ŠTÍTEK: Mount Everest

George Mallory (uprostřed, označený kruhem kolem hlavy) a další členové expedice na Mount Everest z roku 1924. Mallory se svým spolulezcem Andrewem Irvinem přišli při pokusu o dobytí vrcholu o život. Dodnes není zcela jisté, zda jej dosáhli, nebo ne
Před 90 lety, v roce 1933, se vysoko na Mount Everestu našel cepín britského horolezce Andrewa Irvinea. Na dlouhé desítky let to byla jediná stopa po nešťastném osudu dvojice britských horolezců, Irvinea a George Malloryho, kteří se v roce 1924 pokusili o prvovýstup na nejvyšší horu světa a ztratili se kdesi pod vrcholem. Až v roce 1999 našla jiná expedice Malloryho tělo, ale otázky týkající se výstupu přetrvávají.
15 fotografií

Osud horolezců Irvinea a Malloryho halí tajemství. Na Everestu stanout nemuseli

Svět
Tiskárna Piaf.
Teiresiás je středisko, které se specializuje na pomoc studentům se specifickými nároky na Masarykově univerzitě v Brně. Pracoviště zajišťuje přístupnost akreditovaných oborů studentům s různými typy hendikepu napříč vzdělávacími programy brněnské univerzity. Středisko zřídila Masarykova univerzita v roce 2000 a zajišťuje pomoc lidem s postižením zrakovým, sluchovým, ale i pohybovým, se specifickými poruchami učení či poruchami autistického spektra.
2 fotografie

Ve středisku Teiresiás tisknou učebnice pro studenty s různými typy hendikepu

Čtenář reportér
Řeka Zangbo vytvořila nejhlubší a nejdelší kaňon na světě.
Řece Zangbo, která pramení v Tibetu, se říká Everest mezi řekami. Kaňon Yarlung Tsangpo, nazývaný také Yarlung Zangbo, který vytvořila, je nejen nejhlubší na světě. Se svými 504 kilometry je také nejdelší na světě a pojí se k němu i další nej. Zdolat ho na kajaku je pro milovníky adrenalinových sportů velkou výzvou. V roce 1998 tu ale výprava National Geographic skončila tragédií. V jejím rámci se utopil zkušený americký kajakář. Jeho tělo ani loň nebyly nikdy nalezeny.
8 fotografií

Everest mezi řekami. Zangbo vytvořila nejhlubší a nejdelší kaňon světa

Do světa
Horolezec Radek Jaroš pokořil všech čtrnáct osmitisícovek planety i nejvyšší hory jednotlivých kontinentů
Bez kyslíku. Stal se prvním Čechem, který vystoupil na všech čtrnáct osmitisícovek světa. Před třemi lety dokončil také výstup na nejvyšší vrcholy všech světadílů. V současnosti se Radek Jaroš věnuje především publikační a vydavatelské činnosti. Od dalších horolezeckých aktivit jej zrazuje nejistá situace ve světě. „Řešením je pro mě golf,“ prozradil v rozhovoru pro Deník rodák z Nového Města na Moravě.
24 fotografií

Himálajskou kariéru jsem již uzavřel. Dál budu dělat, co mě baví, směje se Jaroš

Ostatní sporty
Filip Langer (uprostřed) před semifinálovým duelem proti Švýcarsku na nedávném mistrovství světa v Curychu.
/ROZHOVOR/ Bylo mu teprve šestnáct let, když si v dresu národního týmu odkroutil svůj první světový šampionát. Před rokem v Helsinkách vystřelil české reprezentaci cenný bronz, nyní byl jediný krok od toho, aby se svými spoluhráči zapíchl historickou vlajku na florbalovém Everestu. „Bylo vidět, že na takový zápas ještě nejsme připraveni,“ přiznal po stříbrném tažení florbalistů na mistrovství světa domácí talent Filip Langer.

