ŠTÍTEK: Mosul

Kvůli bojům o irácký Mosul uprchlo za poslední tři týdny ze svých domovů přes 41.000 Iráčanů.
Bagdád - Kvůli bojům o irácký Mosul uprchlo za poslední tři týdny ze svých domovů přes 41.000 Iráčanů. Oznámila to dnes Mezinárodní organizace pro migraci (OIM). Boje o druhé největší město v Iráku trvají od 17. října a jen od začátku tohoto týdne přibylo mezi uprchlíky 7000 lidí. OIM tvrdí, že od zahájení bojů jich je 41.988. Humanitární organizace před zahájením ofenzivy avizovaly, že se do bezpečí vydá mnohem více uprchlíků.

Kvůli bojům o Mosul opustilo svůj domov na 41 tisíc Iráčanů

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - OOddíly kurdských pešmergů dnes bojovaly s radikály z takzvaného Islámského státu (IS) o město Bašika, které leží u Mosulu. Předpokládá se, že většina civilistů z Bašiky odešla a že město hájí asi stovka členů IS. Aby zastavili postup protivníka, nasadí zřejmě i sebevražedné atentátníky v autech. Boj o Bašiku je součástí osvobozovací operace Mosulu, která vstoupila do čtvrtého týdne. Irácká armáda mezitím objevila v masovém hrobě jižně od Mosulu asi 100 mrtvých, kterým byla setnuta hlava.

Kurdské jednotky bojují s Islámským státem o Bašiku u Mosulu

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Nejméně 23 lidí dnes zahynulo a kolem stovky dalších utrpělo zranění při sebevražedných pumových útocích proti civilistům v iráckých městech Tikrít a Sámarra. Mezi oběťmi bylo nejméně deset Íránců. S odvoláním na policejní a lékařské zdroje to uvedla agentura Reuters. Atentátníci použili k útokům sanitky. Úřady se obávají, že dnes v zemi hrozí další podobné útoky.

Dva sebevražedné pumové útoky v Iráku zabily nejméně 23 lidí

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Nejméně 17 civilistů zabily v pátek večer exploze dvou náloží, které neznámí útočníci umístili na silnici, kudy projížděl konvoj s iráckými rodinami prchajícími před bojovníky Islámského státu (IS). Uvedla to dnes irácká policie. Lidé utekli z města Havíja, které obsadili džihádisté a leží jižně od Mosulu, kde dnes pokračují boje mezi iráckými silami a IS. Islamisté se snaží postup vládních sil do centra Mosulu zastavit protiútoky, při nichž vedle zbraní používají lidské štíty a sebevražedné útoky.

V Iráku zahynulo 17 civilistů, IS se v boji o Mosul tvrdě brání

Svět
Boje o Mosul
Bagdád (Irák) - Irácké vládní jednotky dnes dobyly šest čtvrtí na východě města Mosul, který se od poloviny října snaží dostat zpět z rukou ozbrojenců z teroristické organizace Islámský stát (IS). OSN informovala o zločinech, které v oblasti páchají stahující se radikálové.

Irácké jednotky dobývají Mosul, IS se podle OSN dopouští masakrů

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Vůdce radikálů z Islámského státu abú Bakr Bagdádí se skrývá stále v Mosulu. Bude-li zabit, celý systém Islámského státu (IS) se zhroutí. Britskému listu The Independent to řekl náčelník generálního štábu armády iráckého autonomního Kurdistánu Fuád Husajn. Boje o Mosul začaly 17. října a v úterý poprvé vstoupily první jednotky na okraj města.

Vůdce IS Bagdádí se podle kurdských zdrojů skrývá v Mosulu

Svět
japonský unesený novinář Tsuneoka
Bagdád/Tokio (Irák, Japonsko) - Kurdové zadrželi japonského novináře na volné noze, který psal o bojích v Iráku. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na japonskou vládu a japonská média. Podle japonského vládního mluvčího byl Kosuke Cuneoka zadržen "vládními úřady kurdského regionu". Důvod zatčení je neznámý.

