ŠTÍTEK: Městské divadlo Brno

Bolek Polívka v roli Krále Leara zahájil 24. ročník Poláčkova léta
Královéhradecko, Rychnov nad Kněžnou - Strhujícím představením Král Lear, v podání Městského divadla v Brně a s Bolkem Polívkou v hlavní roli, odstartoval 24. ročník divadelního festivalu Poláčkovo léto, který potrvá až do 4, července.

V sobotu začal festival Poláčkovo léto

Volný čas
Bolek Polívka v roli Krále Leara zahájil 24. ročník Poláčkova léta
Rychnov nad Kněžnou - Strhujícím představením Král Lear, v podání Městského divadla v Brně a s Bolkem Polívkou v hlavní roli, odstartoval 24. ročník divadelního festivalu Poláčkovo léto. Vyprodaná zámecká jízdárna s úžasem sledovala příběh o pošetilosti a sebestřednosti. Příběh krále, který se rozhodl rozdělit svou říši svým dcerám podle toho, jakými slovy vyjádří svou lásku k němu.

Bolek Polívka v roli Krále Leara zahájil 24. ročník Poláčkova léta

Volný čas
Ilustrační foto.
Brno /ANKETA/ – Na Brno se snáší tma, a projektor začíná pracovat. Na plátně se odehrává příběh a lidé sedící pod holým nebem jej napjatě sledují. V následujících měsících bude taková scéna typická pro několik míst v Brně. Letní kina už se totiž připravují na sezonu. Kromě známých českých i zahraničních kasovních trháků diváky čekají i netradiční filmové zážitky. Třeba němé filmy doplněné swingovou hudbou.

Letní kina zvou na promítání ve stylu Kmenů i španělská jídla

Brněnsko
Městské divadlo Brno zkouší inscenaci Žítkovské bohyně (krev je krev).
Brno /FOTOGALERIE/ - Jejich příběh sahá do 17. století k procesům s čarodějnicemi a končí v současnosti. Žítkovské bohyně byly tajemné ženy nadané nadpřirozenými schopnostmi. Uměly léčit, věštit, přičarovat lásku, ale i uřknout. Právě to jim přinášelo strasti, zvláště v časech totality. Když před pěti lety vyšel román Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové, stal se knižní senzací roku. A po jeho nastudování ve zlínském městském divadle jej nyní na jeviště přenese také Městské divadlo Brno. V sobotní premiéře a režii Dodo Gombára.
20 fotografií

Krev je krev. V brněnské premiéře Žítkovských bohyní

Volný čas
Zámecká ledovna.
Třebíč - Večer s knížkami a četbou v neobvyklém prostředí nabídne ve středu Městská knihovna v Třebíči. Číst se bude na několika místech. V Zámecké ledovně Zámecká ledovna bude předčítat moderátor a recitátor Šimon Benda, ve firmě Kapucín Repro třebíčská amatérská herečka Marta Fialová, v Přední synagoze herečka Eva Ventrubová.

Jak zní četba v ledovně a na dalších místech? Ukáže to Noc literatury

Volný čas
Skladatel Zdenek Merta (vlevo) představí na Velikonočním koncertě svoji skladbu Via Lucis, napsanou na latinské liturgické texty.
Brno – Nebude to mše ani jiný náboženský obřad, ale obraz – jakési Theatrum Mundi, svět jako divadlo. Skladbu Zdenka Merty nazvanou Via Lucis zkouší pro Městské divadlo Brno sbor Ars Brunensis Chorus a zahraniční sólisté. V premiéře si ji mohou diváci poslechnout v pátek a sobotu. Druhou část koncertu připravují Daniel Kyzlink a John de Jong, kteří představí rockovou mši Sanctus.

Městské divadlo Brno oslaví Velikonoce premiérou rockové mše

Volný čas
Věra Kadlecová
Věra Kadlecová pracovala deset let na Klinice dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno jako administrativní pracovník. Posledních několik let svého působení na dětské onkologii působila na pozici ředitelky Nadačního fondu dětské onkologie Krtek. V průběhu zaměstnání na dětské onkologii vystudovala vysokou školu, Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, obor Divadelní manažerství.

