ŠTÍTEK: minerální voda

Nehoda se stala v úseku dočasného zúžení kvůli opravě povrchu komunikace.
Hořešovičky - Kamion naložený minerálními vodami ve skleněných láhvích sjel mimo komunikaci a skončil s vysypaným nákladem v příkopu. Nehoda se stala ve čtvrtek kolem šesté hodiny ranní na hlavním tahu z Chomutova na Prahu kousek za sjezdem z silnice I/7 na Hořešovičky. V tomto je místě je navíc komunikace kvůli opravě povrchu zúžená. 

U Hořešoviček havaroval kamion, vysypal náklad minerálek

Nehody
Prameník zvaný Kaplička nyní slouží některým občanům, kteří kolem něho procházejí nebo projíždějí po cyklostezce, jen jako místo k zastavení, aby si přečetli vývěsku na jeho uzamčených dveřích.
Náchod - Uzavřený pramen běloveské minerální vody Ida, který do podzimu minulého roku vyvěral v areálu někdejších vyhledávaných Běloveských léčebných lázní, neteče. Nevytéká ani z trubek přímo u řeky Metuje.

Pramen běloveské minerálky Idy "mlčí"

Náchodsko
ALEJ K MINERÁLCE je alejí často navštěvovanou. Lidé ji využívají k cestě z práce i do práce, ale především k rekreačním procházkám.
Tachov – S obavami a se strachem chodí některé ženy alejí v Tachově k Minerálce. Procházka příjemným a jinak klidným prostředím se tak pro ně stává cestou, kde se necítí dobře a raději jdou s doprovodem.

Ženy mají v alejích strach

Tachovsko
pramen v Dolních Pasekách
Dvouměsíčním půstem si prošel pavilon minerálního pramene v Dolních Pasekách u Aše. Ten má za sebou první část rekonstrukce. Nyní ho milovníci minerálek mohou opět navštívit.

Léčivý pramen v Pasekách opět teče

Chebsko
STAROSTA Náchoda Jan Birke (vpravo) spolu s místostarostou Tomášem Šubertem ukazují, kde by měly být nové vrty, z nichž by se čerpala minerálka do nově plánovaných Malých lázní.
Náchod - Hamletovskou otázku: „Být, či nebýt?" se rozhodla v otázce prameníku zvaného Kaplička, vydávajícího od roku 2011 až do loňského podzimu občanům z Náchoda i širokého okolí vyhledávanou minerální vodu Ida, rozseknout jednou provždy náchodská radnice.

Prameník Kaplička už radnice nespustí

Náchodsko
Prameník kyselky Ida v Bělovsi.
Náchod - Známý prameník v areálu zdejších soukromých lázní necháme lázním a na svých pozemcích si letos vybudujeme prameník minerálky Ida vlastní. Náchodská radnice se tímto způsobem rozhodla rozseknout kauzu vody z prameníku Jakub zamořeného arzenem, na kterou před dvěma týdny upozornil Deník. V tom případě ale budou ve městě prameníky dva: Lázně totiž chtějí už na jaře znovuzprovoznit původní prameník, který mezitím převzaly od města do své správy.

Město se seklo? Prameník otevřou Běloveské lázně

Náchodsko
Malé lázně v Bělovsi.
Náchod - Mnozí obyvatelé Náchoda by si určitě přáli, aby se městu vrátil někdejší věhlas oblíbených lázní, kam si v minulosti lidé jezdili léčit své nemoci srdce, cév a mnoha dalších chorob. S nelibostí hledí na chátrající objekty stojící v areálu kdysi vyhledávaných městských lázní. A cítí, že letité spory vedení města s vlastníky těch stávajících určitě dobrému jménu Náchoda nepřidávají.

Město Náchod postaví nově tzv. Malé lázně

Náchodsko
Ilustrační foto
Praha - Češi loni pili méně minerálních vod a nealkoholických nápojů. Podle údajů Českého statického úřadu (ČSÚ) se spotřeba snížila o 15 litrů na 249 litrů ročně na obyvatele, což je nejméně od roku 2002. Pokles o čtyři litry byl u minerálních vod, sodových vod i limonád. Zbývající třílitrový pokles činily ostatní nápoje.

