ŠTÍTEK: Mosul

Ilustrační foto
Bagdád – Americká letadla dnes podnikla čtyři nálety na pozice radikálů kolem přehrady u města Hadísa, které leží severozápadně od Bagdádu. Vojenské úspěchy hlásí také kurdské milice v okolí Mosulu. O radikálech z Islámského státu (IS) dnes jednala Liga arabských států (LAS), podle níž páchají islamisté válečné zločiny.

Spojené státy nasadily letectvo k ochraně další irácké přehrady

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Sunnitští ozbrojenci z hnutí Islámský stát zabili v červnu v Iráku až 670 odsouzených z věznice ve městě Mosul. Oznámila to dnes vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. O masakru se OSN dozvěděla z výpovědí přeživších a svědků. Islamisté obsadili v uplynulých týdnech velkou část Iráku i Sýrie a na dobytém území vytvořili chalífát.

Islamisté zabili v červnu v Iráku až 670 vězňů z Mosulu

Svět
Ilustrační foto
Bagdád/Washington - Americké letectvo podniklo dalších šest leteckých úderů na ozbrojence z hnutí Islámský stát na severu Iráku. Terčem náletů se staly pozice islamistů nedaleko strategické přehrady u Mosulu, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na prohlášení americké armády. Největší přehradu v Iráku se iráckým vojákům a kurdským bojovníkům za pomoci USA podařilo o víkendu osvobodit, samotné město Mosul je i nadále v moci islamistů.

Americké letectvo podniklo dalších šest náletů proti islamistům

Svět
Ilustrační foto
Bagdád – Přehrada u Mosulu na řece Tigris je největší v Iráku a byla vždy symbolem iráckých ambicí vybřednout z chudoby a stát se moderní zemí. Její vybudování přišlo na 1,5 miliardy dolarů (32 miliard korun) a když se ji o víkendu irácké armádě za pomoci USA podařilo osvobodit, psalo se, že je v dobrých rukou. Pominulo možná nebezpečí, že radikálové z Islámského státu (IS) stavidla zvednou a zaplaví města ležící na toku řeky, avšak původní hrozba spojená s problematickou stavbou trvá, napsala agentura Reuters.

Irácké přehradě u Mosulu hrozí protržení. Dva miliony lidí jsou v ohrožení

Svět
Ilustrační foto
Irbíl – OSN spouští masové očkování proti dětské obrně v Iráku. Jak dnes oznámila organizace, její pracovníci se budou snažit zachránit miliony dětí před vysoce nakažlivým virem, který se do Iráku a dalších zemí šíří ze sousední Sýrie. Tam se kvůli občanské válce prudce zhoršily zdravotní podmínky místních obyvatel.

OSN spouští očkování proti dětské obrně v Iráku

Svět
Ilustrační foto
Irbíl/Bagdád/Washin­gton – Kurdské ozbrojené síly dnes za letecké podpory USA dobyly zpět největší iráckou přehradu u Mosulu, kterou před deseti dny ovládli ozbrojenci Islámského státu (IS). Agentuře AFP to řekl kurdský vojenský velitel a dva straničtí činitelé. Informovaly o tom rovněž agentury DPA a ITAR-TASS s odvoláním na irácká média. Opětovné získání kontroly nad strategickou přehradou je významným vítězstvím Kurdů v boji proti islamistům, kteří od června uchvátili rozsáhlá území na severu a západě Iráku a v severovýchod­ní Sýrii.

Kurdové dobyli zpět strategickou iráckou přehradu u Mosulu

Svět
Ilustrační foto
Bagdád – Spojené státy dnes společně s iráckou armádou podnikly další letecký útok proti islamistům na severu Iráku. Podle televizní stanice CNN se nálety zaměřily na pozice povstalců poblíž největší irácké přehrady u města Mosul, kterou ozbrojenci z organizace Islámský stát (IS) ovládli začátkem srpna. Bagdád chce strategicky důležitou přehradu získat zpět pod svou kontrolu, do pozemní operace by se proto měly zapojit i kurdské jednotky. Nálety se uskutečnily jen krátce poté, co islámští radikálové v pátek dle BBC zmasakrovali na severu Iráku nejméně 80 mužů z náboženské menšiny jezídů.