Věra Kadlecová, produkční v městském divadle

Jihomoravský kraj
Ilustrační foto
Dvojice útočníků ve čtvrtek večer v kavárně ve švýcarské Basileji zastřelila dva hosty místní kavárny a třetího těžce zranila. Útočníci z místa činu utekli. V noci na dnešek to na svém webu oznámila basilejská prokuratura s tím, že motiv činu není znám. Policie po pachatelích vyhlásila rozsáhlé pátrání.

Dva lidi zastřelila dvojice útočníků v kavárně ve Švýcarsku

Svět
Bolek Polívka
Moliérův Lakomec s Boleslavem Polívkou v titulní roli patří k lákadlům dramaturgického plánu Městského divadla Brno na příští sezonu. Soubor připravuje také evropskou premiéru detektivní muzikálové komedie Chyť mě, když to dokážeš podle slavné filmové předlohy. Celkem nabídne devět nových inscenací, zjistila ČTK z dramaturgického plánu.

Polívka v Městském divadle Brno ztvární lakomce, budou nové muzikály

Divadlo
Zpěvačka Kateřina Kolčavová si za své umělecké jméno zvolila Katie Kei. Kvůli snadnější výslovnosti.
Brno /VIDEO/ - Hladinu Brněnské přehrady si jako kulisu ke svému zpěvu vybrala Kateřina Kolčavová. Na konci loňského roku zde natočila videoklip ke své první písničce Don't say no. „Natáčení bylo náročné, ale i tak si chci jednou zahrát ve filmu," říká sedmnáctiletá zpěvačka, která získala loni a předloni několik ocenění na Mistrovství světa v interpretačním umění v americkém Hollywoodu.

Ohromila porotu v Hollywoodu. Zpěvačka natočila klip na Brněnské přehradě

Brněnsko
Inscenace Jsem žena.
Brno – Už v mateřské škole si uvědomovala, že je ženou v mužském těle. Dala se na herectví, ale slýchávala: Musíš být víc hercem! Nakonec se Lucie Brychtová rozhodla k přeměně pohlaví, čímž však ztratila dosavadní herecké postavení. Na jeviště už s transsexuální diagnózou vstoupit nemohla. Rozhodla se tedy vtisknout svému příběhu divadelní tvar a vznikla v evropském kontextu ojedinělá inscenace Jsem žena. Její česká premiéra je ve středu od sedmi hodin večer v Buranteatru.

Lucie prodělala přeměnu pohlaví, nyní o tom hraje divadlo

Volný čas
Ivana Vaňková jako Mary Poppins.
Brno /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Poprvé chůva Mary Poppins přiletěla na jeviště hudební scény Městského divadla Brno v listopadu roku 2010. Po dobu tří let uvádění ji vidělo přes 114 tisíc diváků. Nyní se Mary Poppins vrací do Brna znovu, a to díky opětovnému získání licence. Těšit se diváci mohou na pětatřicet repríz, vylepšenou technologii inscenace i nejdelší kouzelné sousloví superkalifrad­žilistikexpija­lidózní. „Naučili jsme se ho s dětmi už před lety i pozpátku," říká představitelka titulní role Ivana Vaňková.
21 fotografií

Herečka Ivana Vaňková: Mary Poppins se zdokonalila v kouzlení

Volný čas
Malířka a pedagožka Anna Sypěnová (1988) představí v Galerii Vladimíra Hrocha průřez svou autorskou tvorbou. Vystavovat tam bude drobné malby, akvarely a skici.
Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Průřez svou autorskou tvorbou představí v Galerii Vladimíra Hrocha v Uherském Hradišti od 17 hodin 15. listopadu do 31. prosince rodačka z Přerova a zároveň absolventka uherskohradišťské Střední uměleckoprůmyslové školy SUPŠ Anna Sypěnová. Expozici nazvala tajůplně, Člověk – kaple.

Měla jsem chuť stavět kaple, tvrdí malířka Anna Sypěnová

Volný čas
V brněnské jevištní verzi Limonádového Joea zazní všechny známé písničky i zlidovělé hlášky.
Brno - Nesmrtelné písničky Whisky to je moje gusto, So Far nebo Když v baru houstne dým podpořené zlidovělými hláškami Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství, Já se vrátím a se mnou přijde zákon či Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina. Z jeviště Městského divadla Brno zazní poprvé v sobotu 22. října, kdy soubor jako úvodní muzikálovou novinku sezony uvede westernovou parodii Limonádový Joe v režii Petra Gazdíka.
16 fotografií

Limonádový Joe ochutná Kolaloku. Poprvé i na brněnské muzikálové scéně

Volný čas
Jednu z hlavních rolí ztvární v komedii Frank V. herečka Alena Antalová.
Brno – Příběh banky, která zákazníkům nikdy nevydá peníze, jež do ní vloží, představí v sobotní úvodní premiéře sezony Městské divadlo Brno. Hra Friedricha Dürrenmatta Frank V. zobrazuje s velkou ironií a šibeničním humorem praktiky a morálku jednoho soukromého peněžního ústavu, ve kterém se podvádí, okrádá i dokonce vraždí jako na běžícím pásu.

