ŠTÍTEK: Morava

Obálka knihy.
Mezi aristokratickými rody zemí Koruny české zanechali výraznou dějinnou stopu příslušníci rodu erbu černé zubří hlavy ve stříbrném štítu – Pernštejnové. Majetek Pernštejnů v Čechách a na Moravě, hodnotou převýšil i značné jmění Rožmberků a Pernštejnům umožnil sehrát důležitou roli také v evropské politice.

Pernštejnové v evropských dějinách, recenze knihy

Čtenář reportér
Městská plovárna Louka ve Znojmě.
/VIDEO/ Nestíháte sledovat zprávy z regionu každý den? Připravili jsme pro vás souhrn událostí, o kterých jsme informovali v minulém týdnu. Na jih Moravy dorazily velké bouřky, otevřela koupaliště v regionu a Znojmo řešilo na plovárně nepříjemný incident. Před rokem zavřely lázně a zeptali jsme se na jejich další osud. Program zveřejnilo Znojemské kulturní léto i filmové festivaly v regionu. Připomněli jsme, že 10. července startuje Hudební festival Znojmo a dobšické vinařství Lahofer má další ocenění.
30 fotografií

Souhrn událostí na Znojemsku. Přišly kroupy, Znojmo řeší bezpečí na plovárně

Znojemsko
Ondřej Mihálik.
Přichází s vizitkou hráče, který umí dát gól, navíc má i zkušenosti. Fotbalový Hradec Králové v minulém týdnu posílil forvard Ondřej Mihálik (27). V klubu si od něj slibují, že by mohl nahradit Daniela Vašulína. „Doufám, že na jeho práci tady navážu, i když typologicky jsme úplně jiní,“ řekl na startu přípravy borec, který si ligu zahrál v Jablonci, Plzni, Českých Budějovicích a naposledy ve Slovácku.
29 fotografií

Mihálik: Hradec je momentálně velmi zajímavá adresa. Doufám, že čísla doručím

FORTUNA:LIGA
Jihočeši před třemi lety pomáhali na jihu Moravy, kde se prohnalo ničivé tornádo. .
Minulý týden se lidé na jihu Čech přesvědčili, že příroda a přírodní živly jsou stále v přesile a nejde jim poručit. Od obřích, až deset centimetrů velkých krup na Strakonicku po úkaz podobný tornádu na Táborsku. V pondělí 24. června uplynuly tři roky od ničivého tornáda, která pustošilo jižní Moravu. Na pomoc lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou, vyjeli i Jihočeši. Připomeňme si v galerii, jak to na Moravě vypadalo.
45 fotografií

Tři roky od tornáda na Moravě: Viděli jsme apokalypsu. Realita byla horší

Táborsko
Znojemský odchovanec Ondřej Cakl se od nové sezony vrací do kádru Orlů.
Už začíná nabírat finálních podob. Kádr hokejového Znojma se přes víkend rozšířil o další dvě jména, a čítá tak už šestnáct hráčů. Nejnovějšími přídavky jsou Ondřej Cakl a Jan Sedláček, přičemž oba mladíci už dříve dres Orlů oblékali. Cakl se na jih Moravy vrací ze Vsetína, Sedláček bude ve Znojmě opět hostovat formou střídavých startů z Komety Brno.

Návrat známých tváří. Znojemský kádr je téměř kompletní, posílili jej mladíci

Hokej
Nádraží Ostrava-Svinov. Ilustrační foto.
Železniční spojení na dvou hlavních trasách mezi Moravou a Čechami, tedy i mezi Ostravou a Prahou, od rána komplikovala rozsáhlá porucha trakčního vedení v jednom z hlavních železničních uzlů v Česku. Ta zapříčinila mnohaminutová zpoždění především rychlíků směřujících z moravskoslezské metropole do hlavního města a v opačném směru.

