ŠTÍTEK: Mořice

Ilustrační foto.
Mořice, Prostějov – Dva řidiče tento týden překvapila na silnici zvěř. V pondělí na cestě do Mořic srazil třiatřicetiletý řidič Dacie Logan srnce, v úterý pak srnka vběhla pod kola čtyřiatřicetiletému řidiči Audi na R46.

Nehody nepřežili srnec a srnka

Nehody
Ač byl Petr Kratochvíl samouk, vypracoval se na velkého znalce kostelní liturgie.
Ústí nad Labem - Takových samouků v Ústí nad Labem moc není. Znají ho v Lipsku, v Praze i v Berlíně. Petr Kratochvíl už padesát let hraje na staré varhany různých značek.

Varhaníkovy sny předčil sám život

Ústecko
Kroměřížští ostrostřelci v sobotu slavnostně vysvětili svůj prapor. Oslavili tak 340 let od první zmínky o tomto souboru a také jeho současné znovu obnovení.
Kroměříž – V rámci oslav 340. výročí první písemné zmínky o kroměřížských ostrostřelcích a současně také znovuzaložení sboru Kroměřížští ostrostřelci v sobotu vysvětili sborový prapor. Slavnostní průvod prošel městem a dokonce byla otevřena i výstava v kroměřížském muzeu, která se právě tomuto sboru věnuje.

Ostrostřelci oslavili 340 let 
a vysvětili sborový prapor

Kroměřížsko
Zvon na Mouřenci
Mouřenec /ROZHOVOR/ - Už skoro sedm set let visí ve věži kostela svatého Mořice na Mouřenci unikátní gotický zvon. Přežil všechny války, včetně obou světových, ale i drancování kostela za komunistického režimu. Dnes má Mouřenec opět zvony tři. Dva nové pořídili před deseti lety němečtí rodáci.

Zvon přežil obě světové války i minulý režim

Plzeňský kraj
Koncert Marty Kubišové v Arcibiskupském paláci v Olomouci
Olomouc /FOTOGALERIE/ - Koncertem Marty Kubišové v sále Arcibiskupského paláce začal v pondělí večer Festival vánoční hudby v Olomouci. Hlavním organizátorem patnáctého ročníku je římskokatolická farnost svatého Mořice. „Smyslem festivalu je, aby byly Vánoce obohacené o krásnou hudbu, zejména pak v podání svatomořických varhan. Po všem tom předvánočním shonu mohou lidé využít možnost zklidnění nejen ve svatém Mořici, ale i ve všech ostatních kostelech," řekl před začátkem vystoupení farář František Hanáček.
12 fotografií

OBRAZEM: Marta Kubišová zpívala v Olomouci a zahájila Festival vánoční hudby

Hudba
Olomoucký dóm, katedrála sv. Václava. Ilustrační foto
Zlínský kraj – „Je to významné výročí. Chci se jej proto zúčastnit, být při tom," řekla Deníku Marie Stančíková ze Zdounek na Kroměřížsku. Seniorka je jednou z věřících ve Zlínském kraji, kteří mají jasno, jak stráví blížící se sobotu: nasedne do objednaného autobusu a společně s řadou dalších věřících dané farnosti vyrazí do Olomouce.

Věřící ze Zlínského kraje míří na Den arcidiecéze

Zlínsko
Ojedinělou výstavu uspořádali Krumlovští k 380. výročí knížectví Lichtenštejn. Exponáty připomínají působení příslušníků rodu Lichtenštejnů v Moravském Krumlově.
Moravský Krumlov - Výstavou věnovanou Lichtenštejnům zahájilo v pátek moravskokrumlovské kulturní středisko. Mezi zajímavé exponáty patří krví potřísněná uniforma Mořice z Lichtenštejna. „Zranil se v bitvě u Lipska 1813 a zranění přežil. Lákadlem pro návštěvníky bude i budoár kněžny Eleonory, kde si lidé mohou prohlédnout její sedací soupravu, komodu a sekretář. Výstava nabízí také pečetidlo, které dokládá fakt, že v Moravském Krumlově bylo roku 1633 založeno titulární knížectví Lichtenštejn," vysvětlila muzejní pracovnice Hana Prymusová.
11 fotografií

OBRAZEM: Krumlovská galerie připomíná Lichtenštejny

Volný čas
Ilustrační foto
Olomouc – Unikátní projekt mapující vznik nejznámějších odrůd jablek, květinami ozdobené olomoucké kostely, ale také tradiční přehlídka produkce domácích i zahraničních pěstitelů ovoce, zeleniny představí podzimní zahradnická výstava Flora Olomouc.

Podzimní Flora Olomouc je tady. Co nabídne?

Olomoucký kraj
Chrám sv. Mořice v Olomouci. Květinová výzdoba v rámci podzimní Flory
Olomouc – Hned pět olomouckých památek v minulých dnech obsadily floristické týmy. Jak se jim povedlo ozdobit je květinami, mohou lidé hodnotit od čtvrtka do neděle 6. října. Rozkvetlé památky, jak se akce jmenuje, se konají u příležitosti podzimním zahradnické výstavy Flora.
17 fotografií

Olomoucké kostely rozkvetly. Podívejte se jak

Olomoucko
Ilustrační foto
Olomouc – Unikátní projekt mapující vznik nejznámějších odrůd jablek, květinami ozdobené olomoucké kostely, ale také tradiční přehlídka produkce domácích i zahraničních pěstitelů ovoce, zeleniny představí podzimní zahradnická výstava Flora Olomouc.

Podzimní Flora Olomouc je tady. Co nabídne?

Olomoucko
Výjezd chtěli Jaromír Čejka s „parťákem“ Alešem kvůli pracovním a blížícím se rodinným povinnostem stihnout v co nejkratším čase ideálně za dva dny. A to se jim povedlo.
Nové Město na Moravě - Že nevzpomínáte na letošní „nekonečnou" zimu zrovna s nadšením a láskou? Takových je vás asi většina. Jinak to ale mají členové horolezeckého oddílu Trip Team z Nového Města na Moravě. Nejen že na zimu rádi vzpomínají, ale především si ji dokonale užili.
10 fotografií

Odešel horolezec ze stěny jenom v ponožce?

Ostatní sporty
Kostel svatého Mořice v Kroměříži.
Zlínský kraj - V celém Zlínském kraji se během noci na dnešek konala Noc kostelů. Své brány otevřelo celkem 81 kaplí, modliteben a svatostánků. V mnoha z nich navíc jednotlivé farnosti připravily lidem bohatý program pro děti i dospělé.
12 fotografií

Noc kostelů v 81 památkách v kraji

Volný čas