Kurdští bojovníci zadrželi v Iráku japonského novináře

Svět
Z iráckého města Mosul, které se armáda snaží osvobodit od islamistů, již uprchlo na 900 lidí.
Bagdád (Irák) - Irácké speciální jednotky vstoupily na východní předměstí Mosulu a postupují dál navzdory tvrdému odporu ze strany islamistů, uvedl irácký generál Sámí Aridí. Vojáci se podle něj nyní nacházejí jen asi 800 metrů od čtvrti Karáma ležící blíže ke středu města. 

Irácké jednotky vstoupily na předměstí Mosulu, čelí odporu IS

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Bitvy o irácký Mosul se účastní 15.000 šíitských bojovníků, uvedl dnes mluvčí šíitských milicí. Šíité v sobotu oznámili, že západně od Mosulu zahájili boj proti radikálům z organizace Islámský stát (IS). Z ostatních stran k městu postupuje od poloviny října irácká armáda a Kurdové. Z Bagdádu bylo dnes hlášeno několik bombových útoků, které si celkem vyžádaly 17 mrtvých a nejméně 60 zraněných, uvedla agentura AP.

Útoků proti Islámskému státu v Iráku se účastní 15.000 šíitských bojovníků

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Irácké šíitské milice dnes zahájily ofenzivu proti teroristům ze samozvaného Islámského státu (IS) západně od Mosulu, o který se bojuje od 17. října. Informují o tom zahraniční agentury. Irácká armáda k Mosulu postupuje od jihu a chystá se vstoupit do města Šúra.

Šíitské milice zahájily boj proti radikálům západně od Mosulu

Svět
Ilustrační foto
Washington/Bagdád - Irácké jednotky pozastavily postup na město Mosul, aby přeskupily své síly a doplnily zásoby. Informoval o tom mluvčí americké armády John Dorrian. Irácká armáda má v plánu rovněž přijmout zvláštní bezpečnostní opatření, která mají zajistit, aby v již osvobozených oblastech nezůstali žádní islamističtí bojovníci. Přestávka v ofenzivě by měla trvat několik dní. Poté budou irácké síly, které ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice v čele s USA, v postupu pokračovat.

Irácká armáda pozastavila postup u Mosulu, chce doplnit zásoby

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Irácké šíitské milice připravily ofenzívu proti pozicím radikálů z Islámského státu (IS) západně od Mosulu. Boje podle zástupců milicí začnou do několika hodin, maximálně dní. O Mosul se bojuje od 17. října a postupuje se k němu od severu, jihu a východu. Radikálové tento týden u Mosulu podle OSN pozabíjeli 232 lidí a jako lidské štíty použili na 8000 rodin z okolních vesnic. Organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW) kritizovala kurdské úřady za příliš přísné prověřování lidí, kteří prchají z území ovládaného IS.

Šíité jsou připraveni k boji proti radikálům západně od Mosulu

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Americká armáda odhaduje, že v bojích o Mosul bylo zabito 800 až 900 členů teroristické organizace Islámský stát (IS). OSN vypravuje z Dubaje humanitární pomoc pro irácké uprchlíky a podle jejích dnešních informací má 1500 humanitárních zásilek dorazit do severního Iráku v pátek.

V bojích o Mosul zahynulo podle odhadů USA 800 až 900 členů IS

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Irácká armáda oznámila, že dnes získala plnou kontrolu nad městem Rutba na západě země. Stalo se tak tři dny poté, co město napadli radikálové z Islámského státu (IS), uvedla agentura Reuters. Rutba leží poblíž irácké hranice se Sýrií a Jordánskem. Islamisté na ni v neděli zaútočili s cílem odvrátit pozornost irácké armády od pokračující ofenzivy u Mosulu ovládaného radikály.

Irácká armáda oznámila, že získala kontrolu nad městem Rutba

Svět
Americký ministr obrany Ashton Carter.
Bagdád/Paříž - Koalice vedená Spojenými státy se už intenzivně připravuje na zahájení operace zaměřené na dobytí jedné z hlavních bašt Islámského státu (IS) - syrské Rakky. Oznámil to dnes v Paříži na zasedání ministrů obrany hlavních zemí bojujících proti IS americký ministr obrany Ashton Carter.

