ŠTÍTEK: Mount Everest

Po 160 schodech šplhá na 36 metrů vysokou rozhlednu pestrá skladba lidí od turistů a rodičů s dětmi až po svatebčany.
Velké Meziříčí - V nové rozhledně má Velké Meziříčí nejen další dominantu, ale i velké lákadlo pro turisty. „Za první rok ji navštívilo devětadvacet tisíc lidí," řekl Jiří Novotný, předseda místního skiklubu, který nechal rozhlednu postavit.

Meziříčská rozhledna je hitem

Žďársko
Titanic
Britská cestovní kancelář Blue Marble Private, která se specializuje na nevšední turistické zážitky, chystá výlety k Titaniku. Její první cesta k nejslavnějšímu vraku lodi pro rok 2018 už je obsazena, i když cena vychází v přepočtu na 2,6 milionu Kč na osobu. Zájemci ale nemusejí věšet hlavu - další cestu firma chystá na léto 2019.
19 fotografií

Ke vraku Titaniku s cestovní kanceláří. Za dva a půl milionu

Ekonomika
Spisovatel Josef Formánek.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Populární český spisovatel Josef Formánek je autor sedmi úspěšných knížek, světoběžník, reportér a zakladatel cestovatelského magazínu Koktejl. Loni před Vánocemi vydal novou knihu Dvě slova jako klíč: Laskavá kniha o podivuhodných osudech dotýkajících se života Teodora D. 
6 fotografií

Josef Formánek: Všechny knihy jsou moje děti

Volný čas
Rozhledna Obora je umístěna na nejvyšším bodě v zoo, poblíž výběhu bizonů a měří 18,5 m.
Praha - V sobotu 18. února otevřou (po zimní přestávce) v pražské zoo rozhlednu Obora. Hostem, který na ní přivítá první návštěvníky, bude několikanásobný mistr světa a Evropy ve freestyle footbagu Jan Weber. Návštěvu zoo v neděli 19. března by si neměli nechat ujít příznivci hrabáčů kapských - v Africkém domě proběhne oslava Mezinárodního dne hrabáčů spojená s komentovaným krmením.

V Zoo Praha se pokusí překonat výškový rekord na rozhledně a oslaví den hrabáčů

Praha
Při pátečním silném zemětřesení na Filipínách zemřelo minimálně šest lidí, více než 120 osob utrpělo zranění.
Při pátečním silném zemětřesení na Filipínách zemřelo minimálně šest lidí, více než 120 osob utrpělo zranění. Informovaly o tom dnes podle agentury AP místní úřady. Otřesy poškodily některé stavby a v řadě oblastí vedly k výpadkům v dodávkách elektřiny. V nejhůře postiženém městě Surigao byl vyhlášen stav nouze.

Při zemětřesení na Filipínách zemřelo nejméně šest lidí

Svět
Holíčský horolezec Vladimír Štrba v hodonínské restauraci Armia.
Hodonín – Vladimír Štrba od malička miluje hory. Už ve třinácti letech zdolal hřeben Západních Tater v létě i v zimě. Loni měl na dosah splnění snu všech horolezců, nejvyšší vrchol světa Mount Everest. A to náročnou Boningtonovou cestou zvanou Hard Way. Kóta ve výšce 8 848 metrů nad mořem ale Štrbovi odolala. Doprovázel totiž oslepeného kolegu Zoltána Pála na cestě za pomocí. Cestu chtějí dokončit v příštím roce.

Cestu na Everest stopla lavina. Horolezec Štrba pomáhal oslepenému parťákovi

Hodonínsko
Houpací koně 2016.
Ústí nad Labem - „Kde jste mý přátelé dneska v noci", nazvali Houpací koně, ústecká rocková skupina, nové album po třech letech. Je dokonalý, tento nástupce ceněné desky „Everest" (2013). Koně ho pokřtí v pátek 25. listopadu od 20.00 v ústeckém Činoherním studiu.

