ŠTÍTEK: Morava

Ašské sklepy 2024.
Kdo v sobotu dorazil na akci Ašské sklepy, určitě nelitoval. Mohl totiž slavit, pít, jíst, nakupovat i tančit. K ochutnávce byla vína z Čech i Moravy, grilované speciality, regionální potraviny, řemeslné výrobky a nechyběly ani soutěže o zajímavé ceny. Na Goethovo náměstí v Aši se navíc po 80 letech vrátily trhy. Návštěvníky bavila moravská cimbálovka či Petr Bende s kapelou.
27 fotografií

PODÍVEJTE SE: Ašské sklepy ovládly v sobotu náměstí a jeho okolí

Chebsko
Zápas 23. kola I.B třídy, skupiny B, TJ Vřesina - Markvartovice 0:2 (26. 5. 2024).
/FOTOGALERIE/ Fotbalisté Lískovce slaví postup! Ve 23. kole I.B třídy vyhráli v Nýdku 4:2 a tři zápasy před koncem sezony vedou skupinu C o 11 bodů před Oldřichovicemi. Další krok k I.A třídě udělal Budišov nad Budišovkou, po vítězství v Lichnově 5:0 má ve skupině A náskok sedmi bodů před Jindřichovem. Jednou nohou o soutěž výš už je ve skupině B rezerva Vítkovic, před druhým Záblatím vede o devět bodů. Nejvyrovnanější situace je ve skupině D, kde fotbalisté Palkovic porazili Jistebník 6:3 a po prohře Ostravice ve Fryčovicích 1:3 ji vystřídali v čele tabulky. Vedou o dva body.
22 fotografií

Fotbalové soutěže na Moravě a ve Slezsku - I.B třída

Kraje
Zápas 21. kola I.A třídy, skupiny B, Horní Suchá - Tichá 0:1 (11. 5. 2024).
/FOTOGALERIE/ Fotbalisté Darkoviček vyhráli ve 23. kole I.A třídy v Libhošti 3:1 a postup už mají na dosah. V tabulce skupiny A mají tři kola před koncem soutěže náskok devíti bodů před druhými Mokrými Lazcemi, které prohrály doma s Píští 1:3. Ve skupině B si už s předstihem zajistilo účast v krajském přeboru Staré Město. O rekord 23. kola se postaral Baník Albrechtice výhrou 10:0 nad TJ Petřvald.  
17 fotografií

Fotbalové soutěže na Moravě a ve Slezsku - I.A třída

Kraje
Zápas 27. kola krajského přeboru Stonava - Heřmanice 5:1 (25. 5. 2024).
/FOTOGALERIE/ Stále se bojuje! Tři kola před koncem krajského přeboru jsou nejblíž k postupu fotbalisté Pusté Polomi. Ve 27. kole jasně přehráli Český Těšín 4:1 a tabulku vedou s náskokem čtyř bodů před Petřvaldem na Moravě, který vyhrál v Kobeřicích 4:1. Ke změně došlo na 3. místě, po domácí remíze Slavie Orlové s Jakubčovicemi 2:2 ji přeskočil Háj ve Slezsku po vítězství nad Krásným Polem 2:0. Počtvrté v sezoně uspěl poslední Dolní Benešov, vyhrál na hřišti Dolních Datyní 4:2.
17 fotografií

Fotbalové soutěže na Moravě a ve Slezsku - krajský přebor

Kraje
Zápas 27. kola divize F Bruntál - Polanka n. O. 1:3 (26. 5. 2024).
/FOTOGALERIE/ Fotbalisté Unie Hlubina dvěma góly Macíčka porazili Krnov 2:0 a tři kola před koncem divize F v čele tabulky slaví postup do třetí ligy. O pořadí za lídrem se ale vedou urputné boje. Druhá rezerva Opavy ve 27. kole vyhrála 6:2 na hřišti Vratimova, který klesl ze 3. až na 6. místo. Na 3. příčku se vyhoupl Bohumín po vítězství nad Valašským Meziříčím 3:1, autorem všech tří branek byl Hanus. Čtvrtý je Havířov, který přejel Řepiště 4:0, a pátá Polanka po povinné výhře na hřišti posledního Bruntálu 3:1.
15 fotografií

