ŠTÍTEK: Melbourne

Petra Kvitová a její radost na Australian Open.
Zatímco centrkurt v Melbourne bouřil nadšením i překvapením, když tenisová královna Serena Williasová vypadla už ve třetím kole Australian Open (viz infobox), o pár metrů vedle měla další favoritka všechno pod kontrolou. Petra Kvitová, která u protinožců obhajuje loňskou účast ve finále, si hladce zajistila účast v osmifinále.
5 fotografií

Je fit, má energii. Experti posílají Kvitovou za titulem

Tenis
Karolína Plíšková
Světová tenisová dvojka Karolína Plíšková na Australian Open porazila Němku Lauru Siegemundovou dvakrát 6:3 a je ve třetím kole úvodního grandslamu sezony. Minimálně do této fáze se v Melbourne dostala pošesté za sebou, jejím maximem je loňské semifinále. Ve druhém kole naopak neuspěla dvacátá nasazená Karolína Muchová, která podlehla dvakrát 4:6 Američance Catherine "CiCi" Bellisové.
21 fotografií

Karolína Plíšková smetla Siegemundovou. Na Australian Open je ve třetím kole

Tenis
Karolína Plíšková
Ta otázka se před každým grandslamem vrací s neodbytností zručně hozeného bumerangu: získá Karolína Plíšková konečně svůj první velký titul? Právě vavříny z jednoho ze čtyř nejvýznamnějších turnajů téhle české tenistce ve sbírce dosud scházejí. I na letošním Australian Open patří Plíšková k favoritkám dámské dvouhry.
9 fotografií

Zlomí kletbu? Plíšková (opět) vytáhla za snem

Ostatní sporty
Karolína Plíšková
Ta otázka se před každým grandslamem vrací s neodbytností zručně hozeného bumerangu: získá Karolína Plíšková konečně svůj první velký titul? Právě vavříny z jednoho ze čtyř nejvýznamnějších turnajů téhle české tenistce ve sbírce dosud scházejí. I na letošním Australian Open patří Plíšková k favoritkám dámské dvouhry.
9 fotografií

Zlomí kletbu? Plíšková (opět) vytáhla za snem

Tenis
České tenistky (zleva) Petra Kvitová a Kateřina Siniaková.
Nejvýraznějším tématem letošního Australian Open jsou ničivé požáry a jejich vliv na ovzduší v Melbourne. Během víkendu se sice nebe nad dějištěm prvního grandslamu sezony pročistilo (i díky dešti, který jinak pořadatelé nevídají příliš rádi), mezi tenisty a tenistkami však přesto panovaly obavy z případných zdravotní rizik.
15 fotografií

Tajfun na úvod. Kvitová začala obhajobu finále na jedničku

Tenis
Dnes to vypuklo. Australian Open, první svátek tenisových fanoušků v tomto roce. Jasně, každého jako v předešlých letech zajímá, jestli se bude víc dařit Karolíně Plíškové, nebo Petře Kvitové. Ale svět je jinde. Nikdo moc neřeší souboj Roger Federer x Novak Djokovič (případně Rafael Nadal). Málokdo si přečte o mateřsko-tenisovém dění u Sereny Williamsové. Ne, letošní grandslam v Melbourne je jiný.  

Glosa Martina Jůzka: Tenisové klima v Austrálii

Komentáře
Tenisové hvězdy během charitativní exhibice na pomoc s požáry v Austrálii
Trofeje, favorité, rekordy? Ne. Tři dny před startem prvního grandslamu sezony dominuje tenisovému světu zcela jiné téma: ničivé požáry, které ničí Austrálii. Zuřící živel už zničil území odpovídající velikosti Bulharska a dusivý kouř svírá i město Melbourne, dějiště blížícího se Australian Open.
7 fotografií

Tenis se dusí. Jak ničivé požáry ovlivní Australian Open?

