V mayském městě Escalera del Cielo na Yucatánu se našly jílové koule, uvnitř nichž se nacházely pozůstatky kulturních plodin. Odborníci se domnívají, že šlo o způsob přípravy jídla.
SPECIÁL: Osobnost týdneBolest kostí, zvětšené mizní uzliny a vysoká teplota jsou příznaky virového onemocnění s názvem horečka dengue. Dostat ji můžete i v Thajsku, Mexiku a Brazílii. Víte, jak se proti ní bránit?
ČlánkyStředoamerický korálový útes je jen z poloviny tak dlouhý jako jeho slavnější australský protějšek, v mnoha ohledech je však pozoruhodnější.
18 fotografií
ČlánkyNa světě je něco přes 20 míst, odkud kdy rakety odstartovaly do vesmíru. Ale všechna patří vládám nebo vládním agenturám. První soukromý kosmodrom světa bude úplně jiný: elegantní, zábavný a hlavně architektonicky dechberoucí.
9 fotografií
ČlánkyV minulém, šestém díle seriálu jsme se začali zabývat tím, jak se v populární kultuře postupně začaly na mayskou kulturu nabalovat esoterické obsahy. V tomto díle se podíváme na vztah Mayů k psychedelickým drogám.
SPECIÁL: Mayský kalendář - rok 2012Poslední dobou stoupá v souvislosti s předpověďmi o konci světa v roce 2012 zájem o staré mezoamerické kalendáře, zvláště o mayský a aztécký. Jaký byl mezi nimi vlastně rozdíl?
ČlánkyPřijeli jsme na jedno z nejchladnějších míst na Zemi, abychom pátrali po tvorech, kteří přežívají ve žhnoucím horku. Tam, kde je čtyři měsíců neustálý den plný světla, hledáme živé tvory přebývající v naprosté temnotě. Vítejte ve světě naruby na antarktické hoře Mt. Erebus
16 fotografií
SPECIÁL: Antarktický projektSeriál National Geographic Channel Nezkrocená Amerika nabídne nejúchvatnější záběry divočiny a boje o přežití z hor, pouští, pobřeží i lesů Severní, Střední a Jižní Ameriky.
11 fotografií
ČlánkyV minulém, pátém díle seriálu jsme ukázali, jak se v populární kultuře postupně začaly na mayskou kulturu nabalovat esoterické obsahy. V následujících několika dílech se budeme tímto procesem zabývat hlouběji a ukážeme si, odkud pocházejí mýty spojující Maye s různými tajemnými fenomény, jako je globální změna vědomí, psychedelické drogy, astrologi
ČlánkyZříceniny mayského města vám odhalí jednu zajímavost za druhou: genocidu 12 milionů indiánů, představení opeřeného hada nebo hřiště, která bývala dějištěm krvavých her.
ČlánkyV minulém (3.) díle Mayského speciálu jste se dozvěděli pomocí rekonstrukce mayských nápisů, co by nám asi dnes pověděli sami Mayové, kdybychom měli možnost se jich na rok 2012 zeptat. V tomto díle se dozvíme, jak fenomén vůbec vznikl a odkud náš zájem o něj pochází.
ČlánkyDalší předkolumbovské město nejspíš padlo za oběť místnímu bezohlednému těžařskému průmyslu. Mexičtí novináři a odborníci bijí na poplach a upozorňují, že v chiapaském Tortugueru pravděpodobně přímo před zraky úřadů dochází k nevratné devastaci kulturního dědictví.
ČlánkyTaké v dubnovém vydání přinášíme čtenářům články, které zaujmou svými texty i fotografiemi. Hlavním tématem čísla je ztroskotání Titaniku. V článku Skrytý Titanic budete mít možnost zhlédnout nejnovější exkluzivní fotografie proslulého vraku. V článku K2: Nebezpečí a tužby na divoké hoře si přečtete příběh Gerlinde Kaltenbrunnerové, první ženy na světě, která dokázala vystoupit na všech 14 osmitisícovek bez umělého kyslíku. V článku Neduchovní duchové se dozvíte, že v Africe maska proměňuje smrtelníky v bohy a má i politický význam. Úchvatné fotografie divokých plameňáků si prohlédněte v článku Jeden jako druhý. Uprchlí otroci vybudovali v srdci Brazílie tisíce skrytých vesnic. Dnes se snaží získat práva ke své půdě. Přečtěte si víc v článku Kde vládli otroci. A v rubrice Česká mozaika se dozvíte, jak se proměnila meteorologie.
