ŠTÍTEK: ministerstvo vnitra

Online přenos. Ilustrační foto
Město Králův Dvůr musí i nadále kvůli vládním opatřením proti šíření nového typu koronaviru hospodařit v rámci takzvaného rozpočtového provizoria. Rozhodli o tom zastupitelé města při mimořádném zasedání. Podle starosty města Petra Vychodila investice ohrožené nejsou.

Zastupitelé k jednání využili moderní technologie

Berounsko
Ochranné masky CM-5 a CM-6.
/FOTOGALERIE/ Mimořádnou radost z dodávky osobních ochranných prostředků pro zdravotníky, kterou v pátek 3. dubna obdržel kraj od ministerstva vnitra řešícího z podstatné míry zásobování pomůckami pro účinný a bezpečný boj s koronavirem, projevila středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Byť se poskytnutý materiál počítá ve stovkách kusů - a nikoli na statisíce, jak je nyní naštěstí už běžné u jiných dodávek.
3 fotografie

Stovky masek ušetří krajským nemocnicím respirátory

Z okolí
Distribuční místo
Velký rozvoz materiálu určeného pro uplatnění na středočeské frontě války proti šíření koronaviru ohlásila ve čtvrtek 2. dubna odpoledne hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Na twitteru uvedla, že jde o velké objemy, které už v pátek budou u zdravotníků - míněni jsou v tomto případě ambulantní lékaři - a u poskytovatelů sociálních služeb. 

Do ambulancí i domovů seniorů míří kvanta respirátorů a roušek

Z okolí
Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD)
V úterý krátce před polednem jednal Ústřední krizový štáb, jehož se poprvé účastnil Jan Hamáček (ČSSD) jakožto jeho nový předseda. Na jednání se probíralo především rozdělení kompetencí, štáb se bude scházet jednou týdně. Za první úkoly si Hamáček stanovil pokračování dodávek ochranných pomůcek pro boj proti šíření epidemie koronaviru nového typu a řešení situace v domovech seniorů, kteří jsou nejzranitelnější skupinou.    
16 fotografií

Jednal krizový štáb. Hamáček ustanovil skupiny, budou řešit pomůcky i ekonomiku

Česko
Ilustrační foto.
Poté, co krajská nemocnice v severočeském Liberci oznámila, že kvůli nedostatku odběrových sad pro testování na Covid19 byla nucena dočasně pozastavit testování, týž problém začíná řešit i Nemocnice Pardubického kraje. Testovací sady tu zatím mají, zásoby se však rychle ztenčují. Hamáček přislíbil nápravu.

Musejí omezit testování na koronavir, docházejí sady

Pardubicko
Noční vykládka
Okamžité přepočítání zásob pomůcek chránících zdravotníky v nemocnicích Středočeského kraje před koronavirovou nákazou požaduje za klub krajských zastupitelů opoziční ODS Martin Kupka. K prověření aktuálního stavu vybavení zdravotníků a případné okamžité reakci, pokud zjištění budou alarmující, dal v neděli podnět v souvislosti se svými informacemi z příbramské nemocnice.
15 fotografií

Opozice chce prověřit zásoby respirátorů v krajských nemocnicích

Z okolí
Domov pro seniory - ilustrační foto
Některé domovy pro seniory v Česku podle zjištění ČTK zatím stále čekají na dodávku respirátorů, o kterých v pátek informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Přitom senioři patří mezi nejohroženější nákazou koronavirem. Podle Vojtěcha jeho úřad v noci na dnešek poslal domovům 200 tisíc respirátorů jako pomoc ministerstvu vnitra, pod které spadají, než dostane další dodávky ochranných prostředků. Respirátory zatím nedorazily do prostějovského domova seniorů. Dopoledne je nemělo ani několik zařízení na Českobudějovicku a Táborsku, odpoledne je tam ale začal distribuovat Jihočeských kraj.  
9 fotografií

Bez respirátorů. Domovům důchodců stále chybí ochranné prostředky

Česko
Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek (na snímku z 6. ledna 2018)
Vláda podle Pirátů nedostatečně odůvodňuje opatření kvůli koronaviru; zvyšuje tím riziko, že tato opatření soudy zruší. Vláda by měla analyzovat dopady na firmy a na jejím základě jim újmu částečně kompenzovat. V interpelaci na předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) to uvedl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Text dnes poskytl ČTK. Podle něj vláda v některých případech postupovala v rozporu s právním řádem.
13 fotografií

Piráti: Některá opatření proti koronaviru nebyla správně schválena

Česko
Krajská nemocnice Pardubice. Ilustrační foto.
Do Česka přiletělo dalších sto tun ochranných pomůcek. Nemocnice v kraji tak začínají být o něco lépe zásobené. Další letadla přistávají v Praze, celkem tak do České republiky z Číny přiletěly už 4 miliony respirátorů FFP2, 15 milionů roušek, 250 tisíc rukavic, 120 tisíc obleků a 80 tisíc brýlí. Bedny z letadel putují do Opočínku, kde je třídí hasiči a rozvážejí je do jednotlivých krajů.    
39 fotografií

Roušek přibývá, i tak ale nejsou zásoby nemocnic dostatečné

Pardubicko
Kateřina Halamová, sociální pracovnice Centra pro integraci cizinců
/ROZHOVOR/ V současné situaci je pro celé Mladoboleslavsko zásadním místem Centrum pro podporu integraci cizinců. Zařízení je v provozu i přes šíření koronaviru, funguje v omezeném režimu, ale pro cizince je i nadále k dispozici. Místní zaměstnankyně, sociální pracovnice Kateřina Halamová pak šije potřebné roušky, kterými vybavuje lidi, s nimiž je v kontaktu.
6 fotografií

Sociální pracovnice: Jedna rouška na osobu nestačí

Boleslavsko
Řidičský průkaz z roku 2007
Řešíte konec platnosti řidičského či občanského průkazu? Pak nemusíte nikterak pospíchat s jeho výměnou. Kvůli situaci kolem šíření nového koronaviru, který způsobuje nemoc Covid-19, ministerstvo vnitra udělilo výjimku. Ta platí ovšem po dobu vyhlášení nouzového stavu.

Řidiči mohou řídit i s propadlým průkazem

Berounsko
Zdravotníci si přišli vyzvednout respirátory v neděli na krajský úřad.
Krajský úřad Jihočeského kraje v neděli rozděloval ochranné respirátory zdravotníkům. Jihočeský kraj v sobotu ráno obdržel dodávku osobních ochranných prostředků, konkrétně respirátorů FFP2. Zásilku pro kraj zajistilo ministerstvo vnitra a její distribuci do kraje zajistili profesionální hasiči. Tyto respirátory si vyzvedli zdravotníci již v neděli.

Lékaři vystáli frontu na respirátory. Dostali tři na osobu

Českobudějovicko
Radnice v Králově Dvoře.
Některé obce v současné době čekají, zda vláda zmírní přijatá opatření. Pokud dojde k prodloužení krizového opatření týkajícího se zákazu volného pohybu osob, které nyní platí do úterního rána 24. března, pak budou muset starostové zrušit svolaná zasedání. Město Králův Dvůr by tak muselo i nadále fungovat v takzvaném rozpočtovém opatření. Deníku to sdělil starosta města Petr Vychodil.

Králův Dvůr ještě nemá rozpočet. Čeká na další kroky vlády

Berounsko