Tenis
Centrum pro etiku jako studium hodnoty člověka, Univerzita Pardubice
Dynamicky se proměňující současný svět je spojen s řadou naléhavých sociálně-filozofických témat, jakými jsou například populismus, nacionalismus, náboženské konflikty či migrace a proměňující se evropská  identita. Otázkám souvisejícím se specifickou hodnotou lidského života a způsobům, jimiž lze tuto hodnotu uznávat či opomíjet se od roku 2017 věnuje také Centrum pro etiku jako studium hodnoty člověka při Katedře filosofie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.
26 fotografií

Co znamená uznat lidství? Pardubické Centrum pro etiku hledá hodnotu člověka

Ekonomika
Mick Harvey
Jestli se dá o někom bez nadsázky mluvit jako o kultovní postavě světového rocku, pak je to Mick Harvey (61). Dlouholetý kytarista Nicka Cavea stál u zrodu dnes už legendárních kapel The Birthday Party a Nick Cave & The Bad Seeds. Nyní přijíždí do Brna s repertoárem ze svých deseti sólových alb.  
4 fotografie

Mick Harvey: Hledám slova, která neexistují

Hudba
Ilustrační foto.
Celkem dva tisíce tři sta osmdesát devět lidí přišlo ve středu na kryté bazény měst na Karvinsku, aby své město podpořili v dalším ročníku Plavecké soutěže měst. Nejúspěšnějším reprezentantem někdejšího okresu byl tradičně Bohumín, který svou kategorii měst do 50 tisíc obyvatel vyhrál podesáté za sebou a s počtem 1072 plavců byl i nejúspěšnější co se účasti týče vůbec v celém Česku.  

Plavecká soutěž měst: Na třech bazénech plavalo více jak dva tisíce lidí

Karvinsko
Legendární pilot formule 1 Niki Lauda
Motoristický svět zasáhla v ranních hodinách smutná zpráva o úmrtí legendárního pilota formule 1 Nikiho Laudy. Na trojnásobného mistra světa, jehož souboj s Jamesem Huntem se stal námětem pro slavný film Rivalové, vzpomínají nejen na sociálních sítích mnohé známé osobnosti. Kromě person z F1 jsou mezi nimi i rakouské politické elity či herec Arnold Schwarzenegger.
6 fotografií

Šampion a hrdina. Svět vzpomíná na legendárního pilota Nikiho Laudu

Motorismus
Australský kardinál George Pell
Soud v australském státě Victoria dnes poslal tamního kardinála George Pella, kdysi třetího nejvýše postaveného muže Vatikánu, na šest let do vězení za sexuální zneužití dvou chlapců z církevního sboru. Skutků se dopustil v 90. letech v katedrále svatého Patrika v Melbourne. Pell, kterému je 77 let je nejvýše postaveným katolickým duchovním, který byl za podobný čin odsouzen.
4 fotografie

Australský kardinál půjde do vězení. Za zneužívání chlapců si odsedí šest let

Svět
Petra Kvitová
Příběhy dvojnásobné wimbledonské vítězky Petry Kvitové a někdejší světové jedničky Moniky Selešové jsou si v mnohém podobné. Obě tenistky napadl během jejich kariéry útočník s nožem – a obě se následně dokázaly vrátit k tenisu. Česká hráčka nyní přiznala, že se loni se Selešovou ve Wimbledonu sešla, aby s ní probrala svůj návrat na tenisové kurty. Schůzku označila za klíčovou.  
5 fotografií

Kvitová se po útoku setkala se Selešovou: Jeden z klíčových momentů mého života

Tenis
Jaroslav Tauber spolu s Petrem Jandou v australském Melbourne.
Kladno – Sen třiadvacetiletého kladenského kytaristy Jaroslava Taubera pokračuje! Poté, co tento sympaťák absolvoval na podzim turné po Spojených státech amerických po boku legendárního Petra Jandy, vyrazil opět s frontmanem slavné skupiny Olympic na další koncertní šňůru. Radost svými písněmi aktuálně tato dvojice rozdává v Austrálii.

Kladeňák Jarda Tauber opět hraje po boku legendy, tentokrát u protinožců

Volný čas