ŠTÍTEK: ministerstvo vnitra

Kontroly na hranicích. Ilustrační snímek
Ministerstvo zahraničí nadále doporučuje necestovat do zahraničí, přestože je ode dnešního den znovu povolené překročit hranice. Jasné zatím nejsou ani podmínky, které musí občané dodržet při návratu do republiky. Ministr vnitra Jan Hamáček však po jednání Krizového štábu prohlásil, že je na hranicích nutné předložit maximálně čtyři dny starý negativní test, nebo podstoupit povinnou čtrnáctidenní karanténu. 
24 fotografií

Podmínky cestování: Lidé musejí mít platný test, zajistí si ho sami

Česko
Ilustrační foto svatba
Vláda povolila svatby. Od pondělí si mohou snoubenci říci oficiálně ano, ale počet přítomných na obřadu nesmí překročit číslo deset. Tedy i s oddávajícím a matrikářkou.

KOMENTÁŘ: Rouškované ano

Názory z regionu
Lidé v ulicích Přerova. Ilustrační snímek
Soud zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb a maloobchod. Podle rozsudku jsou nezákonná, protože je vláda nepřijala podle krizového zákona. Soudní senát tak vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který opatření kritizoval jako svévolná, chaotická a nesrozumitelná. Rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocné, ministerstvo si může podat kasační stížnost. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka verdikt soudu potvrzuje, že pouze za nouzového stavu lze přijímat krizová opatření na boj s koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví bude hledat řešení, jak vyhovět soudu a současně zachovat opatření, která jsou klíčová pro omezení šíření epidemie.
48 fotografií

Nezákonné. Soud zrušil čtyři opatření ke koronaviru, Vojtěch hledá řešení

Česko
Vizualizace nové krajské nemocnice
Další klíčové rozhodnutí zlínského hejtmanství padne na hlasování naplánované na 4. května. Jak jsme již v úterý informovali, hejtman Jiří Čunek oznámil, že: „Rozhodli jsme se, že budeme na zastupitelstvu Zlínského kraje znovu hlasovat o výstavbě nové nemocnice. Především proto, abychom předešli jakýmkoli pochybnostem.“ Sám je hlavním zastáncem projektu za asi 8 miliard ve Zlíně – Malenovicích vyvolávající vášně na mnoha frontách a který byl schválen vloni v prosinci.
3 fotografie

Nová nemocnice? Klíčové rozhodnutí za 8 miliard padne 4. května

Zlínsko
Starosta Třebíče Pavel Pacal.
I v době koronavirové krize můžou Třebíčané přijít na zasedání zastupitelstva ve čtvrtek 23. dubna. Bude to však mít své zvláštnosti, na které účastníci jen tak nezapomenou. „Všech sedmadvacet zastupitelů bude v zasedací místnosti jako obvykle, budou ale sedět i u stolů pro vedoucí odborů. Dodrží tak dvoumetrové rozestupy,“ vysvětlil třebíčský starosta Pavel Pacal.

Zastupitelé dva metry od sebe. Třebíčští je na schůzi osloví z patra

Třebíčsko
Ilustrační snímek
Čeští kynologové vyvíjejí metodu, jak využít speciálně vycvičených psů pro odhalování lidí s onemocněním covid-19. Projekt nazvaný Dog for Doc zahájili na začátku března a mohl by podle nich pomoci zajistit efektivnější testování lidí na přítomnost nového koronaviru. Vedoucím projektu je Gustav Hotový, který byl dříve mimo jiné šéfem českých kynologických záchranářů. Nyní stojí v čele organizace Search and Rescue Czech Republic (SAR CZ).
16 fotografií

Vycítí psi koronavirus? Čeští kynologové vyvíjejí metodu na odhalení nakažených

Česko
Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).
Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) stojí za svým návrhem prodloužit opět nouzový stav v Česku. Na svém facebookovém profilu dnes uvedl, že lidé se ke konci stavu nouze upínají, ten však nebude znamenat zrušení všech vládních protiepidemických opatření či konec koronavirové epidemie jako takové. Hamáček uvedl, že si nepřeje, aby se republika vrátila "na začátek", než jeho ministerstvo vnitra převzalo problematiku distribuce ochranných prostředků pro zdravotníky. Opoziční ODS, Piráti, lidovci, TOP 09 a Starostové nevidí k prodloužení důvod.
25 fotografií

Hamáček chce prodloužit nouzový stav. Babiš i opozice k tomu nevidí důvod

Česko
Ilustrační foto
Chtěla jet za synem do Německa, který žije 10 kilometrů od hranic s Českou republikou. Kvůli stavu nouze a uzavřeným hranicím ho už několik týdnů neviděla a trpěla tím.

Matku za synem nepustili

Chebsko
Jak vypadaly hranice okresu a jak budou vypadat od roku 2021.
Odejít či neodejít. To jsou dva názory na přesun Holýšova na Domažlicku a dalších 8 obcí - Bukovec, Čečovice, Černovice, Horní Kamenice, Kvíčovice, Neuměř, Štichov a Všekary - od Domažlického okresu. Nově budou od 1. ledna 2021 spadat pod okres Plzeň-jih. Starostové obcí mají jasno, lidem se ale z okresu nechce.

Ztráta Holýšovska Domažlicko ochudí, změna je ale stále možná

Domažlicko
Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.
Od 20. dubna fungují úřady v plném rozsahu - včetně úředních hodin. To připomíná ministerstvo vnitra ke změně, která bude platit od pondělka. Současně však zdůrazňuje, že nepůjde o plný návrat před dobu koronavirovou. „Jeden úředník na kancelář, odstupy dva metry, primárně elektronická komunikace nebo stojany s dezinfekcí,“ upozorňuje na to, co začne fungovat jinak.