Češi loni vypili nejméně nealkoholických nápojů od roku 2002

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Nápojářská firma Ondrášovka si stěžuje Evropské komisi na společnost Karlovarské minerální vody (KMV), kterou viní z dlouhodobého zneužívání dominantního postavení na trhu. Podle v pátek zveřejněného tiskového prohlášení Ondrášovky se stížnost týká výroby a prodeje stolových a minerálních vod na území Česka a Slovenska s přesahem na další země středoevropského regionu. KMV zatím o stížnosti nic nevědí.

Ondrášovka si v Bruselu stěžuje na Karlovarské minerální vody

Ekonomika
Vyhlášení se zúčastnil i Zdeněk Pohlreich
Praha - Ve čtvrtek 19. listopadu v Galerii Louvre vyhlásil moderátor Lukáš Hejlík výsledky letošního ročníku ankety Mattoni Restaurace roku, kterou pořádají gastronomický průvodce RESTU a minerální voda Mattoni. Z více než 4600 zapojených restaurací se na absolutní špičce české gastronomické scény umístilo pražské Café Savoy z restaurační sítě Ambiente. Podniky prostřednictvím mobilní aplikace a portálu RESTU hodnotilo po celý rok desítky tisíc hostů. Právě 70 000 recenzí od skutečných návštěvníků restaurací jsou to, co z Mattoni Restaurace roku dělá unikátní hlasování - výběr těch nejlepších podniků tak, jak je vidí jejich opravdoví hosté.

Uživatelé průvodce RESTU rozhodli: Mattoni restaurací roku 2015 je Café Savoy

Ekonomika
Běloveský prameník.
Náchod - Koncem září vyschly pípy v prameníku, kde se čepovala oblíbená kyselka Ida, o kterou se vedly doslova boje. Kdo si chtěl načepovat do láhve, musel si nejdříve vystát dlouhou frontu. Důvodem odstávky bylo, že náchodští radní odsouhlasili výstavbu nového prameníku a vrty minerální vody.

Oblíbená minerálka Ida zatím nepoteče

Náchodsko
Nově opravený prameník v Bělovsi.
Náchod - Prameník v Bělovsi, v němž se ještě před nedávnem lidé vyzbrojení množstvím lahví a kanystrů téměř prali o oblíbenou kyselku Idu, zeje prázdnotou. Z důvodu obnovení stávající technologie včetně zkvalitnění čerpání vody musel být před měsícem uzavřený a na minerálku si bude třeba počkat přibližně až do Vánoc.

Kyselka Ida poteče asi až o Vánocích

Náchodsko
Termální park ve Velkých Losinách otevřel návštěvníkům.
Velké Losiny – Složením vody v termálním parku ve Velkých Losinách se zabývali policisté. A to na základě anonymního trestního oznámení, podle něhož bazény nejsou napuštěny přírodní termální vodou, ale pouze obyčejnou ohřívanou. Policisté věc prověřili, nic protiprávního nezjistili. Že by v bazénech byla jiná voda než termální, odmítli též hygienici a provozovatel vodního světa. Ten na neznámého pachatele podal trestní oznámení pro pomluvu.

Kvůli vodě v losinských termálech padají trestní oznámení

Zločiny a soudy
Na setkání amerických veteránů jsou vidět skuteční krasavci.
Tachov – Kdo měl v sobotu odpoledne štěstí, že se ocitl na silnicích v Tachově a okolí, mohl si připadat jako v Americe. Desítky kilometrů po tachovském okrese totiž najezdila kolona pravých amerických bouráků, především ze šedesátých a sedmdesátých let. Nechyběly mezi nimi ani skutečné legendy amerických silnic.

Minerálka patřila americkým bourákům

Tachovsko
Původní staré lázně v Bělovsi by se v příštím roce měly stát místem, kde vyroste areál s rekonstruovaným posledním zbytkem těchto lázní. Tam by mohlo být letní občerstvení s terasou. Na domek bude navazovat kolonáda s umístěním nového prameníku.
Náchod, Běloves - Kyselku Idu, o kterou se v prameníku vedou mnohdy doslova boje a čekají se dlouhé fronty, bude možné odebírat na dalším místě. S řešením provést nový prameník a vrty minerální vody přišli před nedávnem náchodští radní. Součástí bude vybudování stáčecího místa a pítka pro veřejnost. Nyní je však nutné ten stávající prameník na nějakou dobu uzavřít, což asi mnohé příznivce Idy nepotěší.
3 fotografie