Frank V.: komedie o bance, ve které se krade i vraždí

Volný čas
Ilustrační foto
Brno - Novou sezonu otevře Městské divadlo Brno premiérou groteskní komedie Friedricha Dürrenmatta s názvem Frank V. Premiéra inscenace bude o nadcházejícím víkendu. První nastudované dílo nové sezony divadelníci představili novinářům.

Novou sezonu otevře brněnské divadlo Dürrenmattem

Divadlo
Ilustrační foto.
Brno – Přednášky o kinematografii, němé filmy s živým hudebním doprovodem nebo alternativní i klasické koncerty letos oživí promítání na nádvoří radnice v Dominikánské ulici. Program Letního kina Brno-střed v pondělí zveřejnili jeho pořadatelé. Odstartuje 29. června.

Promítání filmu na nádvoří radnice doprovodí i živá hudba

Brněnsko
Soubor Městského divadla Brno představil ve středu při generální zkoušce muzikálovou baladu Radúz a Mahulena.
Brno /FOTOGALERIE/ - Soubor Městského divadla Brno představil ve středu při generální zkoušce muzikálovou baladu Radúz a Mahulena. Na motivy melodramatu Julia Zeyera ji napsali skladatel Petr Ulrych s libretistou a režisérem Stanislavem Mošou. Na své letní open-air scéně na Biskupském dvoře odehraje divadlo tento romantický příběh zakázané lásky mezi dvěma znepřátelenými rody v premiéře v pátek. „Muzikál Radúz a Mahulena jsme uváděli u nás v divadle od roku 1997 až do roku 2002. Tehdy zaznamenal jedenadevadesát repríz a vidělo ho před šestatřicet tisíc diváků. Nyní vznikla nová verze přizpůsobená venkovnímu prostoru za využití původního hudebního záznamu," uvedla dramaturgyně Klára Latzková.
12 fotografií

Příběh Radúze a Mahuleny ožije pod věžemi Petrova

Volný čas
Premiéra koncertní verze Jazz Side Story byla v roce 2007. Jedny z hlavních rolí ztvárnili Petr Gazdík a Radka Coufalová.
Lednice, Brno - Písně jako Maria, America, Tonight či Somewhere provedené v anglickém originále a za doprovodu šedesátičlenného orchestru rozezní v sobotu zámecký park v Lednici na Břeclavsku. Koncertní verzi melodií z nesmrtelného muzikálu West Side Story zde představí herci Městského divadla Brno v čele s Dušanem Vitázkem, Petrem Gazdíkem či hostujícím Romanem Vojtkem.

Party Tryskáčů a Žraloků se střetnou pod širým nebem. V lednickém zámeckém parku

Volný čas
Ilustrační foto.
Brno /INFOGRAFIKA/ – Největší zájem o pohádky pro děti, nejmenší o představení zahraničních souborů a dohromady už více než pět tisíc prodaných vstupenek. Takový byl v den zahájení aktuální stav předprodeje festivalu Divadelní svět Brno 2016. Mezinárodní přehlídka nabídne přes čtyřicet akcí v hlavních programu a na desítku v doprovodném. V brněnských divadlech potrvá do úterý.

Divadelní svět Brno 2016: nejvíce lákají pohádky a známí herci

Divadlo
Ilustrační foto.
Brno /INFOGRAFIKA/ – Největší zájem o pohádky pro děti, nejmenší o představení zahraničních souborů a dohromady už více než pět tisíc prodaných vstupenek. Takový je v den zahájení aktuální stav předprodeje festivalu Divadelní svět Brno 2016. Mezinárodní přehlídka nabídne přes čtyřicet akcí v hlavních programu a na desítku v doprovodném. V brněnských divadlech potrvá do úterý.

Divadelní svět: nejvíce lákají pohádky a známí herci

Volný čas