Fotbalové soutěže na Moravě a ve Slezsku - divize F

Fortuna divize
Fotbalisté Baníku Ostrava (v bílém) v utkání 5. kola nadstavby proti Slovácku. Ještě před zápasem svůj postup do druhé ligy oslavili s fanoušky hráči B-týmu.
/FOTOGALERIE/ Rozhodnuto! Fotbalová rezerva Baníku Ostrava porazila v zápase 29. kole MSFL na Bazalech Uherský Brod 2:0 a tři kola před koncem soutěže si s náskokem 11 bodů zajistila postup do druhé ligy. Střelecké hody předvedl Frýdek-Místek doma s Hranicemi (5:0) i Frýdlant nad Ostravicí s Blanskem (5:1), další tři body přidal do tabulky i třetí Třinec po výhře nad Znojmem 2:1. Neuspěl Hlučín, který padl v Uničově (0:1), ani rezerva Karviné doma se Startem Brno (0:1).
35 fotografií

Fotbalové soutěže na Moravě a ve Slezsku - MSFL

Fortuna ČFL + MSFL
Líšeňští fotbalisté (v bílém) na závěr sezony doma podlehli Chrudimi 1:2.
Nebyl to závěr sezony, jaký by si fotbalová Líšeň představovala. Na domácím trávníku hájila postavení v první polovině druholigové tabulky, už před úvodním výkopem však bylo jasné, že bude mít pořádně ztíženou pozici. Kvůli četným absencím se jí totiž rozsypala základní sestava a Chrudim toho v posledním kole využila, z jihu Moravy si odvezla výhru 2:1. „Jsem rád, že je konec sezony, protože se nám mužstvo vlastně rozpadlo,“ podotkl líšeňský kouč Milan Valachovič.
40 fotografií

OBRAZEM: Líšeň nespasila ani lotyšská trefa, s fanoušky se rozloučila porážkou

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA
Řidiči brněnského dopravního podniku v brněnských ulicích testovali zapůjčený vodíkový autobus Solaris Urbino 12 Hydrogen.
/VIDEO/ Jízdu s vodíkovým autobusem Solaris si mohli v minulých dnech vyzkoušet řidiči brněnského dopravního podniku v ulicích Brna. Na krátké testování jej zapůjčil na jih Moravy dopravní podnik ze slovenské Bratislavy. „Řidiči si autobus chválili, jízdní vlastnosti se dají přirovnat k trolejbusu nebo elektrobusu, tedy rychlejší start, konstantní výkon a tišší provoz," přiblížila mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.
9 fotografií

Test autobusu na vodík v Brně: řidiči si jej chválili, proti jsou vysoké náklady

Brněnsko
Vojtěch Pitron patří ke klíčovým hráčům Rýmařova
Jedničkou mezi třemi tyčemi rýmařovské Jiskry je Vojtěch Pitron, který se k mužstvu připojil ve druhé polovině srpna. Štafetu převzal po dlouholeté opoře rýmařovských fotbalistů Petra Kameníka. Co Pitrona do Rýmařova přivedlo? A jaká byla jeho dosavadní kariéra? Více už v následujícím rozhovoru.

Rýmařov má na Moravě jméno, řekl brankář Vojtěch Pitron

Fortuna divize
Dolomity aneb výlety okolo Velehradu.
Malý sál Klubu kultury v Uherském Hradišti byl ve středu 22. května svědkem setkání posluchačů A3V (Akademie třetího věku) s přednášejícím Dušanem Trávníčkem, jenž úvodem přítomné v zaplněném sále pozval na různorodé expozice, výstavy, které pořádá Muzeum jihovýchodní Moravy Zlín.
16 fotografií

Dolomity aneb Výlety okolo Velehradu

Čtenář reportér
Třetí setkání rodinných firem Family Business Week 2024 hostil v polovině května zámek rodiny Kinských ve Žďáru nad Sázavou
Třetí setkání rodinných firem Family Business Week 2024 hostil v polovině května zámek rodiny Kinských ve Žďáru nad Sázavou, jejichž hospodaření, jak s úsměvem v úvodu poznamenal hostitel Constantin Kinský, funguje jako rodinná firma již 800 let. Debatní bloky se za účasti pestrého spektra zástupců firem zaměřily nejprve na téma fungování pražské burzy a její přístupnosti a výhod pro rodinné firmy. A také na téma role rodinných firem v rozvoji regionu a možnostech jejich podpory ze strany kraje.
57 fotografií

