ŠTÍTEK: Mosul

Ilustrační foto
Damašek, Irbíl - Přes 70 civilistů bylo za posledních 24 hodin zabito v severosyrském městě Halab a okolí. Armáda věrná prezidentu Bašáru Asadovi a jeho spojenecké ruské síly zintenzivnily podle agentury AFP údery na pozice povstalců v Halabu a sousední provincii Idlib. Kurdské síly v Iráku dnes oznámily úspěch v postupu proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS). Při ranní operaci se jim podle oficiálního prohlášení Kurdské regionální bezpečnostní rady citovaného agenturou AP podařilo získat kontrolu nad pěti vesnicemi východně od Mosulu. Cílem je zvýšit tlak na Mosul, který je hlavní baštou IS v Iráku.

Při bojích na severu Sýrie zahynulo na 70 civilistů

Svět
Z okolí iráckého města Mosul, kde armáda připravuje ofenzivu proti radikálům, již odešlo zhruba 100.000 civilistů.
Bagdád – Z okolí iráckého města Mosul, kde armáda připravuje ofenzivu proti radikálům, již odešlo zhruba 100.000 civilistů. Oznámil to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Irácká vláda chce boje o Mosul zahájit ještě letos, což američtí představitelé považují podle agentury AP za nerealistické.

OSN: Z Mosulu kvůli připravované ofenzivě uprchlo 100 tisíc lidí

Svět
Ilustrační foto
Postup NATO proti džihádistům je úspěšný, vázne jen spolupráce s Ruskem. Na počtech teroristických útoků se to ale pozitivně nepromítá. Ani definitivní vítězství západu nezaručí bezpečí.

Islámský stát slábne. Teroru ale neubývá

Svět
Ilustrační foto
Bagdád – Předáci teroristické organizace Islámský stát (IS) ve velkém i s rodinami prodávají svůj majetek v Mosulu a opouštějí druhé největší irácké město, které se pokouší znovu dobýt armáda. Podle agentury AFP to prohlásil irácký ministr obrany Chálid Ubajdí. Z domovů v Mosulu prchají kvůli intenzivním bojům desetitisíce lidí a Mezinárodní výbor Červeného kříže se obává, že tento počet může vzrůst až na milion a vyvolat velkou humanitární krizi.

Vůdci IS ve velkém opouštějí Mosul, tvrdí irácký ministr obrany

Svět
Ilustrační foto
Bagdád – Při několika bombových útocích v Iráku dnes zahynulo nejméně 25 lidí. První útok se odehrál severovýchodně od Bagdádu a atentátník při něm usmrtil 16 lidí. Dalších přes 40 osob utrpělo zranění, mezi mrtvými byly ženy i děti. Tři exploze, které usmrtily devět lidí, otřásly později Bagdádem. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na policejní a nemocniční zdroje. K prvnímu útoku se již přihlásili ozbrojenci z hnutí Islámský stát.

Při bombovém útoku v Iráku zahynulo nejméně 25 lidí

Svět
Ilustrační foto
Damašek - Tisková agentura Amak, která je napojena na radikály z hnutí Islámský stát (IS), potvrdila smrt jednoho z vysoce postavených velitelů islamistů Umara Šíšáního. Pentagon, iráčtí představitelé i syrští aktivisté již v březnu oznámili, že Šíšání zahynul při březnovém americkém náletu v Sýrii. Podle Amaku ale muž, který byl "ministrem války" IS, přišel o život v boji v iráckém městě Širkát jižně od Mosulu.

Islamistická agentura potvrdila smrt velitele IS Šíšáního

Svět
Americký ministr obrany Ashton Carter.
Bagdád - Spojené státy vyšlou letos do Iráku dalších 560 vojáků, kteří podpoří místní armádu v boji proti radikální organizaci Islámský stát (IS). Na dnešní neohlášené návštěvě Bagdádu to uvedl americký ministr obrany Ashton Carter, informovala agentura Reuters. Američtí vojáci by měli pomáhat hlavně při plánovaném dobývání města Mosul na severu země. Nedávno se irácké armádě s podporou spojenců podařilo dobýt klíčovou leteckou základnu Kajára poblíž Mosulu.

