ŠTÍTEK: Mosul

Islámský stát zveřejnil video, na kterém chlapec stíná hlavu vojákovi.
Útoky spojeneckých letadel v Sýrii zabíjejí vedle bojovníků Islámského státu i civilisty. Tentokrát zasáhly pumy ve východosyrském městě Majádínu, které je obsazeno bojovníky IS objekt, ve kterém se ukrývali jejich rodinní příslušníci. Podle informací Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) tam zemřelo osm desítek včetně 33 dětí.
0 fotografií

Při náletu amerických letadel na islamisty zahynulo 80 civilistů

Svět
Ilustrační foto.
Nejméně 26 obětí a přes 40 zraněných lidí si vyžádal v noci na dnešek útok na policejní stanici v iráckém městě Tikrít. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní policii a nemocniční zdroje. Agentura uvedla, že za útokem zřejmě stojí teroristé z organizace Islámský stát (IS). Asi dvěstětisícové město Tikrít znovudobyly vládní jednotky z rukou IS před dvěma lety.

Při útoku na policejní stanici v Tikrítu zemřelo 26 lidí. Za masakrem stojí IS

Svět
Ilustrační foto.
Irácká armáda v boji s radikály z Islámského státu (IS) osvobodila od února asi 30 procent západních čtvrtí Mosulu. Východní část města je v rukou armády od ledna. Irácký generál Maán Saadí dnes řekl, že armáda počítá s tím, že ji čeká ještě těžký boj. Podle zmocněnce USA pro boj s IS Brettem McGurkem odřízly v noci na dnešek irácké oddíly přístup IS do západního Mosulu a radikálové se tak ocitli v pasti.

Západní Mosul je podle irácké armády ze 30 procent osvobozen

Svět
Do severoiráckého Mosulu, kde probíhá od 17. října ofenziva proti ozbrojencům z takzvaného Islámského státu, se již téměř týden nedostaly zásoby jídla a paliva.
Budovy regionální vlády z rukou radikálů dobyly Irácké vládní jednotky v noci na dnešek v severoiráckém Mosulu. Vládní jednotky obsadily i mosulské muzeum a pobočku centrální banky, kterou samozvaný Islámský stát používal jako soud. Ofenziva v západním Mosulu tak pokračuje. Východní část města má vláda pod kontrolou od ledna. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vládní síly.
15 fotografií

Mosul: Irácké vládní síly dobyly budovy regionální vlády

Svět
Ilustrační foto.
Irácká armáda uzavřela poslední z hlavních výjezdů ze západní části severoiráckého Mosulu. Radikálové z Islámského státu (IS), kteří brání mosulské západní čtvrtě, tak přišli o další z tras, jimiž mohli prchat na západ k městu Tall Afar a syrské hranici. Informovala o tom dnes irácká armáda a svědci, které citovala agentura Reuters. Podle irácké vlády od zahájení bojů o západní Mosul z této části města uprchlo 26.000 civilistů.

Úspěch irácké armády. V Mosulu obsadila hlavní únikovou trasu radikálů

Svět
Irácké jednotky dobyly strategické letiště v Musulu.
Iráckým vládním jednotkám se dnes podařilo ovládnout strategické letiště na jihu města Mosul. Oznámila to irácká státní televize. Podle BBC trvala bitva o letiště čtyři hodiny. Mosulské letiště je strategický bod pro znovudobytí západní části města, které je poslední významnou baštou organizace Islámský stát (IS) v Iráku. Východní část města dobyly vládní jednotky v lednu.

Irácké jednotky dobyly letiště v Mosulu. Útoku předcházely shozené letáky

Svět
Americký prezident Donald Trump si jako nového poradce pro národní bezpečnost vybral generála Herberta Raymonda McMastera, který ve funkci nahradí Michaela Flynna.
Americký prezident Donald Trump si jako nového poradce pro národní bezpečnost vybral generála Herberta Raymonda McMastera, který ve funkci nahradí Michaela Flynna. Ten byl minulý týden odvolán kvůli tajným jednáním s ruským velvyslancem. Dočasný poradce Keith Kellogg se stane personálním šéfem Národní bezpečnostní rady (NSC).

