ŠTÍTEK: Mount Everest

Tajemný a zrádný magic bus ještě na svém místě na někdejší Stampede Trail
Některé dobrodruhy ta zpráva možná zamrzela, strážcům aljašských lesů se však ulevilo. Aljašská Národní garda nechala 20. června odstranit obřím vrtulníkem z bývalé stezky Stampede Trail vrak starého autobusu, přezdívaný magic bus (kouzelný autobus), v němž v roce 1992 zemřel čtyřiadvacetiletý Christopher McCandless. Starý autobus se stal oblíbeným cílem tuláků z celého světa - a obětí přibývalo.
12 fotografií

"Magický autobus" z Aljašky byl lapač duší. O život připravil řadu lidí

Svět
Sněžný kluk.
O přátelství mezi dívkou Yi a mladým Yetti, kterého nazve Everest po nejvyšším vrchu světa je animovaný příběh Sněžný kluk, který sázavské kino promítá v neděli 15. března od 17. hodiny. Yi je typická puberťačka, která má problém zapadnout, protože jí okolí buď nerozumí, nebo příšerně štve.

Do Sázavy přijde Sněžný kluk

Volný čas
Ilustrační foto.
Už 14. ročník tradičního Novoročního výstupu na haldu Ema - ostravský Mount Everest - nabídne nejen Ostravanům šanci protáhnout si svá těla hned první den nového roku. 

Novoroční výstup na haldu Ema

Volný čas
Koruna světa
Killimanjaro, Aconcagua, Elbrus, Carstensz Pyramid, Denali, Mount Vinson, Mount Everest. O tom, co Koruna světa neboli Seven Summits dala či vzala Ivo Grabmüllerovi, který jako pátý Čech Korunu světa dokončil výstupem na Mount Everest v květnu 2018, se dozvíte v dvoudílném přednáškovém cyklu. 

Tip na 10. října: Koruna světa

Volný čas
Sněžný muž.
O víkendu se bude střílet, ale nejen to. Do Benešova přijde Yetti, do Neveklova zase Chrudinská komorní filharmonie. Víkend bude prostě o pohodě u poslechu hudby a o pohádkách. 

Tipy na víkend od 8. do 10. listopadu

Cestujeme
Nadějí, radostí i příslibem pro hudební scénu v Ústí je čtyřka Demowave.
Dostane-li se nějaká hudební skupina v krajské metropoli „do spárů“ producenta Jana Brambůrka, ex člena skupiny Houpací koně a strůjce úspěchu jejich posledních čtyř alb v čele s nahrávkou Everestem, má ta kapela zpola vyhráno. A to i přesto, že zatím nemůže nabídnout svým příznivcům první nahrávku, kterou už by si Demowave zasloužili. Ale všeho do času. V předlickém Tajným studiu jejich nahrávky pod Janovým dohledem brzo vzniknou.
22 fotografií

Nadějí i radostí pro hudební scénu v Ústí je čtyřka Demowawe

Ústecko
Prvňáky ZŠ Slezská v Třinci přivítal v novém školním roce 2019/2020 prezident ČR Miloš Zeman.
Policejní manévry, ochranka v obleku i v civilu se sluchátky v uších i kontroly jako na letišti doprovázely první školní den v třinecké základní škole Slezská. Ne že by první den ve škole nebyl pro prvňáčky významnou událostí, pozdvižení však vyvolal prezident Miloš Zeman, který zde zahájil školní rok.
27 fotografií

Poznámka Lukáše Moryse: Prezidentovo ráno

Názory z regionu
K2. Ilustrační snímek
Horolezkyně Klára Kolouchová vystoupila jako první česká žena na druhou nejvyšší horu světa K2. Povedlo se jí to dvanáct let po výstupu na Mount Everest. O dnešním úspěšném výstupu na obávaný vrchol vysoký 8611 metrů informovala na svém webu.

Kolouchová zdolala po Mount Everestu i vrchol K2

Ostatní sporty
Marie Landová
Dvaasedmdesátiletá zdravotní sestra Marie Landová posledních dvacet let zasvětila hlavně cestování. V rámci jedné ze svých cest například vystoupala do nadmořské výšky přesahující pět tisíc šest set metrů, aby na vlastní oči spatřila největší horu světa – Mount Everest. „S manželem jsme plánovali, že až děti odrostou, tak budeme cestovat. Protože v pětačtyřiceti zemřel, tak jsem nakonec začala cestovat sama. Nyní vůči sobě ani světu už nemám žádné dluhy,“ říká rodačka ze Cvrčovic.

Marie Landová: Himaláje jsou pro mě srdeční záležitostí

Zprávy z Česka
Jedna z nepálských osad pod osmitisícovkami. Ilustrační foto
Brno - Nepál - zemi nejvyšších hor světa, tradic, festivalů a mystických měst přiblíží Češka, která v tomto státu žije, v úterní přednášce v podniku Živo u Palečka v brněnské ulici Koliště. "Vydáme se z nejnebezpečnějšího letiště světa krajem Šerpů, až k nejvyšší hoře světa Mount Everest. Budeme putovat po nejkrásnější stezce mezi osmitisícovými velikány, obdivovat pasoucí se stáda jaků a nahlédneme do nepálské kuchyně," uvedli pořadatelé.

Tipy Deníku: Při přednášce přiblíží krajinu Nepálu

Brněnsko