USA do Iráku vyšlou dalších 560 vojáků, oznámil ministr Carter

Svět
Ilustrační foto.
Sedmnáctý ročník Dnů lidí dobré vůle je součástí Svatého roku milosrdenství a reaguje na současnou situaci ve světě. Proto i projekty, na které může každý přispět prostřednictvím dárcovských SMS, pomůžou křesťanům a jezídům, aby mohli zůstat ve své vlasti v Iráku, což především vyplynulo ze společného jednání.

Dny lidí dobré vůle pomůžou křesťanům na Blízkém východě

Z okolí
Ilustrační foto
Bagdád - Irácké jednotky dnes dobyly poslední čtvrť, kterou ve městě Fallúdža ještě drželi bojovníci Islámského státu (IS). Podle agentury AP to sdělil velitel fallúdžské operace generálporučík Abdal Vaháb Saadí, který zároveň oznámil vítězné ukončení bitvy o toto město ležící asi 50 kilometrů západně od Bagdádu v provincii Anbár. Do Fallúdže vzápětí dorazil premiér Hajdar Abádí, který s iráckou vlajkou okolo krku vyzval obyvatele celé země k oslavě vítězství.

Dobyli jsme Fallúdžu, hlásí irácká armáda. Premiér vyzval k oslavě vítězství

Svět
Petarda Production
Sedmnáctý ročník Dnů lidí dobré vůle je součástí Svatého roku milosrdenství a reaguje na současnou situaci ve světě. Proto i projekty, na které může každý přispět prostřednictvím dárcovských SMS na konto Velehrad, pomůžou křesťanům a jezídům, aby mohli zůstat ve své vlasti v Iráku.

Velká velehradská sbírka začíná

Reklama
Po zhruba čtyřech týdnech od zahájení armádní ofenzivy proti Fallúdži se vládním silám podařilo proniknout do centra města a dobýt tam hlavní komplex vládních budov a nemocnici.
Bagdád – Irácký premiér Hajdar Abádí oznámil vítězství vládních sil nad radikály z organizace Islámský stát (IS) ve městě Fallúdža. Armáda se nyní zaměří na dobytí Mosulu, další islamistické bašty v Iráku, řekl Abádí v nočním televizním projevu. V Iráku podle něj není pro takzvaný Islámský stát místa.

Irácký premiér oznámil dobytí Fallúdže, nyní se armáda zaměří na Mosul

Svět
Velitel iráckého letectva Gen. Anwer Hamad Amin Ahmad.
Praha – Jediným úkolem působení 35 českých instruktorů bude školení iráckých vojenských pilotů, technického personálu a dalších expertů. Dohodli se na tom generálmajor Petr Mikulenka z Generálního štábu a velitel iráckého letectva generálporučík Amin Hamed Anwer. Ačkoliv Češi ještě v Iráku nepůsobí, konzultacemi a podporou se již na prvním a úspěšném nasazení L-159 v boji proti Islámskému státu podíleli.

35 českých pilotů míří do Iráku

Česko
Ilustrační foto.
Bagdád – V květnu uprchlo z oblasti iráckého města Mosul 4200 Iráčanů. Oznámil to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle nějž tito lidé zamířili do Sýrie.

OSN: Iráčané z Mosulu prchají do Sýrie

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád – Série krvavých útoků v Bagdádu a jeho okolí, které měli na svědomí ozbrojenci z Islámského státu, může znamenat, že teroristická organizace mění taktiku a „vrací se ke svým kořenům". Prohlásil to dnes americký generál Joseph Votel, který má na starosti oblast Blízkého východu.

