ŠTÍTEK: Mount Everest

Ilustrační foto.
Ivanovice na Hané – Pětidenní maraton dobrodružných filmů od úterý hostí kino Ivanka v Ivanovicích na Hané. Nejen nadšencům, kteří s oblibou sledují extrémní sporty, se na širokoúhlém plátně představí zhruba dvacítka snímků. Jedenáctý mezinárodní festival outdoorových filmů, který se v Ivanovicích koná podruhé, startuje v sedm hodin večer.

Kino Ivanka zavede diváky i na Mount Everest

Vyškovsko
Lenz na cestě vzhůru.
Pasov - V sobotní show Němečtí mistři 2013 stanice Erste si to dva chlapi z Dolního Bavorska „rozdali" ve šplhání na májku hlavou dolů. Povoláním kuchař Alfons Lenz z Ruhstorfu vylezl na deset metrů vysoký kmen „pozpátku" za 33,80 sekundy, o necelé dvě vteřiny dřív než jeho konkurent Michael Schmideder (24) z Burgstallu.  Ten měl výhodu mládí a výšky 190 cm, podstatně menší Lenz zase těžil z 20letých zkušeností s tímto šplháním. Před dvěma lety s ním skončil pro zranění, ale kvůli show začal znovu trénovat (a shazovat), píše PNP.

Sousedé chystají turistiku na Mt. Everest

Z okolí
Bájný sněžný muž alias yetti.
Londýn - Britští vědci se domnívají, že vyřešili záhadu bájného sněžného muže alias yettiho z podhůří Himálaje. Na základě analýzy nalezených chlupů dospěli k závěru, že ve skutečnosti jde o poddruh medvěda hnědého. Píše o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Yetti z Himálaje je prý ve skutečnosti kříženec medvěda

Svět
Výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest.
Peking – Australan a tři Tibeťané zahynuli v lavině na nejvyšší hoře světa Mount Everestu. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na čínské sdělovací prostředky. Úmrtí šedesátiletého Australana v Tibetu potvrdilo i australské velvyslanectví.

V lavině na Mount Everestu zahynul Australan a tři Tibeťané

Svět
Ilustrační foto
Teplice - Zatímco čtete tyto řádky, tak teplický Petr Machold spolu s dalšími třemi kamarády (Jakub Vaněk, Jiří Zmítko, Jan Svoboda) už nejspíše staví stany v základním táboře v Nepálu, na úpatí velehor. Vydali se na expedici Baruntse 2013. Cílem je vrchol západní cestou, poprvé na světě.

Chtějí v Nepálu vystoupat na vrchol a k prvenství

Teplicko
Ilustrační foto.
Káthmándú – Nepál hodlá pojmenovat dva dosud bezejmenné himálajské vrcholky po prvních pokořitelích nejvyšší hory světa Mount Everestu – Edmundovi Hillarym a šerpovi Tenzingovi Norkejovi. Zamýšlený krok má podpořit turistiku v této krásné, avšak zoufale chudé zemi. 

Nepál pojmenuje himálajské vrcholky po Hillarym a Tenzingovi

Svět
V Alpách. Jdeme na horu Hoher Gjaidstein.
Nymburk, Rakousko - Ve třech jsme na konci minulého týdne vyrazili z Nymburka na výpravu do vlídného Rakouska, která se lehce přenesla přes víkend a skončila v pondělí. Pánská horská jízda. Většinou se totiž naše cesty klikatily pod mocnými Alpami. Výlet do sousední země orámovaly návštěvy Vídně a Salzburgu.

SLOUPEK: Rakousko je vlídné. A co ten kopec? Tak jo

Nymbursko
Lenka Kolarčíková na náměstí Svobody v Místku, kde se Beskydské rekordy uskuteční.
Frýdek-Místek - Kde se pivo vaří, tam se dobře daří aneb na jedno chuť máme, s ním ten rekord dáme. To je hlavní motto již pátého ročníku akce pod názvem Beskydské rekordy. Ty také letos přivítá náměstí Svobody v Místku v sobotu 17. srpna. Hlavním cílem celodenního soutěžního klání je opět zápis v České knize rekordů. Více prozradila Lenka Kolarčíková, projektová manažerka Beskydského informačního centra (BIC).

Cílem je uskutečnit pokus o zápis do České knihy rekordů

Frýdecko-Místecko
Horolezci Marek Holeček (vlevo) a Zdeněk Hrubý.
Praha - V Himálaji zemřel předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý. Podle informací serveru horydoly.cz zahynul na expedici v Pákistánu, když s kolegou Markem Holečkem po úspěšném prvovýstupu jihozápadní stěnou sestupovali z vrcholu Gašerbrumu I. Mluvčí ministerstva zahraničí ČTK řekla, že Hrubý zemřel po pádu ze srázu.

V Himálaji zahynul šéf Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý

Ostatní sporty
POKOŘITELKA nejvyšší hory světa Džunko Tabei vystoupala na nejvyšší vrchol Česka. Byl její 63. výstupem v pořadí.
Pec pod Sněžkou - Do Krkonošského národního parku v úterý přicestovala Japonka Junko Tabei spolu se svým manželem Masanugem a čtveřicí kolegyň s cílem vystoupit na nejvyšší horu České republiky, Sněžku.

