ŠTÍTEK: Mosul

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) pokračují ve vývozu ropy ze Sýrie. Aby se vyhnuli ruskému bombardování v Sýrii, změnili prý trasu a převážejí surovinu do Turecka severem Iráku.
Bagdád/Damašek – Radikálové z organizace Islámský stát (IS) pokračují ve vývozu ropy ze Sýrie. Aby se vyhnuli ruskému bombardování v Sýrii, změnili prý trasu a převážejí surovinu do Turecka severem Iráku. Podle ruských zdrojů ruská rozvědka zaznamenala na irácko-turecké hranici 12.000 ropných cisteren.

Rusko: Islamisté změnili trasy pro přepravu ropy do Turecka

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Při útocích iráckého letectva zemřelo v irácké provincii Anbár a v kurdské Havídži osm členů vedení radikální organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom dnes irácká televize. Irácká armáda pokračuje ve městě Ramádí v boji s IS a snaží se dostat do centra tohoto střediska Anbáru.

Iráckému letectvu se podařilo zneškodnit osm velitelů Islámského státu

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Irák má opět královnu krásy, poprvé od roku 1972. Stala se jí dvacetiletá zelenooká Šajmá Rahmánová z multietnického města Kirkúk, ležícího na severovýchodě země. „Jsem velmi šťastná, když vidím, jak Irák jde dál," radovala se Šajmá nejen ze svého vítězství, ale i ze skutečnosti, že se tato soutěž v její vlasti opět konala a že se země snaží vrátit k radosti ze života.

Irák má po více než čtyřech desítkách let opět královnu krásy

Svět
Ilustrační foto
Damašek -Radikálové ze samozvaného Islámského státu (IS) se prý i s rodinami přesouvají ze syrské Rakky do iráckého Mosulu. Oznámil to dnes Ramí Abdar Rahmán, který hovoří z exilu za syrské ochránce lidských práv. Řekl také, že při ruských a francouzských náletech zahynulo v Sýrii od neděle 33 členů IS. A

Radikálové stahují své rodiny ze Sýrie do iráckého Mosulu

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád/Damašek - Organizace Islámský stát (IS) potvrdila, že při srpnovém americkém náletu zahynul muž číslo dva ve vedení této organizace po abú Bakru Bagdádím. Informovala o tom dnes agentura AFP. Abú Mutaz Kuraší, známý pod více jmény, byl zabit nedaleko iráckého Mosulu, oznámili dnes radikálové na islamistických stránkách. Jejich mluvčí také pohrozil, že Islámský stát porazí Rusko, které na konci září zahájilo nálety v Sýrii.

Islámský stát potvrdil smrt muže číslo dva po abú Bakru Bagdádím

Svět
Ilustrační foto
Bagdád – Při několika sebevražedných atentátech v irácké provincii Anbár západně od Bagdádu dnes zahynulo 12 vojáků a příslušníků spřízněných sunnitských milic. Dalších osm mužů utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní vojenské a lékařské zdroje. Za útoky nejspíš stojí ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS). Kurdské úřady mezitím oznámily, že při raketovém útoku islamistů na severu Iráku byly použity blíže neupřesněné chemické látky.

Při atentátech v Iráku zahynulo 12 vojáků a členů milic

Svět
Londýn - Počet Britů mířících do Sýrie za hnutím Islámský stát (IS) dosáhl oproti posledním zprávám vrcholu už před dvěma lety. Množství mladých žen mezi nimi však podle britské vlády dramaticky vzrostlo. Co za tím je a jakou strategii IS používá, aby nalákal ženy do svých řad?

Islámský stát má velké plány s muslimskými ženami

Svět
Ilustrační foto
Irák - Iráčan Lajs Ahmad se s úzkostí pozoruje v zrcadle. Vypadá to, že mu vousy hned tak nenarostou, což bude znamenat problémy s radikály z Islámského státu (IS). Ti totiž v iráckém Mosulu kontrolují každodenní život a vydávají nařízení týkající se všeho možného. Příslušníci IS už několik týdnů šíří brožuru s novými pravidly a jedno z nich říká, že počínaje 1. červnem musejí mít muži plnovous. Holení se zakazuje.

Islámský stát připravuje úder na Mosul, chce využít civilisty

Svět
Ilustrační foto
Damašek - Radikálové z organizace Islámský stát (IS), kteří ovládli v předchozích dnech historické město Palmýra v Sýrii, obsadili také místní muzeum. Zatím se ale nenaplnily obavy památkářů z hrozícího bezuzdného ničení artefaktů. Podle syrského činitele citovaného agenturou AP budovu uzamkli a postavili k ní vlastní stráže.