Americký generál: Islamisté v Iráku nejspíš mění taktiku

Svět
Středisko irácké provincie Anbár, město Ramádí, bývalo domovem milionu lidí. Z kdysi rušného města zbyly po boji mezi armádou a Islámským státem (IS) trosky.
Bagdád – Středisko irácké provincie Anbár, město Ramádí, bývalo domovem milionu lidí. Z kdysi rušného města zbyly po boji mezi armádou a Islámským státem (IS) trosky. Ze satelitních snímků se dá odhadnout, že poškozeno je přes 3000 domů, 400 silnic a mostů. Město, které IS dobyl loni v květnu a opustil letos v lednu, je pokryto sutí a zeje prázdnotou, napsala agentura AP.

Jak vypadá vítězství v iráckém Ramádí?

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Při třech explozích v Bagdádu a jeho okolí dnes zahynulo 14 lidí a další desítky jich utrpěly zranění, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní a lékařské zdroje. Mezi mrtvými jsou i šíitští věřící, kteří dorazili na pouť do hlavního města. Nejsilnější výbuch se odehrál ve čtvrti Sajdíja na jihovýchodě irácké metropole. Bomba umístěná v zaparkovaném automobilu tam usmrtila 11 osob a 30 jich zranila.

Při třech explozích v Iráku zahynulo 14 lidí

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Při dvou bombových útocích v centru jihoiráckého města Samáva dnes zahynulo nejméně 33 lidí a dalších 50 utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na lékařské a bezpečnostní zdroje. Agentura Reuters hovořila o 32 mrtvých a 75 zraněných. Výbušniny byly umístěny v automobilech. K útoku se přihlásili sunnitští ozbrojenci z hnutí Islámský stát, kteří měli podobné atentáty na svědomí i v minulosti.

Při dvou útocích v iráckém městě Samáva zemřelo nejméně 33 lidí

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Při bombovém útoku na šíitské poutníky na jihovýchodě Bagdádu dnes zahynulo nejméně 21 lidí, uvedla agentura AP s odvoláním na policejní a nemocniční zdroje. K atentátu se přihlásili sunnitští radikálové z hnutí Islámský stát, kteří měli podobné útoky na svědomí již v minulosti.

Při bombovém útoku v Bagdádu zahynulo nejméně 21 lidí

Svět
Americký viceprezident Joe Biden.
Bagdád - Americký viceprezident Joe Biden dnes dorazil na předem neoznámenou návštěvu Iráku. Cílem cesty je vyjádřit podporu irácké vládě a pomoci tamním vůdcům vyřešit vleklou politickou krizi, která Bagdád brzdí v úsilí porazit radikály z Islámského státu, uvedla agentura AP.

Americký viceprezident Joe Biden dorazil nečekaně do Iráku

Svět
Ilustrační foto
Istanbul - Turecká armáda údajně zabila 32 příslušníků teroristické organizace Islámský stát (IS) v severním Iráku. Reagovala tak na útok IS proti tureckému obrněnému vozu na tamní základně, v níž turečtí vojáci pomáhají s výcvikem místních jednotek v boji proti teroristům z IS. Informovala o tom turecká verze americké stanice CNN.

Turečtí vojáci zabili za severu Iráku tři desítky islámských radikálů

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád – Při útoku z vrtulníku byl dnes jižně od iráckého Mosulu usmrcen vysoce postavený představitel radikálního hnutí Islámský stát (IS) a dva jeho pobočníci. Akci provedly americké speciální jednotky spolu s kurdskými protiteroristickými silami, informovala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení kurdských úřadů.

Speciální jednotky USA zabily v Iráku velitele Islámského státu

Svět
Salah Abdeslam
Bratislava – Jeden z hlavních strůjců listopadových atentátů v Paříži Salah Abdeslam ještě před útoky loni v létě údajně tři týdny pobýval na Slovensku. S odvoláním na dva nejmenované zdroje to dnes napsal portál Aktuality.sk. Slovenské ministerstvo vnitra tyto informace nekomentovalo.

