ŠTÍTEK: Mořice

Neckyáda v Brodku u Konice
Každý čtvrtek pro vás připravujeme čerstvou nálož tipů, jak zajímavě strávit víkend. Z akcí si určitě vybere každý, malý i velký. Těšit se můžete nejen na cyklovýlet podél Mlýnského náhonu, ale také na tradiční akce Rock Memory, Mořický guláš fest, nebo na ukázku známých i méně známých řemesel na plumlovském zámku.

Kam o víkendu? Na neckyádu, koncert Dashi, guláš fest nebo kuličkový turnaj

Cestujeme
Pohled z Hradčanského náměstí na Strahovský klášter premonstrátů v Praze na Hradčanech.
Pražské arcibiskupství přestěhuje svou obsáhlou knihovnu plnou historických tisků do Strahovského kláštera. Tamní premonstráti, kteří také spravují svou rozsáhlou knihovnu, ji umožní zpřístupnit veřejnosti, což v budově Arcibiskupského paláce nebylo možné, řekl Stanislav Zeman z pražského arcibiskupství. Stěhovat se začalo v úterý 7. července. Takzvaná Manderscheidská knihovna obsahuje na 10 500 historických knih.
7 fotografií

Do Strahovského kláštera míří tisíce historických knih, zpřístupní se veřejnosti

Volný čas
Restaurátoři v sále Rady brněnské Nové radnice zachraňují původní barokní fresku, která je oproti předpokladům v horším stavu, než si restaurátoři mysleli.
Dalších sedm měsíců a téměř dva miliony korun navíc si vyžádá obnova někdejší zasedací místnosti královského tribunálu a zemské správy v sále Rady na Nové radnici v Brně. Když se do ní loni v červnu restaurátoři pustili, chtěli obnovit pouze nástropní barokní fresky. Během postupujících prací se však ukázalo, že by bylo možné vrátit sálu takřka původní podobu.
22 fotografií

Do sálu Rady na brněnské Nové radnici se vrátí vzácná fresková výzdoba

Brněnsko
Ilustrační foto. Hrad Velhartice.
Řada kostelů na Klatovsku se opět zapojila do akce Noc kostelů. Navštívit je můžete během pátečního podvečera a večera. Speciální prohlídky budou během víkendu k vidění na Kašperku, Rabí a ve Velharticích. Vydat se můžete i na Mouřenec, komentované prohlídky v kostele sv. Mořice jsou obnovené. 

Tipy na víkend 13. a 14. června: O víkendu ožijí kostely i hrady

Cestujeme
Zimní výprava za telátky ve Vrchoslavicích. 22.2. 2020
Horký čaj, kravská miminka a také kulturní vložka. Tradiční zimní výpravy za telátky, se v sobotu ve Vrchoslavicích zúčastnilo okolo třicítky malých i velkých výletníků. Sraz byl jako obvykle u vrchoslavické radnice, odkud se výprava vydala ovocnou alejí mezi poli k farmě. Postupně se přidávali další opozdilci.
65 fotografií

Děti očkovaly na farmě telátka. Podívejte se

Prostějovsko
Zimní výprava za telátky ve Vrchoslavicích. 22.2. 2020
Horký čaj, kravská miminka a také kulturní vložka. Tradiční zimní výpravy za telátky, se v sobotu ve Vrchoslavicích na Prostějovsku zúčastnilo okolo třicítky malých i velkých výletníků. Sraz byl jako obvykle u vrchoslavické radnice, odkud se výprava vydala ovocnou alejí mezi poli k farmě. Postupně se přidávali další opozdilci.
65 fotografií

V kůži veterináře. Děti očkovaly na mořické farmě telátka

Regiony
Kostel s kostnicí se nachází na vršku nad řekou Otavou u obce Annín, která je proslavena svou dodnes fungující sklárnou.
Ďábel, který se úporně snaží stáhnout duši hříšníka do pekla, setkání tří urozených pánů se třemi umrlci jako připomínka naší smrtelnosti, ale také malé postavičky, které přibíjejí Krista na kříž.

Tip na výlet: Tajemný Mouřenec u Annína

Klatovsko
Srpen 2019. Opozice se červenými čarami snažila upozornit na chystané zúžení chodníků při plánované rekonstrukci ulice 8. května v Olomouci
Případem červených čar nastříkaných křídovou barvou začátkem srpna na chodníky v ulici 8. května se stále zabývají olomoučtí policisté. Dosud není jisté, jak celá záležitost skončí. Členům hnutí ProOlomouc společně se zastupitelským klubem Piráti a Starostové se zatím podařilo dosáhnout částečných změn několik let starého projektu na kompletní rekonstrukci zmíněné ulice.
12 fotografií

Boj o lepší centrum, nebo vandalství? Policie stále řeší pokreslený chodník

Olomoucko
Rekonstrukce mostu z Mořic do Němčic nad Hanou
Vloni v září byla slavnostně otevřena zrekonstruovaná silnice mezi Prostějovem a Němčicemi nad Hanou. Při rekonstrukci komunikace byl zjištěn špatný stav mostu přes řeku Hanou, který spojuje Němčice nad Hanou a Mořice. Došlo tedy ke stržení celého mostu a budování nového. Termín dokončení měl být původně 31. května, poté 30. června. Stavba se ale protahuje. K otevření nového mostu by dle nových informací mělo dojít 21. července.
2 fotografie

Italský masakr se opakovat nebude, u Mořic v červenci otevřou nový most

Prostějovsko
Dětský den pod dozorem myslivců slavili ve Vrchoslavicích. 1.6. 2019
FOTOGALERIE/ U příležitosti dne dětí jsou připravovány různé společenské, kulturní a sportovní akce. Ve Vrchoslavicích mají tradičně tento svátek pod svými křídly myslivci. Myslivecké sdružení Mořice – Vrchoslavice uspořádalo pro děti z Vrchoslavic i okolí Myslivecké odpoledne pro celou rodinu.  
33 fotografií

Odpoledne nejen pro děti v režii myslivců

Prostějovsko