Carter: USA se již připravují na dobytí bašty IS - syrské Rakky

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Jedna z elitních jednotek irácké armády se dnes během bojů o Mosul přiblížila již na dva kilometry k městu. V rámci ofenzívy trvající devět dnů irácké a kurdské síly v oblasti dobyly na 90 vesnic a městeček. Podle agentury Reuters se jako předvoj před mohutnějšími oddíly do blízkosti Mosulu dostala protiteroristická jednotka, která podstoupila intenzivní americký výcvik. Za sebou má postup křesťanskými vesnicemi, z nichž pomáhala vytlačovat oddíly Islámského státu (IS).

Iráčané se dostali na dva kilometry od Mosulu, dobyto je 90 obcí

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Při několika explozích v irácké metropoli dnes zahynulo 11 lidí a dalších 35 osob utrpělo zranění, uvedla agentura AP. Výbušniny explodovaly v automobilech a v rušných obchodních čtvrtích. K útokům se nikdo nepřihlásil, podobné atentáty ale měli v minulosti na svědomí radikálové z hnutí Islámský stát (IS).

Při explozích v Bagdádu zahynulo 11 lidí

Svět
Ivan Hoffman
Mezi dobýváním, respektive osvobozováním iráckého Mosulu a syrského Aleppa není vojensky vzato většího rozdílu. V obou případech boj s teroristy komplikuje přítomnost civilistů, kteří jsou držení coby lidské štíty. Politicky jde samozřejmě o úplně jiné příběhy, neboť zatímco u osvobozování Mosulu jsou s iráckou armádou naši, Aleppo dobývá syrská armáda s pomocí Ruska. Když v Iráku americké bezpilotní letouny místo teroristů pobijí svatebčany či pohřební průvod, jedná se o neúmyslnou chybu, zatímco když v Sýrii civilisty zabije ruská bomba, je to válečný zločin.
0 fotografií

Mosul a Aleppo

Hoffmanův deník
Boje o Mosul
Bagdád - V bojích o Mosul, který ovládá Islámský stát (IS), se irácké a kurdské síly o víkendu přiblížily ke městu na pět kilometrů. Dobyly přitom desítky vesnic a rozšířily frontu v několika nových směrech. Irácké bezpečnostní složky také úspěšně vybojovaly bitvu o Kirkůk, kde se nakrátko rozhořely střety se spícími buňkami IS. Z okolí Mosulu uprchly podle OSN před boji asi čtyři tisíce lidí.

Boje o Mosul pokračují, jednotky se přiblížily na pět kilometrů

Svět
Irácký premiér Hajdar Abádí.
Bagdád - Irácký premiér Hajdar Abádí po dnešní schůzce s americkým ministrem obrany Ashtonem Carterem odmítl účast Turecka na ofenzivě vůči Islámskému státu v Mosulu. V pátek přitom Carter po jednání v Ankaře informoval, že Turecko a Irák se na případné turecké pomoci "v zásadě" dohodly. Zdůraznil ale, že konečné slovo bude mít Bagdád.

Irácký premiér Abádí odmítl účast Turecka v bojích o Mosul

Svět
Irácká armáda dnes zahájila další operaci v rámci ofenzivy proti takzvanému Islámskému státu v Mosulu.
Bagdád - Irácká armáda dnes zahájila další operaci v rámci ofenzivy proti takzvanému Islámskému státu (IS) v Mosulu. Bojovala o nedaleké, převážně křesťanské město Hamdáníja, jehož obyvatelé už dříve před islamisty uprchli. Představitelé armády pod podmínkou zachování anonymity řekli agentuře AP, že město již bylo dobyto a že v jeho centru vlaje irácká vlajka; na několika místech prý ale vládní vojáci stále čelí odporu radikálů. Nedaleko Mosulu vyhodil IS ve čtvrtek do povětří chemičku, toxický kouř zabil dva obyvatele přilehlých vesnic.

