ŠTÍTEK: ministerstvo vnitra

Volby - Ilustrační foto.
Pokud si lidé příští týden ve volebních místnostech odmítnou nasadit roušku, komise jim nezabrání odevzdat hlas. Dotyčného ale čeká sankce v přestupkovém řízení, řekl dnes novinářům náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Upozornil také, že lidé v karanténě či izolaci hlasující z auta nebo do mobilní urny se budou muset prokázat dokladem o nařízení karantény. Lidé, kteří se do karantény dostanou v průběhu volebních dnů a nestihli před tímto rozhodnutím odvolit, nebudou už moct svůj hlas odevzdat.
16 fotografií

Komise musí umožnit volbu i člověku bez roušky. Dotyčného ovšem čeká sankce

Česko
Policisté na místě útoku nedaleko bývalé redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži, při kterém byli zraněni dva lidé.
Při útoku u bývalé redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži byli mačetou či sekáčkem zraněni dva lidé. Útočník oba napadl na ulici před jejich pracovištěm. Motiv incidentu je zatím neznámý. Místo činu je v sousedství někdejší redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo, který byl roku 2015 terčem atentátu.

U redakce Charlie Hebdo byli napadeni lidé. Podezřelí jsou v rukou policie

Svět
Ilustrační snímek. Krajské volby
Letošní volby mají pachuť koronaviru. Pro všechny případy, a aby byla zachována možnost svobodné volby také lidem s onemocněním nebo v izolaci, vzniká možnost odvolit si pomocí speciálního stanoviště drive-in. Jak ho můžete využít a kam si zajedete?

Lidé s koronavirem budou moci volit z auta

Boleslavsko
V Bílině vybuchl muniční sklad.
Lidé v Bílině už mohou mít po minulém rušném týdnu klidnější spaní. Muniční sklad v areálu Speciálních staveb Most v bílinské části Chudeřice, který minulé úterý poškodila mohutná exploze, z města pod Bořněm postupně mizí. Starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová to vyjednala s policií. „Zbytky munice pyrotechnici převážejí do prostor bývalého lomu, který je ve vlastnictví Policie Ústeckého kraje,“ informovala po schůzce s vedením krajské policie.

Policie odváží munici z Bíliny. Týden po výbuchu je jasno, sklad už tam nebude

Teplicko
Doručovatelky České pošty připravují k distribuci balíčky s rouškami a respirátory pro seniory nad 60 let
Ředitelka lékového ústavu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová chce o distribuci jednorázových roušek a respirátorů Českou poštou co nejdříve mluvit s novým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou i premiérem Andrejem Babišem (ANO). Řekla to Rádiu Z. Vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), který zvažuje trestní oznámení na lékový ústav kvůli šíření poplašné zprávy, považuje Storová za bezprecedentní, situace je podle ní vážná.
19 fotografií

Hamáčkovy výroky o distribuci roušek? Bezprecedentní, říká šéfka SÚKL

Česko
V Ostravě proběhla konference Dobrovolnictví v době pandemie
Konference Dobrovolnictví v době pandemie, která 16. září proběhla v Ostravě, se stala užitečným fórem pro sdílení zkušeností se zapojením dobrovolníků do pomoci v průběhu jarní vlny šíření koronaviru v naší zemi. V době, kdy narůstá počet nakažených, je toto téma opět velice aktuální. Pořadatelem konference bylo Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje, které v našem regionu provozuje humanitární organizace ADRA.
2 fotografie

Konference Dobrovolnictví v době pandemie

Čtenář reportér
Pokračující protivládní protesty v běloruském Minsku
Běloruská policie v sobotu zadržela 430 lidí, kteří se v Minsku zúčastnili opozičního pochodu žen proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom běloruská média s odvoláním na údaje, které zveřejnilo ministerstvo vnitra. Běloruská metropole se přitom připravuje na další velkou protivládní demonstraci, která začala ve 13:00. Předchozí neděle se na protestech vždy sešlo kolem 100 tisíc lidí. Portál Nexta Life pohrozil postupným zveřejňováním jmen policistů, bude-li pokračovat násilí vůči lidem.
9 fotografií

V Minsku vypukla další protivládní demonstrace. Policie uzavřela náměstí

Evropa pro Čechy
Volby, karanténa, koronavirus. Ilustrační foto
Pandemie koronaviru je důvodem, proč parlament v srpnu narychlo v režimu legislativní nouze schválil novelu volebního zákona. Díky tomu budou moci hlasovat i lidé v karanténě, kteří v běžném stavu o volební právo přicházejí. V případě covid-19 by však jejich počet mohl v říjnu dosáhnout několika tisíc, což by ovlivnilo především výsledky senátních voleb.
16 fotografií

Jste v karanténě? Volit můžete. Třeba z auta

Česko
Ilustrační foto.
Jarní uzavření hraničních přechodů České republiky se sousedními státy vyvolávalo v lidech nepříjemné pocity. Množilo se udavačství, ale vznikaly i kuriózní a úsměvné situace. Své o tom ví například ve Všerubech.