Islamisté obsadili muzeum v starobylé Palmýře, nic zatím neničí

Svět
Nejméně 13 lidí v sobotu večer zabil v centru Bagdádu výbuch bomby nastražené v automobilu. Dalších 39 lidí bylo zraněno.
Bagdád - Nejméně 19 lidí v sobotu večer zabily v centru Bagdádu výbuchy dvou bomb nastražených v automobilech. Dalších nejméně 39 lidí bylo zraněno. Uvedly to dnes místní úřady. Už v pátek si tři podobné atentáty v irácké metropoli vyžádaly dohromady 23 mrtvých. Ke všem uvedeným útokům se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS), proti které bojuje irácká vláda.

Výbuch bomby v centru Bagdádu zabil nejméně 19 lidí

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád – Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) jsou již pouhý půl kilometr od centra města Ramádí, které chtějí dobýt. Iráčtí vojáci se snaží ofenzivu radikálů odrazit, jestliže ale nepřijdou brzy posily, středisko provincie Anbár se nepodaří ubránit, varovali místní představitelé. Z města utíkají desítky tisíc civilistů.

Islamisté jsou půl kilometru od centra Ramádí, desítky tisíc civilistů prchají

Svět
V hromadných hrobech v iráckém Tikrítu se našla těla 164 lidí, zřejmě obětí islámských radikálů. U Tikrítu bylo objeveno 12 takových hrobů a forenzní experti je zkoumají od začátku dubna.
Bagdád – V hromadných hrobech v iráckém Tikrítu se našla těla 164 lidí, zřejmě obětí islámských radikálů. U Tikrítu bylo objeveno 12 takových hrobů a forenzní experti je zkoumají od začátku dubna. Mohlo by v nich být až 1700 lidí, které zabili radikálové z organizace Islámský stát (IS), informují zahraniční média. Tato skupina loni Tikrít obsadila a irácké armádě a jejím spojencům se podařilo město dobýt zpět až letos koncem března.

V hromadných hrobech v iráckém Tikrítu našli těla 164 lidí

Svět
Ilustrační foto.
Damašek – Radikálové z organizace Islámský stát propustili přes 200 zdržovanmých členů irácké komunity jezídů. Jsou mezi nimi hlavně staří lidé a nemocní. Ve skupině osvobozených jsou i dva křesťané. IS se zaměřil na náboženské menšiny, když začal loni obsazovat sever Iráku. Jezídy obývající okolí Mosulu vyhnal do hor, muže nutil ke konverzi a z žen často dělal otrokyně. V lednu propustil větší skupinu asi 350 lidí, ale i tehdy to byli hlavní starší a nemocní.

Bojovníci Islamského státu v Iráku propustili velkou skupinu jezídů

Svět
Ilustrační foto
Bagdád – Iráčtí forenzní experti zkoumají 12 údajných masových hrobů, které byly objeveny u Tikrítu a mohly by obsahovat těla až 1700 vojáků zabitých loni v létě radikály z hnutí Islámský stát (IS). Hroby se nacházejí nedaleko bývalé americké vojenské základny Speicher, uvedla agentura Reuters. Odborníci se k nim mohli dostat poté, co byl Tikrít před pár dny osvobozen od islamistů.

V Iráku odkryli masové hroby se stovkami obětí Islámského státu

Svět
Radikálové z organizace Islámský stát (IS) vypálili knihovnu v iráckém Mosulu. Mezi jejími exponáty bylo 8000 velmi vzácných svazků.
Praha – Čeští vědci sestavují interaktivní počítačovou mapu, která dokumentuje destrukci iráckého Mosulu radikály z organizace Islámský stát (IS). Trojice odborníků shromažďuje všechna dostupná data, která by v budoucnu mohla pomoct při obnově historického města. Projekt Ohrožená architektura města Mosul spojil členy České archeologické mise v severním Iráku: archeology Karla Nováčka a Lenku Starkovou ze Západočeské univerzity v Plzni a pražského arabistu a historika Miroslava Melčáka, informovaly Lidové noviny.

Čeští vědci sestavují interaktivní mapu poničených památek Mosulu

Česko
Ilustrační foto.
Irbíl – Radikálové z Islámského státu (IS) prý použili chlor jako chemickou zbraň proti kurdským bojovníkům na severu Iráku od prosince třikrát. Oznámil to dnes zástupce kurdských jednotek generál Azíz Vajsí. Vláda autonomního Kurdistánu v sobotu informovala o chemickém útoku na pešmergy v případě lednového sebevražedného útoku spáchaného mezi Mosulem a syrskou hranicí.