Trump má nového bezpečnostního poradce. Generála McMastera

Svět
Boje v Iráku
Iráčtí vojáci a policisté dnes pokračovali v postupu k západní části města Mosul, kam se přibližují od jihu. Podle agentury Reuters se jim podařilo dobýt vesnici na kopci nad letištěm, ze kterého chtějí pokračovat v boji proti organizaci Islámský stát (IS). Radikálové mají stále pod kontrolou západní Mosul, východní část armáda dobyla už v lednu.

Irácké jednotky bojují na předměstích Mosulu, míří k letišti

Svět
Ilustrační foto.
Na konci tohoto století zmizí z alpských vrcholků okolo 70 procent současné sněhové pokrývky. Hlavní lyžařská sezona bude podstatně kratší (nyní od prosince do dubna). Pokud se nezastaví nebo výrazně nezpomalí současné globální oteplování, lyžařské areály v nadmořské výšce nad 2500 metrů nebudou mít dostatek sněhu pro provozování zimních sportů.

Na lyžařský byznys v Alpách zbývá 80 let

Ekonomika
Ilustrační foto.
Irák zahájil vojenskou ofenzivu, aby osvobodil západní části Mosulu, které ovládají bojovníci takzvaného Islámského státu (IS). Oznámil to dnes premiér Hajdar Abádí. Vojáci k městu postupují od jihu, kde již převzali kontrolu nad několika vesnicemi, uvedla agentura Reuters. Abádí na vojáky apeloval, aby respektovali lidská práva. Americký generál Stephen Townsend připustil, že bitva o Mosul bude těžká.

Irák zahájil vojenskou ofenzivu k osvobození západní části Mosulu

Svět
Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS)
Irácké letectvo při útoku na pozice takzvaného Islámského státu (IS) na západě Iráku zabilo 13 velitelů této organizace a desítky dalších jejích členů. Útok byl veden na místo, kde se předpokládala přítomnost vůdce IS abú Bakra Bagdádího. Jméno Bagdádího ale na seznamu zabitých není.

Irácká armáda zabila 13 velitelů IS. Vůdce Bagdádí opět unikl

Svět
Boje o Mosul
Bagdád - Irácké ministerstvo obrany podle televize Al-Džazíra stáhlo dnešní zprávu o porážce takzvaného Islámského státu (IS) ve východní části Mosulu. Ministerstvo uvedlo, že zprávu vydalo omylem. Dodalo, že vojáci stále svádějí tuhé boje s příslušníky IS ve čtvrti Rášidíja, čistí další čtvrti a bojují s IS v jeho posledních ohniscích odporu.

Irácké ministerstvo stáhlo zprávu o dobytí východního Mosulu

Svět
Český polní chirurgický tým už v Iráku začal pomáhat zraněným spojeneckým vojákům.
Praha - Český polní chirurgický tým už v Iráku začal pomáhat zraněným spojeneckým vojákům. Při prvním zákroku lékaři amputovali nohu příslušníkovi iráckých milicí, který byl zraněn improvizovaným výbušným zařízením. Česká armáda o tom informovala na svých webových stránkách. Čeští vojenští zdravotníci do Iráku odletěli loni v prosinci, v zemi by měli půl roku působit na americké základně poblíž Mosulu. Ten se irácké síly za pomoci západních spojenců pokouší dostat z rukou radikální organizace Islámský stát.

Český tým chirurgů v Iráku začal pomáhat spojeneckým vojákům

Česko
Ilustrační foto.
Bagdád/Mosul - Nejméně 28 mrtvých a 54 zraněných si dnes vyžádal dvojí pumový útok v Bagdádu. K atentátu se přihlásili extremisté z Islámského státu (IS), které irácké vládní síly postupně vytlačují z poslední velké bašty ve městě Mosul.

IS zabil v Bagdádu až 30 lidí, vláda jej vytlačuje z Mosulu

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Zlikvidovat Islámský stát potrvá tři měsíce, prohlásil dnes irácký premiér Hajdar Abádí. Irácká armáda a její spojenci se nyní snaží vytlačit islamisty z druhého největšího iráckého města Mosul, kde ofenziva začala již 17. října.

