ŠTÍTEK: Milán

Původně bílá váza ve tvaru holínky od Maxima Velčovského, později rozšířená v mnoha barevných variantách.
Tahle diplomová práce byla opravdu na výbornou. Jestli ji Maxim Velčovský, tehdejší student na pražské UMPRUM, před dvaceti lety skutečně dostal, není vlastně až tak důležité. Noblesní keramická váza Waterproof, která je věrnou kopií obyčejné gumové holínky, se stala fenoménem v Česku i zahraničí. A ze studenta, který se nebál experimentů, vyrostla v podobě Maxima Velčovského jedna z nejvýraznějších osobností současného českého designu.
7 fotografií

Porcelánové holinky studenta provokatéra si svět zamiloval

Věda a technika
Na 15 tisíc lidí si nenechalo ujít hlavní pouť na Svatém Antonínku
Více než tisíc aut parkujících na louce pod vrcholem Sv. Antonínka ze severní strany od Ostrožské Lhoty, další bezmála tisícovka na katastru Blatnice pod Sv. Antonínkem, k tomu desítky stánků s jídlem i desítky pouťových atrakcí z jižní strany poutního místa, stovky cyklistů i pěších, tři mše svaté pod širým nebem a to vše za ukázkově letního slunečného počasí.
50 fotografií

VIDEO: Na 15 tisíc lidí si nenechalo ujít hlavní pouť na Svatém Antonínku

Slovácko
Klokan Milan a jeho rodina patří chovateli ze Mšena.
/FOTOGALERIE/ Australan ze Mšena, klokan Milan, který se vydal do světa, se stále ještě nevrátil domů. Svobody ve volné přírodě si užívá už druhý týden. „Hlady neumře, trávy je všude dost,“ říká chovatel Pavel Vidman. Podle svědků, kteří se ozývají na sociálních sítích, by se měl vačnatec pohybovat kolem města. Mnohdy ale u silnic, které pro něho mohou být nebezpečné. Řidiči by měli být opatrní hlavně po soumraku a v noci.
7 fotografií

Kde se touláš, Milane? Mšenský klokan je stále na útěku, v přírodě nestrádá

Mělnicko
Ilustrační foto.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V létě míří do Prahy množství turistů zvědavých na historické památky. I když se zástupci města snaží budovy zpřístupnit i pro vozíčkáře a lidi s omezenou pohyblivostí, zůstávají stále bariéry, kterých se zbavit nejde. Podle Pražské organizace vozíčkářů se objevují chyby v bezbariérovosti spíše z neznalosti než cílené ignorace potřeb lidí na vozíku.
19 fotografií

Vozíčkáři v Praze. Dlažební kostky a spáry představují v centru města problém

Praha
Tříkolka kavárny Demaris.
/FOTO, ANKETA/ Ráno přijet na místo, během dne prodávat zboží zákazníkům, večer odjet. A další den nanovo. Tak bude vypadat každodenní režim foodtrucků, u nichž si lidé v Třebíči budou moci koupit přímo na ploše Karlova náměstí občerstvení. „Loni jsem podobný foodtruck viděl v Miláně a napadlo mě, že by bylo dobré něco takového zkusit i v Třebíči. A tak jsem koupil tohle autíčko,“ vysvětlil Martin Janík.
5 fotografií

Tříkolka a nákladní kolo. Už víme, jak budou vypadat první foodtrucky v Třebíči

Třebíčsko
Vodácká sezóna na Vltavě 2023 je oficiálně zahájená. Vodník se svým novým fraucimorem řeku odemkli v kempu Krumlov v sobotu 15. dubna.
Pár stupňů nad nulou, lezavo a mrholení. A k tomu průtok padesát kubíků. Zkrátka počasí na vodu nic moc. Ale i když se příroda rozhodla zahájení letošní vodácké sezóny bojkotovat, skalní milovníci splouvání se odradit nenechali. Na odemykání Vltavy se jich do kempu Krumlov v sobotu 15. dubna přece jen pár desítek sjelo a nad hladinou se neslo vodácké Ahój.
32 fotografií