Komplikace na železnici. Velká zpoždění vlaků mezi Ostravou a Prahou

Ostravsko
David Kopřiva je brankářskou jedničkou i kapitánem Rousínova.
Dohráno, dobojováno. Krajské fotbalové trávníky na jihu Moravy po konci sezony 2023/2024 na pár týdnů osiřely. Je čas na bilancování a krátký odpočinek. Deník Rovnost v této souvislosti vyhlašuje anketu o nejlepšího brankáře v jednotlivých krajských soutěžích. Začínáme krajským přeborem. Brankáři jsou důležitou součástí úspěchů, nebo neúspěchů svého týmu a právě na nich často stojí osudy jednotlivých týmů. Deník Rovnost vybral sedm gólmanů z krajského přeboru, z nichž můžete vybrat toho, který si podle vás výhru v anketě nejvíc zaslouží. 

ANKETA DENÍKU: Zvolte nejlepšího brankáře krajského přeboru

Kraje
Ukázka bitvy z doby třicetileté války letos nesla název Zámek nedáme! Součástí programu byl mimo jiné jarmark nebo průvod městem.
/FOTOGALERIE/ Zámek nedáme. Taková slova se nesla z úst měšťanů v době třicetileté války, když švédská vojska napadla městečko Bučovice. Stejná slova byla slyšet i v sobotní den, kdy se uskutečnila rekonstrukce bitvy. Akce začla už v dopoledních hodinách historickým jarmarkem a ukázkou dobových řemesel. Před třetí hodinou odpolední všichni návštěvníci zamířili do parku, kde se uskutečnila samotná bitva.
82 fotografií

VIDEO: Třicetiletá válka se vrátila do Bučovic. Zámek znovu čelil útoku Švédů

Vyškovsko
Otvírají nejstřeženější klenotnici v kraji. K vidění jsou originály šperků z hrobů velkomoravské šlechty
V jedné z nejnavštěvovanějších turistických destinací Zlínského kraje, v Archeoskanzenu Modrá, otevírají unikátní Klenotnici Velké Moravy, kde jsou k vidění archeologické nálezy z velkomoravských pohřebišť spojovaných s představiteli nejvyšších společenských vrstev raně středověké Moravy – knížaty, velmoži a členy jejich rodin. Z depozitu Moravského zemského muzea.
28 fotografií

Otvírají nejstřeženější klenotnici v kraji: Originály šperků z hrobů šlechty

Slovácko
Řezbáři v Lipovci túrují motorové pily. Před diváky vyřezávají sochy do betlému.
/FOTO, VIDEO/ Pokácet motorovou pilou strom nebo nařezat hromadu dřeva na zimu je hrubá práce. Spousta rámusu, pilin a zápachu ze spáleného paliva. Ale tímto nástrojem se dají vyrobit také nádherné dřevěné sochy. Jak to od středy do soboty předvádí sedm řezbářů v Lipovci na Blanensku. Z dubových špalků tam při druhém ročníku Dřevosochání vyřezávají další figury a zvířata do unikátního obecního betlému. Přímo před zraky publika pod plachtou obřího stanu.
34 fotografií

Řezbáři v Lipovci túrují motorové pily. Před diváky vyřezávají sochy do betlému

Blanensko
Bouřky. Ilustrační foto.
Meterologové v pátek v poledne upřesnili výstrahu před odpoledními a nočními bouřkami. Podle modelů se zdálo, že nejohroženějším regionem Česka budou právě východní Čechy společně s přilehlou částí středních Čech a Libereckým krajem. Velmi silné bouřky, hrozí ale i supercely, měly být doprovázené nárazy větru i kolem 90 km/h, až 5 centimetrů velkými kroupami a přívalovým deštěm, při kterém mohlo v krátké době napršet až 50 mm, při déletrvajících srážkách ale i dvakrát tolik. Nakonec ale ve východních Čechách byl spíše klid, bouřky se vyřádily v jižních Čechách a na Moravě.

