ŠTÍTEK: Mount Everest

Ilustrační foto
Káthmándú – Nepál prodloužil povolení k expedicím do Himálaje stovkám zahraničních horolezců, kteří museli v loňském roce po dvojici mohutných zemětřesení Himálaj i Nepál opustit. Informovala o tom dnes nepálská vláda, která se tak snaží horolezce povzbudit k návratu do svých hor.

Nepál prodloužil povolenky do Himálaje z loňské sezóny

Svět
Nejúspěšnější český profesionální horolezec Radek Jaroš (uprostřed) rád přijal pozvání sportovního nadšence a kamaráda Jiřího Konečného (vpravo dole).
Veselí nad Moravou – Na vernisáži se domlouvali dva roky, vyšlo to ale až teď. Nejúspěšnější český profesionální horolezec Radek Jaroš rád přijal pozvání sportovního nadšence a kamaráda Jiřího Konečného. Právě v prostorách jeho soukromé galerie ve Veselí nad Moravou se ve čtvrtek 25. února uskuteční vernisáž výstavy Koruna Himaláje, na kterou volně naváže přednáška s projekcí v Kině Morava.

Nejsem fotbalista, který jenom kope do balonu, říká horolezec Jaroš

Ostatní sporty
Josef Macháček s buggynou opět Dakar nedokončí.
Uyuni - Slavnou Rallye Dakar vyhrál v kategorii čtyřkolek pětkrát! Přesto odjížděl Josef Macháček na letošní ročník s jediným cílem - slavný závod dokončit. Už čtyřikrát za sebou se mu to totiž nepodařilo. A nepodaří se mu to ani tentokrát. Jeho buggynu Optimus zastavily v páté etapě technické problémy.  

Na Dakaru končí i Macháček. Kolomý musel na operaci. Co se stalo?

Motorismus
Radek Jaroš
Nové Město na Moravě - Známý český horolezec Radek Jaroš se rozhodl pro účast na Jizerské 50. V pátek nastoupí závod Volkswagen Bedřichovská 30, který se kvůli nepřízni počasí pojede na 12 km na třech čtyřkilometrových okruzích.

Horolezec Jaroš se představí na Jizerské 50

Ostatní sporty
Jake Gyllenhaal.
New York/Praha – Jake Gyllenhaal, který letos 19. prosince oslaví pětatřicátiny, patří mezi nejznámější a podle různých anket nejatraktivnější hollywoodské herce. Před kameru se poprvé postavil už v dětství, ve 20 letech slavil úspěch s kultovním snímkem Donnie Darko a krátce nato si zahrál i v katastrofickém velkofilmu Rolanda Emmericha Den poté. V roce 2005 také zazářil vedle Heatha Ledgera v ceněné Zkrocené hoře a ztvárnil titulní roli v Mariňákovi Sama Mendese.

Hollywoodský idol Jake Gyllenhaal oslaví 35. narozeniny

Film a televize
Ilustrační foto
Praha - Týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku BEST FILM FEST se uskuteční od 10. do 16. prosince v pražských kinech Atlas, Evald, Lucerna a MAT. 

Best z filmového plátna

Film a televize
Radek Jaroš
Plzeň – Zájem veřejnosti o osobu Radka Jaroše, prvního Čecha, který stanul na všech osmitisícových vrcholech světa bez pomoci nosičů a kyslíkových přístrojů, neustává. Měšťanská Beseda proto pravidelně zařazuje do svého programu setkání s tímto mimořádným horolezcem, ať už na filmovém plátně nebo tváří v tvář při přednášce. Nejbližší se koná ve čtvrtek 19. listopadu.

