ŠTÍTEK: Mount Everest

Radek Jaroš
Nové Město na Moravě - Horolezec Radek Jaroš úspěšně sestoupil do základního tábora z vrcholu, své poslední zdolané 14. osmitisícovky, na níž stanul v sobotu odpoledne pákistánského času. Jeho spolulezci Jan Trávníček a Petr Mašek přenocují ve druhém výškovém táboře, do základního by měli dorazit v pondělí kolem poledne. O průběhu sestupu českých horolezců informuje Radiožurnál.

Jaroš úspěšně sestoupil ze své poslední osmitisícovky K2

Ostatní sporty
Radek Jaroš
Nové Město na Moravě - Horolezec Radek Jaroš úspěšně sestupuje z vrcholu K2, své poslední zdolané 14. osmitisícovky, na jejímž vrcholu stanul v sobotu odpoledne pákistánského času. Jako první Čech tak zkompletoval "Korunu Himálaje". Z vrcholu se chce ještě během dnešního dne Jaroš vrátit až do základního tábora.

Jaroš úspěšně sestupuje ze své poslední osmitisícovky K2

Ostatní sporty
Horolezec Radek Jaroš na archivním snímku.
K2 - Horolezec Radek Jaroš úspěšně sestoupil do základního tábora z vrcholu K2, své poslední zdolané 14. osmitisícovky, na níž stanul v sobotu odpoledne pákistánského času. Jeho spolulezci Jan Trávníček a Petr Mašek přenocují ve druhém výškovém táboře, do základního by měli dorazit v pondělí kolem poledne. O průběhu sestupu českých horolezců informuje Radiožurnál.

Povedlo se! Horolezec Jaroš je po dobytí K2 zpátky v základním táboře

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Pardubice - Na Mount Everest. Tady na Pardubicku? Ano, vrchol ale nebudou zdolávat horolezci nýbrž vyznavači triatlonu. V sobotu se koná nejpopulárnější závod v České republice, Czechman. Jedná se o druhý díl seriálu Českého poháru v dlouhém triatlonu, který je zároveň mistrovstvím republiky na polovičních tratích ironmana.

Triatlon: Za humny se tyčí Mount Everest

Ostatní sporty
Ilustrační foto
Káthmándú  - Měsíc poté, co si neštěstí na nejvyšší hoře světa Mount Everestu vyžádalo 16 obětí mezi šerpy, v Nepálu znovu zabíjela lavina. Tentokrát smetla dva nepálské šerpy a jednu Indku na třetím nejvyšším světovém velikánu, hoře Kančendženga. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na nepálské ministerstvo turistiky.

V Nepálu pohřbila lavina Indku a dva domorodé šerpy

Svět
Triatlonista Kamil Šuráň
Lu­hačovice, USA – /ROZHOVOR/ Zkuste si to představit. Dvaačtyřicet kilometrů běžet, 180 kilometrů jet na kole a k tomu ještě skoro čtyři kilometry plavat. Bláznovství? Ne, triatlon. Jenže ještě existují i v dobrém slova smyslu „šílenci", kterým je tento výkon málo

Železný muž Kamil Šuráň zdolal i kanál Catalina

Zlínsko
Mount Everest. Ilustrační foto.
Káthmándú - V oblasti Mount Everestu v Nepálu se více než týden pohřešuje osmadvacetiletý slovenský občan. Podle zprávy nepálské policie zanechal svá zavazadla v hotelu a odešel. Nepál do pátrání po něm nasadil vrtulník a v celé oblasti jsou distribuovány jeho fotografie.

V oblasti Mount Everestu pátrají po pohřešovaném Slovákovi

Svět
Mount Everest
Káthmándú - Hlavní trasu vedoucí na vrchol Mount Everestu, kde minulý týden zahynulo nejméně 13 nepálských horských vůdců, zavalily další ledové laviny. Podle horolezců a šerpů v základním táboře je tak téměř jisté, že v nynější sezoně nejvyšší horu světa nikdo nezdolá. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž může být letošek prvním rokem od zahájení komerčních výprav na Mount Everest v polovině 90. let, kdy zůstane tento světový velikán nepokořen.

Na Everestu se utrhly další laviny, brání cestě na vrchol

Svět
Mount Everest
Káthmándú - Nepálští horští průvodci a zástupci horských expedic dnes pohrozili, že zruší horské výpravy na Mount Everest. Důvodem je nedostatečná finanční pomoc poskytovaná rodinám jejich nejméně 13 kolegů, které v pátek usmrtila lavina při vůbec nejtragičtějším podobném neštěstí na nejvyšší hoře světa. Kabinet oznámil mimořádnou pomoc ve výši 415 dolarů (8200 Kč) rodinám zesnulých, šerpové ale chtějí lepší zacházení, napsala agentura AP.

Po páteční tragédii na Everestu hrozí šerpové bojkotem

Svět
Výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest.
Káthmándú - Nepálské úřady kvůli neštěstí, při kterém v pátek zahynulo nejméně 13 horských průvodců, dočasně zakázaly výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest. Záchranné týmy i dnes pokračují v pátrání po třech šerpech, které ve výšce 5800 metrů zasypala lavina, uvedla agentura AP.

