ŠTÍTEK: Měsíc

V chomutovském Globusu přepadl lupič směnárnu. Vyhrožoval bombou, policisté museli z objektu evakuovat 500 lidí.
Pečlivě se na přepadení směnárny v chomutovském Globusu připravoval. Měsíce. Vybavil se latexovou maskou, umělým břichem, rouškou a dopisem, kde vyhrožoval výbuchem, když nedostane peníze. Pokladní mu ale žádné nedala, spustila alarm a začala křičet. Muž se dal na útěk, jenže nedaleko byla policistka v civilu na manikůře. A i když se jí lupič nakonec vysmekl, pomohla k jeho rychlému dopadení. Čtyřiadvacetiletému muži z Jirkova nyní hrozí až 10 let za mřížemi.

Maska, umělé břicho, výhružka bombou. Směnárnu v Globusu přepadl muž z Jirkova

Zločiny a soudy
Státní svátek 28. října 2023 v krnovském klubu Kofola provázel Lovecký úplněk s Jupiterem, noc prodloužená o hodinu a koncert AC/CZ.
Někdy se to zajímavě sejde. Jako třeba 28. října v krnovském klubu Kofola. Státní svátek, na noční obloze se prodírá skrz mraky úplněk s Jupiterem, noc byla prodloužená o hodinu posouváním hodinek. Zavřené obchody a otevřená Kofola. Pro revival AC/CZ vytvořila prodloužená sváteční noc prozářená Měsícem jeden velký speciální efekt, jaký si ani originální světoví titáni AC/DC nemůžou dovolit.
21 fotografií

Dlouhá noc v Kofole: úplněk zářil nad koncertem AC/CZ

Bruntálsko
Částečné zatmění se dalo pozorovat a vyfotografovat v mezerách mezi mraky. Zajímavé efekty vznikaly při příchodu mraku, když se  promítnul na snímek Měsíce s delší expozicí trvající několik vteřin.
Na sobotní státní svátek si náš kosmický soused si ve spolupráci se Zemí a Sluncem připravil zajímavou podívanou. V nočních hodinách totiž vstoupil do zemského stínu a nastalo tak částečné zatmění Měsíce. To se v podstatě krylo s říjnovým úplňkem. Astronomický úkaz trochu kalila oblačnost, ale ta se postupně rozplynula, takže pozorovatelé nepřišli zkrátka.
13 fotografií

OBRAZEM: Částečné zatmění měsíce: Zemský stín v sobotu v noci ukousl kus úplňku

Zprávy
Měsíc v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) tři dny před úplňkem. Ten nastane v sobotu 28. října ve 22:24. Před tím dojde k částečnému zatmění Měsíce, které začne v 21:35 a končí 22:52.
Sobotní státní svátek nám kromě 105. výročí vzniku československého státu nabídne v pozdních večerních hodinách částečné zatmění Měsíce. To se v podstatě kryje s letošním 11. úplňkem (ve 22:24), který má přízvisko Lovecký. Jeho název vznikl, když se Indiáni v říjnu za svitu luny vydávali na noční lovecké výpravy, aby jejich kmen měl dost jídla na zimu. Částečné zatmění by mělo být poměrně pohodlně viditelné mezi 21. a 23. hodinou i z měst.

Pozorujte v sobotu částečné zatmění Měsíce: Stín Země si uždibne kus z úplňku

Náchodsko
Zatmění Měsíce
V sobotu bude v pozdních večerních hodinách možné pozorovat částečné zatmění Měsíce. Podle odborníků by měly být velmi dobré pozorovací podmínky, částečné zatmění bude vidět pouhýma očima bez dalekohledu i z měst, především mezi devátou a jedenáctou hodinou večer. Informoval o tom v tiskové zprávě Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Při zatmění budou lidé moci pozorovat vedle Měsíce i jasnou planetu Jupiter.
16 fotografií

Víkendová podívaná: Sobotní obloha nabídne zatmění Měsíce i jasný Jupiter

Z okolí
Částečné zatmění Měsíce v květnu 2022.
Částečné zatmění Měsíce budou pozorovat v sobotu osmadvacátého října také obyvatelé jižní Moravy. Podle odborníků k tomu budou velmi dobré podmínky. „Lidé tak uvidí zatmění pouhýma očima bez dalekohledu i z měst, především mezi devátou a jedenáctou hodinou večer,“ informoval Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Částečné zatmění Měsíce uvidí lidé na jižní Moravě i pouhým okem

Vyškovsko
Zatmění Měsíce
V sobotu bude v pozdních večerních hodinách možné pozorovat částečné zatmění Měsíce. Podle odborníků by měly být velmi dobré pozorovací podmínky, částečné zatmění bude vidět pouhýma očima bez dalekohledu i z měst, především mezi devátou a jedenáctou hodinou večer. Informoval o tom dnes v tiskové zprávě Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Při zatmění budou lidé moci pozorovat vedle Měsíce i jasnou planetu Jupiter.
16 fotografií