Žízeň po Idě uhasí nový prameník

Náchodsko
Archivní záběr ze stáčírny minerální vody v Poděbradech.
Poděbrady /FOTOGALERIE/ - Unikátní minerální voda známá pro svou chuť i blahodárné účinky na lidský organismus. Tak je charakterizována minerální voda Poděbradka. K jejímu objevení došlo zcela náhodně. To se psal rok 1905, kdy kníže Arnošt Filip Hohenlohe z Schillingsfürstu pozval v období nekonečného sucha pruského proutkaře Karla von Bülowa, aby mu pomohl najít zdroj pitné vody.
13 fotografií

Poděbradku, pivo abstinentů, lidé pijí už dlouhých 110 let

Z okolí
Ilustrační foto
Během letošního parného léta měli výrobci balené vody dozajista důvod k radosti. Spotřeba vody ve všech podobách rostla a obchody nestačily plnit vyprazdňující se regály. Lidem bylo v podstatě jedno, jaký druh vody kupují, zvláště když teploměry atakovaly čtyřicítkovou hranici. Nyní již tak šílené teploty nehrozí, a každý se může při výběru balené vody lépe rozmyslet, co vlastně kupuje. Pro lidský organismus je přirozeně nejlepší taková voda, která je přímo z lůna přírody, neobsahuje žádné nežádoucí prvky a sloučeniny a neprošla žádnou chemickou úpravou. Zkrátka taková „živá" voda.

Není voda jako voda aneb existuje i živá voda?

Zdraví
Skupině Karlovarských minerálních vod se daří.
Karlovarský kraj - Skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) se v prvním pololetí letošního roku zvýšily prodeje o 31 procent. Obrat přesáhl 3,5 miliardy korun. Na rekordním růstu skupiny mají podíl dvě významné akvizice v Maďarsku i úspěch produktových novinek na domácím trhu. Informoval o tom generální ředitel KMV Alessandro Pasquale.

Skupině Karlovarských minerálních vod v pololetí vzrostl obrat

Podnikání
Ilustrační foto
Krnov (Bruntálsko) - Nápojářské skupině Kofola vzrostly v letošním prvním pololetí meziročně tržby o 11,1 procenta na 3,395 miliardy korun. Hrubý zisk se zvýšil o 25,2 procenta na 1,291 miliardy korun. Ukazatel EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) jí stoupnul o 46,4 procenta na 608,5 milionu korun. Kofola dnes tyto údaje poskytla ČTK. Podle ní se na hospodářském výsledku nejvíc podepsal březnový nákup slovinského výrobce minerálek společnosti Radenska.

Kofole vzrostly v pololetí tržby o 11,1 procenta, zisk o čtvrtinu

Ekonomika
O kyselku Idu je zájem i ve večerních hodinách.
Náchod, Běloves - Kanystry na kárkách, spousta plastových lahví v objemných taškách či několik plných přepravek. A ostré lokty k tomu. Tak se vybavují mnozí Náchodští i přespolní, když se vydávají pro oblíbenou kyselku Idu do prameníku v areálu zchátralých běloveských lázní.

Boje o Idu nekončí ani po setmění

Náchodsko
Kvůli Kyselce a některým budovám je opět rušno.
Kyselka - S občasnými výhradami byl kolem bývalých lázní Kyselka v podstatě dva roky klid. Obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka společně s Karlovarskými minerálními vodami vloni dokončila obnovu a kompletní rekonstrukci objektu Löschner, který v minulosti sloužil jako stáčecí provoz minerální vody. Obdobně se se proměnil dům Stallbury a práce pokračují. Přesto se nad bývalým lázeňským areálem znovu stahují mračna.

Kyselka je opět pod palbou

Karlovarsko
Ilustrační foto
Praha - Karlovarské minerální vody a.s. (KMV) koupily od italského výrobce lihovin Molinari majoritní podíl v Hanácké kyselce z Horní Moštěnice na Přerovsku. Informovaly o tom dnešní Hospodářské noviny (HN). Moštěnická firma dosud patřila společnosti P.K. Invest, ve které italská likérka vlastnila 70 procent akcí, zbylou třetinu měly KMV. Cenu transakce ani jedna z firem nekomentovala.