Irácká armáda bojovala s islamisty o město Hamdáníja a Kirkúk

Svět
Americký ministr obrany Ashton Carter.
Ankara - Turecko a Irák se dohodly na případné účasti Ankary na osvobozování iráckého Mosulu od radikálů z takzvaného Islámského státu. Po dnešním jednání v turecké metropoli to řekl americký ministr obrany Ashton Carter. Irák a Turecko v minulých dnech řešily neshody kvůli přítomnosti tureckých vojáků na základně poblíž Mosulu.

Carter: Irák souhlasil s účastí Turecka na bojích o Mosul

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Sebevražední útočníci z takzvaného Islámského státu (IS) napadli dnes před úsvitem několik vládních budov a elektrárnu v severoiráckém městě Kirkúk, kde se těží ropa. Při koordinovaných útocích zahynulo podle agentury AFP nejméně 22 lidí, mezi nimiž je několik Íránců, kteří pracovali v elektrárně. Boje pokračovaly celý den, palba byla slyšet i večer za tmy. Místní úřady vyhlásily zákaz vycházení.

Sebevražední útočníci zabili v iráckém Kirkúku nejméně 22 lidí

Svět
Ilustrační foto
Jeruzalém - V Izraeli dnes obžalovali manželský pár, který se spolu se třemi malými dětmi připojil k radikálům z hnutí Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura AP. Jednačtyřicetiletý muž a jeho třicetiletá žena z izraelského arabského města Sachnín odcestovali během loňské dovolené v Rumunsku do Turecka. Odtud se dostali přes hranici do sousední Sýrie.

V Izraeli obžalovali manželský pár, který se připojil k IS

Svět
Ilustrační foto.
Praha - Skupina vojenských lékařů a instruktorů bude moci odjet do Iráku. Měli by tam působit do konce přespříštího roku v rámci operací proti takzvanému Islámskému státu. Misi, do níž se bude moci zapojit nejvýše 30 vojáků, dnes hladce schválila Sněmovna.

Česko bude moci vyslat novou armádní misi do Iráku

Česko
Ilustrační foto.
Bagdád - Irácké jednotky postupují k Mosulu rychleji, než se předpokládalo, uvedl premiér Hajdar Abádí. Ofenziva, na které se podílejí irácké i kurdské síly, podle něj ukazuje, že Irák je jednotný v boji, jehož cílem je porazit takzvaný Islámský stát (IS). Americké ministerstvo obrany pak večer oznámilo, že při explozi přišel v Iráku o život jeden americký voják. Stal se tak první americkou obětí v severním Iráku.

Vojáci postupují k Mosulu rychleji, než se čekalo

Svět
Z iráckého města Mosul, které se armáda snaží osvobodit od islamistů, již uprchlo na 900 lidí.
Bagdád – Z iráckého města Mosul, které se armáda snaží osvobodit od islamistů, již uprchlo na 900 lidí. Oznámil to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle něhož uprchlíci překročili hranice do sousední Sýrie. Od pondělí, kdy irácká armáda zahájila ofenzivu proti bojovníkům z takzvaného Islámského státu (IS), jde o první velkou skupinu civilistů, kteří z města prchají.

OSN: Z iráckého Mosulu již uprchlo na 900 lidí

Svět
Bagdád/Washington – S iráckými vojáky a kurdskými bojovníky je na frontě u Mosulu podle Pentagonu přes 100 amerických vojáků. Americký prezident Barack Obama dnes řekl, že boj o Mosul bude obtížný, ale že věří, že Islámský stát (IS) bude v tomto iráckém městě poražen.