Švédové? Otevřeně přiznali, že z nás mají obavy, říká florbalový talent Langer

Florbal
Otužilci u Libušínského jezírka.
Více než stovka otužilců se sešla v neděli na březích Libušínského jezírka. Vyznavači studené vody se zúčastnili dalšího ročníku otužilecké akce Libušínská míle. Voda sice nebyla přímo ledová, dosahovala stejně jako okolní teplota 8 stupňů Celsia, nicméně se do vod jezírka dokázali ponořit jen lidé trénovaní. Na start se postavili také kladenští přemožitelé Špicberků a čerstvé pokořitelky kanálu La Manche.
38 fotografií

Obrazem: Na sto otužilců se ponořilo do studených vod Libušínského jezírka

Kladensko
Hejnicman 2021
Už deset let zápolí sportovci v Hejnicích o titul HEJNICMANA. Aby prokázali, že si toto označení zaslouží, musí absolvovat disciplíny jako běh s vodou, pochod na starých lyžích nebo výstup na vrchol Ořešník se zátěží adekvátní věku. Tradiční sportovně-kulturní akci zakončuje filmová přehlídka regoinálních filmařů HEJNICFILM. Hostem bude letoš horolezkyně Klára Kolouchová. Obě akce se konají v sobotu 15. října.
22 fotografií

HEJNICMAN 2022: drsný závod o věnec buřtů

Ostatní sporty
Hana Binková žije v Bítovanech na Chrudimsku, kam za ní jezdí i zájemci o alternativní léčbu, výklad karet nebo diagnostiku kyvadlem.
Po pětatřiceti letech služby u chrudimské záchranky končí Hana Binková z Bítovan na Chrudimsku s povoláním zdravotní sestry. K tomuto kroku ji přivedly vleklé zdravotní potíže poté, co byla brutálně fyzicky napadena přímo v sanitce. Teď se bude věnovat tomu, čím už je pověstná - bylinkaření.

Vidím duše zemřelých i anděly, říká bylinkářka Hanka Binková

Regiony
Trosky soukromého letadla, které v neděli havarovalo v Nepálu a v němž cestovalo 22 lidí.
Záchranáři již našli 20 těl obětí letecké nehody, která se stala v neděli v Nepálu. Soukromým letadlem, které se zřítilo v odlehlé oblasti na severozápadě země, cestovalo 22 lidí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na mluvčího mezinárodního letiště v metropoli Káthmándú. Agentura AP píše o 17 nalezených obětech.

V Nepálu našli trosky letadla s 22 cestujícími. Patrně nikdo nepřežil

Svět
Rodák z Police nad Metují byl nejen významným českým horolezcem, ale také filmařem a fotografem, autorem řady knih a zakladatelem  Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují.
/DOSUD NEZVEŘEJNĚNÉ ARCHIVNÍ FOTO/ Perfektní člověk i přes všechny chyby, vstřícnej chlap, šoumen, náladovej bouřlivák, odvážný umělec i schopný organizátor – tak vzpomínají přátelé na Miroslava Šmída, který se narodil přesně před 70 lety (11. května 1952 - 11. září 1993). Rodák z Police nad Metují byl nejen významným českým horolezcem, ale také filmařem a fotografem, autorem řady knih a zakladatelem dnes již legendárního mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují, dobrodruhem, ale hlavně člověkem s otevřeným srdcem.
27 fotografií

Miroslav "Lanč" Šmíd - lezec a dobrodruh, který nestihl zestárnout

Náchodsko
Vědci poprvé odhalili mikroplasty v lidské krvi. Objev ukazuje, že tyto drobné plastové částice mohou cestovat po těle a usazovat se v orgánech
Vědci poprvé odhalili mikroplasty v lidské krvi. Objev ukazuje, že tyto drobné plastové částice mohou cestovat po těle a usazovat se v orgánech. Odborníci zjištění považují za znepokojivé, i když neznají přesný dopad mikroplastů na člověka. V laboratoři ale už prokázali, že mohou poškozovat lidské buňky. Vyplývá to ze studie, o které informoval list The Guardian.

