ŠTÍTEK: mlhovina

Erbenka je v zimě krásnější.
Ve Všebořících sněhový poprašek, na Bukově něžně pocukrováno, na Míráku břečka. Pokud si chcete udělat hezký víkendový výlet v Ústí nad Labem, doporučuji trolejbus č. 54, konečná Dobětice - točna. V cukrárně dokrmit ratolesti dortíkem a vyrazit směrem na Erbenovu vyhlídku.
3 fotografie

Tip na výlet: Erbenka je v zimě krásnější

Cestujeme
Erbenka je v zimě krásnější.
Dobětice - Ve Všebořících sněhový poprašek, na Bukově něžně pocukrováno, na Míráku břečka. Pokud si chcete udělat hezký víkendový výlet, doporučuji trolejbus č.54, konečná Dobětice - točna. V cukrárně dokrmit ratolesti dortíkem a vyrazit směrem na Erbenovu vyhlídku.
3 fotografie

TIP NA VÝLET: Erbenka je v zimě krásnější

Ústecko
Noční obloha nad vsetínskou hvězdárnou 15. ledna ve 22:00 hodin.
Vsetín - Zimní noci bývají často nepříjemně mrazivé. Přesto, pokud se vypravíme za pozorováním noční oblohy na vyšší kopec, vysoko nad inverzní clonu, uvidíme oblohu neobyčejně čistou, plnou zajímavých objektů. Nad jihozápadní obzor se začne sklánět galaxie M31 ze souhvězdí Andromedy, která je za ideálních podmínek viditelná i pouhýma očima.

Vesmír na zimní obloze

Valašsko
Velmi zajímavou inovací jsou rozprašovače určené pro zalévání zcela nepravidelného terénu
Voda je nedílnou součástí každé buňky a stejně jako každý živý organismus se neobejdou bez dostatečného příjmu „tekutin" ani rostliny. Během parných slunečných dnů se nemohou spoléhat na přírodní zdroje vláhy, a tak je nutné zajistit, aby zahrady ani v letním horku nežíznila.
3 fotografie

Efektivní zavlažování zahrady

Bydlení
Washington /VIDEO/- Astronomové amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpověděli scénář gigantické kolize naší galaxie se sousední velkou mlhovinou v souhvězdí Andromedy, k níž má dojít za čtyři miliardy let. Nevyhnutelná srážka podle čtvrteční zprávy NASA vrhne Slunce na jiné místo Mléčné dráhy. Dobrou zprávou ale je, že Zemi samu kolize nezničí.

Mléčná dráha se srazí se sousední galaxií, předpověděli vědci NASA

Svět
Měsíc, Saturn, Mlhovina v Orionu, Galaxie v Andromedě, Hvězdokupa Plejády v Býku či Galaxie ve Velkém voze. To vše dokáže vyfotit Martin Kroužek pomocí dalekohledu. Jeden sám vyrobil a druhý koupil a upravil.
Blansko - Svět, kde se vznáší Měsíc, planety, mlhoviny a galaxie, přitahuje Martina Kroužka z Rájce-Jestřebí od jeho čtrnácti let. Tehdy poprvé navštívil hvězdárnu. Nyní má malou observatoř doma. Sestrojil si vlastní dalekohled, další zase upravil a fotí jím hvězdnou oblohu.
7 fotografií

Pozoruje vesmír dalekohledem, který sestrojil

Blanensko
O zdraví nejmenších pacientů je v meziříčské nemocnici dobře postaráno.
Valašské Meziříčí – Zdraví nejmenších ohlídají v meziříčské nemocnici nové přístroje. Ty budou střežit srdeční puls dětí i pomáhat při problémech s dýchacími přístroji.

Pacienty střeží nové přístroje

Valašsko
Hvězdárna v Teplicích
Ústí n. L., Teplice /REPORTÁŽ NA VLASTNÍ KŮŽI/ – Plejady, Saturn, mlhoviny. Na fotkách vypadají skvěle, ale pohledu na vlastní oči se to nevyrovná. V Teplicích provozuje Ústecký kraj hvězdárnu. Za úplňku to tam musí být pokoukání. Omyl začátečníka.

Na hvězdárnu nechoďte za úplňku, nic neuvidíte

Ústecko
Pardubická hvězdárna
Pardubice – V březnu budou na obloze vidět galaxie, mlhoviny a hvězdokupy, které téměř před třemi stoletími objevil francouzský astronom Charles Messier. Dodnes patří jeho odkaz ke kultovním objevům astronomie. Informoval o tom tiskový tajemník Astronomické společnosti Pardubice Petr Horálek.

Pozorujte mlhoviny a hvězdokupy!

Volný čas
Praha - Listopadová temná obloha nabídne planety Jupiter, Saturn a Venuši. Měsíc bude nejlépe pozorovatelný kolem 13. listopadu. Počátkem měsíce bude vrcholit meteorický roj Tauridy a 18. listopadu roj Leonidy. Vzdálený vesmír nabízí dvojhvězdy, hvězdokupy, galaxie a mlhoviny. Na možnosti pozorování vesmírných těles upozorňují astronomické servery www.observatory.cz a www.aldebaran.cz.

Obloha v listopadu nabídne Jupiter, Saturn a Venuši

Česko
Ilustrační obrázek
Rakovnicko - Začíná druhý měsíc roku, zima je ve své polovině a hvězdné nebe se může pochlubit tím, že je nejkrásnější oblohou v průběhu celého roku. Všechny časové údaje jsou uvedeny v SEČ a pro stanoviště na průsečíku středoevropského poledníku /tj. 15 stupňů východně od Greenwich/ a rovnoběžky 50° severní šířky.

Únorová procházka hvězdnou oblohou

Rakovnicko
Kluci a děvčata z  Dětského domova v Ledcích – Šternberku si v závěru školního roku udělali výlet do Slaného.
Ledce - Mezi žáky, kterým končí tento školní rok až vúterý 30. června, patři kluci a děvčata ze školy při Dětském domově Ledce – Šternberk. A protože loučení se školou má být hezké, vypravili se v pátek se svými učitelkami do slánské městské hvězdárny a skleníků místních Technických služeb. Závěr dopoledne si děti užily se sladkou odměnou vcukrárně.

Se školou se rozloučili ve hvězdárně

Kladensko