Houpací koně křtí nové album

Volný čas
Reinhold Messner
Praha - Do České republiky přijede počtvrté legendární horolezec Reinhold Messner. Italský dobrodruh v pátek 25. listopadu pokřtí a představí svou knihu Pád nebes, o následném víkendu pak bude nejváženějším hostem Festivalu alpinismu, jehož třináctý ročník se uskuteční v prostorách Slovanského domu v Praze.

Českou republiku počtvrté navštíví legendární horolezec Messner

Ostatní sporty
Radek Jaroš
Nové Město na Moravě - Elbrus byl pokořen. Tak zní zpráva novoměstského horolezce Radka Jaroše z nejvyššího ruského pohoří Kavkaz. Tenhle výstup ani zdaleka nepatří mezi ty nejsložitější v jeho kariéře, podstatně zajímavější byla cesta, jakou se pod úpatí dostal. V každém případě nejdůležitějším faktem je, že Jaroš zasadil třetí kamínek do plánované série Koruna světa.

Elbrus. Jaroš pokračuje v plnění Koruny světa

Ostatní sporty
Mount Everest. Ilustrační foto.
Káthmándú - Nepálské horolezecké úřady rozhodly, že indický manželský pár začátkem letošního roku zfalšoval svůj výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest. Učinil tak s pomocí fotografií upravených tak, aby to vypadalo, že byli na vrcholku. Informovala o tom dnes agentura AP.

Nepál rozhodl, že indický pár zfalšoval výstup na Mount Everest

Svět
Marek Holeček.
Praha /ROZHOVOR/ - Horolezectví je podle Marka Holečka riskantní stejně jako život sám. Člověk si zkrátka musí užívat a plnit sny. Nejdůležitější je podle něj radost, kterou mu dělá lezení i dcera. Život prožívá s nadhledem. Co jiného by měl člověk 
v horách získat. Neustále se usmívá, a ačkoliv ho jeho sny 
a ideály neustále táhnou do hor, ten správný vrchol podle něj leží dole. Marek Holeček leze od pěti let 
a za sebou má řadu zdolaných cest, které před ním ještě nikdy nikdo nevylezl.

Pravý život pulzuje 
pod horami

Praha
Letní kino - ilustrační foto.
Chrudimsko – K létu kromě výletů a koupání patří také letní kina a obyvatelé na Chrudimsku mají hned několik možností, kam si zajít na nějaký snímek promítaný pod širou oblohou.

Promítačkám začala sezóna

Chrudimsko
Brněnská zpěvačka Monika Bagárová.
Praha - Brněnská zpěvačka Monika Bagárová žije se svým přítelem Everestem v New Yorku. Jejím působištěm ale zůstává Praha, kde také tráví poslední dva měsíce kvůli pracovním povinnostem. Moničinu oblíbenou restauraci byste ale v našem hlavním měste hledali marně 

Zpěvačka Monika Bagárová: Jaká místa mám ráda

Praha
Radek Jaroš
Nové Město na Moravě - Jednu pomyslnou korunu už má doma. Novoměstský horolezec Radek Jaroš nedávno zkompletoval tu Himálajskou, kterou zdobí zdolání všech osmitisícovek světa bez použití kyslíkového přístroje. Učinil tak jako první Čech a patnáctý člověk v historii. Nyní zdárně pokračuje v Koruně světa, jejímž smyslem je vystoupit na nejvyšší vrchol všech sedmi kontinentů.

Jaroš pokořil Denali. Radost mu však kalí hořká pachuť slz

Ostatní sporty
 Indický horolezec dnes zahynul, když mu další pomáhali dolů z Mount Everestu.
Káthmándú - Indický horolezec dnes zahynul, když mu další pomáhali dolů z Mount Everestu. Další dva indičtí horolezci se pohřešují. To vše jen pár dní po tom, co nedaleko vrcholku nejvyšší hory světa zahynul nizozemský horolezec a jeho kolegyně z Austrálie. Odborníci se většinou shodují, že přinejmenším některým z těchto tragédií se dalo předejít.