Nepálské úřady dočasně zakázaly výstup na Mount Everest

Svět
Nejméně 13 šerpů masa sněhu zabila, dalších sedm z laviny vyvázlo – někteří z nich se zraněním. Tři lidé se dosud pohřešují. Truchlící pozůstalí.
Káthmándú - Na svazích Mount Everestu dnes pokračuje pátrání po nepálských horských průvodcích, které v pátek ve výšce 5800 metrů zasypala lavina. Nejméně 13 šerpů masa sněhu zabila, dalších sedm z laviny vyvázlo – někteří z nich se zraněním. Tři lidé se dosud pohřešují. Jde tak o nejtragičtější nehodu, která se kdy na svazích nejvyšší hory světa udála.

Pátrání po šerpech zasypaných lavinou na Mont Everestu pokračuje

Svět
Nejméně šest místních horských průvodců dnes zabila lavina na nejvyšší hoře světa Mount Everestu (8850 metrů).
Káthmándú - Nejméně 12 místních horských průvodců dnes zabila lavina na nejvyšší hoře světa Mount Everestu (8850 metrů). Podle agentury Reuters to oznámily nepálské úřady. Tři šerpové byli nalezeni zranění, ale dalších až pět se stále pohřešuje a panují obavy, že jsou také zasypáni.

Lavina na Mount Everestu zabila nejméně 12 nepálských šerpů

Svět
Výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest.
Nepálská vláda hodlá omezit počet horolezců u vrcholku nejvyšší hory světa Mount Everest (8850 metrů), který bývá za krátkých okamžiků dobrého počasí doslova ucpaný množstvím horolezců. Nová opatření mají podle tamních úřadů platit už na jaře.

Nepál omezuje počet horolezců u vrcholku Mount Everest

Cestujeme
Výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest.
Káthmándú – Nepálská vláda hodlá omezit počet horolezců u vrcholku nejvyšší hory světa Mount Everest (8850 metrů), který bývá za krátkých okamžiků dobrého počasí doslova ucpaný množstvím horolezců. Nová opatření mají podle tamních úřadů platit už na jaře.

Nepál omezuje počet horolezců u vrcholku Mount Everest

Svět
Ilustrační foto.
Krnov – Sté výročí narození Bohumila Hrabala je hlavním tématem celostátní knihovnické akce Březen – měsíc čtenářů. K ní se připojí také Městská knihovna v Krnově.

Knihovny připravily řadu akcí

Bruntálsko
Ilustrační foto
Káthmándú - Horolezci stoupající na nejvyšší horu světa Mount Everest budou muset snést zpátky dolů osm kilogramů odpadků. Informovali o tom v pondělí nepálští oficiální činitelé, kteří se tak snaží o očistu masivu, který se stal nejvýš položenou skládkou na světě.

Nepál chce horolezce na Everestu přinutit sbírat odpadky

Svět
Káthmándú – Když se loni 
v dubnu poprali ve více než sedmitisícové výšce na nejvyšší hoře světa Mount Everestu evropští horolezci a nepálští šerpové o to, kdo má mít při lezení na vrchol přednost, oblétla zpráva svět. Někteří horolezci si tehdy stěžovali, že rvačka byla jasným důsledkem toho, že na Everestu je přelidněno.

Everest bude hlídat nepálská policie

Svět
Ilustrační foto.
Káthmándú – Nepálská vláda od příštího roku výrazně sníží poplatky za horolezecké výpravy v Himálaji. Cílem je podpořit turistický ruch a přitáhnout do Nepálu více horolezců. Uvedla to agentura DPA, která se odvolává na tamní úřady. V některých případech ceny klesnou o více než polovinu.

Nepál o víc než o polovinu sníží poplatky za výstup na Everest

Svět
Houpací koně, podzim 2013, Cínovec, Krušné hory.
Ústí nad Labem - One man band Rohypnol bude v sobotu v klubu Mumie v Ústí hostem křtu nové desky rockových Houpacích koní, alba Everest. „Líbí se nám, protože je opravdickej, pouliční," tvrdí Koně a na křest od 21.00 zvou.

Houpací koně: Na křest CD a LP přijďte včas

Volný čas
Nylon Jail
Praha /VIDEO/ – Pokud si některý z televizních diváků při nedávném ceremoniálu Českých slavíků řekl, že je to pořád to samé, mohou přijít vhod následující tipy. Na české scéně totiž během letošky vyšlo několik desítek pozoruhodných desek a pražský posluchač má tu čest, že hned několik z těch vůbec nejvýraznějších může slyšet během pár dní.

Tři z nejlepších českých desek roku? Slyšet je můžete během pár dní v Praze

Hudba
Nylon Jail
Praha – Pokud si některý z televizních diváků při nedávném ceremoniálu Českých slavíků řekl, že je to pořád to samé, mohou přijít vhod následující tipy. Na české scéně totiž během letošky vyšlo několik desítek pozoruhodných desek a pražský posluchač má tu čest, že hned několik z těch vůbec nejvýraznějších může slyšet během pár dní.

Tři z nejlepších českých desek roku? Slyšet je můžete během pár dní v Praze

Volný čas
Houpací koně, podzim 2013, Cínovec, Krušné hory. (zleva) Míla Kolenatý (zpěv, kytara, klávesy), Martin Palaščák (basa, zpěv), Jiří Imlauf (kytara, zpěv, slova) a Jan Strnad (bicí).
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Everest je 6. řadové album skupiny Houpací koně (rock, Ústí). „Byl to momentální nápad. Přátele jsme pozvali do klubu Mumie, nabídli ke koupi Everest na CD i LP a hráli jednu písničku. A dobrý, přišlo dost lidí," řekl Jirka Imlauf, zpěvák, autor textů, kytarista.

Houpací koně: Z Tajného studia až na Everest

Volný čas