Bojovníci Islamského státu použili od prosince chlor třikrát

Svět
Irácká vláda chce, aby mezinárodní letecká koalice, která pomáhá bojovat proti islámským radikálům, ochránila irácké archeologické lokality.
Bagdád - Irácká vláda chce, aby mezinárodní letecká koalice, která pomáhá bojovat proti islámským radikálům, ochránila irácké archeologické lokality. Radikálové z organizace Islámský stát (IS) v minulých dnech zveřejnili záběry dokumentující ničení mosulské knihovny a muzea i památek ve starověkém Nimrúdu a Hatře.

Irácká vláda chce, aby koaliční letadla chránila archeologické lokality

Svět
Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) nejspíš zničili starověké památky ve 2000 let starém města Hatra na severu Iráku.
Bagdád – Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) nejspíš zničili starověké památky ve 2000 let starém města Hatra na severu Iráku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení iráckého ministerstva turistiky a památek. Ministerstvo se o tom dozvědělo od svých pracovníků v Mosulu, který je rovněž pod kontrolou islamistů. Zprávy nebylo možné nijak ověřit či nezávisle potvrdit.

Islamisté údajně zničili památky ve starobylém iráckém města Hatra

Svět
Ilustrační foto
Bagdád – Americký člen radikální organizace Islámský stát (IS) dnes spáchal sebevražedný útok na irácké vojáky, kteří se od pondělka snaží dobýt město Tikrít. Boje jsou nejtěžší na jižním okraji města a postup jednotek, s nimiž bojují také šíitské milice, zpomalují nastražené nálože a odstřelovači.

Americký člen IS prý spáchal sebevražedný útok v Iráku

Svět
 Irácká armáda dnes zahájila rozsáhlou vojenskou operaci proti radikálům z Islámského státu (IS) ve městě Tikrít.
Bagdád – Irácká armáda dnes zahájila rozsáhlou vojenskou operaci proti radikálům z Islámského státu (IS) ve městě Tikrít. Podle státní televize se bojů účastní také sunnitské a šíitské milice a armáda nasadila dělostřelectvo i letectvo.

Irácká armáda zaútočila na radikály v Tikrítu

Svět
Radikálové z organizace Islámský stát (IS) vypálili knihovnu v iráckém Mosulu. Mezi jejími exponáty bylo 8000 velmi vzácných svazků.
Bagdád – Radikálové z organizace Islámský stát (IS) o víkendu vypálili knihovnu v iráckém Mosulu. Mezi jejími exponáty bylo 8000 velmi vzácných svazků. Server The Fiscal Times napsal, že zatímco Američané sledovali v neděli na obrazovkách udělování filmových Oscarů, občany Mosulu děsil požár a pálení knih. IS zveřejnil také video zachycující ničení artefaktů v mosulském muzeu. Byly mezi nimi i sochy staré 3000 let.

Islámský stát zničil v iráckém Mosulu knihovnu s cennými svazky

Svět
Ilustrační foto
New York/Bagdád – Irák navrhuje, aby se Rada bezpečnosti OSN zabývala podezřením, že radikálové z organizace Islámský stát (IS) obchodují s lidskými orgány. OSN o to v úterý požádal irácký velvyslanec při OSN Muhammad Hakím. V Iráku se podle něj množí nálezy mělkých hrobů, v nichž jsou lidská těla s řeznými ranami a vyňatými ledvinami a dalšími orgány. V Mosulu prý členové IS povraždili několik lékařů, kteří odmítli orgány vyoperovat.

Radikálové z Islámského státu prý obchodují i s lidskými orgány

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Bojovníci z islámského státu (IS) upálili prý 45 lidí v západoiráckém městě Bagdádí v provincii Anbár, které dobyli před několika dny. S odvoláním na místního policejního velitele o tom informovalo zpravodajství BBC.

Islámský stát upálil prý 45 lidí na západě Iráku

Svět
Ilustrační foto.
Irbíl (Irák) - Kurdské milice v Iráku dobyly dnes nazpět několik vesnic na severu země, které drželi od loňského léta bojovníci organizace Islámský stát (IS). Podle agentury AFP kurdské oficiálně zdroje informovaly, že pešmergové podnikli ráno rozsáhlou ofenzívu, kterou podpořily ze vzduchu letecké síly mezinárodní koalice, jež od loňského léta pravidelně bombardují pozice islamistů.

