ŠTÍTEK: ministerstvo vnitra

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Nová podoba projektu chytré karantény, který má od pondělí převzít ministerstvo zdravotnictví, by měla letos vyjít zhruba na 200 milionů korun. Zahrnuty jsou v tom náklady na informační technologie a na nové pracovníky, kteří by měli nastoupit do nového odboru ministerstva a na všech 14 hygienických stanic. Dohromady by mělo jít o více než 150 nových pracovníků. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
31 fotografií

Ministr Vojtěch: Nová chytrá karanténa letos vyjde asi na 200 milionů

Česko
Cestující s rouškami v pražském metru
Nošení roušek uvnitř bude možná v některých oblastech volnější nebo přísnější podle epidemiologické situace. Rozhodne se v červnu, řekl ČTK epidemiolog Rastislav Maďar, koordinátor pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví pro uvolňování opatření přijatých jako ochrana před epidemií covidu-19. Od pondělí 25. května končí povinnost nosit roušky venku, jsou-li dodrženy dvoumetrové rozestupy od cizích lidí. V budovách nebo MHD je nošení dál povinné. Výjimky mají děti ve školách či školkách nebo některé profese, například lidé v kancelářích.  
255 fotografií

Rastislav Maďar: Nošení roušek vevnitř může být v některých regionech přísnější

Česko
Kopec Tlustec.
Napětí v Brništi na Českolipsku stoupá s tím, jak se přibližuje místní referendum ohledně dalšího postoje obce k těžbě kamene na kopci Tlustec. Ve středu rozhodli zastupitelé o jeho náhradním termínu, který určili na pátek 19. června. Původně se hlasování mělo konat 15. května, ale kvůli nouzovému stavu ho starosta odložil na červen.

Lidé kritizují dohodu s těžaři. Báňský úřad odmítá spekulace

Českolipsko
Ilustrační foto.
Od tohoto týdne rozšiřují v areálu dukovanské elektrárny zdravotnické služby pro veřejnost. Nově se tam můžou nechat ošetřit na noční a víkendové pohotovosti lidé z okolí, kteří jsou pojištěnci VZP. Doposud mohli tuto službu využívat vedle zaměstnanců elektrárny jen obyvatelé regionu, kteří byli pojištění u Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra, Oborové zdravotní pojišťovny a Revírní bratrské pokladny.

Dukovanská lékařská pohotovost je odteď pro víc lidí

Třebíčsko
Na služebně Městské policie v Sedlčanech. Na snímku vpravo velitel Petr Krch.
Rada města schválila akční plán pro prevenci kriminality na území Sedlčan pro letošní rok. V brzké době bude celý materiál k dispozici na webových stránkách města. V poslední době se Sedlčany potýkaly například s případem agresivity či nevhodného chování školní mládeže. Vyhláškou pak město například zakázalo kouření u školních budov.

Sedlčany neuspěly u vedení kraje s dotací na prevenci kriminality

Příbramsko
Situace na přechodech státních hranic na Tachovsku.
Štefan Berki z Tachova pracuje už šest let jako lakýrník v Německu. Dojíždí do Tirschenreuthu, z Tachova to má 28 kilometrů. Ale poté, co byl kvůli koronavirové pandemii uzavřen hraniční přechod v Pavlově Studenci, musí jezdit přes Rozvadov, čímž se mu cesta do práce a z práce prodlouží dohromady o zhruba osmdesát kilometrů.
11 fotografií

Otevřete Pavlův Studenec, volají pendleři

Tachovsko
Na pardubickém letišti přistál 1. dubna 2020 ruský letoun An-124 Ruslan. Přivezl dalších asi 45 tun zdravotnického materiálu z Číny proti nákaze koronavirem
Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala v pondělí předloží kolegiu, tedy širšímu vedení úřadu, návrh na zařazení nové kontrolní akce týkající se nákupů zdravotnických pomůcek. Řekl to České televizi (ČT). Výsledky kontroly by mohly být do půl roku, uvedl. O prověření nákupů zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek v rámci nouzového stavu Kalu dopisem dříve požádal i premiér Andrej Babiš (ANO).
74 fotografií

Šéf NKÚ chce prověřit nákupy zdravotnických pomůcek. Návrh předloží v pondělí

Česko
Prezident Miloš Zeman
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) mluvil na dnešní schůzce na zámku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o fungování Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Ředitel ÚZSI Marek Šimandl se s prezidentem brzy sejde, aby mu mohl práci rozvědky a její priority představit. Hamáček to řekl po jednání novinářům. Zeman před týdnem označil ÚZSI a kontrarozvědku Bezpečnostní informační službu (BIS) za zbytečné.  
12 fotografií

Zeman jednal s Hamáčkem o práci rozvědky. Chce se sejít s jejím prezidentem

Česko
Z vykládky materiálu na pražském letišti.
Všechno je jednou poprvé. Je to zajímavá zkušenost. Tak hodnotí poznatky z vykládání letadel z Číny velitel nymburských hasičů Roman Zima. Členové profesionálních sborů z Nymburska už byli několikrát pomoct při vykládce letadel na pražském letišti Václava Havla. Poslední dubnovou sobotu ve tři ráno s pěticí dalších hasičů z našeho regionu vyrazil směrem ku Praze i nymburský velitel.
8 fotografií