Víkendová podívaná: Sobotní obloha nabídne zatmění Měsíce i jasný Jupiter

Vesmír
Pozorování na Hvězdárně Uherský Brod. Ilustrační foto
V sobotu bude v pozdních večerních hodinách možné pozorovat částečné zatmění Měsíce. Podle odborníků by měly být velmi dobré pozorovací podmínky, částečné zatmění bude vidět pouhýma očima bez dalekohledu i z měst, především mezi devátou a jedenáctou hodinou večer. Informoval o tom v pondělní tiskové zprávě Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Při zatmění budou lidé moci pozorovat vedle Měsíce i jasnou planetu Jupiter.
16 fotografií

Mimořádné pozorování zatmění Měsíce nabídne i hvězdárna v Uherském Brodě

Slovácko
Zatmění Měsíce
V sobotu bude v pozdních večerních hodinách možné pozorovat částečné zatmění Měsíce. Podle odborníků by měly být velmi dobré pozorovací podmínky, částečné zatmění bude vidět pouhýma očima bez dalekohledu i z měst, především mezi devátou a jedenáctou hodinou večer. Informoval o tom v pondělní tiskové zprávě Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Při zatmění budou lidé moci pozorovat vedle Měsíce i jasnou planetu Jupiter.
16 fotografií

Víkendová podívaná: Sobotní obloha nabídne zatmění Měsíce i jasný Jupiter

Zlínsko
Otevřete s námi pár okýnek vesmíru dokořán.
Už tento čtvrtek 5. října se na novinových stáncích objeví nové číslo prestižního časopisu National Geographic, které je mimořádně věnováno výhradně vesmíru. Na jeho české verzi se podíleli pracovníci a spolupracovníci Hvězdárny a planetária Brno. Součástí vydání je unikátní mapa hvězdné oblohy s plakátem mlhoviny Sloupy stvoření v podání Webbova kosmického dalekohledu.

Nenechte si ujít nové vesmírné číslo National Geographic. Je nadpozemské

Vesmír
Boty nejen chrání, ale i zdobí
Nosíme je všichni. V Číně kvůli nim dívkám násilně ohýbali chodidla. Elton John díky nim „vyrostl“ o pěkných pár centimetrů. Boty chrání naše chodidla před nebezpečnými nerovnostmi terénu, chladem, žárem i mokrem. Už od počátku historie byly symbolem moci, v mnoha kulturách se boty pojí i s náboženskými obřady. Vyzkoušejte si v našem kvízu, co všechno o botách víte.

KVÍZ: Boty, sandály, střevíce. Jaké nosil Caesar a první člověk na Měsíci?

Věda a technika
Indický modul během své cesty k Měsíci
Naděje, že by indický přistávací modul a robotické vozítko na Měsíci obnovily činnost, každou hodinou slábne. Zpravodajskému serveru BBC News to v pondělí řekli indičtí vědci. Přístroje byly uvedeny do spánkového režimu počátkem září před příchodem mrazivé lunární noci a od 22. září se s nimi Indie pokouší opětovně navázat kontakt.

Indická mise na Měsíci: Naděje na probuzení robotického vozítka slábne

Vesmír
Dorůstající Měsíc bude několik dní vydávat velmi zvláštní popelavé světlo. Vedle zářícího uzoučkého srpku uvidíme i zbytek Měsíce, ale v utlumeném bledém zbarvení
Noci na začátku podzimu jsou příjemné a přejí pozorování oblohy. Nenechte si proto v polovině září ujít příležitost sledovat Měsíc, jehož podoba bude trochu nezvyklá a který bude vydávat velmi zvláštní popelavé světlo. Lidem, kteří se o víkendu zahledí na večerní nebe, možná bude vrtat hlavou, co zvláštní podívanou a popelavý svit Měsíce způsobuje. Tento jev sledovali lidé už od pradávna a vymýšleli si pro něj nejrůznější vysvětlení. Jako první odhalil původ zvláštního světla už před půl tisíciletím geniální Leonardo da Vinci. 

Země v úplňku zabarví Měsíc do popelava. Sledujte o víkendu večerní oblohu

Vesmír
Přistávací modul Vikrám indické sondy Čandrájan-3 dosedl na povrch Měsíce
Přistávací modul Vikrám indické sondy Čandrájan-3 dosedl na povrch Měsíce, ukázal živý přenos indické vesmírné agentury (ISRO). Indie se tak po Spojených státech, Rusku (Sovětském svazu) a Číně stala teprve čtvrtou zemí světa, která úspěšně dopravila své zařízení na Měsíc, a první, které se podařilo přistát v blízkosti jeho jižního pólu.

Indie přepsala historii. Její sonda přistála na Měsíci, poprvé u jižního pólu

Vesmír
Pozorování meteorického roje Perseid pro veřejnost na radarové louce hvězdárny v Ondřejově: obloha za soumraku v sobotu 12. srpna.
Když mělo být v sobotu 12. srpna večer co nejjasněji, skutečně se jakžtakž vyčasilo. Obloha se plně zakabonila mraky až o den později (avšak před setměním se znovu oblačnost protrhávala). Tak na příznivé podmínky pro pozorování maxima meteorického roje Perseid, kdy sledování „padajících hvězd“ nenarušoval ani svit Měsíce, může vzpomínat zhruba 250 návštěvníků, kteří přijali pozvání ke komentovanému pozorování na radarové louce hvězdárny v Ondřejově na Praze-východ.
9 fotografií

Za Perseidami vyrazilo do Ondřejova čtvrt tisíce lidí. Byť počasí zahrozilo

Praha