Irácký premiér: Likvidace islamistů potrvá tři měsíce

Svět
Abú Bakr Bagdádí.
Washington - Spojené státy zvýšily odměnu vypsanou na dopadení vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakra Bagdádího. V pátek to oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Za hlavu šéfa milic, které ovládají části severního Iráku a východní Sýrie, nabízí Washington 25 milionů dolarů (647 milionů Kč).

Spojené státy zvýšily odměnu vypsanou na dopadení vůdce IS Bagdádího

Svět
Náčelník generálního štábu armády ČR Josef Bečvář (druhý zleva) navštívil 16. prosince základnu Balad v Iráku, která leží asi 80 kilometrů severně od Bagdádu.
Bagdád - Náčelník generálního štábu české armády Josef Bečvář v pátek navštívil leteckou základnu Balad v Iráku, na níž působí česká letecká poradní jednotka. V tiskové zprávě o tom informoval generální štáb. Ze základny, která leží asi 80 kilometrů severně od Bagdádu, vzlétají ve službách irácké armády české bitevníky L-159 do boje proti radikálům z organizace Islámský stát (IS).

Náčelník generálního štábu Bečvář navštívil české vojáky v Iráku

Česko
Markéta Kutilová Tauerová
/POZVÁNKA/ Válečná novinářka a humanitární pracovnice Markéta Kutilová přijede do Opavy besedovat o svých cestách do syrského Kurdistánu a o válce v Sýrii.

Novinářka bude besedovat o Sýrii

Opavsko
Ilustrační foto.
Káhira - Novým mluvčím takzvaného Islámského státu (IS) se stal abú Hasan Muhadžir. Uvedla to dnes organizace Al-Furkán, která je na IS napojená. Předchozí mluvčí abú Muhammad Adnání byl zabit v srpnu při americkém náletu v Sýrii. Muhadžir dnes v audionahrávce pohrozil mimo jiné útoky na turecké ambasády ve světě. Pravost záznamu ale nebylo možné ověřit, upozorňuje agentura Reuters.

Nový mluvčí IS pohrozil útoky na turecké ambasády ve světě

Svět
Ilustrační foto
Praha - Do Iráku dnes odletěl sedmnáctičlenný český polní chirurgický tým. Podporovat bude koaliční a irácké vojáky na americké základně několik desítek kilometrů od Mosulu. Sdělil to mluvčí generálního štábu Jan Šulc. O vyslání jednotky rozhodla vláda a schválil jej Parlament.

Do Iráku odletěl polní chirurgický tým, pomáhat bude u Mosulu

Česko
Ilustrační foto.
Bagdád - Ve východní části iráckého Mosulu dnes vypukl chaos, když se stovky lidí vrhly na nákladní automobily s vodou a potravinami, které do nedávno osvobozené oblasti dorazily. Informovala o tom agentura AP. Kamiony s pomocí vyslala irácká vláda, reagovala tak na žádost humanitárních organizací, které se obávaly, že místním obyvatelům hrozí nedostatek pitné vody a jídla.

Při rozdělování pomoci ve východním Mosulu vypukl chaos

Svět
Do severoiráckého Mosulu, kde probíhá od 17. října ofenziva proti ozbrojencům z takzvaného Islámského státu, se již téměř týden nedostaly zásoby jídla a paliva.
Bagdád - Do severoiráckého Mosulu, kde probíhá od 17. října ofenziva proti ozbrojencům z takzvaného Islámského státu, se již téměř týden nedostaly zásoby jídla a paliva, uvedli místní obyvatelé. V oblasti přitom zavládlo chladné počasí, které předznamenává, že se blíží tuhá zima, poznamenala agentura Reuters. Odhaduje se, že v islamisty držených oblastech města žije přes milion lidí.

Do Mosulu se již týden nedostaly zásoby jídla a paliva

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Ve válce proti ozbrojencům z Islámského státu zahynulo od června 2014 již 1600 kurdských bojovníků. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na kurdské úřady. Dalších téměř 10.000 pešmergů utrpělo v bojích s islamisty zranění. Kurdové se účastní i ofenzivy irácké armády u druhého největšího města Mosul, která probíhá od 17. října.