Vědci poprvé objevili mikroplasty v lidské krvi, drobné částice cestují po těle

Věda a technika
Přelovice - Choltice.
PŘED FOTBALOVÝM JAREM: V pardubicko-chrudimské skupině A krajské I. B třídy se do role hlavního postupového favorita obsadili fotbalisté ze Skutče, kterým první část ročníku vyšla možná i nad vlastní očekávání. Jenom ve dvou střetnutích vyšli bodově naprázdno a do odvet vstupují na nejvyšším stupínku s příjemným šestibodovým polštářem.

Skuteč plánuje setrvat na Everestu. Pozici má před odvetami skvělou

Kraje
Nemocnou Verunku už zase mohou vozit autem
Rodina 15leté Verunky, která trpí postižením, se neobejde bez auta. Ne vlastní vinou o něj však přišli kvůli autonehodě, kterou nezavinili. Jan Križan se rozhodl rodině pomoci a uspořádal benefiční krampus akce, z nichž jedna se konala i v Zoo Dvorec na jihu Čech, s cílem vybrat peníze na koupi nového vozu. Povedlo se a Verunku už zase mohou vozit autem. Jan Križan vypráví příběh benefice a děkuje všem, kdo se zapojili. Děkujeme za příspěvek. 
9 fotografií

Verunku už může babička vozit díky beneficím a všem, kdo se zapojili

Čtenář reportér
Janek Vajčner je ze Znojma, přesto se pořád hlásí ke Slovácku, odkud pochází jeho rodina. Miluje folklor a sport.
Janek Vajčner je rodák ze Znojma, s krví slováckou, z města Strážnice. Je výjimečný tím, že je zakladatel a lektor Modern Nordic Walking, tedy správné techniky vzpřímené chůze za využití a zapojení nordic walking holí. Nedávno podnikl nonstop výstupy na boskovický hrad a s více než osm tisíci výškovými metry tak symbolicky pokořil nejvyšší horu světa Mount Everest. Teď se se svou sportovně - benefiční výzvou Toulavé klacky chystá i do Strážnice, kde má v úmyslu ujít 100 kilometrů stylem nordic walking na pomoc Jihomoravským dětským léčebnám. Děkujeme mu za dnešní příspěvek.
44 fotografií

Janek Vajčner míří se svými Toulavými klacky do Strážnice. Pomůže tím léčebnám

Čtenář reportér
Janek Vajčner již zdolal například Sněžku, Olymp, Anapurnu nebo K2.
Poslední lednová sobota patřila v Boskovicích dobročinnosti a také pokusu o rekord. Do jihomoravského městečka zavítal Janek Vajčner. Znojmák se slováckými kořeny miluje sport, ale jak sám přiznává, největší relax je pro něj vinařská tradice jeho rodiny ve městě Strážnice a hlavně slovácký folklor a moravské tradice. Janek od roku 2008 zdolává netradičních vzdáleností a profily tratí, aby poukázal na překonávání vlastních limitů a přitom jsou akce benefičního charakteru. Děkujeme paní Monice Šindelkové za dnešní příspěvek.
61 fotografií

Zdolal Annapurnu, Olmyp i K2. Teď se pokusil o rekord na boskovickém kopci

Čtenář reportér
Propagátor nordic walkingu Jan Vajčner ze Znojma zdolal pomyslný Everest. O víkendu šlapal nonstop s holemi ke zřícenině boskovického hradu. Za pětadvacet hodin ušel 121 kilometrů a nastoupal 8 850 výškových metrů.
/FOTOGALERIE/ I trénovaný člověk se při výšlapu ke zřícenině boskovického hradu slušně zadýchá. Lýtka, záda a chodidla tamní prudký kopec cítí. V sobotu na zmíněné trase klapou pěkně do rytmu údery nordic walkingových holí. V reflexní bundě a elastických kalhotách tam svižně šlape do kopce Jan Vajčner ze Znojma. Známý propagátor severské chůze, extrémní sportovec a hlavně pozitivně naladěný člověk.
31 fotografií