VIDEO: Vltava je odemčená. Počasí ani velký průtok skalní vodáky neodradily

Regiony
Vodácká sezóna na Vltavě 2023 je oficiálně zahájená. Vodník se svým novým fraucimorem řeku odemkli v kempu Krumlov v sobotu 15. dubna.
/FOTO, VIDEO/ Pár stupňů nad nulou, lezavo a mrholení. A k tomu průtok padesát kubíků. Zkrátka počasí na vodu nic moc. Ale i když se příroda rozhodla zahájení letošní vodácké sezóny bojkotovat, skalní milovníci splouvání se odradit nenechali. Na odemykání Vltavy se jich do kempu Krumlov v sobotu 15. dubna přece jen pár desítek sjelo a nad hladinou se neslo vodácké Ahój.
32 fotografií

Vltava je odemčená. Počasí ani velký průtok skalní vodáky neodradily

Českokrumlovsko
V Třebíči budou fungovat sdílená kola. Takto vypadají ta, která si lze půjčit ve francouzském Toulouse.
Prvního dubna nastane v Třebíči revoluce v dopravě. Nejedná se o apríl, ač by tomu toto datum nasvědčovalo. Ten den totiž začne ve druhém největším městě na Vysočině fungovat služba sdílených kol. Tedy stojanů s bicykly, které si bude moci každý pomocí aplikace v telefonu někde ve městě vypůjčit, a na jiném místě vrátit. Takzvaný bikesharing není nová myšlenka, někteří Třebíčané jsou k ní však skeptičtí.
35 fotografií

Sdílená kola v Třebíči začnou fungovat na apríla. Jsou tu kopce, namítají místní

Třebíčsko
Nezapomenutelný první týden odborné praxe ve španělské metropoli má za sebou třicet žáků Střední školy průmyslové v Krnově, kteří se vydali poslední lednovou neděli 2023 na čtrnáct dní na odbornou praxi do španělské metropole.
Nezapomenutelný první týden odborné praxe ve španělské metropoli má za sebou třicet žáků Střední školy průmyslové v Krnově, kteří se vydali poslední lednovou neděli 2023 na čtrnáct dní na odbornou praxi do španělské metropole.

Zdravice žáků SŠP Krnov z Barcelony

Čtenář reportér
Novoborský Lasvit ohromuje v Ženevě obří ledovou jeskyní z křišťálu
Luxusní prostředí ženevského butiku slavné firmy Cartier nyní ještě vylepšili návrháři a skláři z novoborské společnosti Lasvit. Aby se tam bohatí zákazníci cítili výjimečně, čeští tvůrci pro obchod vytvořili několik svítidel a zejména unikátní „ledovou chodbu“ z českého křišťálového skla. Ta pokrývá téměř 55 metrů čtverečních stěn, stropu a dveří.
29 fotografií

Ledová jeskyně z křišťálu. Dílo českých sklářů rozzářilo ženevský butik Cartier

Podnikání
Novoborský Lasvit ohromuje v Ženevě obří ledovou jeskyní z křišťálu.
Luxusní prostředí ženevského butiku slavné firmy Cartier nyní ještě vylepšili návrháři a skláři z novoborské společnosti Lasvit. Aby se tam bohatí zákazníci cítili výjimečně, čeští tvůrci pro obchod vytvořili několik designových svítidel a zejména unikátní „ledovou chodbu“ z českého křišťálového skla. Ta pokrývá téměř 55 metrů čtverečních stěn, stropu a dveří.
29 fotografií