Na Mount Everestu zahynul indický horolezec, další dva se pohřešují

Svět
Mount Everest. Ilustrační foto.
Káthmándú -  Na nejvyšší hoře světa Mount Everestu po květnovém zahájení sezony zahynuli už dva horolezci. V pátek zemřel po dosažení vrcholu 35letý Nizozemec, v sobotu pak během sestupu 34letá Australanka. Oba byli členy téže expedice a podle nepálských úřadů podlehli výškové nemoci. Kromě toho podle horské služby během pokusu pokořit Mount Everest utrpělo nejméně 30 lidí vážné omrzliny.

Mount Everest má letos první dvě oběti, na 30 horolezců omrzlo

Svět
Cesta na Mt. Everest ze základního tábora horolezců
Káthmándú, Bratislava - Záchranáři dopravili do bezpečí oba slovenské horolezce, které v pondělí uvěznila lavina ve výšce 7200 metrů při výstupu na Mount Everest. Již v úterý se je podařilo přesunout do níže položeného tábora, odkud dnes odletěli vrtulníkem do nemocnice v Káthmándú. Jeden z mužů má problém s očima, ale celkově jsou podle slovenského portálu Sme oba v pořádku.

Záchranáři pomohli Slovákům uvízlým na Mount Everestu do bezpečí

Svět
Mount Everest
Káthmándú - Dva slovenské horolezce zastihla při výstupu na nejvyšší horu světa Mount Everest lavina a uvěznila je ve výšce 7200 metrů nad mořem. Informuje o tom server Týždeň.sk. Záchranná výprava tvořená šerpy je už podle něj na cestě, na místo by měla dorazit dnes kolem 15:00 SELČ.

Drama na Everestu. Dva slovenské horolezce tam uvěznila lavina

Ostatní sporty
Legendární horolezec Josef Rakoncaj
Východní Čechy/Praha – Pětašedesáté narozeniny ve středu slaví horolezec Josef Rakoncaj. Během své kariéry absolvoval rodák ze Dvora Králové nad Labem více než třicet expedic, při nichž vystoupil na vrcholy velehor téměř všech světových kontinentů. Celkem vylezl na devět osmitisícovek ze čtrnácti, z toho šest z nich zdolal jako první Čech.

Horolezec Josef Rakoncaj slaví pětašedesáté narozeniny

Z okolí
Legendární horolezec Josef Rakoncaj
Východní Čechy/Praha – Pětašedesáté narozeniny ve středu slaví horolezec Josef Rakoncaj. Během své kariéry absolvoval rodák ze Dvora Králové nad Labem více než třicet expedic, při nichž vystoupil na vrcholy velehor téměř všech světových kontinentů. Celkem vylezl na devět osmitisícovek ze čtrnácti, z toho šest z nich zdolal jako první Čech.

Horolezec Josef Rakoncaj slaví pětašedesáté narozeniny

Z okolí
Tyler Armstrong se svým otcem.
Washington - Dvanáctiletý Američan Tyler Armstrong chce v květnu vystoupit na Mount Everest. Čeká už jen na to, zda od čínských úřadů získá povolení. Pokud by se chlapci podařilo nejvyšší horu světa zdolat, stal by se nejmladší osobou, která se dostala na vrchol hory. Dosavadní rekord drží další Američan Jordan Romero, který na 8850 metrů vysoký Mount Everest vylezl ve 13 letech, píše deník The Washington Post.

Dvanáctiletý hoch plánuje v květnu zdolat Mount Everest

Svět
Plavkyně Dana Zbořilová
Prostějov – Při teplotách, které by řadu z nás odradili od pobytu venku, závodně plave. Navíc však prostějovská plavkyně Dana Zbořilová sbírá jeden úspěch za druhým. Tím posledním bylo březnové vítězství na mistrovství světa v zimním plavání v Rusku. Zlato si odvezla po té, co musela kromě soupeřek bojovat také s teplotami hluboko pod bodem mrazu.

Připadá mi, že každý rok znovu začínám, říká plavecká šampionka Dana Zbořilová

Prostějovsko