Poblíž mosulského bojiště je přes 100 amerických vojáků

Svět
Irák do operace nasadil tisíce vojáků, po jejichž boku bojují kurdští pešmergové a také šíitské milice.
Bagdád/Damašek – Mezinárodní koalice vedená USA chce podle syrské armády nechat bojovníky Islámského státu (IS) prchnout z iráckého Mosulu do Sýrie. Armáda je připravena tomu všemi prostředky zabránit. Irácký premiér Hajdar Abádí řekl, že úkolem mezinárodní koalice bojující v Iráku je, aby zabránila členům IS odejít do Sýrie. Boje o Mosul, který je největší základnou IS v Iráku, začaly v pondělí. Irák do operace nasadil tisíce vojáků, po jejichž boku bojují kurdští pešmergové a také šíitské milice.

Syrská armáda obvinila koalici, že chce nechat IS prchnout z Mosulu do Sýrie

Svět
Turecký premiér Binali Yildirim.
Bagdád/Ankara - Turecké letectvo se účastní ofenzivy v iráckém městě Mosul, oznámil dnes turecký premiér Binali Yildirim. Proti zapojení tureckých sil do bojů v Iráku již déle protestuje tamní vláda. Yildirim dnes řekl, že turecké letectvo se zapojilo do boje o Mosul v rámci mezinárodní koalice, kterou vedou Spojené státy a která bojuje proti organizaci Islámský stát (IS).

Turecké letectvo je podle premiéra zapojeno do bojů o Mosul

Svět
Ilustrační foto.
Berlín - Dobytí Mosulu, který zatím ovládá Islámský stát, iráckými vládními jednotkami a jejich spojenci by mohlo vést k návratu bojovníků IS do Evropy. V rozhovoru s německým deníkem Die Welt to řekl komisař EU pro bezpečnost Julian King. Masový návrat členů teroristické organizace sice nečeká, Evropa se ale musí dobře připravit.

Po dobytí Mosulu se do Evropy mohou vrátit bojovníci IS

Svět
Ilustrační foto
Bagdád – Při sebevražedném útoku jižně od Bagdádu dnes přišlo o život deset lidí. S odvoláním na policejní a zdravotnické zdroje v Iráku to oznámila agentura Reuters. Atentátník zaútočil u vojenského kontrolního stanoviště v Júsufíji v den, kdy armáda ohlásila zahájení bojů o severoirácký Mo­sul.

Při atentátu na armádní hlídku u Bagdádu zahynulo deset lidí

Svět
Ilustrační foto
Mosul – Irácký premiér Hajdar Abádí dnes v televizi ohlásil začátek dlouho připravované ofenzívy proti Islámskému státu (IS) v severoiráckém městě Mosul. Do bojů se zapojí desítky tisíc iráckých vojáků a příslušníků spojeneckých milicí. Kurdským pešmergům se už podařilo obsadit několik vesnic zhruba tři desítky kilometrů východně od Mosulu. Počítá se ale s tím, že boj bude trvat mnoho týdnů a že IS je připraven se bránit. Obavy vyvolává osud civilistů, jichž je podle odhadů OSN ve městě asi 1,5 milionu.

Boj o Musol začal, jako první postupují Kurdové

Svět
Ilustrační foto.
Paříž – Bojovníci radikálního hnutí Islámský stát (IS) patrně vůbec poprvé zaútočili v Iráku bezpilotním létajícím strojem. Ten po přistání severně od města Mosul vybuchl, těžce zranil dva francouzské příslušníky zvláštních jednotek a zabil dva kurdské milicionáře. Informoval o tom v úterý francouzský deník Le Monde, podle kterého se incident stal 2. října.

Islámský stát poprvé útočil bezpilotním strojem, dva lidi zabil a dva zranil

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Nejméně deset lidí, včetně čtyř policistů, dnes zahynulo v severním Iráku při sebevražedném atentátu. Útočník se svým vozem najel na kontrolní stanoviště u města Udhajm, asi 90 kilometrů severně od Bagdádu. Agentuře Reuters to sdělily zdroje z policie a zdravotní služby.

