ŠTÍTEK: Milán

Vystoupení Exp(o)edice
Galerie ožívajících divadelních rekvizit, vzbuzujících vzpomínky na doby minulé i budoucí. Za doprovodu živé hudby se spolu s herci a akrobaty účastníci prošli světem obřích loutek, kinetických objektů, akrobatického kola, kilometrů optických vláken i živého ohně a mohli tak společně společně probouzet příběhy, které se začali psát na světových výstavách Expo v Šanghaji, Miláně i Dubaji a na dalších putováních po divadelním světě.
16 fotografií

Obří loutky, oheň nebo létající akrobaté. Divákům z představení spadla brada

Čtenář reportér
Chodci, běžci a cyklisté v městské zelené oblasti CityLife v Miláně
Hlučné kolony střídají tiché aleje lemované vzrostlými stromy, parkující auta zase předzahrádky plné nočního života. Dopravní tepny v některých světových městech se pomalu ale jistě proměňují v oázy pro pěší a cyklisty. Britská BBC vyprofilovala čtyři světové metropole, které během pandemie a po ní provedly jedny z nejodvážnějších změn, které mají centra proměnit v místa prakticky bez aut.
4 fotografie

Když je chodec na prvním místě. Čtyři světová města již dala stopku autům

Svět
Pohár pro vítěze Ligy mistrů je k vidění na výstavě Baník Expo v Ostravě. A to do 25. září 2022.
/FOTOGALERIE/ Fanoušci Baníku Ostrava ji mohli vidět před ligovým utkáním s Brnem v prostorách, kde se konala autogramiáda hned několika klubových legend. O co šlo? O slavnou fotbalovou trofej – pohár pro vítěze Ligy mistrů! Nyní mají možnost si ji všichni zájemci prohlédnout a třeba se s ní i vyfotit na výstavě Baník Expo, jejíž součástí bude do 25. září.
30 fotografií

Přijďte se podívat! Pohár Ligy mistrů je v Ostravě nově součástí výstavy Baníku

Fotbal
Trenér Barcelony Pep Guardiola.
Kdo alespoň maličko rozumí fotbalu, musí znát Pepa Guardiolu. Úspěšný kouč poprvé přijel do Prahy jako kouč Barcelony před jedenácti lety. Slavil tu výročí, potkal Pavla Srníčka. Mimochodem, katalánský velkoklub opustil krátce po zápasech s Plzní - na konci sezony. Přečtěte si rozhovor, jenž vyšel v Deníku v roce 2011.
14 fotografií

VZPOMÍNKA: Guardiola slavil v Praze výročí a potkal Srníčka

Fotbal
Tomáš Paclík, majitel FC Viktorie Plzeň, člen výkonného výboru a kandidát na předsedu FAČR odpovídal v sobotu v budově Plzeňského deníku na otázky čtenářů při online rozhovoru.
Pátý zápas Plzně v Lize mistrů byl pro mužstvo klíčový - vítězstvím nad Borisovem (1:0) udělal obří krok k postupu do jarní fáze Evropské ligy. Tehdy začal majitel klubu Tomáš Paclík řešit stadion. Přečtěte si rozhovor vydaný v roce 2011 (arénu nakonec na západě Čech opravdu stihli otevřít na duel s Schalke).

VZPOMÍNKA: Když se řešil stadion. Paclík snil o Evropské lize v Plzni

Fotbal
Záchranářský vrtulník nad ledovcem Punta Rocca u města Canizei v italských Dolomitech
Bilance nedělního sesuvu ledovce na hoře Marmolada se zvýšila na deset mrtvých, po jednom pohřešovaném se stále pátrá. Podle úřadů jsou udávané počty „téměř konečné“. Do města Canazei přicestovali podle místních úřadů příbuzní dvou Čechů, kteří při sesuvu zahynuli. Pátrací týmy z místa neštěstí vyzvedly další lidské pozůstatky a předměty, které patřily obětem, napsala agentura ANSA.

Počet obětí sesuvu ledovce vzrostl na deset. Úřady: Bilance je téměř konečná

Státy EU
Záchranářský vrtulník - ilustrační foto
Český horolezec dnes ráno zemřel v italských Alpách při výstupu na horu Ortles (německy zvané Ortler). Informaci agentury APA potvrdila Mariana Wernerová z odboru komunikace českého ministerstva zahraničí. Horolezec podle médií spadl zřejmě z výšky asi 400 metrů. Wernerová uvedla, že byl v horách s větší skupinou českých turistů a ostatní by měli být v pořádku. Jde o třetí úmrtí českého občana v horách na severu Itálie za poslední čtyři dny.