Obří ledová jeskyně z křišťálu. Novoborský Lasvit ohromuje u Cartiera v Ženevě

Českolipsko
Ukrajinské SC Prometey Dnipro
Legislativní změny na Ukrajině od 1. ledna 2023 znamenají stop účasti ukrajinského mistra SC Prometey Dnipro v další fázi české Uniqa extraligy žen a Ukrajinky s okamžitou a definitivní platností již do nadstavbové části, která pro ně měla začít v pátek 27. 1. pikantním soubojem s Prostějovem, nezasáhnou. Jejich posledním domácím vystoupením tak bude úterní zápas v CEV Champions League, kdy 31.1. od 18 hpdin hostí italského mistra uplynulé sezony, volejbalistky týmu Vero Volley Milano. To je aktuálně první ve skupině B aktuálního ročníku Ligy mistryň a v domácí Serii A1 okupuje 4. místo. První vzájemné střetnutí Italek a Ukrajinek v Miláně dopadlo jasně pro domácí poměrem 3:0 na sety.

Dnipro se rozloučí s Klimeškou zápasem v Lize mistryň v úterý 31.ledna

Ostatní sporty
Italská policie - ilustrační foto.
V lese u italského města Avio, které se nachází v Tridentsku, bylo nalezeno tělo muže s českými doklady. Uvedl to místní deník il Dolomiti. Podle informací tisku bylo mrtvému 47 let a jeho totožnost italská policie ověřuje u českých orgánů. České ministerstvo zahraničí ČTK potvrdilo, že italská policie kontaktovala generální konzulát v Miláně kvůli nálezu pozůstatků, které by mohly patřit českému občanovi.

V italském Tridentsku nalezli tělo muže s českými doklady

Státy EU
Tenista Jiří Lehečka děkuje milánskému publiku za podporu na Turnaji mistrů pro hráče do 21 let
Své poslední vystoupení před milánským publikem nezvládl, přesto bude z italské metropole odjíždět jako vítěz. Minimálně v očích nadšených českých fanoušků u televizních obrazovek. Vidět mužského zástupce ve finále turnaje, navíc takhle prestižního? To už by i tenisoví pamětníci museli oprášit historické bichle. Až se náhle objevil pokorný mladík Jiří Lehečka, pilně kráčející za svým dětským snem.
28 fotografií

Porážka, která hřeje na srdci. Jak talent Lehečka vrátil mužskému tenisu hrdost

Tenis
GAC Barchetta je dvoumístný sportovní vůz.
/AKTUALITA/ Jeden z nejznámějších čínských výrobců automobilů GAC (Guangzhou Automobile Group) otevřel v Miláně své první designové centrum v Evropě. Společně se studii v Los Angeles a Šanghaji vytvoří GAC R&D CENTER EUROPE globální ekosystém, který bude navrhovat auta budoucnosti. V něm budou působit profesionálové, kteří se věnují designu vozidel, zážitkům a vizuálnímu image značky.
18 fotografií

Čínská automobilka má designové centrum v Miláně. Navrhuje tam auta budoucnosti

Automagazín
Jiří Lehečka si na závěr sezony vyzkouší prestižní turnaj Next Gen Finals.
Má za sebou první rok v elitní stovce světového žebříčku. Mezi hvězdami současnosti vůbec nezklamal, zahrál si na všech čtyřech grandslamech sezony a za odměnu se v příštím týdnu ukáže na setkání nejlepších tenistů do 21 let. „Beru to jako velké zadostiučinění a sladkou odměnu za tu roční dřinu,“ prozradil v rozhovoru pro Deník, kde se mimo jiné rozpovídal o vzácném setkání se slavným Novakem Djokovičem.
28 fotografií

Česká stopa na Turnaji mistrů. Klidně můžu vyhrát, tvrdí tenisový talent Lehečka

Tenis
Na archivním snímku zápas Viktoria U19 - Bayern U19 3:3, 12. října 2022.
Jako předvoj prvního mančaftu nastoupí ve středu od 14 hodin proti milánskému Interu devatenáctka Viktorie Plzeň v UEFA Youth League. A jejím cílem bude přiživit naději v boji o postup ze skupiny. Tabulku vede jasně Barcelona, ale zbývající tři celky jsou na tom téměř stejně, jen italský celek má o bod víc.

Junioři Viktorie budou hrát o postupovou naději

Fotbal