ŠTÍTEK: Milán

Opravená barokní sýpka v Ludéřově s novým vstupem.
Rozpadající se barokní sýpka bývala dlouhá léta ostudou drahanovické místní části Ludéřov, vesnice asi 15 kilometrů západně od Olomouce. Několika místním občanům, milovníkům historie, ale nebyl její osud lhostejný. Založili spolek U nás, sýpku od obce převzali a pustili se do její záchrany. Během několika let se jim podařilo vybudovat kulturní a společenské centrum, které každoročně láká spoustu turistů ze širokého okolí.
21 fotografií

Barokní sýpku u Olomouce měli zbourat. Nadšenci z ní udělali tento skvost

Olomoucko
Jan Faltejsek vyhrál pro Pavla Tůmu dostihl v italském Miláně
Úspěšný dostihový trenér Pavel Tůma z Dvorců u Bruntálu nominoval své dva svěřence do italského Milána. Ti si nevedli vůbec špatně. Výsledkem bylo první a čtvrté místo. V neděli v Mostu se připsal další úspěch, když Devoir Rien vyhrál.

Trenér Pavel Tůma sbíral úspěchy v Itálii

Ostatní sporty
Jiří Mašek, cyklistický reprezentant z Loun.
Na jeho příběh už dávno usedl prach, jen málokdy se stane, že ho někdo setře. Lounský cyklista Jiří Mašek upadl v zapomnění, byť byl v padesátých letech na dráze jedním z nejperspektivnějších závodníků. Stal se v jízdě tandemů s Ladislavem Foučkem akademickým mistrem světa, měl slibně rozjetou kariéru. Na konci léta 1955 ale tragicky zahynul v Itálii. Bylo mu pouhých 24 let.

Lounský cyklista Mašek našel smrt v Itálii. Nesměla za ním ani jeho snoubenka

Ostatní sporty
Petr Špulák nastupuje do utkání s Ankarou.
/ROZHOVOR/ Koncentrovaný a téměř bezchybný výkon podali pražští Lvi v úvodním semifinále Vyzývacího poháru. Turecké favority vyprovodili ze své palubovky za 81 minut po výsledku 3:0. Za týden v Ankaře jim k senzačnímu postupu schází zisk dvou setů, v případě prohry 0:3 či 1:3 úspěch v tom dodatečném – zlatém. Tohle všechno byste bezprostředně po utkání z tváře talentovaného blokaře Petra Špuláka těžko vyčetli. Zatímco všichni křepčili, on zachoval výraz pokerového hráče. „Ještě jsem v zápase. Jakmile se začne hrát, soustředím se jen na výkon,“ vysvětlil osmnáctiletý volejbalista.
7 fotografií

Blokař Lvů Petr Špulák prorokuje: Dva sety dáme a postoupíme do finále

Ostatní sporty
Nově vzniklé vilové domy na brněnském Červeném kopci.
/VIZUALIZACE/ Dosud oblast slouží hlavně zahrádkářům, kteří tam nacházejí klid uprostřed rušného města. Do budoucna je mají nahradit obytné domy zcela proměňující charakter lokality. Mezi zahrádkami na brněnském Červeném kopci vzniká pod rukama stavbařů dvojice unikátních domů, pod nimiž jsou podepsání místní architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof. A čím jsou zajímavé? Rostou jakoby ze skály.
23 fotografií

Červený kopec v Brně zčervená: ze skály mezi zahrádkami už rostou nové domy

Brněnsko
Karel Zelenka
Narodil se v Lounech, pětkrát se stal krasobruslařským šampionem své země, startoval i na olympijských hrách a dalších vrcholných podnicích. Karel Zelenka ale všechny úspěchy vybojoval jako Ital, s rodiči totiž v roce 1989 emigroval právě na jih Evropy. 

Slavní rodáci z Lounska: Karel Zelenka

Ostatní sporty
Sedmimetrová loutka anděla v doprovodu artistů prošla 29. 11. 2020 centrem Prahy a zahájila festival pouličního divadla Za dveřmi.
Symbol Vánoc, ale také naděje, bezpečí a ochrany se spolu s doprovodem artistů pozdravil s Pražany na Staroměstském náměstí a jeho okolí. „Máme radost, že se nám podařilo najít bezpečnou formu zahájení adventu. Naprostá většina předvánočních kulturních akcí musela být zrušena, nápad zjevujících andělů v ulicích města se nám proto moc líbil,“ říká radní pro kulturu Hana Třeštíková.
7 fotografií

OBRAZEM: Centrem Prahy prošel obří anděl, zahájil festival pouličního divadla

Volný čas