřeží USA ve státě Severní Karolína, opět zeslábl na tropickou bouři. Uvedlo to dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC), podle něhož může vzdušná masa přes očekávaný další úbytek intenzity ohrozit severovýchod země. Bouři, která vyvolává tornáda a záplavové deště, dál provází silný vítr o rychlosti až 110 kilometrů za hodinu.

Hurikán Isaias dorazil k východnímu pobřeží USA. Míří na Washington a New York

Svět