V italských Alpách zemřel český horolezec. Zřítil se z výšky 400 metrů

Státy EU
Velká evropská letiště po pandemii kolabují, může za to především nedostatek personálu. Ilustrační foto
Velká evropská letiště po pandemii kolabují. Může za to především nedostatek personálu. V době pandemie totiž vedení evropských letišť, a i aerolinky propustily desítky tisíc zaměstnanců a nedaří se volná místa rychle obsazovat. Své o tom ví pan Tomáš Mikeška z Kolína. Ten měl odletět se svojí rodinou v neděli odpoledne z italského Milána. Neodletěl. „Přišel nám mail, že se let ruší a že náhradní bude den poté v 18.05 hodin,“ popisuje. Bližší instrukce příchozí zpráva neobsahovala.

Zrušili jim let, cestujícím nikdo nepomohl. Desítky Čechů uvízly v Miláně

Česko a EU
Velká evropská letiště po pandemii kolabují, může za to především nedostatek personálu. Ilustrační foto
Velká evropská letiště po pandemii kolabují. Může za to především nedostatek personálu. V době pandemie totiž vedení evropských letišť, a i aerolinky propustily desítky tisíc zaměstnanců a nedaří se volná místa rychle obsazovat. Své o tom ví pan Tomáš Mikeška z Kolína. Ten měl odletět se svojí rodinou v neděli odpoledne z italského Milána. Neodletěl. „Přišel nám mail, že se let ruší a že náhradní bude den poté v 18.05 hodin,“ popisuje. Bližší instrukce příchozí zpráva neobsahovala.

Rodina z Kolína uvízla v Miláně. Zrušili jim let, pomoci se nedočkali

Kolínsko
Eliáška v Kamenickém Šenově.
Opera La Scala v Miláně, paláce v Paříži a New Yorku, vyhlášené hotely a divadla či operní dům Teatro dell'Opera v Římě. Taková místa osvětlovaly nejluxusnější lustry vyrobené v bývalé továrně na křišťálové lustry firmy Elias Palme v severočeském Kamenickém Šenově. Po ukončení provozu v druhé polovině 20. století začala chátrat, lesk a sláva postupně zašly a z továrny se stala jedna z nejznámějších ruin v Libereckém kraji. 
32 fotografií

Secesní perla stále chátrá. Eliáška v Kamenickém Šenově čeká na nový začátek

Regiony
Tomáš Satoranský
Už jenom sto dnů zbývá do jedné z největších basketbalových akcí na území Česka. Praha bude spolu s Milánem, Kolínem nad Rýnem a Tbilisi hostit jednu ze základních skupin mistrovství Evropy. Při této příležitosti přestřihli hlavní představitelé českého basketbalu spolu s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem pásku a symbolicky tak zahájili odpočítávání.
7 fotografií

Domácí mistrovství Evropy? Satoranský: Velká výzva, role favorita se nezalekneme

Ostatní sporty
Joaquin Pinto, obraz Inkvizice
K jedné z nejkontroverznějších kapitol v dějinách katolické církve patří působení tzv. Svaté inkvizice, tedy vyšetřovacích tribunálů, které se měly vyrovnat s otázkou kacířství. Inkviziční výslechy za použití mučení dodnes varují, jak snadno a jak krutě se dá zneužít svěřená či získaná moc. Jejich podobu výrazně ovlivnila papežská bula Ad extirpanda, vyhlášená veřejně ve středu 15. května 1252.
14 fotografií

Temné výročí: Před 770 lety povolil papež u výslechů mučení, mělo svá pravidla

Svět
Zástupci břeclavské tiskárny Etiflex převzali ve středu večer v italském Miláně prestižní ocenění. Etikety z jejich produkce zabodovaly v celosvětové soutěži.
/FOTO/ Saka, zářivé dámské róby a úsměvy. Blesky fotoaparátů na pódiu a velká sláva. Zástupci břeclavské tiskárny Etiflex převzali ve středu večer v italském Miláně prestižní ocenění. Etikety z jejich produkce zabodovaly v celosvětové soutěži. „Právě si užíváme slavnostní galavečer v Miláně, kde přebíráme ocenění za nejlepší světové etikety WorldStar Awards. Titul získaly etikety Zahradnická fakulta MENDELU a Zuřivec & Vinařství Filip Mlýnek. Obě vítězné etikety navrhoval Aleš Sadil. Aleši, děkujeme,“ podělili se Břeclavští o svůj úspěch s přáteli na sociální síti.
2 fotografie

Velká paráda. Břeclavští převzali v Miláně prestižní ocenění za etikety

Břeclavsko
Uprchlíci v Institutu pro veřejnou správu Praha v Benešově.
Výšková osmipodlažní budova Institutu pro veřejnou správu Praha se zvedá ze zeleně hned vedle benešovského fotbalového stadionu na okraji města. Běžně tam zajišťují vzdělávací programy pro úředníky územních samosprávných celků nebo prohlubování jejich kvalifikace či školení zaměstnanců vykonávajících státní správu. Teď má objekt ale i humanitární poslání.
64 fotografií

FOTO: Azyl pro uprchlíky z Ukrajiny. V Benešově se dělí o místo s úředníky

Benešovsko