Padala udání, kočku řešilo ministerstvo

Domažlicko
Pokračující protivládní protesty v běloruském Minsku
V mnohých běloruských městech dnes pokračovaly demonstrace proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. V Minsku se podle médií k dnešnímu "Pochodu hrdinů" sešlo přinejmenším 100 tisíc lidí, podobně jako předchozí neděle. Na řadě míst metropole zatarasily zástupu cestu posílené policejní kordony. Jen v Minsku policie zadržela na 400 protestujících, informace o zatýkání však přišly i z dalších měst.
9 fotografií

Minskem pochodovalo na sto tisíc lidí. Policie zatýkala i v dalších městech

Svět
Drama na ostrově Lesbos...
Linec – Po nedohodách kolem nakládání s uprchlíky z vyhořelého tábora v Morii se rakouská vláda sjednotila na „balíčku okamžité pomoci“, napsaly OÖN.

Sousedé dodají Morii 400 obydlí

Z okolí
Premiér Andrej Babiš
Hygienické stanice podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zvládají trasování kontaktů lidí nakažených koronavirem. Novinářům po jednání centrálního štábu zřízeného pro dohled nad opatřeními řekl, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) poděkuje ministerstvu vnitra za nabídku pomoci policistů. Policie se podle něj má hlavně věnovat hlídání toho, zda lidé dodržují povinnost nosit roušky. Podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by v první fázi mohla hygienikům při trasování pomáhat až stovka vyšetřovatelů.
15 fotografií

Babiš: Hygienici trasování zvládají. Policisté by měli hlídat nošení roušek

Česko
Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj hovoří na demonstraci v Moskvě
Ruští vyšetřovatelé hledají ženu, která byla mezi lidmi doprovázejícími ruského opozičníka Alexeje Navalného při jeho cestě po Sibiři, vyhnula se výpovědi a opustila Rusko. Napsala to ruská tisková agentura TASS s odvoláním na dnešní sdělení ruského ministerstva vnitra. To rovněž uvedlo, že se chystá požádat německé úřady o povolení účastnit se vyšetřování kauzy Navalnyj, které se vede v Německu. Navalnyj byl v Berlíně hospitalizován poté, co byl podle německých expertů otráven.
10 fotografií

Vyhnula se výpovědi a zmizela. Rusové hledají členku doprovodu Navalného

Svět
Kamiony České pošty 10. září 2020 v policejním skladu v Opočínku u Pardubic nakládají ochranné pomůcky pro seniory.
Česká pošta začne balíčky ochranných pomůcek proti šíření koronaviru distribuovat seniorům v pondělí. Většinu ze zhruba tří milionů zásilek by pak měli poštovní doručovatelé donést lidem během tří dnů. Nárok na respirátor a pět roušek má každý, kdo letos oslaví 60. narozeniny. Dostane je na adresu trvalého bydliště, řekl dnes novinářům vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Vláda o poskytnutí ochranných prostředků starším obyvatelům rozhodla ve středu večer.
36 fotografií

Pošta od pondělí začne doručovat respirátory a roušky pro seniory

Česko
Premiér Andrej Babiš (vpravo) a ministr vnitra Jan Hamáček
Všichni občané starší 60 let dostanou od státu jeden respirátor a pět roušek, rozhodla na svém dnešním mimořádném zasedání vláda. Na twitteru o tom informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na dodání ochranných prostředků proti koronaviru ze zásob státu České poště, která je bude distribuovat, začnou hasiči a policisté pracovat ve čtvrtek ráno, dodal Hamáček. Podle Českého statistického úřadu žilo v ČR ke konci loňského roku 2,78 milionu lidí starších 60 let.
27 fotografií

Lidé nad 60 let dostanou respirátor a pět roušek, rozhodla vláda

Česko
Tajemník Městského úřadu Kutná Hora Tomáš Hobl při předání hasičského vozidla CAS 24 na podvozku Tatra 815 dobrovolným hasičům v Malíně.
Situace kolem střídání tajemníků na kutnohorském městském úřadě bude mít možná ještě dohru. Tomáš Hobl ve funkci tajemníka končí k 31. prosinci, vystřídat by jej měl Martin Suchánek, někdejší šéf odboru správy majetku. Jenže podle informací Deníku dosavadní tajemník, který post zastával od roku 1994, podal na postup města stížnost. Nejprve na Krajský úřad Středočeského kraje, později i na ministerstvo vnitra.