Rodinné firmy hodnotily možnosti burzy a potřebu revize vzdělávání mladých

Podnikání
Třinečtí fotbalisté v okresním derby vloženého 34. kola MSFL porazili ve středu doma Frýdek-Místek 2:0.
/FOTOGALERIE/ Fotbalová rezerva Baníku Ostrava ve vloženém středečním 34. kole MSFL porazila na Bazalech Hodonín 2:0 a o další krok je blíž k vytouženému postupu do druhé ligy. Čtyři kola před koncem soutěže má v čele tabulky náskok 11 bodů před druhým Zlínskem. Třetí Třinec, který v okresním derby porazil Frýdek-Místek 2:0, ztrácí na lídra 15 bodů. Rezerva Karviné po třech prohrách za sebou vyválčila bod za remízu 1:1 na hřišti šestnáctého Uherského Brodu. Hlučín sehrál v Brně se Startem vyrovnanou partii, i když od 78. minuty postrádal vyloučeného Levčíka. V 90. minutě, kdy Slezané zásluhou Moučky z penalty srovnali na 2:2, viděl červenou kartu také domácí Praks, ale ve 4. minutě nastavení trefil Startu výhru 3:2 Šumbera.
18 fotografií

Fotbalové soutěže na Moravě a ve Slezsku - MSFL

Fortuna ČFL + MSFL
Cyklistika je jeho celoživotní vášní. Také proto se Jan Schindler rozhodl téměř před třiceti lety otevřít první prodejnu Mojekolo. Od té doby se mu podařilo vybudovat největší maloobchodní cyklistickou síť v tuzemsku s dvanácti „kamennými“ prodejnami v ČR
Cyklistika je jeho celoživotní vášní. Také proto se Jan Schindler rozhodl téměř před třiceti lety otevřít v Kobeřicích na Opavsku první prodejnu Mojekolo. Od té doby se mu podařilo vybudovat největší maloobchodní cyklistickou síť v tuzemsku s dvanácti „kamennými“ prodejnami v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, ale i e-shop. Jak říká, je pro něj důležité dělat to, co ho baví. V našem rozhovoru jsme si s ním povídali nejen o tom, jak se u nás trh s jízdními koly vyvíjí.
4 fotografie

Jan Schindler: Brzy se budeme ptát, kdo že si koupil normální kolo bez pohonu

Podnikání
Znojemští hokejisté (v bílém) se po sestupu připravují na účast ve druhé lize.
Další zvrat v budoucnosti hokeje ve Znojmě. Po jarním sestupu z Chance ligy se bude hrát na jihu Moravy druhá česká liga pod hlavičkou stávajícího klubu a dosavadního vedení Orlů Znojmo. Minimálně prozatím tak padá varianta vzniku nového klubu s novým majitelem Hynkem Blahou, který usiloval o návrat Znojma do rakouské soutěže ICEHL. 

Znojemský zvrat. Po sestupu si Orli zahrají druhou ligu, rakouská varianta padla

Hokej
Zápas 21. kola okresního přeboru Karviné SK Horní Suchá B - Slavoj Petřvald 2:1 (12. 5. 2024).
/FOTOGALERIE/ Před týdnem padlo ve fotbalovém přeboru okresu Karviná 32 gólů, ve víkendovém 22. kola toto číslo střelci posunuli na 35. Úspěšnější tentokrát byli hosté, dali jich 29. Celkem devět branek viděli fanoušci ve Věřňovicích, kde Lokomotiva Louky smetla domácí „béčko“ 8:1. Rezerva divizního MFK Havířov vyhrála v Horních Bludovicích 7:1 a „béčko“ Horní Suché v Doubravě 7:0.
20 fotografií

Fotbalové soutěže na Moravě a ve Slezsku – okresní přebor Karviné

Okresy
Vyškovská knihovna přivítala dva hosty: dráhovou a silniční cyklistku Ladu Kozlíkovou Usnulovou a jejího trenéra a partnera Břetislava Usnula.
/FOTO/ V pátek sedmnáctého května se v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově konala další beseda z cyklu Vyškovsko má talent. Tentokrát jsme přivítali dva hosty: dráhovou a silniční cyklistku, držitelku čtyřiceti medailí, mimo jiné šestadvaceti zlatých z Mistrovství České republiky a zlatých z Mistrovství Evropy i světa, Ladu Kozlíkovou Usnulovou a jejího trenéra a partnera Břetislava Usnula.
24 fotografií

Cyklistická šampionka vzpomínala ve Vyškově na kariéru. Získala čtyřicet medailí

Čtenář reportér