ŠTÍTEK: ministerstvo vnitra

Středočeští hasiči se dočkali zbrusu nové stanice. V Milovicích
Velká hasičská sláva se chystá na úterý 11. února v Milovicích na Nymbursku. Bude tam otevřena zcela nově postavená stanice Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. Rozšiřování sítě výjezdových základen profesionálních hasičů přitom patří spíše k výjimečným počinům.

Středočeští hasiči se dočkali zbrusu nové stanice. V Milovicích

Hasiči
Hasiči a policisté cvičně zasahovali s vrtulníkem
/FOTOGALERIE/ Když strážník odchází ze služby do civilu, oceněním jeho dlouholeté práce často bývá třeba jen fotografie se starostou u obecního praporu. Podle některých plánů se to má změnit. Zavedení odchodného má mimo jiné i nalákat nové strážníky do ulic. „Mohlo by přispět k motivaci uchazečů o náročnou práci u městské policie,“ prohlásila brněnská primátorka Markéta Vaňková.
25 fotografií

Za léta u městské policie šestinásobek platu. Strážníky má v Brně lákat odchodné

Brněnsko
Kamery. Ilustrační snímek
Obyvatelé Velkého Meziříčí se mohou opět cítit o něco bezpečněji. Město totiž rozšířilo kamerový systém o novou kameru, která sleduje nábřeží řeky Balinky za budovou městského úřadu. Mimo to byly navíc aktualizovány systémy kamer dohlížejících na sportoviště za Základní školou Školní, na křižovatku ulic Poštovní a Čechova, a také monitorovací pracoviště městské policie.

Velké Meziříčí rozšířilo a zmodernizovalo kamerový systém

Žďársko
Ilustrační foto.
Tři největší města na Příbramsku se v posledních letech potýkají s odlivem obyvatel. K 1. lednu letošní roku poklesl počet obyvatel jak v Příbrami, Sedlčanech, tak i v Dobříši, kde naopak v předchozích letech lidé přibývali.

Městům na Příbramsku ubývají obyvatelé

Příbramsko
Obyvatele okolí Prahy děsí gang vykradačů domů. Tento snímek z Mirošovic zachytil tři osoby v kuklách krátce před tím, než bylo policii oznámeno vloupání.
S každým novým soumrakem přichází v obcích kolem Prahy další nový případ. Také v pátek večer policisté včetně psovodů vyráželi do Chocerad na Benešovsku, kde došlo k vloupání do dvou rodinných domů. Znovu byl v akci i policejní vrtulník. Lidé mají strach, že se gang zlodějů vrátil. Starostové volají o pomoc a občané podepisují petici.
9 fotografií

Dělají si z policie dobrý den! Občané se bojí gangu zlodějů a chtějí „domobranu“

Zločiny a soudy
Hrad Bouzov, tak jak vypadal před sto lety, vytiskli na Univerzitě Palackého. Samozřejmě jeho maketu, která teď bude k vidění přímo na Bouzově.
Hrad Bouzov, tak jak vypadal před "pohádkovou" přestavbou před více než sto lety, vytiskli na Univerzitě Palackého. Samozřejmě jeho 3D maketu, která teď bude k vidění přímo na Bouzově. "Ukazuje podobu hradu před přestavbou z přelomu 19. a 20. století a návštěvníci tak porovnají, nakolik se ta současná liší od podoby před rokem 1895," konstatovala mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.  
20 fotografií

Jak vypadal Bouzov před 150 lety? Univerzita vytiskla jeho 3D maketu

Regiony
Ministryně pro místní rozvoj ČR Klára Dostálová.
Návrh nového stavebního zákona čelil v meziresortním připomínkovém řízení výhradám. Z regionů dokonce zaznívaly hlasy volající po jeho stažení. Nakonec se premiérovi, resortům pro místní rozvoj a financí, zástupcům samosprávy i hospodářské sféry podařilo dospět ke schůdné variantě vzniku státní stavební správy. „Nebude to žádná akce kulový blesk,“ ujišťuje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).
12 fotografií

Novela stavebního zákona: Obíhat budou papíry, ne lidé, vzkazuje ministryně

Ekonomika
Asistenti prevence.
Vzhledem k rostoucí drobné, především přestupkové kriminalitě a vandalismu, se Volarští rozhodli, že se v ulicích města budou pohybovat asistenti prevence kriminality. Od ledna tak místní potkávají ve Volarech Michala Runčáka a Michaela Laciho, kteří vykonávají pozici Asistenta prevence kriminality.

Nad klidem v ulicích dohlížejí asistenti

Prachaticko
Ilustrační foto
„Mezi absolventy naší školy patří například tři policejní prezidenti, ředitel národní protidrogové centrály generál Jakub Frydrych, ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček a další,“ říká Eva Vichlendová zástupkyně pro zahraniční styky, prevenci a propagaci na Vyšší policejní škole a Střední policejní škole Ministerstva vnitra v Holešově (VPŠ a SPŠ MV v Holešově).
9 fotografií

Studium na policejní škole? Dívky o něj mají stále větší zájem, učí se i střílet

Kroměřížsko
Ilustrační foto.
Premiérové letošní zasedání mají za sebou zastupitelé v Nevidě. Odsouhlasili znění dvou vyhlášek (o komunálním odpadu a o místních poplatcích) a žádat budou o dotaci na zpracování územního plánu.