Úřady se vracejí k běžnému fungování - avšak přece jen jinak

Z okolí
Jan Sviták.
Být starostou má jednu nespornou výhodu. Jste přímo a nekompromisně vtaženi do dění okolo Vás a nemusíte si tedy obraz okolního světa skládat z marketingových projevů a mediálních tvrzení.

Nedostali jsme nic

Čtenář reportér
Svatba. Ilustrační foto
Při menších svatbách povolených od pondělí 20. dubna snoubenci nemusejí mít zakrytá ústa a nos, limit deseti účastníků zahrnuje i oddávajícího a matrikáře. Přítomní mají dodržovat odstup nejméně dva metry, výjimku mají snoubenci a členové jedné domácnosti. Dezinfikovat se musejí ruce podané ke gratulaci a také všechny pomůcky použité při obřadu. Vyplývá to z pokynu pro konání svateb, který dnes na webu zveřejnilo ministerstvo vnitra. Svatby nebyly kvůli šíření nového typu koronaviru povoleny od 16. března.
6 fotografií

Svatby v době koronaviru: Snoubenci nebudou muset mít roušky, říká ministerstvo

Česko
Do Krajské Nemocnice Liberec dodala společnost Malina-Safety několik setů jednotky CleanAIR­® MedicAER a kukly CA-10.
Norsko, Velká Británie, Německo, Dánsko. Všude tam využívají zdravotníci EpiShuttle, což je box, který se díky svým vlastnostem používá pro transport pacientů s koronavirem, především v letecké dopravě. Unikátní box, který je zcela utěsněn před vnějším prostředím, má výraznou jabloneckou stopu.

Ceněný box má stopu z Jablonce. Slouží pro přepravu nakažených

Jablonecko
Cestující s rouškou na letišti
Češi mohou ode dneška v nezbytných a jasně odůvodněných případech vycestovat do zahraničí. Do ciziny mohou jet například z pracovních důvodů, navštívit lékaře nebo rodinu. Hranice ale kvůli šíření koronaviru nadále zůstávají uzavřené a stále platí zákaz vstupu cizinců. Podrobnosti o výjimkách zveřejnilo ministerstvo vnitra na svých webových stránkách. Policie všechny osoby při výjezdu i návratu zaeviduje. Lidé, kteří překročí hranice ČR, budou muset až na výjimky do povinné čtrnáctidenní karantény.
255 fotografií

Lidé mohou vycestovat z Česka. Musí mít ale jasný důvod

Česko
V roce 1953 posílil Spartu Karel Gut (vpravo), budoucí klubová legenda.
Hokejoví fanoušci (nejen) v Praze letos přišli o play-off. Sparta, čekající na devátý mistrovský titul v klubové historii už dlouhých třináct let, se znovu nedočkala. Deník se tak rozhodl ohlédnout se v tomto seriálu za předchozími osmi triumfy pražského klubu v nejvyšší soutěži. Pokračujeme v sezoně 1953/1954.

Sparťanské hokejové tituly, 2. díl: Díval se i soudruh prezident

Hokej
Jiří Blažek s jedním ze svých úlovků.
Třiapadesátiletý rodilý Znojmák Jiří Blažek je, jak sám říká, křtěný vodou z vranovské přehrady. Láska ke krajině Vranovska i k řece Dyji jej provází celý život. Bývalý policista dnes pracuje v plynárenské společnosti. Kromě rybaření a cestování ho baví především tanec. Je spoluzakladatelem Taneční country skupiny Zuzana, se kterou sbírá dlouhodobě úspěchy v tanečních soutěžích po celé republice.

Není vína bez sluníčka, není tance bez srdíčka, říká rybář a šéf taneční skupiny

Zprávy z Česka
Zatčení - pouta - ilustrační foto
Česká justice chybovala, když rozhodla o přípustnosti vydání osmi Tchajwanců k trestnímu stíhání do Číny. Podle Ústavního soudu (ÚS) i přes poskytnuté diplomatické záruky existuje riziko, že Čína bude s Tchajwanci zacházet špatně. Městský ani Vrchní soud v Praze riziko přiměřeně nezohlednily, plyne z nálezu, který ÚS zpřístupnil na svém webu. Tchajwanci vzhledem k dalšímu vývoji událostí do Číny vydáni nebyli.  

Vydání zadržených Tchajwanců do Číny není přípustné. Hrozí jim nebezpečí

Krimi
MČR juniorů a dorostu v atletice se borcům AC Tepo povedlo. Matěj Krsek zářil
Kladenský deník v době pandemie koronaviru spustil nový seriál „Sportovci v karanténě“. Nahlédněte s námi pod pokličku kladenských sportovců. Co dělají během karantény, jak se udržují v kondici a co je nepříjemná životní situace naučila? Hovořit bude nadějný český atlet Matěj Krsek.

Sportovci v karanténě: Krska aby se báli i bankéři

Ostatní sporty
Kolona u hranic se Slovenskem
Na Slovensku dnes kvůli koronaviru začalo platit citelné omezení volného pohybu osob. Dodržování nařízení kontrolují policejní hlídky, na silnicích se proto místy vytvořily dlouhé kolony. Opatřením, které potrvá do pondělí, chce vláda utlumit cestování v době velikonočních svátků a zamezit tak rychlému šíření koronaviru. Slovensko na příštích deset dnů také obnovilo hraniční kontroly a umožňuje vstup do země jen přes vybrané přechody. Zavedení policejních kontrol a dalších opatření vyvolalo třenice mezi vládními politiky.  
24 fotografií

Slovensko omezilo volný pohyb. Opatření vyvolalo třenice ve vládní koalici

Svět