USA podnikly letecký útok v Iráku, islamisté pozabíjeli 80 jezídů

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Ozbrojenci z hnutí Islámský stát zajali v uplynulých dnech stovky žen patřících k náboženské sektě jezídů. Podle agentury AP to řekl mluvčí iráckého ministerstva pro lidská práva. Některé z žen nejspíš vězní v Mosulu, který mají radikálové pod kontrolou již od června.

Islamisté v Iráku údajně zajali stovky žen ze sekty jezídů

Svět
Milice iráckých Kurdů připravují ofenzivu proti sunnitským radikálům na severu Iráku. Ilustrační foto.
Bagdád – Milice iráckých Kurdů připravují ofenzivu proti sunnitským radikálům na severu Iráku. Premiér Núrí Málikí přikázal podle agentury Reuters letectvu Kurdy podpořit. Sunnitští radikálové z organizace Islámský stát (IS) o víkendu ovládli další města a ropné pole na severu země.

Kurdské milice prý v Iráku připravují protiútok proti radikálům

Svět
Ilustrační foto.
Damašek – Sunnitští radikálové, kteří v minulých měsících ovládli sever Sýrie a Iráku, v Sýrii vydali přísné předpisy týkající se odívání žen. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) dnes informovala, že skupina, která si říká Islámský stát (IS), dekret distribuovala v provincii Dajr az-Zaur.

Radikálové v Sýrii zakázali ženám jakkoli se zdobit

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Iráčtí povstalci z organizace Islámský stát (IS) převzali kontrolu nad jaderným materiálem používaným pro vědecký výzkum na univerzitě v Mosulu. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Americká vláda však tvrdí, že se nejedná o obohacený uran použitelný při výrobě jaderných zbraní. To dnes potvrdila rovněž Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Islamisté v Iráku získali 40 kilo uranu z univerzity v Mosulu

Svět
Abú Bakr Bagdádí
Bagdád /VIDEO/ – Irácká vláda dnes označila za falzifikát videozáznam, který údajně zachycuje vůbec první videoposelství vůdce radikální islamistické organizace Islámský stát abú Bakra Bagdádího. Bagdádí, jehož Islámský stát prohlásil za vládce nového chalifátu na území dobytých organizací v Sýrii a Iráku, v něm nařizuje všem muslimům, aby ho poslouchali. Videozáznam se objevil na džihádistických internetových stránkách, uvedly světové tiskové agentury.

Vůdce islamistů zveřejnil video, Bagdád jej označil za padělek

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád/Ankara - Radikálové z hnutí Islámský stát (původně Islámský stát v Iráku a Levantě, ISIL) údajně propustili 32 tureckých řidičů kamionů, které zajali v červnu na severu Iráku. Informovala o tom dnes turecká média. Místní představitelé ale tuto informaci zatím oficiálně nepotvrdili, uvedla agentura Reuters.

Radikálové v Iráku propustili 32 tureckých řidičů kamionů

Svět
Ilustrační fotografie.
Mosul (Irák) - Skupina Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která v posledních týdnech ovládla velká území na severozápadě Iráku a už déle kontroluje i některé oblasti v Sýrii, dnes podle agentury AFP vyhlásila chalífát pod názvem Islámský stát. Do jeho čela se postavil dosavadní vůdce ISIL abú Bakr Bagdádí.

Islamisté ovládající území v Iráku a Sýrii prý vyhlásili chalífát

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Indická vláda dnes potvrdila, že 40 jejích občanů bylo uneseno na severu Iráku. Mluvčí ministerstva zahraničí řekl, že šlo o stavební dělníky, kteří padli do rukou únoscům v Mosulu. Toto město minulé úterý obsadili sunnitští radikálové, kteří nyní postupují k Bagdádu.

Indická vláda potvrdila únos 40 Indů v Iráku

Svět
Radikálové ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) dobyli města Saadíjá a Džalavlá, stejně jako řadu vesnic v okolní horské oblasti ležící okolo stovky kilometrů severně od metropole.
Karbalá - Nejvlivnější šíitský duchovní v Iráku ajatolláh Alí Sistání vyzval Iráčany, aby se chopili zbraní a bránili Irák proti radikálům, kteří obsahují sever země. Při dnešních poledních modlitbách Sistáního slova tlumočil jeho zástupce šajch Abdal Mahdí Karbaláí.