Nevidští pojistí nový vůz

Rokycansko
Vandalismus v Ústí nad Orlicí
Na národní kulturní památku Roškotovo divadlo v Ústí nad Orlicí nasprejoval kdosi minulý týden hákový kříž. A stejný symbol se objevil i na Kulturním centru.

KOMENTÁŘ: Spor o hakenkrajc

Orlicko
Ilustrační fotografie.
Bakov nad Jizerou mění své vyhlášky. Změny se dotknout vyhlášky o místním poplatku ze psů, z pobytu, za užívání veřejného prostranství, ze vstupného a za provoz systému komunálního odpadu.

Bakov změnil vyhlášky o poplatcích

Boleslavsko
Na několika budovách v Ústí nad Orlicí někdo nasprejoval nacistické symboly.
/FOTOGALERIE/ Hákové kříže a nápisy, které neznámí vandalové o uplynulém víkendu nasprejovali na domy, veřejné budovy i soukromé objekty v Ústí nad Orlicí, vzedmuly vlnu vášní na sociálních sítích. Diskutující se však, až na výjimky, nepohoršovali nad zavrženíhodným vandalským činem, ale poněkud překvapivě se začali handrkovat o interpretaci vyobrazených symbolů.
27 fotografií

Hákový kříž, nebo svastika? Podle odborníka záleží na okolnostech

Zločiny a soudy
Policie získala prvních 500 škodovek na leasing.
Společný důvod k radosti měli ve středu představitelé mladoboleslavské automobilky Škoda Auto a také Boleslavák Jan Hamáček (ČSSD), který je ministrem vnitra. Je jím dodávka 500 vozů Škoda Octavia v civilním provedení po potřeby policejních kriminalistů, jejichž starší automobily se už prý nevyplácí opravovat.
2 fotografie

Policie získala prvních 500 škodovek na leasing

Z okolí
Studentka pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU) Daria Kaščejevová.
Studentka pražské FAMU Darja Kaščejevová (Daria Kashcheeva), jejíž film Dcera byl nominován na Oscara v kategorii krátký animovaný film, může získat trvalý pobyt v České republice. Předtím ale musí získat dlouhodobý pobyt, řekl na tiskové konferenci ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Kaščejevová, která má ruské občanství, je nyní v ČR na studijním pobytu. Novinářům řekla, že by v Česku ráda dál pracovala a že ji těší, že může Česko a katedru animované tvorby na FAMU reprezentovat.
7 fotografií

Filmařka Kaščejevová může získat Oscara a trvalý pobyt v Česku

Film a televize
Ohňostroj. Ilustrační foto.
Radní v Týně nad Vltavou projednávali budoucí vyhlášku, která by povolila pouštění pyrotechniky pouze na silvestra, Nový rok a při výjimečných událostech. Vltavotýnským obyvatelům totiž vadí neřízené odpalování výbušnin, které je ruší.  

Rachejtle v Týně zazáří asi jen výjimečně

Českobudějovicko
Stavba, bagr - ilustrační foto.
Ministerstvo pro místní rozvoj by se podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) mělo pokusit vypořádat všechny připomínky, které se sešly k jeho návrhu nového stavebního zákona. Hamáček to dnes řekl novinářům. Šéf koaliční sociální demokracie je však skeptický k tomu, že se může podařit všechny rozpory odstranit. Spíš očekává, že bude nutné předpis přepracovat.
24 fotografií

Stavební zákon bude třeba přepracovat, odhaduje Hamáček

Ekonomika
Vystavené vzorky domácího kysaného zelí
Proč přijít: Děláte si doma vlastní kysané zelí? Chcete vědět, jak chutná ostatním? Přihlaste se do soutěže. Velká cena o nejchutnější kysané zelí se koná v restauraci Beseda v Dobřanech.

Kysané zelí soutěží, ochutnejte

Plzeňsko
Demonstrace odborářů v Paříži na snímku z 9. ledna 2020
Více než 450 tisíc lidí dnes podle oficiálních statistik demonstrovalo po celé Francii proti důchodové reformě, kterou plánuje zavést vláda. Odboráři zorganizovali více než 200 demonstrací, jimiž chtěli vyslat "silný signál" o nespokojenosti s chystanými změnami. Informovala o tom agentura AFP. Ke čtvrtému dni celostátní "mobilizace" se připojili zaměstnanci železnic a dopravních podniků, učitelé či pracovníci rafinerií. Celkem již protestní akce trvají rekordních 36 dní.

Francouzi demonstrovali proti důchodové reformě. Do ulic vyšlo 450 tisíc lidí

Svět