Kurdské milice dobyly na IS několik vesnic na severu Iráku

Svět
Ilustrační foto.
Irbíl – Ozbrojenci z radikálního hnutí Islámský stát (IS) se o víkendu pokusili dobýt město Gvar u severoiráckého Mosulu. Při střetu zabili nejméně 30 kurdských obránců tohoto města, považovaného za nástupní prostor k získání Mosulu, který je stále pod kontrolou extremistů z IS. V bojích údajně padlo také 60 radikálů z IS a nejméně stejný počet jich utrpěl zranění, informovala agentura Reuters.

Islamisté se pokusili dobýt irácké město Gvar, zabili 30 Kurdů

Svět
Francouzské protiteroristické jednotky se snaží navázat kontakt se dvěma muži podezřelými z útoku na redakci týdeníku Charlie Hebdo. Od rána jsou obklíčeni v průmyslovém podniku v obce Dammartin-en-Goële severně od Paříže.
Mosul/Paříž - Radikální organizace Islámský stát (IS) označila teroristický útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, kterému podlehlo 12 lidí, za pouhý začátek v sérii útoků na západní cíle. Radikální duchovní Abú Saád Ansarí prý v páteční modlitbě v mešitě v severoiráckém Mosulu také převzal ve jménu IS odpovědnost za útok. Podle analytiků se ale pravděpodobně jedná jen o propagandu.

K útoku v Paříži se přihlásil Islámský stát. Je to propaganda, míní odborníci

Svět
Letadla zahraniční koalice dnes pokračovala v náletech na pozice radikálů z Islámského státu (IS).
Damašek/Bagdád/Washin­gton – Letadla zahraniční koalice ve středu podnikla další sérii náletů na pozice radikálů z hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii a v Iráku. Podle amerického velení, které operace koordinuje, útočila letadla na 17 cílů v severní Sýrii a na dalších 12 v Iráku, uvedla agentura Reuters.

Letadla koalice podnikla další nálety na IS v Iráku a Sýrii

Svět
Jednotkám kurdských bojovníků se podařilo dobýt zpět i větší část strategicky významného města Sindžár.
Bagdád – Jednotky kurdských bojovníků, takzvaných pešmergů, hlásí další postup v boji proti příslušníkům organizace Islámský stát (IS). Poté, co ve čtvrtek osvobodili oblast horského pásu Sindžár, se jim v neděli údajně podařilo dobýt zpět i větší část strategicky významného města Sindžár, které leží na jeho úpatí. Desítky islamistů podle médií z města uprchly a jejich spolubojovníci je prý pak za dezerci popravili.

Kurdové osvobodili většinu strategického města Sindžár

Svět
Ilustrační foto
Bagdád, Damašek - Boj proti radikálům z organizace Islámský stát (IS) potrvá v Iráku a Sýrii nejméně další tři roky. Řekl to v Pentagonu americký generál James Terry. Uvedl také, že díky letecké pomoci koalice vedené Spojenými státy se tento týden podařilo Kurdům na severozápadě Iráku osvobodit část území, které IS obsadil v létě.

Boje proti IS potrvají podle amerického generála nejméně tři roky

Svět
Ilustrační foto
Bagdád/Damašek - Radikálové z organizace Islámský stát (IS) zablokovali mobilní síť v dvoumilionovém iráckém městě Mosul. Tvrdí, že informátoři s pomocí mobilů informují nepřátelskou koalici o pohybu lidí z IS. Hackeři ze skupiny, která si říká Syrská elektronická armáda (SEA), o sobě dali znovu vědět, když dnes napadli několik britských listů a rovněž kanadskou vysílací společnost CBC.

Islamisté v Mosulu zablokovali mobilní síť, ve městě zavládl chaos

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Ve školách v druhém největším iráckém městě Mosulu už děti nesmějí používat barevné pastelky, zrušen byl i tělocvik. Mosul totiž v červnu obsadili bojovníci Islámského státu (IS) a v místních školách zavedli přísná pravidla, která odpovídají jejich radikální interpretaci islámu. Vyplývá to z deníkových záznamů obyvatel Mosulu, které zveřejnil zpravodajský server BBC News.

Islamisté zakázali ve školách v Mosulu pastelky i tělocvik

Svět
Zajatý britský fotoreportér John Cantlie.
Washington – Řadu měsíců bojovníci Islámského státu bezuzdně řádili v Sýrii a Iráku, dobývali města, unášeli rukojmí a terorizovali všechny, kdo se jim odvážili stavět na odpor. Tento trend se začal obracet v polovině srpna, když americké letecké údery vytlačily islamisty z klíčových bojišť v Iráku. Pak, 19. srpna, skupina zveřejnila video zachycující stětí amerického novináře na volné noze Jamese Foleye. A toto schéma pokračovalo, napsala agentura AP.

Američané: Islamisté se chlubí uřezáváním hlav, aby zakryli své ztráty

Svět