Během války proti Islámskému státu zahynulo již 1600 pešmergů

Svět
Ofenziva na severu Iráku trvá již šest týdnů a irácké síly zatím získaly kontrolu nad téměř polovinou východního Mosulu.
Bagdád - Speciální jednotky, které se snaží dobýt druhé největší irácké město Mosul, již zabily téměř 1000 ozbrojenců, uvedl irácký velitel Abdal Ghaní Asadí. Dodal nicméně, že jejich postup se zpomalil, protože čelí "pohyblivému nepříteli, který se ukrývá mezi tisícovkami civilistů ve městě".

Irácké speciální jednotky v Mosulu zabily 1000 radikálů

Svět
Ministr obrany Martin Stropnický.
Balád (Irák) - České vojáky pomáhající v Iráku pilotům bitevníků L-159 navštívil ministr obrany Martin Stropnický. Při návštěvě otevřel český kemp, který jednotka na letecké základně Balád od léta vybudovala. Ministr se také setkal s vrcholnými představiteli irácké armády. Do Iráku přiletěl v úterý a ze země odletěl dnes odpoledne.

Stropnický navštívil české vojáky v Iráku

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Islámští radikálové za dva roky svého působení v iráckém městě Mosul značně poničili tamní infrastrukturu, mnoho vládních budov a archeologických nalezišť. Vyplývá to ze satelitních snímků, o nichž dnes informovala americká analytická společnost Stratfor. Irácká armáda a její spojenci měsíc bojují s Islámským státem (IS) o získání kontroly nad tímto druhým největším městem Iráku. Zatím se vládní jednotky dostaly na východní okraj města.

Satelitní záběry prokazují poškození iráckého Mosulu

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Kvůli špatnému počasí a zatažené obloze dnes irácké speciální jednotky dočasně přerušily postup do centra Mosulu, které se snaží dobýt z rukou bojovníků takzvaného Islámského státu (IS). Dál ale musí čelit útokům, které podnikají radikálové a které usmrtily nejméně sedm civilistů a dva vojáky. Informovala o tom agentura AP.

Irácké speciální síly kvůli počasí přerušily ofenzivu v Mosulu

Svět
Irácké jednotky osvobodily starověké město Nimrúd, které dva roky ovládal Islámský stát (IS).
Bagdád - Irácké jednotky osvobodily starověké město Nimrúd, které dva roky ovládal Islámský stát (IS). Oznámila to dnes podle agentur Reuters a AFP irácká armáda. Nimrúd leží asi 30 kilometrů od města Mosul, o který svádí irácká armáda těžké boje s islámskými radikály od října.

Irácké jednotky dobyly starobylé město Nimrúd ovládaném IS

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) dnes obvinila bezpečnostní složky regionální vlády v iráckém Kurdistánu, že záměrně ničí domovy, či dokonce celé vesnice arabského obyvatelstva v oblastech převzatých od Islámského státu. Informovala o tom agentura AP.

HRW viní kurdské síly z ničení domů Arabů na dobytých územích

Svět
Ilustrační foto.
Mosul - Další dvě čtvrti na východě Mosulu dnes po těžkých bojích s islamisty ovládly irácké vládní jednotky. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na armádní zdroje. Severoirácké město kontrolované ozbrojenci z Islámského státu se vládní síly snaží dobýt zpět od poloviny října. Část civilních obyvatel města se dnes kvůli střetům pokusila z Mosulu utéct, napsala agentura AFP.

Vládní síly postupují v Mosulu na úkor IS, civilisté utíkají

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) v iráckém Mosulu pozabíjeli 40 civilistů a těla pověsili na elektrické stožáry. Rada OSN pro lidská práva (HRC) má informace, že teroristé z IS civilisty obvinili ze zrady a kolaborace. Do ulic historického centra Mosulu rozmístili také muže, které označili za "syny chalífátu" a vybavili pásy výbušnin. Podle všeho jde o velmi mladé muže nebo ještě chlapce.

Islámský stát podle OSN zabíjí v Mosulu civilisty za zradu

Svět