Radek Jaroš: Pod vrcholem osmitisícovek si většinou notuji nějaké melodie

Volný čas
Japonec Nobukazu Kuriki, který se po dubnovém ničivém zemětřesení snažil jako první horolezec zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest, svůj pokus vzdal.
Dillí - Japonec Nobukazu Kuriki, který se po dubnovém ničivém zemětřesení snažil jako první horolezec zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest, svůj pokus vzdal. Výstup ukončil kvůli špatnému počasí asi 700 metrů pod špičkou 8848 metrů vysoké hory. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Everest zůstává od zemětřesení nepokořen, Japonec pokus vzdal

Svět
Handicapovaná dívka Michaela Zdráhalová z Tělovýchovné jednoty Dětského střediska Březejc se za pomoci schodolezu a hasičů dostala až na dvaatřicet metrů vysokou vyhlídkovou plošinu rozhledny na Fajtově kopci.
Velké Meziříčí - Zápis do České knihy rekordů se povedl handicapované sportovkyni Michaele Zdráhalové z Tělovýchovné jednoty Dětského střediska Březejc. Dokázala vystoupat na novou rozhlednu na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí, a to přesto, že je nechodící. Handicapovaná dívka se za pomoci schodolezu a hasičů dostala až na dvaatřicet metrů vysokou vyhlídkovou plošinu.

Michaela Zdráhalová má zápis v knize rekordů

Žďársko
Nejdéle žijící pacient po transplantaci srdce Rudolf Sekava (vpravo) a doktor Pavel Firt, který byl u historicky první úspěšné transplantace srdce.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Cítil strach i bezmoc zároveň, měl veliké obtíže, nemohl dýchat a otékaly mu nohy. Až v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) mu řekli, že se mu budou snažit pomoci. Psal se rok 1984. Nyní je 79letý Rudolf Sekava nejdéle žijícím Čechem po transplantaci srdce. Na světě je pátý.

S novým srdcem žije 31 let. V IKEM jich vyměnili už tisíc

Praha
Nejdéle žijící pacient po transplantaci srdce Rudolf Sekava (vpravo) a doktor Pavel Firt, který byl u historicky první úspěšné transplantace srdce.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Cítil strach i bezmoc zároveň, měl veliké obtíže, nemohl dýchat a otékaly mu nohy. Až v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) mu řekli, že se mu budou snažit pomoci. Psal se rok 1984. Dnes je 79letý Rudolf Sekava nejdéle žijícím Čechem po transplantaci srdce. Na světě je pátý.

S novým srdcem žije 31 let. V IKEM jich už vyměnili tisíc

Česko
Výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest.
Káthmándú - Nepálská vláda zvažuje, že zavede věkové omezení pro horolezce, kteří se chtějí pokusit o výstup na nejvyšší horu světa. Podle navrhovaných opatření by Mount Everest měl být zapovězen lidem mladším 18 a starším 75 let. Úřady by měly posuzovat i kondici a zkušenosti zájemců. Na stezku k vrcholu by se tak neměli dostat například úplní horolezečtí začátečníci či lidé s vážnými zdravotními handicapy. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Nepál zvažuje věkové a výkonnostní omezení pro lezce na Everestu

Svět
Michaela Zdráhalová (na vozíku) je hráčka boccii. Trénuje v TJ Dětské středisko Březejc a navštěvuje tamní stacionář. V neděli se pokusí na schodolezu zdolat novou rozhlednu na Fajtově kopci.
Velké Meziříčí - O zápis do České knihy rekordů se v neděli 27. září pokusí handicapovaná sportovkyně Michaela Zdráhalová z Tělovýchovné jednoty Dětského střediska Březejc. Hodlá vystoupat na novou rozhlednu na meziříčském Fajtově kopci. A protože je nechodící, na vyhlídkovou plošinu ve výšce 32 metrů se má dostat za pomoci speciálního schodolezu.

Postižená dívka vyšplhá na rozhlednu

Žďársko
Hynek Čermák jako gangster Ka
Žamberk – Kino Žamberk divákům v září nabízí hned dvě očekávané filmové novinky tohoto měsíce: filmy Gangster Ka a Everest. S Orlickým deníkem můžete soutěžit o dvě vstupenky na každý film. Ve hře jsou dva lístky na český akční snímek Gangster Ka, který se bude promítat v úterý 22. září od 20 hodin ve 2D, a velkofilm Everest, který Kino Žamberk promítne v den české premiéry ve čtvrtek 24. září od 20 hodin ve 3D.