Nymburští hasiči pomáhají na letišti s vykládkou ochranných pomůcek

Hasiči
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přichází na tiskovou konferenci po schůzi vlády 4. května 2020 v Praze
Ministerstvo zdravotnictví připraví zákon pro boj s koronavirem, který bude mít dočasnou účinnost. Na twitteru to uvedl ministr Adam Vojtěch (za ANO). Mimořádná opatření bude schvalovat vláda. Kabinet tak nadále hledá způsob, jakým zajistit platnost opatření i po konci nouzového stavu, který Sněmovna schválila do 17. května. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) večer v České televizi (ČT) řekl, že dočasný zákon by byl lepší cesta než posílit pravomoci jednoho ministerstva bez kontroly.
16 fotografií

Boj s koronavirem po konci nouzového stavu? Ministerstvo chystá dočasný zákon

Česko
Vzpomínka na hokejové mistry.
/FOTO/ Na konci rychnovských Chaloupek je dům čp. 393, kde žil a měl svoji dílnu kolář Oldřich Šklíba (1902-1982), výrobce hokejek pro československé národní mužstvo v letech 1947-1949. Na brankářskou hůl, s níž na mistrovství světa ve Stockholmu v zimě 1949 hrál legendární Boža Modrý, měl Oldřich Šklíba dokonce patent.
3 fotografie

Vzpomínka na hokejové mistry

Čtenář reportér
Jaderná elektrárna Černobyl. Ilustrační foto.
/FOTOGALERIE/ Stačilo neříkat nic nebo přiznat jen to, co se nedalo ututlat. Nebo použít známé ideologické prohlášení o tom, že tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou. Právě v takové atmosféře zářilo i nad Benešovem na jaře roku 1986 radioaktivní nebe po výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu. Na důkaz, že se „nic mimořádného nestalo“ nahnali komunisté do Kyjeva cyklisty na Závod míru.
54 fotografií

Pohlednice z minulosti: Pod radioaktivním mrakem doprovázeli prvomájový průvod

Benešovsko
Pivnice Krček u fotbalového stadionu v Uherském Hradišti.
Šest přestupků z celkového počtu 38 řešených Městským úřadem Uherské Hradiště, by se zřejmě mohlo vyhnout pokutě či jinému trestu. Souvisejí totiž s Městským soudem v Praze zrušenými mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví. Na dotaz Deníku to uvedl mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Mastné pokuty pro „popíječe“ z Krčku platí dál

Zločiny a soudy
Členové Hizballáhu drží vlajky Libanonu a svého hnutí
Německo dnes na svém území zakázalo Íránem podporovanou radikální šíitskou skupinu Hizballáh a zařadilo ji mezi teroristické organizace. Krok zdůvodnilo tím, že Hizballáh propaguje ozbrojený boj za použití teroristických prostředků a otevřeně vyzívá k násilnému zničení Izraele. Německé úřady odhadují, že šíitská organizace má v zemi kolem 1050 radikálních stoupenců.

Jsou to teroristé. Německo zakázalo šíitskou skupinu Hizballáh

Svět
Hranice. Polsko. Ilustrační snímek.
V Libereckém kraji zůstávají průjezdné stále jen dva hraniční přechody. Po jednání krizového štábu Libereckého kraje o tom informoval krajský policejní ředitel Vladislav Husák. Jde o přechod s Německem v Petrovicích a přechod s Polskem v Harrachově. Provoz na nich je plynulý i přesto, že vláda svým čtvrtečním rozhodnutím zrušila zákaz vycestování.

Chcete za hranice? V Libereckém kraji to jde jen na dvou místech

Liberecko
Rychlotest na nový typ koronaviru. Ilustrační foto.
V nemocnicích v Prachaticích a Strakonicích se mohou nově otestovat samoplátci bez doporučení praktických lékařů či hygieniků. Toho začali využívat pendleři, kteří test potřebují pro dennodenní dojíždění za prací. Ve Strakonicích podle slov Tomáše Fialy, ředitele nemocnice, rozjeli testování už v neděli, kdy přišlo 36 lidí. „Zájem pendlerů o testování je tak obrovský, že musíme změnit svůj původní záměr o volném příchodu po zaplacení požadované částky. Zájemci se musejí ode dneška objednávat,“ vysvětlil. Lze to přes webové stránky strakonické nemocnice, kde bude umístěn link na objednání.  

Pendleři ve Strakonicích stáli na testování frontu

Prachaticko
Ilustrační fotografie.
Neratovičtí zastupitelé odložili schvalování vyhlášky omezující provozní dobu heren a kasin na celém území města. "V procesu jejího schvalování by bylo lepší nejdříve prověřit její platnost u ministerstva vnitra a doplnit její zdůvodnění," řekl na jednání zastupitelů vedoucí neratovického živnostenského odboru Jaromír Flígl.

Vyhlášku omezující provoz heren zastupitelé odložili

Mělnicko
Hraniční přechod Cínovec/Altenberg
Pendleři, kteří budou moct jezdit od pondělí do ciziny za prací každodenně, zatím nevědí, jaké testy na koronavirus mají mít a kdo je bude dělat a platit. Čekají na jasný manuál od ministerstev. Největším současným problémem je, že nikde není nic popsáno, pouze na základě nějakých televizních vystoupení různých ministrů policie usoudí to či ono a potom to či ono vyžaduje, a ne úplně konzistentně na všech místech stejně, řekl dnes ČTK Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic zastřešujícího lidi, kteří jezdí za prací do sousedních zemí, z celé ČR.
16 fotografií

Pendleři čekají na jasné pokyny. Nevědí, jaké testy na koronavirus mají mít

Česko