Na východě Čech hrozily v pátek extrémní bouřky, nakonec se nám spíše vyhnuly

Orlicko
Tři roky po tornádu. Člověk v tísni pomáhá vysychajícímu Podluží
V červnu 2021 se Břeclavskem a Hodonínskem prohnalo ničivé tornádo. Bezprostředně po události vyhlásil Člověk v tísni sbírku SOS Morava a desítky jeho pracovnic a pracovníků se do regionu vydalo pomáhat s likvidací škod a opravou zničených obydlí i zahrad. I po třech letech Člověk v tísni s lidmi v zasaženém regionu zůstává, v současné době pomáhá s obnovou zeleně a se zaváděním opatření na přizpůsobení se a zmírnění dopadu změny klimatu.
33 fotografií

Tři roky po tornádu. Člověk v tísni pomáhá vysychajícímu Podluží

Čtenář reportér
Požadavek na navýšení zisku Znojemské tepelné společnosti vyslalo město. Důvodem je nutná oprava technologií. Ilustrační snímek.
Stížnosti lidí na vysoké zálohy a překvapivé vyúčtování zaznamenal zejména ve znojemských Příměticích opoziční zastupitel a bývalý starosta Jakub Malačka. Podle něho radnice za uplynulý rok a půl zdražila dopravu, nájemné, odpady, sportoviště a především energie. Právě ty považuje za největší problém. Více než čtyři tisíce domácností platily za teplo ve Znojmě nejvíce na jihu Moravy. Zisk Znojemské tepelné společnosti se navýšil o více než dvě stě čtyřicet procent. Peníze půjdou podle vedení města do nového horkovodu.

Vysoké zálohy a rekordní zisk tepelné ve Znojmě. Na horkovod přispějí lidé

Znojemsko
Deštivé počasí - Ilustrační foto
Teploty v pátek na mnoha místech Česka překročí 31 stupňů, odpoledne se pak začne od západu zatahovat a budou se tvořit bouřky. Na většině území mohou být i velmi silné s nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině, kroupami a přívalovým deštěm, při kterém může v krátké době napršet kolem 50 milimetrů. V opakovaných bouřkách nebo v kombinaci bouřek s deštěm může ojediněle spadnout i kolem 70 milimetrů srážek, uvedl dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V pátek se do ČR vrátí tropy i silné bouřky. O víkendu se ochladí

Česko
Reprezentační víno pro Euro 2024 z novosedelského vinařství Vinofol
Sport i vinařství jsou o emocích, za obojím se schovává množství dřiny a odříkání. Jakmile se něco pokazí, další šanci má vinař až za rok. A fotbalista na mistrovství Evropy? Zase až za čtyři roky. Touto spojitostí zdůvodnil novosedelský vinař Pavel Foltýn již tradiční spolupráci s českou fotbalovou reprezentací. Z té i letos vzešla speciální limitovaná edice tří odrůd vína pro fotbalové Euro.
3 fotografie

Bílá, černá a červená. Euro 2024 má své víno, lahve zdobí vlajky českých soupeřů

Regiony
Silná bouře se přehnala Moravskoslezským krajem, škodila na mnoha místech regionu.
Velmi silné bouřky postupovaly během středečního večera Moravou a Slezskem. Meteorologové varovali před doprovodnými jevy. Kolem 22. hodiny spadl například strom na železniční trať mezi Bruntálem a Valšovem. V úseku Jindřichov ve Slezsku – Jeseník se před osmou hodinou večer zastavil provoz na kolejích kvůli záplavě z přívalového deště. Mezi Jindřichovem na Bruntálsku a Mikulovicemi na Jesenicku stály vlaky, protože na Polské straně byla zaplavena trať.

Bouřky a supercely dorazily na Moravu i do Slezska. Vlaky vyřadily záplavy

Bruntálsko
Cyklo-běh za Českou republiku bez drog 2024 míří do Ústeckého kraje.
Od čtvrtka 20. do pátku 21. června se Ústecký kraj stane dějištěm závěrečné části největší celonárodní protidrogové akce spojené se sportem – Cyklo-běh za ČR bez drog. Tento projekt, který odstartoval 10. června v Hranicích a skončí v pátek 21. června odpoledne v Praze, zahrnuje setkání se zástupci měst, protidrogové přednášky pro děti a distribuci vzdělávacích materiálů.

Cyklo-běh za život bez drog míří do Ústeckého kraje. Sportovci zastaví i v Mostě

Čtenář reportér