SOUTĚŽ: Získejte vstupenky na dvě filmové lahůdky

Volný čas
Kromě čtrnáctitunového památníku dostal horolezec Radek Jaroš darem ještě jeden, o něco menší kámen. „O něj se ale musím dělit s ptactvem a se zvěří, je to v podstatě pítko. Ale je na něm moje logo a jméno,“ vysvětlil novoměstský rodák.
Nové Město na Moravě - Novoměstský rodák a horolezec Radek Jaroš má už kompletní sbírku osmitisícovek. Na vavřínech ale rozhodně usnout nehodlá. Naopak. Před sebou má ještě spoustu velkolepých plánů. Ke Koruně Himálaje chce co nejdříve přidat ještě Korunu světa. „První expedici plánuji na příští rok, pravděpodobně vyrazím do Denali," prozradil plány Radek Jaroš.

Korunu světa začne Jaroš sbírat na Aljašce

Žďársko
Výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest.
Káthmándú – Nepálští šerpové opravili fixní lana a žebříky na cestě mezi základním a prvním výškovým táborem na nejvyšší hoře světa Mount Everestu, které v dubnu poničila lavina uvolněná v důsledku zemětřesení. Nyní jim k opravě zbývá již jen zabezpečení na krátkém úseku stezky k druhému výškovému táboru, uvedl zpravodajský server BBC News. Šerpové připravují trasu pro Japonce Nobukazu Kurikiho, jediného horolezce, který se chce o zdolání vrcholu Everestu v letošní podzimní sezoně pokusit.

Šerpové opravili většinu stezky na vrchol Mount Everestu

Svět
Mount Everest. Ilustrační foto.
Káthmándú - Nepálské úřady poprvé od dubnového ničivého zemětřesení otevřely pro horolezce cestu na Mount Everest. Jako první se na nejvyšší horu světa vydá Japonec Nobukazu Kuriki, který dnes na ceremoniálu v metropoli Káthmándú slavnostně obdržel povolenku od nepálského ministra turistiky, uvedla agentura AP.

Nepál poprvé od zemětřesení otevře pro horolezce cestu na Everest

Svět
Viliam Vatrt s oceněním.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Sněžka, Gerlach ani Mount Everest možná neměří tolik metrů, kolik se píše 
v učebnicích. Nadmořskou výšku totiž v minulosti každý počítal od jiné hladiny moře. Až do chvíle, kdy tým vedený Viliamem Vatrtem z Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce (VGHMÚř) spočítal konstantu W0. Pokud se ptáte, k čemu je to dobré, pak odpovědí je několik desítek. Vatrtova konstanta má široké uplatnění v letecké dopravě, geodézii a vojenství. Důkazem jejího významu je, že byla zařazena do souboru základních konstant, jako jsou rychlost světla ve vakuu nebo Newtonova gravitační konstanta.

Newtona z Dobrušky armáda nechce. Proč?

Česko
Před deseti lety se mu jako prvnímu Brňanovi podařilo dobýt nejvyšší horu světa. Dnes vášnivý lyžař a horolezec Pavel Trčala vozí jiné na hory.
Brno /ROZHOVOR/ - Před deseti lety se mu jako prvnímu Brňanovi podařilo dobýt nejvyšší horu světa. Dnes vášnivý lyžař a horolezec Pavel Trčala vozí jiné na hory. „Češi zanevřeli na české hory. Já jim chci ukázat, že jim rozhodně mají co nabídnout. Proto jezdíme třeba do Krkonoš, Jeseníků nebo na Šumavu," říká sedmatřicetiletý podnikatel, který láká na hory i prostřednictvím netradičních videí.

Lézt na Everest? Nebezpečnější než formule 1, říká horolezec Pavel Trčala

Brněnsko