Po Everestu pokořila Sněžku

Krkonoše
Ilustrační foto
Cheb - Více než dvaapůltisícekrát vylezlo dohromady na čtyři desítky nadšenců i z řad široké veřejnosti chebskou horolezeckou stěnu v areálu Domu dětí a mládeže (DDM) Sova při pátém ročníku '24hodinovky'.

Dvakrát překonali horu Mount Everest

Chebsko
Na nejvyšším vrcholku světa je to už pomalu jak na nádraží...
Na nejvyšší hoře světa je těsno. Šedesátileté výročí pokoření Mount Everestu Edmundem Hillarym a Tenzingem Norgayem horolezce láká. Během letošní krátící se sezony jich plánovalo himalájský vrcholek zdolat okolo 700. Má to jeden nevyhnutelný následek na Everestu se tvoří fronty.

Mount Everest dnes: Tvoří se tu fronty

Cestujeme
Výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest.
Káthmándú - Příznivé počasí přitáhlo v posledních dnech na nejvyšší horu světa desítky horolezců a doslova vybízelo k překonávání rekordů. Osmdesátiletý Japonec Joičiró Miura se ve čtvrtek stal nejstarším člověkem, který kdy stanul na Mount Everestu. Jako první žena s amputovanou dolní končetinou dosáhla vrcholu i bývalá indická volejbalistka.

Everest je přelidněný, na výstupu se tvoří fronty, píše The Guardian

Svět
Osmdesátiletý Japonec Joičiró Miura se stal nejstarším člověkem, který kdy stanul na Mount Everestu.
Káthmándú - Osmdesátiletý Japonec Joičiró Miura se dnes stal nejstarším člověkem, který kdy stanul na Mount Everestu. Oznámily to nepálské úřady. Miura stanul na vrcholu nejvyšší hory světa už potřetí, poprvé se mu to podařilo v sedmdesáti letech. Rekord ale možná dlouho neudrží, na vrcholek Everestu míří o rok starší Nepálec.

Osmdesátiletý Japonec stanul na vrcholu Mount Everestu

Svět
Káthmándú - Další dvě oběti si tuto sezónu vyžádala nejvyšší hora světa Mount Everest. V pondělí na jejích svazích zahynul bangladéšský horolezec a další z Jižní Koreje, informovala dnes s odvoláním na nepálské turistické úřady agentura AFP.

Na Mount Everestu zemřel bangladéšský a korejský horolezec

Svět
Futsalisté brněnského Tanga - ilustrační foto.
Brno – Zdolali teplické a zručské pohoří, ale nyní je čeká futsalový Everest. Hráči brněnského Tanga se ve finále play off nejvyšší soutěže pokusí zaskočit velkého favorita z Chrudimi, který v této sezoně neztratil ještě ani bod a střílí v průměru přes devět gólů na zápas. „Je před námi velká výzva soupeře porazit. Kůži zadarmo nedáme, za barvy Tanga se budeme rvát jako lvi," neskládá předem zbraně kouč Marian Berky.

Lvi z Tanga touží po efektivitě. Proti stojí suverénní Chrudim

Ostatní sporty
11. Radek Jaroš dosáhl 13. osmitisícovku
Zlín – /ROZHOVOR/ Nejlepší český horolezec současnosti Radek Jaroš je velký bojovník. Loni dobyl bez použití kyslíkové masky desátou nejvyšší horu světa Annapurnu. Nebyla to však jednoduchá cesta. Kvůli omrzlinám mu amputovali šest prstů na nohách. Svého snu zdolat všech 14 světových osmitisícovek se přesto nevzdal. Zbývá mu poslední hora – zrádná K2.

Radek Jaroš: Everest je skladiště mrtvol

Ostatní sporty
Výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest.
Káthmándú - Ostrá bitka mezi zahraničními horolezci a místními šerpy se rozpoutala na nejvyšší hoře světa Mount Everestu. Podle svědků létaly v nadmořské výšce téměř 7500 metrů rány pěstí i kameny. Případ vyšetřuje místní policie. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Na nejvyšší hoře světa se poprali horolezci a šerpové

Svět
Káthmándú - Elitní nepálský šerpa, který zodpovídal za udržování horolezeckých cest na Mount Everestu, se o víkendu zabil při pádu na nejvyšší hoře světa. Jde o první smrtelnou nehodu letošní sezóny, informovali v pondělí nepálští oficiální činitelé, které citovala agentura AFP.

Elitní nepálský šerpa se zabil pádem na Mount Everestu

Svět
Káthmándú - Nepálskou horolezkyni v pondělí potvrdila Guinnessova kniha rekordů jako první ženu, která vystoupala na Mount Everest dvakrát během jediné sezóny. Druhý výstup přitom následoval jen týden poté, co zdolala nejvyšší vrchol světa poprvé, napsala dnes agentura AP.

Nepálská žena vystoupala na Mount Everest dvakrát během týdne

Svět