Karlovarské minerální vody koupily Hanáckou kyselku

Ekonomika
Alessandro Pasquale.
Karlovy Vary - Za první čtvrtletí roku 2015 dosáhla celá skupina firem Karlovarských minerálních vod (KMV) obratu 1,18 miliardy korun. Meziročně jde o nárůst o devět procent. Oznámil to generální ředitel KMV Alessandro Pasquale.

Skupině KMV rostl v prvním čtvrtletí obrat

Podnikání
Obec Lichnov investovala do vrtu, aby zkusila obnovit pramen minerálky. Podařilo se. Podle místních perlivá minerálka chutná, léčí žaludeční potíže a hlavně kocovinu. Může se z Lichnova stát lázeňská obec?
/FOTOGALERIE/ Obec Lichnov investovala do vrtu, aby zkusila obnovit pramen minerálky. Podařilo se. Podle místních perlivá minerálka chutná, léčí žaludeční potíže a hlavně kocovinu. Může se z Lichnova stát lázeňská obec?
4 fotografie

Nová minerálka z Lichnova léčí

Bruntálsko
Ilustrační foto
Střední Čechy - Rtuť teploměrů překračuje třicítku. Záchranáři upozorňují, že by se lidé neměli zbytečně vystavovat přímému slunci a měli by dostatečně pít. „Dospělý člověk by měl v horkých dnech vypít okolo třech litrů tekutin denně, a to hlavně vodu a minerálky. Zcela vyvarovat by se lidé měli alkoholu," konstatovala mluvčí Zdravotní záchranné služby Středočeského kraje Petra Effenbergerová.

Záchranáři: V horkých dnech pijte tři litry tekutin denně

Středočeský kraj
Profesionální barman Achim Šipl.
Praha - Nejlepší světoví barmani navštíví o víkendu 20. a 21. června Prahu, aby předvedli své umění v pátém ročníku Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2015. Reprezentanti z celkem 22 zemí představí své nové nealkoholické drinky v sobotním kole, nejlepších šest se probojuje do nedělní barmanské a hudební show a předvede své umění široké veřejnosti přímo na Staroměstském náměstí.

Šampionát v míchání nealkoholických koktejlů vyvrcholí festivalem

Praha
Ilustrační foto
Praha - Poplatek za odběr minerální vody z přírodního zdroje se od 1. července pro výrobce balených vod zvýší na dvojnásobek. Příslušné nařízení dnes schválila vláda. Kvůli navýšení poplatku podle vládního materiálu zřejmě stoupnou ceny balených vod, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) k tomu ale nevidí důvod. Podle Svazu minerálních vod zdražení dopadne zejména na menší výrobce, možná přestanou část zdrojů využívat a starat se o ně.

Balená voda zřejmě podraží. Vláda zvýšila poplatek za odběr minerálních vod

Ekonomika
Minerální prameny v Suché Lozi.
Slovácko /FOTOGALERIE/ – Sirkovica, Smraďačka, Slatina nebo Sirovátka. To jsou názvy některých minerálních pramenů, které vyvěrají v regionu Slovácka. Nejvíce jich najdou turisté na Uherskobrodsku. Známý a oblíbený je pramen v Suché Lozi. Uhličitá voda nazývaná Lozanka, Loza, Slovačka nebo Slatina je údajně vůbec jednou z nejstarších na Moravě.
14 fotografií

Minerální prameny na Slovácku

Volný čas
RODINY SPOLEČNĚ. Společnost Karlovarské minerální vody (zleva Antonio Pasquale , zprava Alessandro Pasquale) spojila síly v podnikání s maďarskou rodinou Levente Balogha (uprostřed), majitele společnosti Szentkirályi.
Karlovy Vary - Příběh italské rodiny Pasquale je tak trochu moderní podnikatelskou pohádkou. V Česku nejdříve zakotvili v Karlových Varech, potažmo v nedaleké Kyselce, aby s postupem let své „vodní království" rozšiřovali po celé zemi i za její hranice. Kdysi to bylo Rakousko, teď přišlo na řadu i Maďarsko.

Z Kyselky do Evropy

Podnikání