Po útoku sebevraha v severním Iráku zemřelo nejméně deset lidí

Svět
Ilustrační foto
Ženeva – Z iráckého Mosulu, který mají pod kontrolou islamisté, by v případě zahájení ofenzivy irácké armády mohlo uprchnout více než milion obyvatel. Uvedla to dnes OSN, která zároveň upozornila, že téměř polovině z nich nebude moci poskytnout přístřeší. Iráčané operaci s cílem získat kontrolu nad Mosulem plánují už několik měsíců. Ofenziva by měla začít ještě letos.

OSN: Z iráckého Mosulu by kvůli ofenzivě mohlo utéct milion lidí

Svět
Irácký premiér Hajdar Abádí.
Bagdád – Washington vyšle do Iráku další americké vojáky, kteří budou pomáhat místním jednotkám v dobytí strategického města Mosul drženého ozbrojenci z organizace Islámský stát (IS). Oznámil to dnes irácký premiér Hajdar Abádí. Armáda se připravuje na získání kontroly nad druhým největším iráckým městem již řadu měsíců, ofenziva by mohla být zahájena ještě letos.

Abádí: Washington vyšle do Iráku další vojáky, mají pomoci dobýt Mosul

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Při dvou oddělených sebevražedných atentátech dnes v Bagdádu přišlo o život 17 lidí a asi pět desítek osob bylo zraněno. Podle místních úřadů citovaných agenturou AP jeden atentátník zabil na východně města 11 lidí a další odpálil své nálože na venkovním tržišti na jihozápadě. K útokům se zatím nepřihlásila žádná skupina.

Při dvou atentátech zemřelo v Bagdádu 17 lidí

Svět
Barack Obama
New York – Severoirácké město Mosul, které ovládají radikálové z organizace Islámský stát (IS), by se mohlo podařit dobýt poměrně rychle. Po setkání s iráckým premiérem Hajdarem Abádím to v pondělí v New Yorku řekl americký prezident Barack Obama. Dobytí druhého největšího iráckého města podle něj ale i tak bude výzvou.

Obama jednal s Abádím o postupu v dobývání Mosulu z rukou IS

Svět
Ministr obrany Martin Stropnický.
Praha - Ministerstvo obrany chce do Iráku vyslat zdravotnickou jednotku. Novinářům to dnes řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Návrh v blízké době předloží ke schválení vládě, odsouhlasit jej bude muset i Parlament. Příští rok by armáda do Iráku chtěla poslat i vojenské instruktory, uvedlo dnes Právo.

Obrana chce do Iráku vyslat zdravotnickou jednotku

Česko
Jeden z velitelů takzvaného Islámského státu, etnický Čečenec Umar Šíšání, byl „pravděpodobně" zabit při americkém bombardování v Sýrii.
Damašek, Moskva - Bývalý velitel speciálních policejních jednotek v Tádžikistánu se stal jedním z hlavních velitelů Islámského státu. Plukovník Gulmurod Chalimov podle ruských a íránských médií v roli "ministra války" nahradil Umara Šíšáního, který padl "mučednickou smrtí" v červencových bojích o Mosul.

Čečence Šíšáního prý v roli velitele IS vystřídal Tádžik Chalimov

Svět
Ilustrační foto
Berlín - Sedmadvacetiletý Iráčan Saíf Aldlíam přišel do Německa tak jako další statisíce uprchlíků na vrcholu migrační vlny loni v létě. Zemi, v níž se chce vyučit, pracovat a žít, je velmi vděčný za to, že mu otevřela svou náruč, a to i přes to, že zdaleka ne všechno je zde takové, jak čekal.

Německo není takové, jak si myslel, i tak je mu uprchlík vděčný

Svět
V syrském Halabu zahynul mluvčí Islámského státu Adnání
Damašek - V severosyrském městě Halab zahynul vysoce postavený velitel a mluvčí organizace Islámský stát (IS) abú Muhammad Adnání. Informovala o tom dnes americká monitorovací služba SITE s odvoláním na agenturu Amak napojenou na islamisty. Adnání měl podle expertů velmi blízko k vůdci IS abú Bakru Bagdádímu, působil i jako jeho poradce.

V syrském Halabu zahynul mluvčí Islámského státu Adnání

Svět