Šíitský duchovní Sistání vyzval Iráčany k obraně země

Svět
Ilustrační foto
Bagdád – Islámští radikálové při zabírání částí iráckého území vykradli několik bank a získali tak 500 miliard iráckých dínárů (8,7 miliard korun). Podle serveru International Business Times (IBT) je tak sunnitská radikální skupina Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) nejbohatší z teroristických organizací.

Iráčtí radikálové jsou po vyplenění bank bohatší než Taliban

Svět
Irácké bezpečnostní sbory.
Bagdád - Islámští radikálové ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) se dnes na 150 kilometrů přiblížili k Bagdádu, když ovládli město Tikrít. Již v úterý dostali pod kontrolu severoiráckou provincii Ninive, dobyli její středisko Mosul a nyní svádějí boje o Bajdží, kde je největší ropná rafinerie země. Před islamisty prchají desetitisíce Iráčanů, jen z Mosulu uteklo na 500.000 lidí. Očekává se, že vláda k vytlačení ISIL využije veškeré prostředky včetně kurdských milicí. Vládě přislíbil pomoc i vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr, který má vazby na Írán.

Radikálové v Iráku se blíží k Bagdádu, ovládli Mosul a Tikrít

Svět
Ilustrační foto
Bagdád – Více než 60 lidí zahynulo v Bagdádu dnes večer v sérii bombových útoků v rušných částech města. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na policejní a zdravotnické zdroje. Už předtím zemřelo v severoiráckém Mosulu ve střetech mezi bezpečnostními složkami a radikály nejméně 59 lidí.

Výbuchy v Bagdádu zabily přes 60 lidí, Mosul hlásí 59 mrtvých

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Při bombových útocích a střelbě z jedoucího auta dnes v Iráku zahynulo nejméně 14 osob. Další více než dvě desítky osob byly zraněny. Uvedla to agentura AP s odvoláním na zdroje z místních úřadů. Nejvážnější byl bombový útok sebevražedného atentátníka na vojenskou hlídku ve městě Mosul na severu země. Zahynulo při něm osm vojáků a dalších 13 osob, včetně civilistů, utrpělo zranění.

Při násilnostech v Iráku dnes zahynulo nejméně čtrnáct lidí

Svět
Civilisté prohlížejí trosky aut po výbuchu v Bagdádu.
Bagdád - Více než 50 lidí v neděli zahynulo při pumových atentátech v Iráku. Nejméně 42 osob zabily v Bagdádu výbuchy náloží, které útočníci umístili v desítce aut nastražených v různých částech města. V Mosulu na severu země zabila exploze bomby ukryté v autě nejméně 12 lidí. Uvedly to místní úřady. Z útoku podezřívají radikální sunnitské muslimy napojené na Al-Káidu.

Při pumových atentátech v Iráku zahynulo přes 50 lidí

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Nejméně 26 lidí zemřelo a dalších 46 utrpělo zranění při dnešním sebevražedném útoku v severoirácké provincii Ninive. Uvedl to zdravotnický zdroj agentury AFP. Atentátník útok provedl během pohřbu jednoho z členů tamní menšiny Šabaků, což je etnikum blízké Kurdům. Původní bilance hovořila o 21 obětech.

Sebevražedný útok během pohřbu si v Iráku vyžádal nejméně 26 mrtvých

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád – Při nových násilnostech v Iráku zahynulo šest desítek lidí. Přes 40 z nich při pokusech osvobodit trestance ze dvou věznic. Dalších 25 osob zabil sebevražedný atentátník při útoku na vojenský konvoj v Mosulu na severu Iráku.

V Iráku zemřelo při nových násilnostech na 60 lidí

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Nejméně 20 mrtvých a 44 zraněných si dnes vyžádala vlna nového násilí v Iráku, sdělily místní úřady. Zabíjela především série výbuchů v ulicích několika iráckých měst ve středních a jižních oblastech země. Útočníci tam umístili nálože do aut. V severoiráckém Mosulu vypukla střelba.

Atentáty a střelba v iráckých městech zabily nejméně 20 lidí

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Série pumových útoků dnes zasáhla několik převážně šíitských čtvrtí Bagdádu. O život přišlo nejméně 28 lidí, až 70 dalších utrpělo zranění. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na policejní a zdravotnické zdroje. Nálože v autech explodovaly většinou na otevřených tržištích ve čtvrtích Amín, Sadr City, Habibíja a nejméně dvou dalších. Jeden automobil s trhavinami byl zaparkován na ulici plné obchodů a restaurací, v nichž po výbuchu umírali lidé.