Strůjce atentátů v Paříži Abdeslam prý pobýval na Slovensku

Svět
Iráčtí uprchlíci v rekreačním zařízení Okrouhlík. Ilustrační foto.
Jihlava/Brno  – Osmičlenná rodina iráckých křesťanských uprchlíků, která je ubytovaná v Brně, se rozhodla vrátit do vlasti. Řekl to dnes Martin Frýdl, mluvčí nadačního fondu Generace 21, která organizuje pomoc těmto lidem. Rodina návrat odůvodnila steskem prarodičů po domově. Fond Generace 21 také odložil podání žádosti o přidělení bytů rodinám uprchlíků v Jihlavě. Podle Frýdla Iráčané ubytovaní v Okrouhlíku u Jihlavy nejsou spokojeni s vyhlídkami na budoucnost. Fond od této skupiny uprchlíků dostává různorodé informace o tom, jaké budou její další kroky.

Osm uprchlíků z Iráku se rozhodlo vrátit do vlasti. Prarodičům se stýská

Česko
Ilustrační foto.
Bagdád  - Irácké jednotky jen pomalu postupují na severu země po zahájení ofenzívy, jejímž konečným cílem je dobýt zpět severoirácké město Mosul. Operace, která začala ve čtvrtek, podle agentury Reuters naráží na problémy, protože mnoho objektů na frontě je zaminováno. Islámský stát v obraně předpolí Mosulu navíc využívá sebevražedné atentátníky, uvedla irácká armáda.

Irácké jednotky míří k Mosulu, postup zpomalují miny

Svět
Ilustrační foto
Bagdád – Dlouho očekávaná vojenská operace s cílem dobýt zpět severoirácké město Mosul z rukou bojovníků organizace Islámský stát (IS) začala, uvedl mluvčí irácké armády Jahjá Rasúl. Irácké jednotky dnes ráno podle něj získaly kontrolu nad několika vesnicemi na předměstí města Machmúr východně od Mosulu a vyvěsily tam irácké vlajky. Jak mluvčí dodal, Iráčanům ze vzduchu pomáhá koalice v čele se Spojenými státy. Operaci podporují i kurdští bojovníci.

V Iráku začala operace s cílem dobýt Mosul z rukou islamistů

Svět
Irácké jednotky s podporou polovojenských sil a letectva zahájily nový útok proti radikálnímu Islámskému státu zhruba sto kilometrů severně od metropole Bagdádu.
Bagdád – Irácké jednotky dnes s podporou polovojenských sil a letectva zahájily nový útok proti radikálnímu Islámskému státu (IS) zhruba sto kilometrů severně od metropole Bagdádu. Islamisté v posledních dnech podnikli v okolí města i přímo v jeho srdci sérii sebevražedných pumových atentátů, které si vyžádaly dohromady přes 120 mrtvých.

Irák zahájil nový útok proti Islámskému státu

Svět
 Irácká vláda a velvyslanectví USA v Iráku varovaly obyvatele před rizikem protržení přehrady u města Mosul.
Bagdád – Irácká vláda a velvyslanectví USA v Iráku varovaly obyvatele před rizikem protržení přehrady u města Mosul. Podle prohlášení, které v noci na dnešek zveřejnil irácký premiér Hajdar Abádí, by se lidé žijící poblíž řeky Tigris měli držet od jejích břehů ve vzdálenosti nejméně šesti kilometrů. Podle americké ambasády je hrozba protržení hráze „vážná a bezprecedentní". Irácký premiér naproti tomu tvrdí, že pravděpodobnost protržení je „velice malá".

Spojené státy a vláda varovaly Iráčany před rizikem protržení přehrady

Svět
Radikálové z organizace Islámský stát (IS) vypálili knihovnu v iráckém Mosulu. Mezi jejími exponáty bylo 8000 velmi vzácných svazků.
Praha - Čeští vědci sestavili interaktivní počítačovou mapu, která na základě analýzy satelitních snímků dokumentuje mimořádně rozsáhlou destrukci iráckého města Mosul radikály z takzvaného Islámského státu. Cílem projektu Ohrožená architektura města Mosul je shromáždit všechna dostupná data o zničených památkách, která by v budoucnu mohla pomoct při obnově tohoto historického města. ČTK o projektu informoval arabista a historik Miroslav Melčák, který je jedním ze členů čtyřčlenného týmu českých odborníků.