Suchánek, nebo Hobl? Střídání tajemníků v Kutné Hoře provázejí stížnosti

Kutnohorsko
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD).
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) měl negativní test na koronavirus a po domácí izolaci se vrátí k programu. Uvedl to dnes na svém twitteru. Dnešní jednání vlády se ale koná pomocí videokonference. Petříček se rozhodl minulý týden pro preventivní izolaci vzhledem k několika pozitivním případům na ministerstvu. Negativní test měla také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), jež byla minulý týden v blízkém kontaktu s člověkem, který se setkal s osobou pozitivní na onemocnění covid-19. Od úterý se vrátí k běžnému pracovnímu režimu, sdělila na twitteru.
21 fotografií

Petříček i Maláčová měli negativní test na koronavirus. Ukončí domácí izolací

Česko
Demonstrace proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi v Minsku, 6. září 2020. Vlevo brání policisté lidem v cestě na náměstí Nezávislosti.
V Bělorusku při nedělním protestu proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi policie zatkla 633 lidí. Oznámilo to dnes běloruské ministerstvo vnitra, podle něhož byli tito lidé předvedeni k výslechu kvůli porušení zákona o shromažďování. Běloruský server tut.by s odvoláním na svědky dnes oznámil zadržení členky vedení opoziční koordinační rady Maryje Kalesnikavové, což ale běloruská policie citovaná agenturou Interfax popřela. Znepokojení nad vývojem v Bělorusku dala najevo diplomacie Evropské unie i Německo.
9 fotografií

V Minsku byly zatčeny stovky lidí. Zmizela jedna z tváří opozice

Svět
David Hynek a jeho pes Darren po návratu ze záchranné mise v Bejrútu na záklaně HZS Pardubického kraje.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Záchranářského kynologa Davida Hynka, který slouží na hasičské stanici v Ústí nad Orlicí, mohou s jeho psem Darrenem kdykoliv povolat k zásahu. Tašku má pro jistotu stále sbalenou. Když přišel povel odcestovat s českým USAR týmem do výbuchem zničeného Bejrútu, byl právě na cestě s rodinou na houby. Z hub nebylo nic. Otočil auto a po dobalení bleskově odjel na náročnou misi do Libanonu, který se potýkal s nebývalou katastrofou.
21 fotografií

Kynolog o Bejrútu: Nejnáročnější bylo velké vedro a vlhko

Orlicko
V brněnských Bosonohách si připomněli cyklistickou benefici Milčovo kolečko.
Brněnský rok sportu o víkendu 5. a 6. září pokračuje připomenutím cyklistických výročí. V sobotu se koná jubilejní desátý ročník tradiční benefice s volným vstupem Milčovo kolečko, která je nazvána podle cyklistického reprezentanta a furianta Miloše Hrazdíry. Vzhledem k výstavbě kanalizace v Bosonohách se tentokráte nepojede kolem domu Miloše Hrazdíry, kde před rovnými třiceti lety zemřel, ale malí i velcí kolečkáři si připomenou pětasedmdesát let od jeho narození a další cyklistická výročí v místech, kde se před deseti lety začínalo – v lesním areálu u myslivecké chaty v Bosonohách.
16 fotografií

Brněnský rok sportu pokračuje Milčovým kolečkem a všecyklistickými hrami

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Půl roku s Covidem na Teplicku. Bojí se ho zejména starší lidé, kteří jsou více opatrní. Mladí ho berou jako chřipku, se kterou chtějí normálně žít. Zatímco na jaře koronavirus na Teplicku postihoval především padesátníky a starší, nyní se situace obrátila. O prázdninových měsících testy prokázaly tento typ onemocnění hlavně u mladých. V okrese je nyní 23 nemocných (stav ve středu 2. září), všichni jsou bez větších příznaků. V nemocnici kvůli Covidu není nikdo.

Mladí mají Covid-19 na háku. Jaká je koronavirová situace na Teplicku nyní?

Teplicko