Janek to zvládl! S holemi zdolal boskovický Everest, podívejte se

Blanensko
První juniorští mistři světa z roku 2000.
Byly to časy, kdy se jen stěží hledal konkurenceschopný soupeř pro české hokejisty. Časy, kdy celému světu vládli nejen dospělí reprezentanti, ale rovněž mladé naděje zrající do budoucích diamantů vitríny hokejové síně slávy. Na juniorské šampionáty v letech 2000 a 2001 se bude navždy vzpomínat jako na ty nejkrásnější. A zároveň i ty poslední, kdy mládežnický hokej zapíchl zlatou vlajku na hokejovém Everestu.

Dva zlaté večírky pro mladé hvězdy. Jak patřil přelom tisíciletí českému hokeji

Hokej
Chůze zlepšuje náladu a snižuje riziko řady chorob
Přínosy našeho nejpřirozenějšího pohybu jsou široké a nepopiratelné. Zlepšuje náladu a snižuje riziko řady chorob. Ovšem důležité je správné provedení – a to je problém. Většina z nás totiž chodí špatně, čímž si naopak způsobujeme mnoho potíží.
7 fotografií

Jak se léčit chůzí?

30 výzev pro změnu
Tiskárna Everest.
Braillovo bodové písmo ve dvacátých letech 19. století sestavil Francouz Louis Braille (1809-1852), který byl sám od dětství nevidomý. Inspirací při vzniku písma pro nevidomé bylo tajné písmo, určené pro vojenské účely. Braillskou abecedu tvoří systém šesti bodů, takzvaný šestibod. Každé písmeno je tvořeno jinou kombinací několika z těchto bodů, které mají určený tvar a velikost, vzájemnou vzdálenost a polohu tak, aby vše odpovídalo fyziologii hmatového vnímání. Braillovo písmo je pro zrakově postižené symbolem gramotnosti, je to způsob, jak si například v domácnosti označit různé předměty, zaznamenat si důležité poznámky, ale také neztratit kontakt s tištěným textem. Je to způsob komunikace a nástroj, díky němuž se lze vzdělávat i bez kontroly zraku. Lze tak vnímat nejen gramatické, ale i grafické členění textu.

Organizace pro zrakově postižené v Kroměříži má novou tiskárnu Braillova písma

Čtenář reportér
Mezinárodní hudební festival Kutná Hora 2021: ze zahajovacího koncertu v chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře. Na snímku houslista Pavel Šporcl.
Ještě v živé paměti mají posluchači strhující vystoupení Pavla Šporcla v chrámu svaté Barbory v rámci srpnového Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora. Jedinečný houslista se ale do stříbrného města v září vrátí. Tentokrát v pátek 17. září od 19 hodin zahraje v druhé kutnohorské katedrále, v katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci.
62 fotografií

Pavel Šporcl se vrátí do Kutné Hory. S Paganinianou vystoupí v katedrále

Volný čas
Z cesty napříč Slovenskem.
Ujít trasu dlouhou 777 kilometrů napříč Slovenskem a přitom pomoci dobré věci se rozhodli Klára a Lukáš. Vzali si měsíc volna a na začátku prázdnin se vydali ve stopě Cesty hrdinů slovenského národního povstání. A protože to jsou srdcaři, za každý z celkem 30 kilometrů převýšení si dali za cíl vybrat tisíc korun pro rychnovskou organizaci Pferda, která pomáhá a dává práci mentálně a duševně nemocným.
11 fotografií

Na medvěda s písničkou a rolničkou. Pro Pferdu ušli Klára a Lukáš 777 kilometrů

Rychnovsko