ČlánkyČlánky na téma „proč se zhroutila mayská civilizace“ se objevují na stránkách novin i časopisů i na internetu v podstatě každou chvíli. Spekulace o příčinách jsou nezřídka plné polopravd a mýtů a někdy prozrazují více o osobním světonázoru daného autora než o mayské kultuře samotné.
ČlánkyV minulém díle seriálu jsme si představili počátky „fenoménu 2012“ a staré vědecké spekulace, které jim daly podnět. Nyní je čas prověřit si podrobněji, co vlastně o tomto datu vyprávějí samy mayské nápisy – a zkusit z nich rekonstruovat, co by nám dnes asi pověděli sami Mayové, kdybychom měli možnost se jich na rok 2012 zeptat.
SPECIÁL: Mayský kalendář - rok 2012Sice už je po masopustním veselí, ale přesto jsme se rozhodli podělit se s vámi o fotografie a postřehy z masopustu z malé jihočeské vesnice. Může docela slušně konkurovat masopustu v Mexiku, který vám nedávno svými fotografiemi přiblížila Líba Taylor.
10 fotografií
ČlánkyV únoru roku 1978 bylo v hlavním městě Mexika v ruinách Hlavního chrámu objeveno jedno z nejslavnějších aztéckých sochařských děl, takzvaný kámen Coyolxauhqui. Je na něm reliéf rozsekaného těla po zuby ozbrojené mladé bohyně, která si troufla postavit se strašlivému aztéckému bohu Slunce.
ČlánkyV roce 2000 oběhly celý svět fotografie obřích krystalů sádrovce v jejich původním prostředí, v jeskyni Naica kdesi v mexické poušti. Krystaly jsou největší na světě a dosud ani nevíme, jak je jeskyně veliká.
ČlánkyMexičané si dávají na oslavách záležet. Pestrobarevné kostýmy, historická výzbroj, hudba, ale i výborná mexická kuchyně a tequila. Některé oslavy připomínají i koloniální minulost.
10 fotografií
ČlánkyDne 9. prosince 2011 úspěšně vyvrcholilo několikaleté úsilí českých jeskynních potápěčů. V 11 hodin místního času se na mexickém poloostrově Yucatán podařilo objevit propojení zaplavených jeskynních systémů Tux Kupaxa a K‘oox Baal a vytvořit tak jediný gigantický celek s názvem K´oox Baal.
ČlánkyCestovatelka a fotografka Líba Taylor nás tentokrát zavede do Mexika, do části, navštěvované hlavně kvůli starým mayským stavbám. Když si však pronajmete auto, dá se toho vidět a stihnout mnohem víc…
14 fotografií
ČlánkyZříceniny Teotihuacanu v Mexiku patří k nejzajímavějším a zároveň nejtajuplnějším svědectvím života prastarých civilizací. Jedno z tajemství bylo možná právě nedávno rozluštěno.
4 fotografie
ČlánkyRevoluce požírá své děti. V případě Lva Trockého to platí bezezbytku. Spolu s Leninem z Ruska udělal bolševický stát a soudruzi, jak je jejich dobrým zvykem, ho později zabili. Dům v Mexiku, ve kterém se to stalo, slouží dnes jako muzeum.
ČlánkyDva obyčejní kluci a staré embéčko. Tak trošku hec, tak trošku pokus o navázání na tradici Hanzelky a Zikmunda. A hlavně nápad, který na sto procent vyšel.
ČlánkyDálkové migrace živočichů byly, podobně jako turistika, dosud všeobecně považovány za prostředek šíření choroboplodných zárodků. Opak je však pravdou.