Čeští vědci sestavili interaktivní mapu zničených památek Mosulu

Česko
Ilustrační foto.
Berlín – Německo přestalo uznávat cestovní pasy migrantů z těch oblastí Sýrie a Iráku, které ovládá radikální organizace Islámský stát (IS), pokud jsou staré nanejvýš něco přes rok. S odvoláním na spolkové ministerstvo vnitra o tom informoval zpravodajský server Spiegel Online. Pro držitele takových dokumentů bude tak mnohem těžší prokázat svou totožnost a tedy i nárok na udělení azylu v zemi.

Německo neuznává pasy vydané na území ovládaném Islámským státem

Svět
Milad Saqat se ženou Sebou Ayshou a s dětmi.
Brno /ROZHOVOR/ - Rok a půl žili Milad Saqat se ženou Sebou Ayshou a s dětmi v utečeneckém táboře v Erbílu na severu Iráku. Minulý týden přijeli do Brna, kde našli společně s dalšími křesťanskými uprchlíky ochranu. Do Iráku se už vrátit nechtějí. „Soužití, které dřív s muslimy existovalo, je pryč. A nejde to vzít zpět. Necítil bych se bezpečně," říká Saqat.

Viděli jsme, jak bomba roztrhala ženu a dvě děti, vypráví křesťané z Iráku

Brněnsko
Iráčtí uprchlíci, kteří našli azyl v Brně.
Brno /FOTOGALERIE/ - Teroristé jí zavraždili oba rodiče. Ostřelování měst a pouliční boje byly na denním pořádku. „Žili jsme v neustálém strachu. Jako křesťany nás nemilosrdně pronásledovali," popisuje situaci v Iráku Hanaa. Od pátečního večera je Iráčanka s třiadvaceti dalšími uprchlíky křesťanského vyznání ubytovaná v hostelu v centru Brna.
13 fotografií

Irák? Ukřižované děti a boje, říká uprchlík. S rodinou našel útočiště v Brně

Brněnsko
Irácký premiér Hajdar Abádí.
Mnichov – Irácká armáda dobyla zpět polovinu území, které od roku 2014 obsadili radikálové z Islámského státu (IS). Na Mnichovské bezpečnostní konferenci to dnes řekl irácký premiér Hajdar Abádí. Irák chce podle jeho slov do konce tohoto roku IS ze svého území zcela vytlačit.

Letos Islámský stát z Iráku vyženeme, slibuje premiér Abádí

Svět
Osmadvacetiletý Marwán Matti s dcerou Masarrou, vpravo je jeho žena Nibrás.
Čížov (Jihlavsko) - Křesťanské uprchlíky z Iráku, kteří od neděle bydlí v rekreačním středisku Okrouhlík u Jihlavy, v prvních dnech zaměstnávalo hlavně vyřizování úředních záležitostí, včetně lékařských prohlídek. Dokoupit si také museli zimní oblečení. V pondělí jim začnou pravidelné kurzy češtiny. První česká slova už ale stačili pochytit. "Ahoj," zdraví vesele návštěvníky, jimiž jsou hlavně novináři. Desetičlennou skupinu tvoří dvě rodiny s čtyřmi dětmi, nejstaršímu chlapci je devět let.

Uprchlíci z Iráku chodí po úřadech, v pondělí se začnou učit česky

Česko
Iráčtí vojáci vstoupili do vládní čtvrti ve městě Ramádí, odkud se snaží vytlačit radikály z hnutí Islámský stát.
Bagdád – Irácká armáda dnes získala kontrolu nad vládními budovami v centru města Ramádí, odkud vytlačila ozbrojence z hnutí Islámský stát (IS), uvedl armádní mluvčí. Vojáci procházeli postupně opatrně jednotlivými budovami, největší obavy měli z nastražených výbušnin, útočili na něj ale i odstřelovači a sebevražední atentátníci. Islamisté údajně z oblasti uprchli na severovýchod města.

Irácká armáda získala kontrolu na vládními budovami v Ramádí

Svět