Nejméně 28 mrtvých při sérii pumových útoků v Bagdádu

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Vysoce postaveného zpravodajského důstojníka irácké armády a jeho tři ochránce dnes v severoiráckém Mosulu zavraždil sebevražedný atentátník. Muž výbušninu odpálil u domu, který zpravodajský důstojník obýval. Oznámila to bez bližších podrobností policie citovaná agenturou Reuters.

Sebevražedný atentátník zavraždil v Mosulu čtyři osoby

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Vlna povstaleckých útoků v centrálním Iráku si dnes vyžádala devět mrtvých, zraněno bylo 19 lidí. Terčem atentátů byli vojáci a policisté, oznámila agentura AP s odvoláním na místní činitele. V severoiráckém Mosulu vládní síly v minulých dnech pozatýkaly 260 lidí kvůli sympatiím k teroristům údajně vyjádřeným na internetu. Místní politici ale tuto kampaň řízenou z Bagdádu kritizují, hovoří o svévoli a mučení podezřelých ve vyšetřovací vazbě.

Ozbrojenci zaútočili v Iráku na vojáky a policisty, zemřelo devět lidí

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Vysoce postaveného činitele odnože teroristické sítě Al-Káida v Iráku v sobotu údajně zastřelila irácká policie v Mosulu. Stalo se tak při pokusu jej zatknout. V rámci operace bylo zadrženo dalších 19 ozbrojenců, mezi nimiž jsou i dva Palestinci.

V Iráku byl prý zabit vysoce postavený činitel Al-Káidy

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Nejméně osm lidí přišlo dnes o život při výbuchu nálože nastražené v autě u severoiráckého města Mosulu. Podle agentury AFP byl terčem útoku tábor pro příslušníky kurdské sekty šabak.

Výbuch nálože v autě zabila v Iráku osm lidí

Svět
Ilustrační foto
Bagdád - Iráčané zadržovaní půl roku v tajné věznici v Bagdádu tam byli krutě mučeni. Tvrdí to organizace Human Rights Watch (HRW), jejíž zástupci s několika vězni převezenými do jiného zařízení mluvili. Trestanci byli hlavně sunnité zatčení na iráckém severu za údajnou podporu teroristů.

Vězni v tajné trestnici v Bagdádu byli krutě mučeni

Svět
Armádní generál Ray Odierno, velitel amerických vojenských jednotek v Iráku.
Bagdád - Velitel amerických jednotek v Iráku Ray Odierno chce poslat své vojáky znovu do boje v severním Iráku, kde mají Američané pomoci iráckým oddílům zvládnout novou vlnu násilí. Na iráckém severu při ní od začátku srpna zahynuly desítky lidí. Cílem útočníků je podle agentury AP vyvolat konflikt mezi iráckými Kurdy a Araby.

Američtí vojáci znovu do obydlených částí Iráku

Svět
Bagdád–Pondělní atentáty useveroiráckého města Mosulu si vyžádaly 41mrtvých a asi 150raněných. Sodvoláním na policii to oznámila agentura AFP. Podle ní policie hovořila otřech atentátech. Předchozí zprávy uváděly dvě exploze.

41 mrtvých a 155 zraněných při atentátech v Iráku

Svět
Bagdád – Americké jednotky sev pondělístáhly z iráckého hlavního města Bagdádu. Odchod Američanů, rozmístěných v Bagdádu od roku 2003, oslavují Iráčané, kteří doufají, že zahraniční vojenská okupace jejich země již brzy definitivně skončí. Napsala to agentura Reuters.

Američané se po šesti letech stáhli z Bagdádu

Svět
V Iráku pokračuje krveprolití.
Írák – Při útocích v Bagdádu a okolí dnes přišlo o život 33 lidí včetně skupiny středoškoláků, kteří jeli autobusem k maturitním zkouškám. Většina útoků se odehrála v šíitských oblastech.

Při útocích v Bagdádu a okolí zabito 33 lidí

Svět
Ilustrační snímek
Irák - Přes 300 vězňů bylo loni v iráckých vězeňských zařízeních mučeno. Více než třetina ze 306 případů mučení a týrání, které vešly ve známost, se stala v autonomních kurdských provinciích na severu země, uvedlo v neděli irácké ministerstvo lidských práv, citované agenturou DPA.

V iráckých věznicích je mučení na denním pořádku

Svět